Bir nevi glisemik indeks diyeti (görüşlerinizi bekliyorum)

Konusu 'Yağ Yakımı Günlüğü' forumundadır ve adrion27 tarafından 22 Eylül 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. adrion27

adrion27 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Herkese iyi geceler diliyorum :)
    Amacım düzenli bir şekilde yağ yakmak ve anladığım kadarıyla yağ yakma olayı insülinden geçiyor. Günlük hiçbir aktivitem yok denebilir oldukça pasifim evde oturur dizi izlerim ve dışarı çıkmam gerekirse de genellikle araba tercihim olur. Boyum 180 kilom 78 bu halimle günde 2000 kalori harcadığımı farzedelim. Gün boyu glisemik indeksi düşük karbonhidratlarla beslenip toplamda 1500 kalori alsam aradaki 500 kalori farkla kilo vermem mümkün mü sizce? Yani aradaki 500 kalori farkı vücudum yağlardan mı karşılayacaktır? 1500den daha düşük kalori almamamın nedeni ise; vücuda belirli bir sınırın altında kalori girdiğinde vücudun açlık durumuna geçmesi

2. evolution57

evolution57 Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    53
    Neden spor yaparak süreci hızlandırmıyorsunuz? Sorunuza gelelim. Evet, harcanan kaloriden az kalori tuketirseniz kilo verirsiniz. Ha üzerine spor yapıp düşük karbo ve yeterli protein alırsanız sağlıklı şekilde yağ yakimi sağlarsınız. Dikkat edin, kg vermek ile yağ yakmak farklıdır. Genelde harcanan kaloriden 500 kalori az almak tavsiye edilir başlangıç için.

adrion27 bunu beğendi.
  3. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Yalnız bu sayıları umarım öylesine vermişsindir. 180 boy, 78 kilo için 1500 kalori bütün gün oturuyor olsan bile çok az olur.

4. evolution57

evolution57 Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    53
    2000 kalori harcadigimi farzedelim yazmış. Sanırım kaçırdınız o bölümü.

5. adrion27

adrion27 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Öncelikle konumla ilgilenip bana yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. 2000 kaloriyi örnek olarak vermiştim fakat daha sonra internette araştırdım bazal metabolizmamın 1950 kalori yaktığı ortaya çıktı. Bir de ben her gün 500 kalorilik açık bırakırsam açığı kapamak için vücut tamamen 500 kalorilik yağ mı yakacak vücutta? Yani kaybın kasdan ya da yağdan olacağına karar veren şey nedir?

6. evolution57

evolution57 Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    53
    Tuketeceginiz besinlerin kalitesidir. Yani protein yag ve karbo miktarı. Daha da önemlisi kesinlikle spor yapmalısınız. En azından bir kaç günlük cardio seanslari ekleyin. Böylece kalori ihtiyaciniz artacak ve daha fazla kalori tuketimi yapabileceksiniz.

adrion27 bunu beğendi.
  7. adrion27

adrion27 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Peki sporu bir kenara bırakalım yağ yakımını mutfakta sağlamak istiyorum. Haşlanmış bulgurun üstüne yoğurt ekliyorum. Yoğurdu sulandırıyorum içine bir yemek kaşığı zeytinyağı ve biraz da baharat ekliyorum ve dediğim gibi gramlarını kontrol ediyorum. Bu şekilde kalori açığı bırakacak yağ yakmama engel bir durum var mı sizce?

8. evolution57

evolution57 Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    53
    Spor yapmiyorsaniz protein miktarini kg x1 1.5 gr arasinda tutmaniz yeterli olacaktır. Açıkçası yerinizde olsam karbonhidratıda cok düşük tutardım spor yapmadiginizi düşünürsek. Gerekli enerjiyi sağlıklı yaglardan karsılardım.

9. adrion27

adrion27 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    evolution57, ben ne yapacağımı şaşırdım artık kardiyo yapmayı hiç sevmiyorum. 7-8 kere spor salonuna yazıldım ama en fazla 3 gün gittim. Düşük karbonhidrat diyetleri işe yarıyor ama sağlıksız olduğu söyleniyor. Bir ara 3 gün boyunca sadece tavuk göğsü yedim günlük 1500 kaloriye yakın, tartıda iyi kilo verdim ama göbeğim olduğu gibi dururken kollarım inceldi. En son bu diyete karar verdim içinde protein de karbonhidrat da sağlıklı yağ da var ve kalori açığı bırakarak uzun vadede yağ yakmayı düşünüyorum sağlıklı olarak. Ama siz pek katılmıyorsunuz galiba bu duruma, işe yaramaz mı diyorsunuz?

10. evolution57

evolution57 Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    53
    Ise yaramaz demedim. Sonucta kalori açığı olacağı için zaten bir yag yakimi olacak. Sadece bu kadar sert diet sizi baya yiprandiracaktir. Benim bir önceki mesajda Önerdiğim şey de sizin bahsettiğiniz ile benzer zaten. Yalnız kalori alımınız gerçekten cok düşük. Spor yapmadiginiz icin tam doğru anlamda konuşmak biraz zor oluyor.

adrion27 bunu beğendi.
  11. adrion27

adrion27 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Vücudumun yüksek kalori yakmadığını düşündüğüm için düşük kalori alıyorum sizce vücudum kaç kalori yakıyordur bir tahminde bulunmanız gerekirse? Bence 2000 kaloriden fazla yakmıyordur

12. evolution57

evolution57 Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    53
    Yaşınızı yazmamışsinız, 24 yaşı baz alarak hesapladim. Egzersiz yapmadiginizi varsayarak. Yaklaşık 2100 ile 2200 arası bir değer çıkıyor. Yag yakimi icin de 1700 1800 arası değer uygun olacaktır diye düşünüyorum. En azından iki hafta bu kaloride devam edip, tartida değişiklik olmadığında kaloriyi 100 200 daha azaltip iki hafta daha devam etmenizi öneririm. Önemli olan sert düşüşler yapmamak, sabırlı olmak. Sert düşüşler yani minimum kalori alimlari sonucunda oluşacak kilo kaybı içerisinde kas kaybını da bulundurabiliyor.

13. adrion27

adrion27 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Yaşım 22 teşekkür ederim kardeşim içimi rahatlattın aynen dediğin gibi yapacağım dediklerini çok iyi anladım. Peki bu kaloriyi glisemik indeksi düşük ya da yüksek karbonhidratlarla sağlamamın farkı nedir?

14. evolution57

evolution57 Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    53
    Bildiğiniz gibi GI'si yüksek besinler insulini bir anda yükseltirler. Insulin seviyesinin bu şekilde ani artip azalması yag yakmayi zorlaştıracaktır. O yüzden besin seçimlerini GI düşüklerden yana kullanın.

adrion27 bunu beğendi.
  15. adrion27

adrion27 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Acaba Gİ si yüksek besinler aldığımızda şeker birden ani olarak fırladığında, salgılanan insülin bu şekeri birden azaltmak için direk o an yağ olarak mı depoluyor?

Sayfayı Paylaş