Bel ve Karın alt bölgesi

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve atalayakkayaa tarafından 23 Eylül 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. atalayakkayaa

atalayakkayaa Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    merhabalar
    BodyForum a yeni üye oldum burdan çok şey öğrendim üye olmadan önce . Ciddi anlamda kendimde faydalarınıda gördüm öncelikle bu aile çok büyük teşekkür borçluyum içten ve samimmi cevaplarla insanların problemlerine olan güzel yaklaşımları için burada bulunan benim gibi buradan fayda edinen insanlara yardımı dokunan herkese teşekkürler.

Başlıkta belirttiğim bölgeler ile ilgili sorunum var benzer bir konu gördüm aslında ama net bir cevap bulamadığım için hala çok kararsızım.

Bel ve karın alt bölgemde yağlanma mevcut boyum 176 cm kilom 76 fiziğimde memnun olmadığım tek bölge bel ve karın alt kısmı.
    Kütlemden memnunum hatta amacım daha çok kütle kazanmak ama bunun yanında bahsettiğim bölgeleride yakmak istiyorum bu mümkün mü ? Kütle kazandıkca yağlanmam dahada artarmı? Yada bu olmadan kütlemi arttırabilirmiyim? Tavsiye ve önerilerinize çok ihtiyacım var

2. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    benzer bir soru var benim kafamdada takip ediyor olacağım :D

atalayakkayaa bunu beğendi.
  3. atalayakkayaa

atalayakkayaa Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Tecrubeli arkadaşlar konuya bi el atsa süper olucak :( napcağımı bilmiyorum hacimlenmem gerek karbı kesersem hacim alamam kesmezsem o bölgeler yakamam :(

4. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Bölgesel yağ yakımının olmadığını duymuşsunudur diye tahmin ediyorum. Bu konuda yapılan çalışmalarda yağ kütlesindeki azalmanın bölgesel olmadığını vücudun her bölgesinden yağ yakıldığı sonucunu gösteriyor. Bölgesel zayıflamanın olmadığı sonucuna varılırken çalışmalar istatistiksel olarak değerlendirilir ve sonuç anlamlı ya da anlamsız bulunur. Yani türkçeleştirirsek mesela omuz bölgesinde 100g, karın bölgesinde 1000 g yağ kütlesi olduğunu varsayalım. Karın bölgesini ağırlıklı çalıştırılan programlar + diyet ile sağlanan yağ yakımında her iki bölgedeki yağ yakımının benzerlik gösterdiği bulunuyor. Omuzda 1/10 oranında yani 10 g yağ yakımı gerçekleşirken karın bölgesinde 1/10 oranında yani 100 g yağ yakımı gerçekleşiyor. Oranlar istatistiksel olarak değerlendirildiğinde sonuç benzer olduğundan bölgesel yağ yakımı yoktur sonucuna erişildi. Ancak bunun anlamı "bölgesel yağ yakımı yoktur, ancak hangi bölgede daha fazla yağ varsa oradan kaybedilen yağ kütlesi daha fazla olacaktır" şeklinde.

Kafanda bazı şeyler oturmuştur umarım bu konuda. Sana gelecek olursak, alt karın bölgende yağ kütlesi fazla olduğu için yağ yakımında o bölgeden daha fazla yağ kaybedeceksin. Hem yağ yakıp hem kas kazanabilirsin ancak bu biraz zorlu bir süreç.
    Yapabileceğin 2 şey var:
    1- ya bulk dönemine girecek alman gereken kaloriden 300-500 kalori fazla alıp önce kas kütleni artıracak daha sonra definisyona girecek yağ oranını düşürceksin.
    2- ya da günlük alman gereken kaloriyi 300-500 kalori artırıp, protein alımını vücut ağırlığı başına 1.5-2.0 gram aralığında tutup kardiyo ve egzersizlerle hem yağ yakımı sağlayacaksın hem de kas kütleni artıracaksın. Ancak kas kütlesindeki artış bir bulktaki gibi olmayacaktır.

5. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    -İhtiyacın kadar veya biraz altında kalori al.
    -Kaliteli gıdalar tüket.
    -3 öğün yap.
    -Kan şekerini normal veya biraz düşük tut.
    -Yapabiliyorsan sabah hafif kardiyo, daha sonra gün içinde ağırlık çalışması yap. Ağırlık çalışması sana kalmış, ama gidip göğüse 7-8 hareket 500 set girme mesela :)
    -Kardiyo sabah yapamıyorsan haftada en az 3 gün. Yüksek yoğunluk veya düşük yoğunluk sana kalmış.

Bu biraz katı ve uzun sürecek bir düzen. Kalori açığını egzersizlerle yapmış olacaksın. Uzun vadede hem forma girersin hem de bahsettiğin kalan yağlar azalır.

Bunu önermemin sebebi, bulk için kilo vermeye çalışıp kas yıkımı yapmanı engellemek, hem de bulk yapacağın zaman vücudun hazır olması daha iyi cevap verecek olması.

Eğer aceleciyim sabırsızım diyorsan, bir kaç ay düşük kaloriyle yağ yakımı yapmaya çalışırsın yağlardan kurtulunca bulk yaparsın. ama bu şekilde bulka 1-0 geriden başlarsın..

6. atalayakkayaa

atalayakkayaa Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Evet gerçekten açıklayıcı teşekkür ederim bölgesel zayıflamanın olmadığını biliyorum tek sıkıntı kütle kaZanayım derken daha fazla yağlanmamktı karın kısmında ilgi için çok sağol sanırım bir yol seçmem gerek iki seçeneğim var oturup mantıklı bir yol seçeceğim :)
    --- Mesaj birleştirildi, 24 Eylül 2016 ---
    Öncelikle teşekkür ederim kalori ihtiyacımı biraz aşağı seviyelere çekip gözle görünür iekilde bahsettiğim bölgelerden yağ kaybettikten sonra hacime yönelik beslensem iyi olur sanki? Bu arada l-carnitin kullansam mı diyorum acaba ? Nasıl bi etki eder genel anlamda zayıflatırmı? Birde salondaki hocam antrenman sonrasınd 20-30 dakika kardiyo önerdi beslenmen yine hacime yönelik olsun ama kardiyonuda yap dedi bu yolu izlemek nasıl olur ?

Sayfayı Paylaş