Bilgisayar Sıkıntım Var

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve guardbody tarafından 11 Eylül 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    Arkadaşlar konu beni sıkmaya başladı ve buradan yardımınıza ihtiyacım var.Hemen hepiniz bu konuda beni katlarsınız.elimde maximum 1000ytl limit var ve bilgisayar toplamak istiyorum.özelliklerini belirledim ama fiyat bana 1300ytl gibi çıktı ve fazla.amacım ise en azından crysıs falan gibi oyunları en düşük özelliktede olsa kasılmadan oynayabilmek.onun haricinde internete girmek falan gibi şeyler.listem aşağıda fakat farklı öneri sunan olursa açığım.benim bulunduğum şehirde teknosa ve tekmar haricinde fazla alternatifim yok.world kart ile taksit yaptıracağım zaten.
    İŞLEMCİ-İNTEL E7200 C2D
    ANAKART-GIGABYTE-EP35C-DS3R
    DDR SDRAM-OCZ 2*1 GB DUAL DDR2 1066 REAPER HPC
    EKRAN KARTI-PALIT 8800GT SONIC
    BELLEK-WESTERN DİGİTAL 250GB SATA2 16MB
    EKRAN-SAMSUNG 932NWE
    DVD YAZICI- LITEON DVD RW
    KASA-BELİRLEMEDİM
    KLAVYE-A4 TECH KB 2150D
    POWER SUPLY-HIGH POWER HP PLUS 500 WATT
    BU SANA FAZLA UÇMUŞSUN DİYEN OLURSA ÖNERİ BEKLİYORUM.HAFTA SONU ALMAYI PLANLIYORUM.SİSTEMİ KAFAMDA OLUŞTURAMAZSAM HAZIR KURULU OLANLARDAN TEKNOSADAN FALAN ALMAYI PLANLIYORUM.YANİ GELİŞİNE VURUCAM.

2. exalubur

exalubur Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    dekorasyon
    Yer:
    istanbul
    istanbul mecidiyeköyde Aydercomputer war eski otobüs duraklarının direk karşısı saten sorsan gösterirler hep bilgisayrcı oralar,ben şunu diziyorum kıyasla crysis cok rahat oynatır...
    AMD ANTLOHN 6000+ (2MB) 1 deil dikkat et 2 cash,
    SAPPHİRE ATİ X16 512 (256) BİT
    SİGETE HDD 7200 SATA 2 16MB (320 GB)
    SONY DRW 48X
    ANAKART İSTEDİNİ YAZ BUNLARA UYGUN ABARTMA::D
    KINGSTOM RAM 2GB
    bu yazdıklarım sana en fazla 700 ytl mal oluyor
    kalan paranla yazıcı camera felan alırsın umarım yardımcı olmuşumdur...

monütor yazmadım saten ortalama 100 dolar civarı genede 1000ytl bulmuyor busana yeter dostum sor soruştur cok ii toplama bir bilgisayar bu tam bir oyun dostu:p

sakın hazır alma ama sakın adamlar etiket parası alıyor ...

Son düzenleyen: Moderatör: 11 Eylül 2008
    guardbody bunu beğendi.
  3. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    excalibur sayın guardbodynin nerde olduğunu biliniz...

sayın guardbody hocam benim sistemime yakın bir makina. hatta düşük diyebilirim ben zamanında 5 bin ytlye toplamıştım.

ekrankartı gtx yapabilirsiniz fiyat biraz pahalı gts de tutabilirsiniz

bu makinenin power supply seçiminiz güzel olmuş 500 altı olsaydı problem çıkardı. marka olarak thermaltech olabilirdir..
    kasaya önem veriniz. 170 $ dan aşağı düşmesin..

genelde güzel olmuş 1000 var demişsiniz olabilir ama fiyat daha da yükselir cpu nuz parçalara oranla eksik kalmış..

samsung monitör tavsiye etmiyorum kullandığım için onun yerine cam gibi hp alın daha iyi..

alış yeri olarak reklam olmasın memnuniyet bakımından ben pişmanım ordan almadığıma exa bilgisayar tek geçerim üst katlarında teknik sevisleri var parçanın yapıp ele veriyorlar diğer firmalar 30 -45 gün bekletir..

guardbody bunu beğendi.
  4. DivingDeep

DivingDeep Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Öncelikle merhaba yaklaşık 3-4 haftadır forumu takip ediyordum bugün üye oldum :) Aşağıya 6 ay kadar önce topladığım pc'nin özelliklerini yazdım. Bu pc ile Crysis'i orta ayarlarda kasmadan oynamıştım (belki 1-2 kere kasma olmuştur net hatırlamıyorum, ama sorunsuz oynamıştım)

işlemci - intel E4500
    anakart - gigabyte ga-p35-ds3l
    ram - 2*1 GB 800 mhz kingston
    ekran kartı- zotac 9600GT
    hard disk - Seagate 250GB SATA2 16MB
    monitor - Samsung 932B plus 19"
    dvd writer - Samsung 20X Sata
    kasa - Asus TA-951
    power supply - high power 500 watt

Senin ekran kartı, işlemci ve ram seçimin daha iyi olduğu için orta ayarlarda hiçbir sorun yaşayacağını sanmıyorum. İşlemcide hiçbir değişikliğe gerek yok, eğer fiyat kırmak istersen ekran kartını ve power supply'i değiştirebilrsin. Asus kasalarla birlikte gelen 350 watt psu'lar sınır değerde 8800 GT çalıştırabiliryorlar. Ama en az 400 watt psu daha iyi olacaktır olacaktır (6-7 aydır 400 w psu ile sorunsuz 8800 gt kullanan arkadaşım var.)

Aşağıdaki linke bir göz atarsan daha iyi bir fikir elde edebilirsin.

http://www.pclabs.com.tr/2008/08/18/oyun-ve-ofis-sistem-onerileri-agustos-2008/

guardbody bunu beğendi.
  5. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    arkadaşlar fiyatı kırmak için biraz araştırma yaptım ve elektrik kesintisi ile problemli bir bölgede değilsen gereksiz dediler ve power supply çıkar dediler.haliyle 84 dolar aşağı çektim.tabi bu çektiğim miktar sizin önerinizi dikkate alırsam kasaya gidecek.sanrım bu fiyatı ödemek zorunda kalacağım.fakat yinede sistem benim gibi bir kullanıcı için normalin oldukça üzerinde görünüyor.
    peki bu hazır bilgisayar alanlar nasıl işini görüyor?yani adam kampanya yapmış ve 650-700 ytl'ye çift çekirdek 512 ekran kartına sahip bilgisayar satıyor.bunlar iş görmezmi?

6. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    sayın guardbody power suplly elektreikle alakası yok. görevi alınan 220 wolt elektriği bilgisayar parçalarına en etkin şekilde iletmekdir. ben bu konuda mağdur oldum ağzım yandı kasa supplyy la yetindim bitiyordum çünkü benim parçalar son teknoloji idi. naptık ettik hep mavi ekran en sonunda sorunun supply yetmediğinden anlasışdı hem paröalarında max verim alırsın bilg bi kasılsın supply yetersizse çöker..

sayın guardbody ist değilsiniz değilmi ben sizin y.dışında olduğunuzu biliyordum yok istanbulda iseniz exa bilgisasayar size yardımcı olacaktır dediklerimi nalatın zaten yardımcı olurlar. monitör hp

7. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    Atakan ben manisada oturuyorum.yurtdışında olsam zaten bilgisayar konusunda bukadar cahil kalmazdım.kafayı spora yormaktan sadece klavye kullanmayı öğrenebildik şimdiye kadar.

8. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    hımm istanbul dışı bilgisayar piyasasının biraz uçuk olduğunu biliyorum guardbody. acaba int exa yada başkasına sipariş vermezmisin ondada kargo fiyatı olabilir mi acaba. ama manisadan alsan daha iyi olur teknik servis vs. için .
    zaten almaya gidince artık programları var ne neye uyumlu gösteriyor ve ana görede suplly ayarlayacaklardır gerçi pek kasmayan makine için kasa supplyda olabilir..

9. nerfbod

nerfbod Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    http://www.inventus.com.tr/donanimliste.htm Sitenin basitliği aldatmasın. Ben buradan satın aldım şu an kullandığım sistemi. Çok başarılı sistem alternatifleri war. Mutlaka bütçene göre bişey bulursun. Teknosaymış tekmarmış kazıklanma boşuna.

guardbody bunu beğendi.
  10. Venomanic

Venomanic Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    Bugün sipariş verdim yarın topladığım kasa elimde olacak fiyatı 680-690 ytl civarı değişiyor, doların ne yapacağının belli olmadığı şu günlerde.
    Aopen ES50E E02 300W mATX Kasa
    Asus P5KPL-CM G31 1600FSB/DDR2 1066 S+V+GL+16X 775
    Intel CPU E7200 2.53 GHz 1066MHz 3MB Core2Duo
    Kingston 2 GB 800 MHz DDR2 RAM CL6 (KVR800D2N6/2G)
    Sapphire HD3650 512 MB 128Bit GDDR3 16X
    Seagate 640 GB 7200 RPM 32MB SATA2

Harddisk arşivci olduğum için 640 gb, 250 gb ve civarı normal bir kullanıcı için yeterli olacaktır.

11. Rodney McKay

Rodney McKay Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    selam,
    arkadasim ben bu islerin icindeyim cevremden dolayi, bilgisayarcisin bilirsin diye geliyorlar, asil alanim bu degil tabiki ama millete hazirlaya hazirlaya ogrendik iste birseyler, yaklasik 5-6 senedir topluyorum cevremede kendimede :)

konusmak istersen ozelden msnimi yolladim,

bilgisayar almak istiyorsan en iyisini almaktan cok ne icin kullanacagina karar vermelisin, ki vermissindirde :) kullanmayacagin ozelliklere sahip bir bilgisayara yiginla para vermek yerine tam olarak ihtiyaclarini karsilayacak bir bilgisayarda ve adam akilli urunlerle cok daha ucuza toplayabilirsin belki :)
    eger konusmak istersen msn deyim ;)

12. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Ben İstanbulda bilgisayarcıların toplandığı sokaklara çok yakın oturuyorum. Bir iki gün öylesine fiyat araştırması yapmıştım, istediğim özelliklerdeki toplama bilgisayar için +/- 100 dolar farklarla fiyatlar aldım. Bu arada her bilgisayarcıda fiyatlar bir kaç dolar oynayabiliyor misal exa bişlgisyarda olan ekran karı goldda 5 dolar daha ucuz olabişliyor. Bu onların o anki stok durumuna ve rekabet mantıklarına bağlı heralde bilemiyorum.

Daha sonra sirkeciye gidip aynı bilgisayarı toplatmak istediğimde 2-3 yerden aldığım fiyat kadıköyden aldığımdan 500 -600 ytl fazla oldu.

Demem o ki; büyük ve güvenilir toptancılardan almalısın parçaları. Çünkü onların siparişi daha büyük olduğu için malzemeleri daha ucuza getiriyorlar. Ancak büyük toptancı derken teknosa vb. büyük perakendecilerden uzak durmalı.

http://www.exa.com.tr/shop/browse.asp?caid=351
    http://www.gold.com.tr/

Exa ve goldun adresini netten buldum ama diğer firmaların ismini bile hatırlamıyorum, exa ve golddan başka 1-2 toptancı daha vardı. İstanbulda olsam söylerdim. Bu iki siteye bakıp uygun gördüğün ürünleri sipariş edebilirsin.

13. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0

Çoğu zaman toplama bilgisayarlarda meydana gelen sıkıntı, psu'larının kalitesiz olması, kasanın ergonomik yapısının uygun olmamasıdır. O yüzden fiyat olarak çoğu, düşük gözükmektedir ancak fiyat-performans açısından bu tam tersi oluyor. O yüzden bilgisayar alırken, nasıl oyunlarda ekran kartına önem veriyorsak; bilgisayarın ve donanımlarının genel sağlığı açısından "kasa ve psu" seçimini iyi yapmamız gerekiyor. Bu iki bilgisayar bileşeni hem sıcaklık hem ses hem de elektriksel yönden çok önemlidir. Muhakkak testleri yapılmış ve piyasada bilinen tutulan, garantileri olan markaları tercih etmemiz büyük avantaj sağlayacaktır. Kalitesiz bir psu (güç kaynağı) 1-2 yıllık ömrüyle ilerde kesinlikle sorun yaratacaktır ve bunun masrafı size daha fazla olacaktır. Son olarak psu'nun wattıda ve amperide alacağınız bileşenleri (ekran kartı, anakart vs...) kaldırabilecek bir güçte olsunki performans sorunu yaşamayın...Ben kasayı coolarmaster, psu'yu da enermax almıştım kaç senedir hiç bir sorun yaşamadım ve çok sessizler...

Son düzenleme: 11 Eylül 2008
    guardbody ve diez bunu beğendi.
  14. Rodney McKay

Rodney McKay Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    gaddarkemal e katiliyorum,
    ama parca alirken dikkat edilmesi gereken birkac kucuk ayrinti da var, ki bu ayrintilar cok ciddi bir sekilde bilgisayarinizin performansini etkileyebilir, ornegin:

Islemci alirken, amd islemcileri hicbir zaman sevemedim, ben intel severlerdenim :) ve intel islemci alirken dikkat edilmesi gereken onemli bir konu var;
    Intel Dual Core - bunada cift islemci diyorlar ama aslinda cift islemci gibi calisan tek islemcidir, yani bu islemcinin uzerinde tek bir tane cekirdek vardir ancak mimarisi sayesinde gorev paylasimi yaparak cift islemci gibi calisir, tek cekirdege gore tabiki cok daha avantajlidir ama gercek cift islemcili cpu yu birkac dolar fazlaya almak varken neden tek islemciyle yetinesin?
    bunun icin;
    Intel in Core 2 Duo islemcilerini oneriyorum, tabiki Quad core (4 cekirdekli islemci alabilecek durumun yoksa), Core 2 Duo islemcilerinde, gercek cift islemci vardir, tani 2 ayri cekirdek aynianda calisir, muthis bir performans saglar. Asil cift islemci Core 2 Duo dur.

Ram alirkende;
    Ram alirken cogu yer birkac dolar icin kaziklamaya kalkabiliyor, hic tahmin etmeyeceginiz yerler bile, bu yuzden bu konuda dikkat etmeniz gereken konu raminizin mutlaka 800 hertz olmasi gerektigidir, 533 veya 667 liklerden alirsaniz bunun acisi size performans kaybi olarak hissedici bir sekilde donecektir.

Anakart alirken ise;
    Anakart alirken ben her zaman ASUS tercih ederim, ve cevremdekilerede siddetle ASUS oneririm, bunun nedeni ise gecen senelerde yasadigim bir olaydi:
    Bizim yakinlarimizda bi yere yildirim mi ne dusmus, ve toplakli priz ve cevre birimleri kullandigim icin bir sekilde bu yildirim benim modemimi falan yakmis sanirim, ama... BILGISAYARIMA GELDIGINDE Asus anakartimin uzerinde, bildigim kadariyla diger anakartlarda olmayan, sigortasi sayesinde bilgisayarima yuksek miktarda gelen voltaj Asus anakartimin uzerindeki sigorta korumasini calistirmis ve bilgisayarima zarar vermeden bilgisayarima giren elektrigi kesmisti. Bu sayede bilgisayarim en ufakbir zarar bile gormedi cok sukur. Ki bu guzel sigorta ozelligini birde sagladigi cok guzel uyum ile birlestirdiginizde gercekten kaliteli ve yuksek bir performans cikiyor ortaya. Bu yuzden ben akartta ASUS u tek gecerim abi.

Harddisk ise bilgisayarinizin en yavas parcasidir, ve genelde kucuk bilgisayar saticilarinin en cok kaziklamaya calisabildigi parcadir, harddiskinizinde hizi vardir, ve buna en buyuk etken RPM idir, aldiginiz harddiskin mutlaka ve mutlaka 7200 RPM olmasina onem veriniz yoksa gercekten cok ciddi performans kaybina neden olabiliyor. Buna ek olarak mutlaka 16MB ve SATA II olmasina ozen gosteriniz. Bununla birlikte marka olarak bir oneri istersenizde ben SEAGATE kullaniyorum kendimi bildim bileli, yani kullaniyordum notebooka gecmeden once.

Bunlar bilgisayarim ana parcalariydi; CPU, Ram, Anakart ve Harddisk.

Bilgisayar alirken bu kucuk ayrintilarada onem vermeniz gerkemektedir ki paranizin gercek karsiligini alabilesiniz.

Ama tekrarliyorum, bilgisayar alirken amac alinabilecek en iyisini almaktan cok, ihtiyaci karsilayabilecek en iyi bilgisayari almak olmalidir.

Saygilar,
    Rodney

guardbody, bonatschi ve gaddarkemal bunu beğendi.
  15. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Bu yukarıya alıntıladığım şeyi bilmiyordum. Diğerlerinden ise o 2 günlük araştırmamdan haberim olmuştu, evet bunlar küçük ama çok önemli detaylar, herkesin dikkat etmesi lazım.

AMD işlemcileri ise severek kullanıyorum, acaba onda da inteldeki gibi çift çekirdekli gibi görünüpte tek çekirdekli olan model var mıdır bilemiyorum.

Guardboy inşallah güzel bi toplama yaparsın, en iyi firmaları en iyi ürünleri en uygun fiyatlara alırsın. Bence o bütçeye yeterli seviye bir makina rahat çıkar.

guardbody bunu beğendi.
  16. Rodney McKay

Rodney McKay Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    guardboy birsey daha eklemek istiyorum,
    ben isim geregi gunun neredeyse 15 saati bilgisayar basindayim, sadece yemekler ve uyku icin basindan kalkarim, benim icin bilgisayar cok ama cok onemlidir ve kullandigim programlar, yazilimlar, bazi sistemler, vs bilgisayari gercekten cok ama cok kastiran cok buyuk olcekli islemler. Bu yuzden performans asil benim icin onemli, bu konuda verecegim en ufak bi taviz bile bazen fazlasiyla zaman kaybima neden olabiliyor. Ama..

Ben su an notebook kullaniyorum, disardaki bos zamanlarimida degerlendirebilmek amaciyla falan. Ve bilgisayarim Intel Core 2 Duo 1.83 :) ve 1024MB Ram den ibaret, ve bu bilgisayar bana fazlasiyla yetiyor. Ki ben cogu zaman bilgisayarin icinden girip disindan cikmak zorunda kaliyorum. Kullandigim programlar cok fazla kastirici, yazdigim programlarda bi o kadar kastiriyor tabii, ama butun bunlara ragmen Core 2 Duo 1.83 luk islemci ve 1024 luk ram bana fazlasiyla yetiyor.

Demek istedigim o ki, alacagin bilgisayarda muhtemelen Core 2 Duo 3.0 veya 2,66 gibi islemciler kullanmayacagin kadar fazla gelebilir, dusunsene bana bile yaklasik 1,83 x 2 = 3,66 likislemci fazlasiyla yeterken, sen yaklasik 6.0 lik bir islemci almaya kalkiyorsun, ku bu da sana en azindan 70-80$ lik gereksiz yuk bindirir. Boyle daha birkac sey var aslinda ama basit bir ornek vermeye calistim sadece.

Sen ne icin istedigine karar ver, ona gore bilgisayar toplayalim istersen :) yinede senin kendi kararindir, saygi duyarim dostum

Not: kendimden ornek veriyorum ama yanlis anlamayin lutfen, bilgisayari cok fazla kastirmak durumunda oldugum icin kendimden yola cikarak anlatmaya calistim, kendimi ovmek vs gibi bir niyetim kesinlikle yoktur, lutfen yanlis anlasilmasin

Son düzenleme: 11 Eylül 2008
    guardbody bunu beğendi.
  17. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    power için thermaltake , high power, FSP kaliteli ve 100$altında da fiyat sunuyorlar..özellikle 500W ve altında..
    psu hesap makinesi ile nekadar güç gerektiğini hesaplayabilirsiniz..ama sizin sisteminiz 380W'ı muhtemelen geçmeyecektir..
    http://extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp

yinede verimi de düşünerek 450W civarı işinizi görebilir..power için voltaj regülasyonu yapması ve sessiz olması önemlidir son olarak..

anakartta gigabyte ps45 ds3r serisi tavsiye edilir donanım forumdalarında genellikle..bunda sli desteği (yada crossfire) var.. (çift ekran kartı)
    anakart alırken ihtiyacınız olmayan özellikleri elemelisiniz..
    mesela SLI, 4 ram slotu, DDR3 slotu, 10usb portu gibi gibi...

toplama için bu sihirbazı kullanabilirsiniz..
    http://www.gigatek.com.tr/sistemtoplama.php
    ayrıca inventus ta çok tavsiye edilen ve ucuz satan firmalardan..

listemdeki ekran kartında sli var ama 1000ytl yi çok az geçiyor..o da kurun yükselmesinden tabi..tahmininlere göre 1300e kadar da çıkacak dolar..

Ekli Dosyalar:

• sistem.JPG
      sistem.JPG
      Dosya Boyutu:
      60,5 KB
      Görüntüleme:
      307
    guardbody bunu beğendi.
  18. Rodney McKay

Rodney McKay Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    diez guardboy u henuz tanimiyorum ama bilgisayardan pek anlamadigini soylemis sence sli destegine sahip bi anakart ihtiyaci olur mu+bu gereksiz arttirmazmi fiyati?
    +anakartta Asustan baskasini tanimam abi :D

19. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    parantez içinde yazdım çift ekran kartı desteği diye..bunu bilmek için alim olmaya gerek yok..
    ayrıca "ihtiyacın olmayanları eleyerek anakart alabilirsin" diye tavsiye yazdığımı hatırlıyorum ve bunların arasında SLI da var..

asus anakartlarda garanti kapmasında değişmede sorunlar yaşandığını söylemişti bilgisayarcı bir dostum..

Rodney McKay bunu beğendi.
  20. Rodney McKay

Rodney McKay Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    yaklasik 7 sene kadar asus anakartlar kullandim ve hicbir sorunla karsilasmadim:D bu yuzden bu garanti kapsaminda degistirme problemini -eger varsa- duymamis olabilirim hakli olabilirsin.

+anakart alirken "ozellik eleyerek alma" meselesini duymamistim, ogrenmis oldum, bi arastirayim:D sagolasin

Sayfayı Paylaş