Bel Fıtığı ve Vücut Geliştirme

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Kelamor tarafından 7 Nisan 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 21 üye.
  1. Kelamor

Kelamor Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle tüm forum sakinlerine iyi akşamlar dilerim.

Ben yaklaşık 3 yıldır vücut geliştirme sporuyla ilgilenen bir gencim. Vücut geliştirmeye başlamadan önce hiçbir sportif faaliyette bulunmamıştım. O dönemlerde kilom 130 ve boyum 190 idi. İlk başlarda bilinçsizce yaptığım diyet ve spor sonucunda 3 sene sonunda 70 kiloya kadar indim. Son 7 aydır da bilinçli bir program ve beslenme ile 83 kiloya ulaştım. Tam istediğim standartlara ulaşmışken yine bilinçsizliğim yüzünden deadlift hareketi sırasında sakatlandım. Bel ağrılarıma rağmen 1-2 hafta da bu harekete devam ettim. Hareketi doğru yapamadığım için ağrım şiddetlendi ve bacağa indi.

Ağrılara dayanamayıp bir beyin cerrahına göründüm ve benden tomografi istedi. Doktorumdan belimde fıtık ve kanalda daralma olduğunu öğrendim. Daralmanın kilolu günlerimden kaldığını fıtığın ise zorlama neticesinde çıktığını anlattı. Ve 1 ay spor yapmamamı ve mümkün mertebe zorlayıcı hareketlerden kaçınmam gerektiğini söyledi. Raporum aşağıdaki gibidir:

L2-L3, L3-L4, L4-L5
    İntervertebral disk aralığı normal genişliktedir. İntervertebral disk normal yerleşimlidir. Belirgin disk dejenerasyon bulgusu izlenmedi.
    Dural tüp normal genişliktedir.
    Her iki nöral foramen mesafeleri normal ve açıktır.
    Bilateral artiküler yapılar normal görünümdedir.
    Prevertebral ve paravertabral yumuşak doku planlari normaldir.

L5-S1
    İntervertebral diskte spinal kanala bası yapan bulging zemininde sol lateral protruzyonu izlenmektedir.
    Her iki nöral foramen mesafeleri normal ve açıktır.
    Bilateral artiküler yapılar normal görünümdedir.
    Prevertebral ve paravertabral yumuşak doku planlari normaldir.

Şimdi kafamda bir çok soru işaretleri oluştu. Öncelikle sınavlarımın bitmesini bekleyip, memleketimde güvendiğim bir hekime muayine olup, kapsamlı bir MR çektirmeyi planlıyorum. O zamana kadar spora ara verdim ve hareketlerime azami özen gösteriyorum.

Şimdi size birkaç konuda akıl danışacağım. Ameliyatla veya başka herhangi bir tedavi yöntemiyle rahatsızlığımı tamamen atlatabilir miyim? Bu süreç sonrasında tekrar ağırlık kaldırma ihtimalim olabilir mi? Yoksa ömrümün kalanını her hareketine dikkat eden bir adam olarak mı geçireceğim?

Hekimlerin bel fıtığı hakkındaki görüş ayrılıklarını bildiğim için bu konu hakkında bir de sporcu insanlardan fikir almak istedim. Konuyla ilgili bilgilerinizi ve tecrübelerinizi bana aktarırsanız, hepinize minnettar kalırım.

Saygı ve sevgilerimle.

2. Hardcoriental

Hardcoriental Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FT Kasiyer - Migros Ticaret A.Ş.
    Yer:
    Bakırköy/İstanbul/TR
    Ben 4 sene önce bel fıtığı tedavisi oldum. Bel rahatsızlığımdan dolayı devlet hastanesine gittim, MR ve muayenenin ardından doktor, kas yanması, aşırı kilo (ki aşırıyı bırak kilo problemim yoktu), soğuk alma gibi saçma sapan teşisler koydu, ilaç tedavsi önerdi. 1 sene sonra şiddetlendi, özel hastaneye gittim. Bel fıtığı teşisi koydular. Yine de 1 senelik gecikmeye rağmen erken teşhis sınıfına giriyordu. Fizik tedavisi ile atlattım. Ömrüm boyunca ağır kaldırmak, yanlış oturmak, hareket etmek yasak. Onların verdiği biçimlerde hareket ediyorsun. Şu an ağrı yok ama yaptığım herhangi bir ters harekette belim bana nota veriyor.
    Ameliyat olursan eğer, aşırı derecede dikkatli olmalısın, zira bazı kaynaklar bel fıtığı ameliyatı olup tekrar bel fıtığı olmanın felç'e kadar gideceğini söylüyorlar.
    Bel için en önemli nokta karın kasları. Karın kasların kuvvetliyse çok sorun yaşamayacaksındır. Ama bel fıtığının VG ile ilişkisi nasıldır nedir, henüz VG yapmadığım için bilmiyorum ama tedavi dönemlerimde doktor 2 kg bile kaldırmayacaksın demişti.

Kelamor bunu beğendi.
  3. alpztrk

alpztrk Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    38
    Kelamor öncelikle geçmiş olsun.. forumun sağlık sakatlanma bölümünde arama yaparsan bel fıtığıyla ilgili birçok başlık bulabilirsin.. bende senin gibi bu sakatlığı yaşayanlardanım bu güne kadar beyin ve omurilik cerrahi ortapedist fizik tedavi uzmanı vs görüşmediğim araştırmadığım yer kalmadı ..
    sana şunu söylemek isterimki cerrahi müdahele fizik tedavi balık bağlama bardak çektirme kırem ıvır zıvır her türlü tedavi dahil, bel fıtığını tamamen iyileştirme şansın yok.. amelyat bile bacak ağrısını geçirmede %100 garanti değil tahrip olan sinirlerin iyileşmesi bacakda oluşan his ve sinir kaybı ilerki yaşlarda oluşacak güç kaybının telafiside mümkün değil
    moralini bozmak istemem ama en iyi ihtimalle daha ileri seviyeye getirmeden şu an olduğu konumda muhafaza edebilirsin.. bunun içinde bundan sonraki hayar şekline baya dikkat etmen lazım..
    oturma şeklin uyuma şeklin yük taşıman yere eğilmen atlama zıplama ani dönüş aklına gelebilecek her türlü bedensel aktivite...
    eğer başlangıç seviyesindeyse şanslısın yapacağın ilk iş body' i bırakmak 6ay yada 1 sene içinde bel ve sırt kaslarını güçlendirici hareketler ve bilinçli bir tedavi süreci sonunda body antramanlarına geri dönebileceğini düşünüyorum.. tabi hiçbir zaman eski yoğunlukta çalışamayacaksın.. senin ve benim için en iyi ihtimal bu:)
    V.G. yi hepimiz seviyoruz ama bel sağlığı bize ömür boyu lazım.. seçim senin

4. Kelamor

Kelamor Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle yorum yapan arkadaşlara teşekkür etmek istiyorum.
    İşkence gibi geçen günler sonrasında dayanamadım ve şimdiki doktorumla az önce bi telefon görüşmesi yaptım. Konu o kadar çok kafamı kurcalıyordu ki...

Görüşmede doktorum, fıtığımla ilgili bu kadar çok takılacak bi durum olmadığını, ufak bir fıtık olduğunu ve, genç olmam nedeniyle 1 ay kadar istirahat edip, zorlayıcı hareketler yapmadığım takdirde küçüleceğini ve daha sonra normal yaşantıma ve sportif faaliyetlerime, dikkatli olmak koşuluyla yavaş yavaş başlayabileceğimi söyledi.

Yine de memleketime dönüp güvendiğim bir hekime görünmeden kesin bir rahatlama yaşamayacağım. Forumda birkaç kişinin benzer durumları yaşadığını konuyu açmadan önce okumuştum. Fakat hala daha bu olayı tecrübe edenlerin veya salon işletip de benzer durumdaki müşterileri olan hocalarımın yorumlarını merakla beklemekteyim.

5. kaka

kaka Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    bence forumu bi araştır bu rahatsızlığı yaşayıp atlatan ve şu anda ağırlık çalışan birsürü insan var.Çünkü neredeyse ağırlık çalışan her 2 3 kişinin 1 inde bel fıtığı ve bel ile ilgili şikayetler var.

6. Kelamor

Kelamor Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Evet en başta araştırmıştım zaten. Gerçekten atlatıp da spora devam edenlerin olduğunu, hatta daha kötü durumlar atlatıp da sağlığına kavuşanları okuduğumda büyük moral oldu bana.
    Şanssızım ki, böyle bir durum sınav dönemime denk geldi. Ne bir an evvel gidip istediğim hekime muayne olabiliyorum, ne de kafamdan olumsuz düşünceleri uzaklaştırabiliyorum. Bu durum yüzünden sınavlarıma da konsantre olamıyorum. Tek istediğim bir an evvel şu konuyu açıklığa kavuşturmak.

7. alpztrk

alpztrk Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    38
    moralini bozma başlangıç seviyesindeyse uygun tedavi ve dinlenme sürecinin ardından spora geri dönebilirsin ciddi bir muayene olana kadar birkaç tavsiye vermek isterim

kesinlikle vücudunu zorlama vg'ye ara ver
    pazar torbası kaldırırken bile dizlerinle çök eğilme
    sırtüstü yatarken bacaklarını altına yastık koy yada dizlerini karnına çekip sağ omuz üzerine yat
    atlama zıplama tempolu koşu yapma
    yataktan ani kalkış yada kendi etrafında ani dönüş hareketlerinde kaçın
    belini sıcak tut özellikler terliyse rüzgardan soğuktan muhafaza et
    gün içinde çok hareketliysen korse kullan
    otururken belin mutlaka destekle imkan varsa bu iş için ortopedik yastıklar var (pratikerde 19ytl)
    yüksekte oturma dizlerin mutlaka kalçandan yukarda olsun
    sırtüstü yatma

Kelamor bunu beğendi.
  8. Kelamor

Kelamor Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yarın memleketime dönüyorum ve salı günü İzmir'de bir beyin cerrahına görüneceğim. Son günlerde eskiye oranla ağrılarım baya bi hafifledi ama zorluyor yine. Şimdi dua ediyorum doktor olumsuz bir şey söylemesin diye. Gerçekten bi kere daha sağlığı kaybetmenin insana nasıl ders verdiğini gördüm.

9. LuckyS

LuckyS Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşım öncelikle geçmiş olsun ve acil şifalar dilerim.Elbetteki doktaorların tavsiyelerini dinleyerek hareket etmnde fayda var.Ancak bende bel fıtığı olan (T9-T10 da) biri olarak belik yardımım olur düşüncesiyle kişisel tecrübelerimi paylaşmayı uygun gördüm.Öncelikle bu rahatsızlığı gözünde o kadar büyütüp sende hezeyan olmasına izin verme.
    Ben yıllarca Taekwondo sporu ile uğraştıktan sonra hep içimde bir uhde olan Body sporuna başladım.Her ne kadar iş v.b. durumlardan ötürü zaman zaman ara verip birazda uzun tutunca emeğimin bir kısmı boşa da gitse şu an tekrar başladım.
    Öncelikle acizane yaptığım araştırmalar sonucunda fıtıkla yaşamak üzerine kısa bir bilgi vereyim.İnsan vücudunun üst bölgesi ile alt bölgesi arasında omurilik haricinde yükü taşıyacak başka bir kemiksel oluşum olmamasında dolayı üst gövdenin ağırlığını en fazla omurilik taşıyor.Hele bir de fıtık gibi bir rahatsızlık olduğu zaman normalde sıkıntı yaratmayan bu konu;ters bir harekette,ağır dengesiz bir yük taşımada,uzun süreli ayakta kalma ve yürümede ve hatta çok garip olacak şiddetli bir hapşırmada bile bu ağrının şiddetlenmesi hatta ayakta duramayacak hale gelinmesi kaçınılmaz oluyor.
    Bence ameliyat en son çare olarak düşünülmeli (ki;yine belirtiyorum doktorların tavsiyesini de kulak ardı etmemek lazım) çünkü az önce bahsettiğim bölümdeki yük oranının omurilikten azaltmak mümkün.Şöyle ki;vücudumuz öne veya arkaya doğru hareket edebilmesi için karın ve sırt kaslarının yardımına ihtiyacı var.Dolayısı ile karın ve sırt kaslarını güçlendirdiğimiz zaman bu hareketleri yaparken,ayakta duruken ve ağırlık taşırken güçlendirilen bu kasların ne derece etkili olduğunu kesinlikle göreceksin.
    Ben yaklaşık 20 yıldır fıtıkla yaşıyorum.Bununla ilgili fizik tedavi dahi gördüm.Zaten bu kısımdaki kasları güçlendirdiğim zaman ne derece fayda sağlayacağını o zaman farketti.Tedavinin akabinde doktorların vermiş olduğu kültür fizik hareketlerinin ana temeli zaten bu yerlerdeki kasları güçlendirmek.
    Her ne kadar V.G. ye aralarda versem emin ol son 4 senedir fıtıkla ilgili bir sıkıntı yaşamadım.Bu zaman içerisinde salonda çalışırken artık kendimi de tanıdığım için 1-2 hareket dışında (o hareketlerin fıtığıma iyi gelmeyeceğini anlayınca) hiçbir harekette sorun yaşamadım aksine kasların güçlenmesi ile rahatladığım için bu spor bağımlılık bile yaptı diyebilirim.
    Belki biraz uzun oldu ama kesinlikle başlarda dikkatli olarak zorlamadan öncelikle belirttiğim kısımlara öncelik verek bu sporu yapmanı tavsiye ederim.Tekrar acil şifalar dilerim.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 01:16 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 01:08 ----------

Unutmadan son bir tavsiye;sen kendi ağrının nasıl ve ne şekilde geldiğini kısaca başladığını herkesten iyi bilirsin.Ev de her zaman bir kas gevşetici hapın olsun ağrının nüksettiğini hissettiğin zaman beklemeden ağrı başlangıcın sona erene kadar en azında 1-2 gün kullanmanı öneririm.Çünkü;beyin o bölgede ağrı başladığı zaman bölgeyi korumak için senin kontrolün dışında kasları kasmaya başlıyor ve ağrı artmaya başladıkça kademeli olarak kasılı duran ve artan şiddette kasılmaya devam eden kaslar sonucunda fıtıklı bçlgenin sıkışmasından dolayı ağrının şiddeti daha da artıyor.Sonuç olarak bir şekilde beyin kandırılıp kasların fazla kasılması engellenince ağrının geçme sürecide kısalıyor.

CaglarYildiz, Rpac ve Kelamor bunu beğendi.
  10. Kelamor

Kelamor Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Luckys, öncelikle vakit ayırıp tavsiyeler verdiğin için çok teşekkür ederim. Yazdıkların gerçekten bana moral verdi.
    Senin de söylediğin gibi o bölgedeki kasların güçlenmesiyle ağrılardan kurtulabileceğim fikri aklıma yatıyor.
    Ve sıfırdan başlayarak karın ve bel kısmına önem verip sporuma daha bilinçli bir şekilde devam etmeyi planlıyorum. Tabii ki öncelikle doktoruma danışacağım.

11. Kelamor

Kelamor Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Salı günü beyin cerrahına göründüm sonunda. Fıtıkların çok küçük bir bölümünde ameliyat gerektiğini, kalan vakalarda ise 1 yıl istirahatle bütün fıtıkların iyileşebileceğini söyledi. Durumumu, sporu, yaşam tarzımı anlattım ve tek yapmam gerekenin ağrılarım geçene kadar beklemek olduğunu, daha sonra dikkatli olmak şartıyla sporuma devam edebileceğimi söyledi.

Gerçekten içim rahatladı ve paylaşmak istedim. İlgilenen tüm arkadaşlara tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

12. Malefice

Malefice Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    38
    Gecmis olsun, Bende zamaninda bel fitigindan cektim.

Kabaca anlatmak gerekirse, kakani tutamayacak noktaya gelmeden amilyahat diye bir gereksinim yok.

Dogru fizik tedavi ve lower back kaslarini guclendirmen herseyi cozecektir.

Dead lift girme, ayakta halter girme, omurilige baski yapacak lower abs hareketlerde poponun altina ellerini koy.

Imkan varsa makinelerde lower back calis ve vucut agirligin ile lower back kaslarini guclendirecek hareketler ekle programina.

Alt sirt kaslarin gelistiginde vucudunu tasiyan sey kabaca omurilik olmayacak:) Agirlarin bitecek.

Senin gibi bel fitigim vardi, her aayip hareketi girdim, iyice sakatladim, ustune kavga ettim yerde 10 kere tekmeledir sirtimi, inan felc kalicam sandim, 2 ay ara verdim dead lift lower abs, filan hepsi duzeldi :)

1 haftadir tekrar dead lift basladim.. Merak etme bel fitigi kakani tutabildigin surece dinlenmeye bagli duzelicek bir geyiktir :)

CaglarYildiz ve (silinen üye bunu beğendi.
  13. xtrafrozen

xtrafrozen Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    13
    insanları daha fazla rahatlatabilecek bir acıklama oldugunu dusunmuyorum..

Tesekkurler Malefice

14. behtin

behtin Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    Kocaeli
    Zamanı geçmiş gibi konunun ama bende yazayım başımdan geçen bir olayı. Annemde de bel fıtığı var, bende de yakın zamanda oluştu. Yaklaşık iki yıl önce annemin sağ bacağında belirgin incelme vardı ve yürüyemiyordu. Gece uykularıda tamamen alt üst olmuştu. Ameliyat olmak istemedi ama görünüşe göre bu seviyede tek çözüm buydu. Sonunda ameliyat oldu, şimdi çok iyi ama beline de çok dikkat ediyor. Bende ki sorun ise, doktorun dediğine göre bel fıtığı başlangıcı. Salonda yaptığım bir mekik hareketinde oluştu sanıyorum. Hareket esnasında bir sızı hissettim ve hareketi bıraktım. Akşam eve geldiğimde sürekli bir ağrı vardı, çok değildi ama belli ediyordu kendini. Daha önceleride bel ağrısı çektiğim olmuştu. Çok ayakta durunca falan filan. Ama 15-20 dk oturunca geçerdi. Bu seferki geçmek bilmedi. Doktorda kas gevşetici, MRI derken bel fıtığı başlangıcı dedi. Ama en garipsediğim şey, doktorun bel fıtığı ''başlangıcı''nı hiç umursamaması. Sonuçları okumadı bile tamamen. Neyse bu olaydan sonra bel kaslarımı güçlendirdim, salonda ki hocama durumu anlattım, bazı hareketleri listeden çıkardı alternatiflerini ve yenilerini ekledi. Şu an, tam şuan hiç bir ağrı hissetmiyorum. Gayet rahatım. Ama tabi ki (bel fıtığı olsanızda, olmasanızda) yapmamanız gereken hareketler var.

15. Wonder_kiss

Wonder_kiss Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaşlar bu bel fıtığına iyi gelen hareketleri nereden bulabiliriz ?

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 01:05 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 00:51 ----------

Hocam ameliyat başarısızlığı genelde bel fıtığı yaşından dolayı çıkmış , omurgaları yaşlılıktan yıpranmış kişilerde işe yaramayabiliyor çünki yeni fıtıklar çıkaibliyor

İlk kez sizden duydum ameliyatın işe yaramadığını.İnşallah yanlış biliyorsunuzdur bende de aynı sorun var çünki

16. jason77

jason77 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    2 buçuk yıldır düzenli olarak vücut çalışıyordum taki 3 gün önceye kadar bir öksürdüm olduğum yerde kaldım yere yığıldım gün boyu kıpırdayamadım ertesi gün doktor mr derken L5 S1 fıtık dedi.Hemde ilerlemiş ama ameliyatlık değil dedi.Bundan bi 7yıl önce lisanslı basketçiyken belim sakatlandı bu tarz bişey oldu ozamanlarda daha 16 yaşındayım doktor pek önemsenecek bişe değil dedi fıtık olabilirmiyim acaba dediğimde bu yaşta ne fıtığı dedi etrafımdaki herkes.ama inanın 5 ay doru dürüst yüriyemedim oturamadım basketi bırakmak zorunda kalmıştım.şuanda 23 yaşındayım.o zamandan şu yaşıma kadar ara ara ağrılarım oluyordu ama 3 gün önceki gibi değildi.Body şuanda benim hayatımın ta kendisi herşeyim olmuşşken böyle birşey resmen hayata küstürdü 3 gündür kıpırdayamıyorum.şuanda bunları yazarken bile acıdan oturamıyorum desem yeridir.fizik tedaviye başlattı doktor ama arkadaşlar fizik tedavi bile sadece ağrıları geçirip günlük yaşantıdaki hareketleri yapmamızı sağlamak için hiçbiri (ameliyat hariç) bel fıtığını geçirmez doktora özellikle 3 kere sordum.neyapacam bilmiyorum vgsiz nasıl yaşayacam bilemiyorum.ağrılar azalsın en geç 2 haftaya sanıyorum yeniden başlicam tamda yeni kutu protein tozu almıştım yatağımın karşısında bana bakıyor bütün gün kesişiyoruz off zalim dünyaaa.nese yatıyorum gençler başka bişe yaptığım yok zaten =(kafa_

bu arada evde aletlerim var 1 buçuk yıldır evde devam ediyorum profesyonel ve fıtıkla beraber devam ettiren arkadaşların cevapları bizim çok işimize yarar diye düşünüyorum.

Son düzenleme: 24 Mayıs 2012
  17. ayazay

ayazay Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Bende Bel fıtığı yüzünden body ı bırakmak zorunda kalanlardanım.Yazı yüzerek geçirip seneye başlamayı düşünüyorum ama aklımda acaba yapmasam mı diyor.İleri yaşlarda bunun sıkıntısnı yaşarmıyım bilmiyorum.Bu konuda tecrübeli arkadaşlar varsa yardımcı olurlarsa sevinirim.Saolun

18. paulshark

paulshark Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    leg press yaparken güzel oturmadıgımdan dolayı benim de L4-L5--L5-S1 fıtık başlangıcı dedi doktor,o kadar moralim bozuldu ki intiharı bile düşündüm 3 gün bişe yiyip içemedim kendime yakıştıramadım daha dogrusu 28 yaşında genç saglam kaslı bi adamken bundan sonra hayatı belime göre yaşayacak olmam aklımdan cıkmıyo.vücudum ölcülerim iyi 2 senedir vg yle uraşıyordum hayatımdaki en önemli sosyal alanlardan biriydi kolarrım 41-42 cm şimdi 2 aydır bıraktım tabi ,arkadaş o kadar bozukki moralim anlatamam,bu lanet şey hiç bi zaman tam olarak geçmicek anca beli karnı sıkı tutarsan sorun yaşamassın o kadar.yarım insanım bundan sonra lanet olsun bir türlü kabullenemiyorum.havuza git diyo doktor sırt üstü yüz bol bol,yüzme nedir be aga tutar mı hiç vg nin yerini cıkarır mı hiç kalp atışlarını 150-160a arkadaş allah günah yazmasın ama ben böyle yaşamak istemiyorum.ögrendigim gün cuma namazında tutamadım agladım şapır şupur oyuncagı elinden alınmış cocuklar gibi yalvardım allaha kurtar beni bundan diye daha da ne yazayım moral bozuklugu diz boyu..........................

19. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    Allah yardım etsin dostum çok üzüldüm, gelecekte neler olur bilinmez
    umarım herşey yoluna girer dua ediyorum sana, elimizden başka bişey gelmez

20. paulshark

paulshark Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    saol biladerim bu sporu yapanlara vereceğim tek tavsiye squat ,deadlift ve leg press te kesinlikle aşırı yüklenmemeleri,çünkü dostum bel patlayınca game over bilmem anlatabildimmi.......

Sayfayı Paylaş