Beslenme yardımı

Konusu 'Kadınlara Özel - Beslenme & Diyet' forumundadır ve Zehragkrl tarafından 19 Mart 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Zehragkrl

Zehragkrl Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    merhabalar. Ben 2 hafta önce acil bir kararla pt tutarak spora ve diyete başladım. 1.63 boyum, kilom 61. Yağ oranım yüksek ama şu an tam hatırlayamıyorum ve abartı alkol kullanımı sebebiyle bir göbeğe sahibim.
    Şimdi size sormak istediğim şu; ptnin bana verdiği diyette 4 öğün yemek bir de 2 ara öğün var. İlk bir hafta elimden geldiğince uyguladım. Ama bu hafta sıkıntı başladı çünkü çok rahat bir çalışma hayatım olduğu var (sabah 8 akşam 6 gibi bir çalışma şeklim yok) çoğu zaman öğlen kalkıyorum ve o saatten sonra 6 öğün yiyemiyorum. Ve yani bu kadar yemeye alışık değilim. Şiş şiş bir hal oldum. İlla 6 öğün yemelimiyim, yoksa almam gereken proteini alsam ama 2 öğün ya da 3 öğün yesem yeterli mi? Bana yardımcı olur musunuz?

2. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Sitede veya sosyal medyada gördüğünüz vücut yağ yüzdesi ile ilgili değerlere takılmamanızı tavsiye ederim. Bir bayanda ortalama %20-30 yağ bulunur ve bu değerler ideal olarak kabul edilir.
    Alkol konusunda bir sınırlamaya gitmeniz gerekiyor(ortalama 30 g etanol 200 kalori). Ve tercihini şaraptan yana kullanabilirsin. Günlük almanız gereken kaloriden alkolden gelen enerjinin düşülüp diyetin ona uygun planlanması gerekiyordu ayrıca.

4 ana 2 ara öğün tüketme zorunluluğun yok. Öğün sıklığı vücut kompozisyonu(kas, yağ su vb) üzerinde pek etkili değil. Tokluk hissinin daha fazla olması, insülin salınımının daha düzenli olması gibi avantajları var sık öğün tüketmenin. Elinizden geldiğince ara öğünler yapmaya çalışın, ancak 3-4 öğün tüketmenizde de sakınca yok vücut kompozisyonu açısından(yağlanma vs.)
    Ptden diyet almak yerine diyetisyene danışmanız çok daha doğru ve sağlıklı olurdu, umarım tercihinizi bir daha bu yönde yaparsınız :)

Sayfayı Paylaş