Bench Press Omuz ağrısı

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve Freax tarafından 11 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Freax

Freax Yeni Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Lüleburgaz-Silivri
    Selam arkadaşlar

Bu sporu iki yıldır yapıyorum fakat iki yıldır yapmama rağmen bench presste ağırlığı çok fazla arttıramadım bar hariç 50 kg basıyorum.Bunun sebebi son setlerde omzumun arka kısmında sanki içinde dayanılmaz bir ağrı oluyor, seti yarıda kesmek zorunda kalıyorum.Bunu yaşayanınız var mı aranızda? Yaşayan veya bilen birisi bilgilendirebilirse sevinirim.

İyi Çalışmalar

2. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    bende olmuyo fakat sanki kas ağrısından bahsediyorsun
    kaç zamandır var bu ağrı

3. Alfred

Alfred Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    Aynen bendede oluyor fazla zorlamaktan omuzlarım ağrıyor bende 100 kg civarı basıyorum fakat omzumun 2. 3 . set gibi omzuma ağırılar girmeye başlıyor yavaştan 90 lara 80 lere iniyorm.

4. Freax

Freax Yeni Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Lüleburgaz-Silivri
    Spora başladığımdan beri son setlerde çoğunlukla yaşıyorum bu ağrıyı.Dumbell ile çalışırken pek fazla olmuyor ama özellikle bar'la çalıştığımda son setlerde acıya dayanamayıp bıraktığım oluyor.Bu yüzden ağırlık artışı çok yavaş ilerliyor.

5. Berkay Türkkan

Berkay Türkkan Üye

Beğenileri:
    2.305
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Fitness Model
    Aylar önce bende de olmuştu ama son sette çok zorladığım için olmuştu sanırım.2 hafta süresince geçene kadar göğüs çalışmamıştım.İyice ısınmadan çalışmıyorum o günden beri :)

6. BK

BK Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Rotator Cuff Yırtığı diye aratın internette.

Mesela:

http://www.ortopedikbilgi.com/omuz.php?altbaslik=2

ROTATOR MANŞET YIRTIKLARI
    (Omuz döndürücü tendon manşeti yırtıkları)

Omuz anatomik olarak çok geniş hareket açıklığı, zayıf eklem teması, bu zayıf teması desteklemek ve hareket açıklığını sağlamak için yer alan kıkırdak ve tendon destekleriyle vucudun en karmaşık eklemidir. Bu eklem ileri yüklenmelere maruz kalır.

40 yaş üzerinde omuz ağrısı nedenlerinin en önemli nedenlerinden biri rotator cuff yırtıklarıdır. Rotator cuff, humerus (üst kol kemiği)kemiğinin üst ucundaki omuz eklemini yapan baş kısmını çepeçevre saran adele-tendon bir yapıdır. Omuz eklemini yerinde tutar ve omuzun içe-dışa dönüş hareketlerini yaptırır.

Rotator manşet yırtığı gençlerde ve sporcularda ani bir harekette oluşan yaralanma ile oluşabileceği gibi, zaman içinde tekrarlayıcı kolun baş seviyesinin üzerindeki hareketlerde zamanla gelişebilir.

Belirti ve bulgular
    Başüstü hareketlerde daha fazla olmak üzere tekrarlayıcı, devamlı omuz ağrısı
    Gece ağrısı. Bu ağrı ağrıyan taraf üzerine yatmayı engeller.
    Adele güçsüzlüğü. Özellikle kolu kaldırmaya çalışırken hissedilir.
    Omuz hareketleri sırasında tıkırtılar , klik sesleri gelmesi.
    Omuz hareketlerinde kısıtlılık.
    Genellikle hastanın ağırlıklı kullandığı kolunda olur.
    Hastalar rahatsızlığın başlamasına neden olduğunu düşündükleri bir olay tanımlarlar.

şeklinde gidiyor. devamı ilgili linkte var.

---

bir de bu olsa da olmasa da rotator cuff kaslarınızı güçlendirin.

ve omuz presslerde:

1. enseye indirmeyin. öne indirin.

2. ağız seviyesinden aşağıya indirmeyin.

geçmiş olsun. ama bence mutlaka bir fizik tedavi uzmanına (hatta mümkünse spor hekimi'ne) gidin.

Sayfayı Paylaş