bel fitigi baslangici sonrasi deadlift

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve seeyouagain tarafından 27 Şubat 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. seeyouagain

seeyouagain Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İzmir
    slmlar arkadaslar yaklasik 2.5-3 ay once bel fitigi baslangici tanisi(L5-S1)koyuldu ve 10gunluk dinlenme suresinden sonra atlattim.Suana kadar duzenli olarak fitik egzersizleri ve agirlikla glute ham raise(ters mekik sephasi gibi bisi)belimi guclendirdim.Yaklasik 10 gun once yine fitik yerimde hafif,okul nedeniyle(surekli dik oturuyorum)ama surekli oturdugumdan agrilar basladi.Belkide yine sporda olmus olabilir.Agrilar hafif olsada beni korkutuyor.Belimi yeteri kadar guclendiremedigimi dusundum ve agirla yaptigim bel hareketinden baska,bel icin olan deadlifti yapmak istiyorum ama bari asagiya indirdigim zaman fitik yerimde bir sizlama,acı tarzi bisi oluyor.O sirada ne oldugunu cozemedim ama rahatsiz ediyor.Bu rahatsizlikda deadlift yapma konusunda korkutuyor.Arkadaslar ne yapmaliyim glute ham raise sephasinda devammi etmeliyim deadliftmi yapmaliyim.Deadlift yaparsamda nasil yapmaliyim agir,hafif vs.(bos barla 1 ay form oturtup baslarim plaka takmaya)Forumda deadlift konusunda bilgisi olan PinkZeppelin,mesajimi gorurse cevaplamasindan memnun kalirim.fikri olan arkadaslarin cevaplarini bekliyorum.
    saygilar

2. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    öncelikle için rahat olsun , başlangıç seviyesindeki fıtık kontrollü davranıldığı sürece sorun yaratmaz. yapman gereken şey posterior chain dediğimiz kas grubunu güçlendirmek. hamstring , kalça ve bel kuvvetli olduğu zaman omurga için büyük bir rahatlık sağlar.bence bir süre için deadlift yapma zira form oturtmak uzun zaman alan bir şey ve deadlift hatalı yapıldığı zaman omurgandaki hasarı iyice kötü hale getirebilir. glute ham raise dışında hip thrust ya da glute bridge yapabilirsin , zirve noktasında 3-4 saniye kalçanı sıkıp bekleyerek iyi fayda alırsın. postüründe bozukluk varsa bu fıtığın başlamasındaki en büyük sebeplerden biridir bunu da düzeltmek gerekir. gün içinde sık oturan biriysen her 15 dakikada bir ayağa kalk ve 1-2 dk dolaş. karın kaslarını güçlendirmek için plank hareketini öneririm , plank vücudu dik tutmaya zorladığı için postür açısından da çok faydalı bir egzersiz. bunlar dışında iyi formla squat yapman da çok fayda sağlayacaktır. eğer butt wink varsa yani en aşağıda kalçan içe bükülüyorsa paralelin altına inme.

octeniskrup, darmstadt ve seeyouagain bunu beğendi.
  3. seeyouagain

seeyouagain Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Squat şuanda yapmaktayım.Ust gövde neredeyse sabit ve zorlandığım zamanlarda kalçamı sıkarak tamamlıyorum repleri.Pek ağırda girmiyorum.(70Kg)Zamanla kiloları basabilcegimi dusunursem adim adim arttiriyorum.Butt wink dediğiniz olay var.Paralele geldiği zaman duruyorum.
    O zaman glute ham raise(agirlikla),fıtık egzersizleri ve önerdiğiniz hip thrust hareketlerini belim iyice güclenene kadar yapayim.Agrilarim insAllah kaybolursa formumu oturttuktan sonra deadlift baslayabilirim.Birde onerdiginiz hip thrust hareketini agirliklami yapayim yoksa agirliksizmi ?
    Cevap icin tesekkurler

4. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    ağırlıkla yap plakaları üstüne koy ya da bar da olur tabi. zirvede kalçayı sıkıp bekleyeceğinden zaten çok yüksek ağırlık kullanamazsın.

seeyouagain bunu beğendi.
  5. seeyouagain

seeyouagain Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Konuyu tekrar acmak gibi oldu ama.Bir sorum daha var Barbell Row yapmami onerirmisiniz ?(Kontrollu max orta agirlik)
    Bu arada hip thrust ve glute bridge hareketlerini yapiyorum.Verim aldim gibi.Suan belimde agri yok denicek kadar.Belki iyilesti.Belkide hareketler iyi geldi.Tesekkur ederim onerileriniz icin,PinkZeppelin

6. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    barbell row'u ufak ağırlıklarla kontrollü yap eğer gövdeni çok eğdiğinde omurgada ters bir şeyler hissediyorsan fazla eğilmeden yates row şeklinde takıl.

mali67 ve seeyouagain bunu beğendi.
  7. burakbyr

burakbyr Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    28
    2 sene önce aynı rahatsızlığı yaşadım, squat veya deadlift yaparsan kendini bitirirsin o kadar söyleyeyim.

8. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    savaş cebeci yan hesap

9. burakbyr

burakbyr Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    28
    O zaman sen de ağırsağlam veya cenk hoca yan hesap olmalısın. Seni tartışmaya değer görmüyorum.

seeyouagain bunu beğendi.
  10. seeyouagain

seeyouagain Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Deadlift yapma düşüncem aklımdan tamamen çıktı zaten.Bel bölgem çok sağlam olsa dahi yapmam.Squatı fazla ağır olmamakla birlikte formumu bozmadan yapıyorum.Formumu bozduracak ağırlıkları tercih etmiyorum.

Sayfayı Paylaş