Bir diyabetlinin fitness ile mücadelesi

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Luminand tarafından 17 Şubat 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Luminand

Luminand Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Merhaba arkadaşlar yaklaşık bir ay önce tip 1 teşhisi konuldu günde 4 kez insülin kullanıyorum 3 hızlı etkili 1 tane bazal.Her tarafdan kötü duyumlar alıyorum(böbrek yetmezliğinden , kalp damar tıkanıklığına kadar vs.) fakat ben bu tecrübeyi yaşamış birileriyle iletişime geçmek istiyorum bana mesaj atarsanız sevinirim :) Bu arada 20 yaşındayım keton yüzünden 3 ayda 20-25 kilo verdim yavaş yavaş toparlıyorum insülin ünitelerini arttırıp karbonhidratı arttırıyorum .

2. dembaba28

dembaba28 Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    38
    Öncelikle geçmiş olsun, benim abim,dedem,kuzenim,eniştem falan hep diyabet. Az çok biliyorum yaşantılarını. Böbrek yetmezliği, görme sorunu,damar tıkanıklığı vs. korkmana hiç gerek yok. Onlar çok çok ileri evreler ve gerçekten beslenmesine dikkat etmeyen insanların başına geliyor. Kilo vermenin sebebi sanırım bir komplikasyon olan ketoasidoz. Hiperglisemi sonucu gilkozun hücre içine nüfuz edemeyişinden kaynaklı.Beslenmeyle herşey yoluna girer sanırım. Fakat merak ettiğim birkaç şey var. Ailende veya yakın akrabalarında (amca,teyze,hala gibi) tip 1 diyabet teşhisi konulan birisi varmıydı? Kötümü besleniyordun veya enfeksiyon vs. geçirdin ? Yaşam şartların kötü mü ( çevresel etmenler) Bu soruları cevaplarsan mutlu olurum. Kafasında soru işareti kalan benim gibi arkadaşlarada yardımcı olmuş olursun. Ayrıca istediğin soruyuda sorabilirsin diyabetle ilgili. Çünkü yakın çevremden, bana yapılan testlerden, okulda işlediğim derslerden vs. birçok bilgim var bu konu hakkında

3. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Retinopati, nefropati, nöropati gibi pek çok komplikasyonuvar maalesef. Ancak diyete uyum ve erken tedavi ile bu komplikasyonları yaşama ihtimalin düşüyor. Ayrıca ilerleyen dönemlerde karbonhidrat sayımı ile daha esnek bir diyetin olabilir. Bu da diyete uyumuna ve tedavi sürecine bağlı. Geçmiş olsun.
    Diyabetik ketoasidoz daha farklı bir durum. Kan şekerinin 500-600 lere çıkabildiği ve koma ile seyreden bir süreç.

4. dembaba28

dembaba28 Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    38
    Hiperglisemi diye bahsetmiştim zaten. Tip 1 diyabette insülin salınımı nerdeyse hiç olmadığı için şeker çok çabuk yükselebiliyor bunun sonunca bazı yan etkiler ve ketoasidoz gibi komplikasyonlar gelişiyor. Ayrıca damar tıkanıklığı,böbrek sorunu vs. genelde kilo sıkıntısı çeken diyabetlilerde çok oluyor. Yani tip2 diyabetlilerde. Bu arkadaşımıza beslenmesine dikkat etsin diye biraz göz korkutma amaçlı söylemişler ama söyledikleri gerçekten doğru.Herhangi hastalık,komplikasyon,yan etki vs. yaşamaması için güzel bir diyet programı uygulaması lazım. Ama önce diyabetten önceki hayatını,beslenmesini yazması lazım ki ona göre arkadaşlar yardımcı olsunlar.

5. heraxles

heraxles Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    38
    kardeşim vucudun zaten bi savaş içinde şuan.
    kas yapmak hipertrofi işidir. sen ağırlık kaldırarak lifleri yırtarsın bu yırtılan lifelerim bi kısmı yükselen onarım hormonları sayesinde kapatırlır küçük bi kısmıda doldururlur biz buna ham kas deriz. idman bitince o pump gider ve bir kısmı kalır. senin vucudun şuan zaten zaten bi tedavi sürecinde sen bunun üzerine hipertrofiyide ekledinmi vucudu inanilmaz derecede zorlarsın. şunu unutma vg yaşamak için şart değildir ama sağlığın şart yapma ya ne kaybedersin ben her ay karaciğer testi yaptırıyorum en ufak bi sorun olsa salona uğramam dolayisiyla o dangalak adam işidir sağlık sana bi ömür lazım.

Son düzenleme: 17 Şubat 2019
  6. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Orada kastettiğim ağırlık kaybının sebebinin ketoasidoz olmadığıydı..

7. Luminand

Luminand Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    teşekkür ederim hocam dediklerini dikkate alacağım.
    --- Mesaj birleştirildi, 18 Şubat 2019 ---
    hocam baba tarafında tip 2 çok düzensiz bir hayat geçiriyordum üniversiteyi bıraktığımdan beri 2 yıl oldu geceleri uyanıktım gündüzleri yatıyordum genellikle fast food ama genellikle haftada 5 6 gün spora giderdim

8. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    diyabet hastası olup podyuma çıkan pro.lar var..ümitsizliğe kapılmadan ama tedbiri de elden bırakmadan araştırmaya devam etmek lazım..

Son düzenleme: 19 Şubat 2019
  9. Luminand

Luminand Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    bakalım zaman herşeyi göstericek

10. dembaba28

dembaba28 Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    38
    bende internette birkaç yazı okumuştum. İnsülinin doğru kullanımıyla vücut geliştirmede sağlıklı bireylere göre birkaç artısı olduğunu. Ümitsizliğe kapılmamak lazım bencede

Sayfayı Paylaş