Beslenme konusunda acil yardım

Konusu 'Kadınlara Özel - Beslenme & Diyet' forumundadır ve Aslo1 tarafından 23 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Aslo1

Aslo1 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhabalar,
    Öncelikle 1.69 boyunda ve 60 kilo civarında 17 yaşındayım. Yağ oranım %20-25 arasında bir değer olmakla birlikte kemik yapım da iri olduğu için çok kilolu durmuyorum fakat yağ oranımı düşürmek daha parçalı ve sıkı bir vücut istiyorum. Yaklaşık 5 aydır kilo alıp verme kısır döngüsü içindeyim bu yüzden motivasyonum düşüyor. Haftada 3-4 gün kickboks grup derslerim var onun dışında jillian michaels ve kayla itsines in antrenman programlarını evde uygulamaya başlayacağım fakat beslenmemi tam oturtmadan motive olamıyorum. Günde 3 litre su içme alışkanlığım var, pilav makarna (beyaz undan olan) ve su dışındaki tüm içeçekler hayatımdan zaten çıkmış halde. Genel hatlarıyla beslenme hakkındaki çoğu şeyi biliyorum makrolar vs. Ama asıl sorum şu örneğin 1900 kalorilik bir diyete başladım 100 g protein x g karb. 60g yağ alıyorum diyetin ilerleyen zamanlarında ne gibi bir değişiklik yapmam lazım ve diyet bitiminde kaloriyi artırmalı mıyım gerçekten kafam çok karıştı

2. Alixalys

Alixalys Core Plus Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    3
    Selam Aslo,

Muscle&Fitness Hers dergisinin Temmuz/Ağustos sayısında benzer bir soruya şöyle cevap vermişler:

"Beslenmenizi aşırı kısıtlarsanız (1100 kalorinin altı) vücudunuzun yağsız kas edinme becerisini engeller ve metabolizmanızın ciddi anlamda yavaşlamasına sebep olursunuz. Vücut kas yerine kalorileri biriktirmeye başlar. Vücut yağ oranınızı azaltmanın daha sağlıklı bir yolu, direnç antrenmanı yaptığınız günlerde kalori kısıtlamadan kardiyoyu arttırmak. Kardiyoyu birkaç HIIT egzersiziyle birleştirerek orta yoğunlukta ve maksimum kalp atışı hızını %70-75'te tutarak 30-40 dakikalık antrenmanlar olarak yapabilirsiniz. Metabolizmanızı hızlandırmak için vücudunuzu beslemeniz gerekir."
    Body By O' kurucusu Kim Oddo.

3. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Kafan niye karisiyor ki anlamadim. Eger bu sporla ugrasmak istiyorsan. Bulk ve cut donemlerin olacak. Ona gore kalorini revize edeceksin. Diyelimki yag yakacaksin kalori dusecek. Diyelimki hedefledigin kiloya ulastin kaloriyi artiracaksin. Bunu da yedigin seylerin miktarini artirarak yapacaksin. Yani cut bitti bulk var. Hamburgere yuklen, artik tatli serbest gibi bir durum yok.

Yani artik recel donemi kapandi. Cilegi dogal haliyle yiyeceksin :)

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. Aslo1

Aslo1 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Teşekkürler yorumunuz için ama zaten o evreyi aşalı çok oldu :)
    --- Mesaj birleştirildi, 7 Eylül 2016 ---
    Zaten fitness yapmıyorum, kickboks yapıyorum söylediğim gibi ama grup derslerine katıldığım için belki bir ağırlık antrenmanındaki kadar enerji harcamıyorumdur o yüzden ne yapmam gerektiğini tam olarak kestiremiyorum :)

Son düzenleme: 7 Eylül 2016
  5. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Kalori hesabi yapacaksin acik birakacaksin ihtiyacin kadar yag ve protein alirken karbonhidrattan kisacaksin kafaciginin karisacagi bir yer yok. Fazla kalori acigi birakirsan da yag yerine kas yakarsin fazla kardiyo yaparsan kortizonu patlatirsin gene kas yakarsin ustune yag su tuzdepolarsin. Bu kadar basit ne sordugunu bile anlayamadim. 50 tane hesap makinesi var her olcunu al nabzina bak yasina bak yag oranina bak kilona boyuna bak aktivite miktarini git yaz hesap makinesine bir suru sonuc veriyor ortasini bul kaloriyi dusur devam et iste. Beslenme duzenin olmazsa sonucta olmaz, duzen oturtmayacaksan veya abuk subuk besinler tuketeceksen zaten oturup bosuna hesap kitap da yapma. Bol sans.

6. Aslo1

Aslo1 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Zaten bunları biliyorum ve hesap da yaptım fakat haftada 3-4 gün ağırlık 1-2 gün de kardiyo gibi bir düzenim yok bu yüzden örneğin 154g karbonhidrat *4+125g protein*4+63g yağ*9=1685 kalori alırsam bu protein miktarı yaptığım aktivitelere göre fazla gelir mi

7. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    E duzenin yoksa ne sen ne debiz zaten oturup bunu dogru bir sekilde hesaplayamayiz, senin bunyeni de bilmiyoruz. Senin yasinda senin kilonda sen biraz uzun bir arkadas 3-4k kalori alirdi her pisligi yerdi vucudunda gram yag yoktu. Anlatabiliyor muyum?

8. Aslo1

Aslo1 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Sanırım kendimi iyi ifade edemedim. Ağırlık çalışmıyorum dedim, düzenli olarak spor yapmıyorum demedim. Haftada 3-4 kez kickboks yapıyorum 1 yıldır ve buna ek olarak evde kayla itsines'in antrenman programını uygulamaya başladım. Hesaplayıcılardaki "antrenman" kısmının çoğunlukla fitness ı baz aldığını düşünürsek bu değerler bana uygun mudur? Sorum bu.

9. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Kayla itsines,in programini da kendisini de bilmiyorum. Kick box sporcusu nasil beslenmeli bunu da bilmiyorum kusura bakma. Burada kick box ilgilenen arkadaslar tavsiye versinler o zaman. Zaten kick box yaparken agirlik calismasi yapan birisi kadar protein tuketmenin bir anlami yok.mumkunse antrenorune danismalisin.

10. Aslo1

Aslo1 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    NLA
    Anladım, teşekkürler

11. Aslo1

Aslo1 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Sorumu düzenleyecek olursam haftada 3-4 gün 1 saatlik kickboks antrenmanlarım var ve grup dersi olduğu için hareketleri 25 tekrar kadar yapıp kalabalık günlerde neredeyse 10 dk dinleniyorum. Bu aralarda hız torbasında çalışıyorum,mekik şınav çekiyorum. Zaten ilk 20 dakika esneme & ısınma ve gölge boksu yapıyoruz.Bunlara ek olarak kayla itsinesin antrenman programını uygulayacağım(2 gün 35 - 40 dakika yürüyüş, diğer günler kas gruplarına yönelik 20-30 dakikalık antrenmanlar var. Sanırım direnç&güç kategorisine giriyor.) 60.5 kilo ve 168cm boyundayım. Beslenme düzenim nasıl olmalı, amacım yağ yakmak?

12. Aslo1

Aslo1 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Ayrıca voleybol geçmişim vardı, şimdi tekrar başlamayı düşünüyorum fakat kickboksla beraber çok mu olur, kas yıkımı gibi yan etkileri olur mu? Bir de ağırlıksız yağ yakılmaz mı, illa ki bir spor salonuna yazılıp kickboksla beraber ağırlık antrenmanları da mı yapmam gerekir?

13. Aslo1

Aslo1 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Yok mu ya bilgi sahibi olan??

14. Aslo1

Aslo1 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Kickboksa gittiğim yerde fitness a yazılsam ve kickboks antrenmanlarımdan önce 30-45 dk ağırlık antrenmanı yapsam en iyi ve yeterli yol bu olur sanırım. Fakat makro değerler ve kalori ihtiyacımı nerden hesaplayabilirim, kickboks antrenmanı hangi kategoriye girer, ayrıca HIIT gibi kardiyo yapmam gerekir mi

Sayfayı Paylaş