Bench-vucut ağırlığı

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve okankut tarafından 2 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 18 üye.
  1. okankut

okankut Üye

Beğenileri:
    312
    Ödül Puanları:
    73
    merak ettiğim şey kürsüz musabık olmayan bi bodycinin vucut ağırlığı ile benchte bastığı maksimum kg. arasında bi korelasyon kurabilirmiyiz.tabiiki bunu etkileyecek çok sayıda faktör var ancak diğer şartlar sabitken diyelim, böyle bi oran aralığından söz konusu olur mu

2. cenci

cenci Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    ANKARA
    ideal olanı vücut ağırlığının 2 katı bench press bench_O, 2,5 katı squat ve vücut ağırlığın kadar military pressweightlifter şeklinde bir oranlama duymuştum.military press 8 tekrar diğerleri 1 tekrar
    tam kaynak veremem bu yüzden doğruluğu tartışılır.

3. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    cenci elinde kaynak olmadan bunlari bu sekilde soyleme.ben kendimce iyi bastigimi dusunurum ama senin verdigin oranlari uygulamamin imkani yok.

4. Pain&Gain

Pain&Gain Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    ben 80 kiloyum , 10 aylık sporcuyum , bastıgım kilo 80-90 kg ve yağ oranımda fazla degil , nasil 160 kilo basayım :)

5. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Ya genetik,beslenme,vücut tipi gibi şeyler bu oranları değiştirir.Bence ne kadar bastığınızdan çok ne kadar işlevi olduğuna bakın,salonda yıllardır gelip benden çok çok daha ağır bench basan ama benden çok daha kötü göğüsleri ve kolları olan adamlar da var.Haa benim için görüntü mühim değil, ağır basmadan duramam ya da powerlifter olcam gibi düşünceleriniz varsa söylediklerimi dikkate almayın ;)

6. cenci

cenci Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    ANKARA
    Saydam kaynak gösteremiyorum çünkü nerde okuduğumu yada duyduğumu hatırlamıyorum.ama kendime bu oranları referans aldım.söylediğim oranları yakalamış hatta geçmiş pek çok sporcuyla aynı salonda çalıştım.
    Pain&Gain10 aylık bir sporcu olarak 80-90 kg ile çalışman zaten fazlasıyla ideal.160 kg bastığın günleri görmen düzenli bir çalışmayla mümkün ama bu kesinlikle 10 ayda olmayacak hatta belki 3-4 yılda bile olmayacak.verdiğim oranlar hedef belirleme adına referans olabilir sadece.

7. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    ben yine de bu rakamlarin cok yuksek oldugunu dusunuyorum.

soyle varsayalim 90 kiloluk bir sporcu;

bench de 180

squat ta 225

military press de 90 kilo ve hemde 8 tekrar,valla helal olsun o zaman ben sporcu degilim.

8. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Saydam bence de bu oranlar çok uçuk.Forumda güç yönünden en aşmış üye Scwarzxxl bile bu oranlarla çalışabiliyo mu acaba?

Adam 125 kilo ve patlamalı güç çalışıyor,o zaman onun:

250 kg bench

312.5 kg squat

125 kg military press yapması gerekiyor :D

9. beat me

beat me Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    bence güç unsuru insanın genetiğiyle alakalı ben mesela 65 kiloyum benchde 90kiiloyla 3tekrar basıom squattada 120kiloyla 5-6tekrar bsabiliom şimdi bazı arkadaşlar amma sıkmış giecekler ama wallahide billahide basıorum yinede tekrarlayım bence tamamen genetikle alakalı

10. dexterrr

dexterrr Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    73
    aşağı yukarı oranlar bende tutuyor.. kg: 72 su an

1 tekrar 140 kg bench press
    1 tekrar 150 kg squat
    8 tekrar 60 kg military press

salvadore_xp bunu beğendi.
  11. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Bir dergide, ismi Men's Health olması lazım, gym'e giden ortalama bir vatandaşın ağırlığının % 74'ünü bastığını okumuştum.
    Bu iyi bir referans olabilir, 80 kiloluk bir adam, yaklaşık 60 kilo basıyor yani.
    Bu mantıklı bir ortalama, pek çok salonda, iddiasız çalışan adamların güç orantısı gerçekten bu civarda benimde gördüğüm.
    %74'ün ne kadar üzerine çıkmak istediğiniz size bağlı,
    Kilomun % 150'si basayım derseniz, ki bu sıradan bir gym müdaviminin iki katı oluyor, ama yetmez derseniz & 200 hedef koyarsanız, sıradan bir salona giden vatandaştan, güç orantısı yönünden neredeyse 3 kat ileride oluyorsunuz, bu tamamen sizin hırsınıza kalmış.
    & 200, yani kilonun iki katı basmak, rekreasyonel spor yapan bizim gibi insanlara uyarlanamaz, yani müsabık olmayan birisi için 10 sene spor yapsa bile 90 kiloda 180 kilo bench press, 225 kilo squat imkansız gibi birşey, kür ve hırs yapmadan, yapan genetik olarak çok üstün olmalı, zaten bunu yapan adamı zorla müsabık yaparlar :D

12. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Bu verilen oran olsa olsa kür yaparken basılan kilolar olabilir. Ben en formda ve takviyeli zamanımda vücut ağırlığımın 2 katı bench anca basabildim , normalde 95-100 kg civarlarındayım ve kürsüz 140 kg civarlarında son sette giriyorum, kaldıki ben HIT teknikleri kullanıyorum, ancak en önemlisi unutmamalı ki ağırlık basmak iyidir havalıdır falan ama en iyi görüntüyü ise aslında çok basamadığımız daha çok yüksek tekrar kısa dinlenme süresi kullandığımız zamanlarda yakalayabiliyoruz.En baba şampiyonların bulk dönemleri dışında
    kabul edilebilir kilo kullandıklarını ve bol bol cheating yaptıklarını görüyoruz.Ağır basmak dışında kasın kalitesini arttıran tempo dinlenme süresi kısalığı gibi faktörler ve antrenman dışı 8-9 saat uyku iyi beslenme gibi konular var.

13. okankut

okankut Üye

Beğenileri:
    312
    Ödül Puanları:
    73
    arkadaşlar tabii ki biz powerlifter falan değiliz yani bizim için önemli olan kas görüntüsü. Bunu da masteer çok iyi bir şekilde anlatmış.(tempo, dinlenme süresi vs.)
    Ancak zaman zaman insan sınırlarını zorlamak istiyor. Benchte hep aynı kg ile çalışmak sıkıcı olabiliyor onun için özellikle kış aylarında iyi bi partnerle beraber ağır bir bench press bizim motivasyonumuzu da olumlu etkiler.(Bu 2 oranı bana da biraz fazla geldi.)

14. novaJRdeli

novaJRdeli Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    bu oranlar hakkaten fazla :) ben 62 kg yum hedefim okullar açılana kadar 80 kg ya cıkmak bar dahil şuan max 75*2

15. firebird

firebird Üye

Beğenileri:
    154
    Ödül Puanları:
    0
    bu tabloya göre coleman kaç kg bench yapıyor :)

16. cenci

cenci Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    ANKARA
    Verdiğim oranlar abartılı gözüküyor ama düşününce hiçte abartılı olmadığı görülecektir. Bench presste kürsüz vücut ağırlığının 2 katını ve omuzda vücut ağırlığını kaldırmak ancak büyük kilolarla bacak çalışan ,düzenli beslenen ve dinlenen bir sporcu için kabul edilebilir oranlardır.ne demek istediğim forumla aşina olanlar için biliniyordur zaten.
    Şimdi sadece bu şartları yerine getiren 4-5 yıllık bir sporcu için gerçekten imkan dahillerinde verdiğim oranlar.
    Bu oranları imkansız gören arkadaşlar gerçekten programlarında bacak çalışmasına yeterli önemi veriyorlar mı? Beslenmede ve dinlenmede bir abartı yaşıyorlar mı? Bu sorularıma evet diyen arkadaşlar rakamlar abartılı diyorsa tamam kabul bu oranlar abartılı ve saçma ama yok bu sorduklarımın cevabı hayırsa abartılı demek biraz haksızlık gibi.unutmadan 3-5 aylık sporcuların cevapları zaten hükümsüz 5 yılı bu şekilde devirdim diyenlerin cevapları başım gözüm üstüne.’ Çok biliyorsun sen bu dediklerini yapıyor musun?’ derseniz kocaman bir hayır da benden.’e kendi yapmadığını bize niye satıyorsun ?‘ derseniz de bir cevabım derin bir sessizlik olur.

17. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    cenci bu kadar kisinin yorumuna karsi hala ayni seyi idda ediyorsun,diyecek birseyim yok,ama dusuncem hala ayni.

18. okankut

okankut Üye

Beğenileri:
    312
    Ödül Puanları:
    73
    konu epey eski ama tekrar hortlatayım dedim..
    okuduğum bir yazıda vucut ağırlığının ortalama 1,50 katı ile
    bench yapan birisinin iyi bir seviyede olduğu söyleniyordu.(sanırım 4 tekrar)
    benim oranım şu ara 1,28 civarı..yani önümüzde epey bi yol var..

19. trabzon61

trabzon61 Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar ona reletif yani görece kuvvet denir oda bastığınız ağırlık bölü vücut agırlıgı olarak hesaplanır ve tek tekrar baz alınır. örneğin 265 kg sguat yapan 100 kg birini görece kuvveti 2.65 tir

20. nehir55

nehir55 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Gebze
    Benim başlıyalı 8 gün oldu.İlk günler 25kg bile zorluyordu şuan için,40kg ile bench press yapıyorum.3*12 şekilde.
    kilomda 98kg.

Sayfayı Paylaş