bodybuilding e başlamak için en uygun yaş

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve phoenixgag5 tarafından 10 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 24 üye.
  1. phoenixgag5

phoenixgag5 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Tercüman
    Yer:
    İstanbul
    arkadaşlar bu spora başlamak için en uygun yaş kaç?

salvadore_xp bunu beğendi.
  2. StRoNgMaN

StRoNgMaN Yeni Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    sporcu
    Yer:
    istanbul
    bu sporun daha dogrusu tum sporların yasi yoktur,arkadasim...
    her yasta herkes spor yapabilir..yeterki yapmak sitesin...yeterki o imkan saglansin...
    13 yaşındakide yapar 65 yasindaki de yapar...fark yok..
    basarilar diliyorum...

3. NEFELIS

NEFELIS Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    markusa katılmakla birlikde;

bence

boy uzamansının sona ermesi ve fiziksel gelişimin tamamlandası için 21 sonrası uygun bi yaşdır

kalp damar hastalıklarının ortalama farkedilme yaşı kolestrol şeker vs nin yanında yaşlanma etkileri yawaş metabolizma hücre yenilemesinin yawaşlaması gibi nedenlerlede 45 sonrası ağır fiziksel aktivite için uygun deildir.

bunların dışında da yapılamaz demek istemiyorum tabii sadece daha uygundur

castorpollux bunu beğendi.
  4. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Herkesin ergenlik vs. yaşı farklı, ben bodye 3 kez başladım, ilk ikisinde 1 ayda bırakmıştım, üçüncüsüne 20 yaşında başladım. Gayet memnunum. 20-21 ideal bence de.

5. gardyan

gardyan Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    abi benvallaha 13 yaşından beri yapıyorum

6. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    13Yaşından beri yaparsın fakat bir ağırlığı kaldırdığın dönem vardır bir de geliştiğin dönem

7. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Çok duymuşuzdur şark usulü övünme şeklidir ben şu yaştan beri araba sürerim felan diye ama yok öyle herşeyin bilimsel bir zamanı vardır. Önemli olan bu zamanı iyi yakalamktır. Ergenlik gibi kişiden şiye değişen bir zaman diliminden bahsederken şu yaşta başlamak gerekir diye net bir açıklık getirilemez. Gönül isterki uzman doktorların değerlendirmesinden geçerek buna karar verilsin ama Türkiye'de yaşadığımız gerçeğini göz önünde bulundurmak gerekir.Ergenlik bitimi 18-19 yaşlarından sonra yapılması daha iyi sonuç alınmasına neden olur. Kendim bu konuda bilirkişi olmasamda çok soran ve çok araştıran birisi olarak söylüyorum. haddimi aşmak istemem.
    saygılar...

OKİ, diez ve (silinen üye bunu beğendi.
  8. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Bence 15 yaşında başlanabilir, ergenliğe erken mi girdim bilmiyorum, ilk meni gelme olayı (boşalma 12 yaşımda oldu) libidom yüksekti, güç artışım ise (doğal olan, spordan bağımsız 15 yaşımda oldu.
    Benim için doğal zaman bence buydu, o güç gelişimi şöyle, beni güreşte perişan eden arkadaşlarımla başa çıkıp onları yenebilmeye başladım.
    Boy uzamamı etkilemedi ağırlık çalışması, kesinlikle kişiden kişiye göre değişir ama ben kendim için doğru zamanda başladığıma inanıyorum.
    Ancak şu da var, Dorian Yates geç yaşladı (21 yaşında) ama öncesinde süper bir araştırma yapmış ve uzak doğu sporlarıyla güzel bir alt yapı yapmış, adam benim on senelik gelişimimi 6 ayda yaşamış, yani düz mantıkla 21 yaşında başlamak kötüdür denemez, kişi diğer sporlarla alt yapı kazanır, spora manen hazırdır, o zaman geç başlar ama süper sonuç alır.
    PumpForever, Blitz buna örnek arkadaşlardı, bana göre geç başladılar ama verim anlamında çok daha başarılı oldular.

9. pReciousmAnn

pReciousmAnn Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Öqrenci .
    Yer:
    Adapazarı
    Ben 18 yaşıma qirJm . Body'le 1.4 senedir ilgileniyorm , ama bundan önce çok kuvvet sporuyla ilqilndm küRek , boks , güreş gibi .

10. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Şimdi bu kişiden kişiye değişir. Ben 16 yaşımda başladım. Tabi o zaman başlandığında fazla bilinçli olamayabiliyor insan . Yemek olsun , antreman olsun vs. vs. yanlışlarla dolu olabiliyor. 16 yaşında başlayan biri için söyleyebileceğim şey şu hormonlar yetişkin bir bireydekiyle aynı olmadığı için gelişisim normal bir insan için daha yavaş oluyor. Biraz zaman kaybı diyebilirim ama biraz kendinizi tanıyorsunuz. En iyisi hormon miktarının epey ilerlediği bir yaş 18-19 falan iyi gibi bence. Ancak ben ağırlık kaldırmanın hiç zararını görmedim kendimi tanımış oldum en azından fakat araştırırsınız başlarsınız spora benetik olarak normal bir insan olsanız bile başlangıç programıyla bile kolunuz 2 ayda 3 cm den fazla büyüyebilir ama 16 yaşında hormonlar yüzünden bunun olması çok zordur .

rey619 bunu beğendi.
  11. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Çok güzel bir başlık; benim de ilk başlarda kafama takılan sorulardan biridir bu.
    En büyük korku boy uzamasını etkileyebileceği düşüncesidir. Ben de bundan korkuyorum ilk başlarda. İnsan açgözlü olunca eğer 1-2 cm bile uzayabileceksem uzayayım da sonra başlarım diyor sürekli.
    Ben 18 yaşındayken 1 ay, 19 yaşımdayken 15 gün gittim. Anlaşılacağı üzere iradesiz ve istikrarsız bir yapı örneği.
    Bence bilinçlenmeden yapılan body'i body için geçen süreye dahil etmemek gerekir. Ben bu sporu sadece aletlerin altında kendini paralama sporu olarak bilirdim sadece. Dinlenme, beslenme, süreklilik vs... bu saydıklarımla body arasında bir ilişki bile kuramazdım anlayacağınız.
    21 Yaşında başladığımda yine boy kaygım vardı, o yüzden mümkün olduğu kadar ayakta girilen ağırlıklardan kaçıyordum.
    Ama bana kalırsa uzayacak olan kişi ne yaparsa yapsın uzuyor; uzamayacak olan da istediği kadar ağırlıktan kaçsın uzamıyor.
    Olayı fazla kasmadan 18 yaşında bu spora atlamak isterdim aslında.
    3 Yıl geç başlamış hissediyorum kendimi.
    Velhasıl 18 bence ideal bir yaştır.

12. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    ben spora başladığımdab eri 7 cm uzadım ve hala uzamam mümkün

13. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Uzaman mümkün de keşke başladığın yaşı da yazsaydın ve şuan kaç yaşında olduyğunu da .

14. djburakgs

djburakgs Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İstanbul-Üsküdar
    arkadaşlar kendimden örnek vereceğim. yaşım 17. bu spora başladıımda 1.72 boyundaydm ve 1 senedr bu sporu yapıorm. şuanki boyum 1.78-79.... herkes bu spora başlamadn önce boy kısalır kaygısıı yaşyor... ama bence çoq yanlş bi yaklaşm.. en net örneği bnm. benm boyum kısalmadı aksine 6-7 cm arttı... yapmak isteyen zaten bu sporu yapar . yapmak istemeyenlerde bu spora böle çamur atıolar..saygılar.

15. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Çamur atmak değil de bilimçsizlik desek daha doğru olur bence. Bu sende bu şekilde olabilir; herkeste aynı reaksiyonu vereceğini bilemezsin. Ama ayakta barla ya da dumbelle, düz mantık: eklemlere ağırlıl bindiren hareketlerin yatarak yapılan alternatifleriyle o bölgeleri yaparsan kesinlikle etki yapmaz diyebiliriz.
    Boy uzamaya olumlu etkisi de vardır değişik bir bakışla. Protein, creatin, amino vs... vücudun ihtiyaç duyduğu bir sürü besini vermek zorunda kalıyorsun. Gelişim döneminde iyi beslenmeye dikkat etmeme gibi bir şansın olmuyor haliyle.

16. hakonek

hakonek Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    boy konusu benimde bayagı kafamı kurcalıyordu konuyu bayagı arastırdım ve vucuda baskı yapacak hareketlere fazla girmeyerek 18 yasında baslamanın en uygun olacagına karar verdim . sonuc olarakta tam 18 yasında baslamıs bulundum.19 yasındayım ama vucuda dikey baskı yapacak press hareketlerinden hala kacınıyorum alternatif hareketlerle telafi ediyorum... boyundan ne haber derseniz baslarkende 1.82 idi su andada aynı. bu spora basladım baslayalı basta beslenme olmak uzere butun hayat tarzım degisti duzene girdi.eger uzayacagı vardıysa zaten muhakkak uzardı. eger genetiginiz uzun boylu olmayı destekliyorsa istediginiz kadar agırlıklar altına girin yine uzarsınız tam tersi eger genetikte yoksa gir 24 saat gerdir kendini evde halatla tavana as yine uzayamıyorsun.. benim sulale tarihcesinde anne ve baba tarafında daha 1.80 uzeri insan gelmemiş ben yine iyi cıkmısım yani şükür :D herseye ragmen bir insanın kendini yıllar sonra body yaptım boyum ondan uzamadı gibi bir pismanlık icine sokmaması icin 18 yasında ısrar ediyorum..

17. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    16 yaş uygundur diye biliyorum ben

18. kanat

kanat Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    üsküdar
    arnold 15 yaşından önce başladı heralde yannış hatırlamıyorsamm??

19. dinamik.ip

dinamik.ip Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    yahu o kişiden kişiye değişir...

20. linarth

linarth Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    eskişehir
    .

bn 14 yaşında başladm 1.5 senedir yapıyorum boyum 184 ve 80 kiloyum gayet güzel bir vücuda sahip oldum.15 yaş bu spor için ideal thums:

Sayfayı Paylaş