Bel ve Boyun Fıtığı kaderim mi?

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve unal19957 tarafından 10 Aralık 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. unal19957

unal19957 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Merhabalar arkadaşlar.Yaklaşık 5 ay önce bel fıtığı geçirdim.20 seans fizik tedavi gördüm.O zamandan beri ayağa vuran ağrım geçti sadece otururken ders çalıştığım zaman ağrı yapıyor.Ondan çok muzdarip değilim ama 3 ay önce olduğum boyun fıtığı beni bitiriyor.Ne doğru dürüst ders çalışabiliyorum ne de bir işe konsantre olabiliyorum.Omuzlarıma bıçak saplıyorlar sanki.20 seans fizik tedavi gördüm ama derecelendireceksek 10 üzerinden 8 olan ağrıyı 6ya düşürdü ama hala ölüyorum acıdan.Doktor ameliyatlık bir durum yok diyor tamam eyvallah da ben bununla yaşamak zorunda mıyım hem de genç yaşımda bi de hayatımın en önemli sınavları olan üniversite sınavlarına hazırlanırken.Yaklaşık 6 gündür egzersiz yapıyorum.ne yapacağımı şaşırdım göz göre göre hayatım kayıyot.Bu ağrılardan kurtulmanın yolu ya da kurtulanlar yok mu? Egzersizle kurtulm şansım yok mu gerçekten psikolojik olarak çok kötüyüm yardımcı olun lütfen

Kontrol35 bunu beğendi.
  2. Kontrol35

Kontrol35 Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    28
    Ilk sorunu suan bende yaşıyorum ve fizik tedaviye başladım. Dediğin gibi sadece otururken çok fena ağrı yapıyor bende.
    Şuan fizik tedavi 6/15 de umarım benim de acılarım biter.

Boyun fıtığına gelirsek; 1 doktora mı göründün ?

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. unal19957

unal19957 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Boyun fıtığımı 2 doktora gösterdim 4ün sonu ameliyatlık ise 3ün başı senin dediler

4. unal19957

unal19957 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Arkadaşlar yardımcı olabilecek veya tecrübeli bir arkadaş yok mu?

5. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Boynunda kaç adet fıtığın var ve bu fıtıkların sinire bası yapma gibi bir durumu var mı bunlar önemli . Bir de sağ veya sol kolunda hissizlik ve hacim olarak küçülme gözlemledin mi

6. unal19957

unal19957 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Herhangi bir güç kaybı yok sadece boyun bölgesinde 1 adet fıtığım var sinir basısı var herhaldeki ağrı yapıyor beni rahatsız eden de o zaten

7. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Ben yanlis şekilde sormuşum . Sinire bası hafif mi yoksa ciddi bir bası var mı yani MR sonucunda ne şekilde belirtilmiş bu onu sormak istemiştim. Benim tavsiyem öncelikle ortopedik bir yastık edinmen. Bu çok basit bir şeymiş gibi gözükebilir ancak ortopedik yastık benim gözümde fizik tedaviden çok çok daha rahatlatıcı ve başarılıdır . Egzersiz olarak fizik tedavi sonrası verilmiş olması gereken, başın önüne - arkasına - sağına - soluna direnç uygulunarak boyun kaslarında izometrik kasılma sağlayarak ağrıları ciddi derecede hafifletme etkisi bulunan hareketleri yapmalısın.
    Bu bahsettiğim hareketlerin gösterilişi : http://i59.tinypic.com/2jb1x0j.jpg .
    Bu da açıklaması :
    İzometrik Egzersizler: Bu egzersizler sırasında nefes tutulmamalı,burundan alınıp ağızdan verilmelidir.
    • Boyun Fleksiyonu : Dik pozisyonda oturup karşıya bakılır.Çene aynı seviyede tutulup, parmakları alına koyup,basınç uygulanır.Baş öne doğru itilip,parmaklarla engel oluınur.5 sn bu pozisyonda tutulup,5 defa tekrarlanır.
    • Boyun Ekstansiyonu: Yukardaki pozisyonda baş ekstansiyona itilip,parmaklarla engel olunur.5 sn tutulur.5 tekrar edilir.
    • Boyun Lateral Fleksiyonu: Dik pozisyonda bir el başın yan tarafına yerleştirilip,başla itilirken elle engel olunur.5 sn bu pozisyonda tutulup gevşenir.Sağ ve sol taraf için aynı egzersizler yapılır.5 kere tekrar edilir.

8. unal19957

unal19957 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Bu egzersizleri 1 haftadır uyguluyorum.Benim öğrenmek istediğim boyun fıtığı olan biri boyun kaslarını güçlendirerek ağrısız bir duruma gelebilir mi? Tabi bu hemen değil de uzun vadede

9. kaka

kaka Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    gelebilirsin ama oturuş pozisyonunu sandalyeni vs. öyle ayarlaman lazım ki seni rahatsız etmesin ve max 30dk 1 saatte bir kal hareket et sürekli aynı ve yanlış pozisyonda oturmaktan oluyor bunlar. Tabi o bölgedeki kaslarıda güçlendirmen lazım.

10. metinav

metinav Üye

Beğenileri:
    471
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Lojistik
    Yer:
    Kocaeli
    Benim boynumda sağlı sollu iki fıtık var.Bel de de 1 tane solda var.Fizik tedavilere gittiğim sürece ağrım sızım geçmedi.Çalışamadım 4-5 ay sonra yatıp dinlenmenin yanında araştırma hastanesindeki doktorun belime yapmış olduğu 4 adet kortizon iğnesinin de yardımıyla kilo alınca hic bir şey kalmadı.Sonra diyet ve kardiyo yaptım ve ilk kürüme girdim çok sıkı çalıştım diyebilirim ne fıtık ne ağrı hiçbir şey yok...Ben bile şaşırıyorum hiç sıkıntı yaşamadığımdan dolayı...Fizik tedavi daha fazla hassaslaştırıyor o fıtığı...Ameliyat işi de sakat sonrasında daha fazla dikkat ve özen gerekiyor...Bilim ilerliyor yakında daha basit tedaviler çıkar.

StormBlast bunu beğendi.
  11. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Kesinlikle kaslar güçlendikten sonra ağrısız bir şekilde hayatına devam edebilirsin bu konuda aklında şüphe olmasın ancak boyun kaslarını güçlendirici hareketler yanlıs uygulanırsa fıtıkların ilerlemesine sebebiyet verebilir cok dikkatli olmak lazım. Shrug hareketini araştırmanı ve yapmanı tavsiye ederim

unal19957 ve metinav bunu beğendi.
  12. unal19957

unal19957 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Arkadaşlar ilginiz için teşekkür ederim

13. serialno

serialno Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    38
    merhaba. bende de ileri derecede boyun düzleşmesi var.
    cheat press
    pec-dec fly
    dumbell fly
    lat pull
    shoulder press
    arm curl
    triceps extantion

leg extantion
    leg curl
    leg press

yapıyorum. 3*12 şeklinde ve 2 gün spor, 1 gün tatil şeklinde.
    fakat çok fazla ağrım var, başlayalı daha 2.hafta olmadı. sizce değiştirmem gereken bir şeyler mi var? fizik tedaviye falan gittim ama hiçbir halta yaramadı.

Sayfayı Paylaş