Bitkisel protein ne oranda yenmeli? + (Resimli Diyet programım)

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve jimraynor tarafından 1 Aralık 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Arkadaşlar merhaba, boy:186 kilo: 103'den 83'e 1 yılda düştüm. Şu anda yağ miktarım 12,1 kg. %14 civarında. Yağ oranımı %10 (7,5 kg) düşürmek ve 75 kilo olmak hedefim.

Zamanında bir yerde okuduğumda günlük yenmesi gereken bitkisel proteinin %65 oranında olması gerektiğini okumuştum. Diyetlerimde bunu uygulamak için barbunya, makarna, fasülye vs. gibi yiyecekleri arttırıyorum fakat bu seferde karbonhidratlar tavan yaptığı için günlük aldığım kalori ve karbonhidrat miktarı çoğalıyor.

Şu anda Kilo*1,25= 85*1,25=102,5 GR Protein alıyorum.

hayvansal proteine ağırlık verdiğimde karbonhidrat miktarım günlük 130gr bitkisel proteine ağırlık verdiğimde ise 250 gram civarında oluyor.

Kafam karışmış durumda protein oranımı nasıl yapmalıyım. Kimisi %75 hayvansal protein alırsan iyi olur hem kas yapımını da arttırmış olur diyor. Kimisi yarı yarıya yapacaksın ki kolestrol olmayacak diyor.

Bir günlük örnek diyetim aşağıdaki resimde mevcuttur. Aşağıdaki resimde bitkisel proteini biraz fazla tutmak için uğraştığımdan günlük katsayım olan 1,25 i biraz geçtim çok da dert etmedim bunu. Yağı her zaman 30 gram civarlarında tutmaya çalışıyorum. Bu örnekte güne kıymayla başlamamın nedeni de kurban bayramı :D

Önerileriniz nelerdir. Ayrıca kalori ve karb. miktarları olarak yanlış diye düşündüğünüz bir gıda var mı?

Ekli Dosyalar:

• diyet.jpg
      diyet.jpg
      Dosya Boyutu:
      20,9 KB
      Görüntüleme:
      340
    Son düzenleme: 1 Aralık 2009
  2. motunx

motunx Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Alınması gereken kalorinin 2000 olduğuna eminmisiniz? Hayvansal proteini arttırmanızı ve günlük en az 4 yumurta beyazı tüketmenizi tavsiye ederim. Hatta kahvaltı olarak tam buğday unu ile hazırlanmış , 4 yumurta beyazı ve 1 yumurta sarısı katılmış, tavaya yapışmasını önleyecek kadar zeytinyağı kullanılmış bir omlet, yanına da biraz yulaf önerebilirm

jimraynor ve (silinen üye bunu beğendi.
  3. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    1. Yağ ölçüm cihazına göre günlük kalori ihtiyacım 2200 çıktı. Ben de 2000'e göre hareket ediyorum.
    2. Hayvansal proteini arttırın derken bitkisele oranlayınca çıkan %36lık hayvansal protein oranını mı arttırın diyorsunuz yoksa miktar olarak yediğiniz proteini arttırın ve bunu hayvansalla yapın mı diyorsunuz?
    3. Sizce hayvansal/bitkisel protein ne oranda yenmeli? Neden herkes hayvansal proteini öneriyor kas yapımına bitkiselin katkısı yok mu?
    4.Yulaf ekmeğin ve buğday ununun içeriğini kal, pro, yağ, karb. olark biliyor musunu?
    5.Kendiniz vücut geliştirme ve kas yapımı mı yapıyorsunuz yoksa zayıflamaya yönelik mi çalışıyorsunuz?

Sayfayı Paylaş