Bel fıtığı ve spora devam edebilme

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve SerTkaN tarafından 18 Mart 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. SerTkaN

SerTkaN Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Konya
    Arkadaşlar 2 ay önce belimde ağrılar olusmustu antremandan sonra ve gecmedı bende fizik tedaviye hatta 2 doktora gorundum bırsey yok dendı ılaclar yazıldı ve 1 ay once saglam bır antremandan sonra sabah kalktıgımda yuruyemez haldeydım agrılar 3 gun cok sıddetlı gectı 1 hafta rapor aldım işte bile gitmedım. 1 ay once doktor emar ıstedı ve 2 tane orta sevıye bel fıtıgın var dedı fızık tedavı uygulıcaz dedı, 1 aydır fızık goruyorum ve agrılarım suan cok az,ins spora devam edebilirım sizler ne dusunuyorsunuz ? 2-3 aydır moralim cok bozuk bu yuzden. Belimi zorlamadan uygun programı olan varsa benımle paylasabılır. İyi çalısmalar dilerim. Spora baslama gecmısım 5 ay bu arada.

2. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    şunalrı söyleyebilrim:

-basının, yani patlayan diskin nerden bası yaptığı çok önemli...yandan mı ,içten mi sinirlere bası uyguluyor...

-bel fıtığı ,türü ne olursa olsun en iyi tedavi "3 hafta yatakta yatmak" ,sadece wc ye gitmek...bu hatayı ben de yaptım ve sık yapılan bi hata...ne olursa olsun yatacaksınız ...

-fizik tedavi , maalesef bel fıtığında en kötü yöntem ...((fizyoterapistler belki kızacak ama?!...

*** sonuç "yatacaksınız !..." ve "basının nerden,hangi biçimde geldiği önemli...yatma döneminde , hayret edici bi şekilde "vücudun bası oluşturan "jeli kıvamındayken kendi kendine belirli bi oaranda tedavi mekanizması var...ve muhtemelen bu " fizik tedavi "sürecinde bu çıkıntı jel "ultrasound " ve "traksiyon" yönteminde katılaştırılıyor ,ve bu da vücudun jeli yok etme olanağını ortadan kaldırıyor...

bi de doğru adres "beyin cerrahları" ...

geçmiş olsun...)))

bel güçlendirici hareketler ...squat,deadlift ,clean -jerk asla ...

en doğrusu , önce beli "jimnastik "ile 1 ay güçlendirin ,daha sonra yatarak sehpa da hareketleri yapabiirsiniz...ancak ,çok ama çok iyi ısının ...kol ve omuz için ayakta yapılacak "hafif dambıl "hareketlerinin fazla bi sorun oluşturacağını sanmam..ama ,gerilimi çok olan hareketler dikkat...

yine de hareketleri "deneme yanılma "metodu ile oluşturabilirsiniz..

SerTkaN bunu beğendi.
  3. SerTkaN

SerTkaN Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Konya
    Evet 1 hafta yattım ve korse kullandım ve bazende sarıyorum felan,İns spora devam ederım bu sekılde.

4. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    MR da yazılanı yazarsanız yardımcı olabiliriz. aksi taksirde yazdıklarımız var sayımdan öteye geçmez.

SerTkaN bunu beğendi.
  5. ipsofacto

ipsofacto Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    katlııyorum. MR sonucu gerekli peşin hüküm vermemek için.

SerTkaN bunu beğendi.
  6. SerTkaN

SerTkaN Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Konya
    Mr sonucu cd olarak var elimde nasıl yazabilirim sonucu arkadaşlar?

7. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    mr sonucunuzun bir raporu olmalı ayrıca size verilen mr dökümlerinin mr doktorunuzun bize lazım olan görüşü vardır. 1 a4 kağıda yazılmıştır. dikkatlice bakınız.

8. ert34

ert34 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    slm arkadaşlar benimde benzer sorunum var konu kirliliği yaratmamak adına buraya yazayım dedim . yaklaşık 3 ay bb çalıştım ama biray önce bel ağrısı nedeniyle bırakmak zoruna kaldım
    ilk olarak beyin cerrahisine başvurdum belfıtığı teşhisi koydu sol bacağında %5 his kaybı var dedi ve spor sakatlanmaları için krem, sprey ve iki çeşit hap verdi bir hafta kullanıp kontrole gittim ağrılarım nerdeyse hiç yoktu doktor gerek yok ama için rahat edecekse mr çekelim dedi bende şüphe kalmasın diye çektirdim doktorun mr ı görünce söyledikleri ; belfıtığını 4 kademede değerlendirecek olursak seninki 1. kademenin yarısı sayılır dedi ve verdiği ilaçlara devam etmemi ağrının devam etmesi durumunda bana değil mr la birlikte fizik tedavi bölümüne gidersin dedi .... Benim sizlere sormak istediğim bb devam edebilirmiyim mr raporunuda aşağıda olduğu gibi yazıyorum değerli fikirlerinizi bekliyorum

TSE/Pd ve T2 ağırlıklı sagittal, SE/T1 ağırlıklı aksiyal TSE/T1 ağırlıklı sagittal TSE/T2 ağırlıklı aksiyal düslemlerde alınan kesitlerle yapılmıştır ..

Lomber lordoz hafif artmıştır.
    L5-s1 diskinin yüksekliği azalmıştır. Minimal bulding görünümü izlenmektedir .bu düzeyde epidural yağ mesafesi oldukça geniş olup ,dural kese yada sinir köklerine herhangi bir indentasyon seçilmemiştir.

Diğer lomber disklerin yükseklik,sinyal intensitesi ve lokalizasyonları tabiidir.

Vertebra korpus yükseklikleri tabii olup kortikal ve medüller intensiteleri homojendir.Posterior elemanlar normal olarak değerlendirilmiştir.Nöral foramenler açıktır. Ligamentum flavumlar normal kalınlıkta ve faset eklemleri tabiidir.Tüm düzeylerde spinal kanal normal genişliktedir.

Konus medullaris normal düzeyinde sonlanmaktadır .Filum terminale normal normal kalınlıkta izlenmiştir .Kauda ekuinaya ait sinir liflerinin seyir ve sinyal intensiteleri tabiidir .İntradural patoloji saptanmamıştır .

Paravertebral yumuşak dokuda patolojik sinyal intensitesi değişikliği saptanmamıştır.

9. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    gayet normal bir mr sonucu hiç bir sorunun yok fakat

Lomber lordoz hafif artmıştır.
    L5-s1 diskinin yüksekliği azalmıştır. Minimal bulding görünümü izlenmektedir .bu düzeyde epidural yağ mesafesi oldukça geniş olup ,dural kese yada sinir köklerine herhangi bir indentasyon seçilmemiştir.

lomber lordoz dediğimiz bölge anlaman için omurga "s" biçimindedir tam sırtın aşağısındaki o s artmış genellikle masa başımı oturuyorsun yoksa fazlamı ayakta bekliyorsun
    dediğimi anladınmı?

bol bol yüzmeni tavsiye ediyorum.

10. ert34

ert34 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    grafikerim dolayısı ile sürekli masabaşı .. yakın havuz olmadığı için ancak yazın deniz seçeneği kalıyor oda ancak hafta sonları birde ters mekik duymuştum siz ne dersiniz ... ayrıca bb e devam etmemde sakınca varmı ..

11. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    ters mekik lomber lordoz için gayet uygun. ayakta halter kaldırmayın.
    daha doğrusu belini zorlama halter dışında herşeyi yapabilirsin. halteri sadece yatarak halter kaldırabilirsin.

12. carmelo

carmelo Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bende daha önce 2 kez BB'e başlayıp bırakmış biri olarak şu aralar tekrar başlamak istiyorum fakat bel fıtığım olduğu için korkuyorum , daha önce yaptığım zamanlarda yoktu
    raporumda şöyle yazıyor yorum yapabilir misiniz ?

"L4-L5 DİSKİ VERTEBRA POSTERİOR KONTURUNU TAŞARAK VENTRAL EPİDURAL ALANI KAPATMAKTA .DURAL KESE ANTERİOR BÖLÜMÜNE BASI OLUŞTURMAKTADIR."
    "sonuç l4-l5'de posterior bulging, dural kese basısı"
    rapordaki tek olumsuz şey bu yani diğer herşey normal
    ilaç,fizik tedavi,fizyoterapist tedavileri gördüm , doktor cok kücük bi fıtıgım oldugunu söylemişti
    sorunum sandalye gibi sert ve yerlere kalçam üzerine oturdugumda belimde ağrı oluyor ve sol bacağımda ağrı oluyor hafif sızlamalar , ilk çıktığında uyuşma oluyordu o yok şimdi.

önerilerinizi bekliyorum hangi hareketlerden kaçınmalı , beli kuvvetlendirmemiz mi gerekiyor.

13. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    sizin 4. ve 5. bel omuru arasında bel fıtığı bulunuyor.

insan belinde 5 adet omur bulunmaktadır. bu omurlara lomber denilir
    lomberin baş harfi olan L harfi ile numaralandırılarak kaçınçı bel omuru olduğu izah edilir.

belinizde 4-5. omurlar arasında bulunan fıtık önünden geçen sinir damarına baskı yapmaktadır. bu nedenle spor hayatınız kontrol altında olması gerekmektedir.

oturduğunuz anda sinir ile omur arasında bulunan yumusak doku atmıştır buda hareket ettiğinizde sinir damarınız omur ile sürtüşmektedir.

size tavsiyem fizik tedaviye öncelik vermenizdir. doktorunuz size resimlerle gösterilmiş fizik hareketlerinin bulunduğu bir kağıt vermiş olması gerekmektedir bunlara devam ediniz. ayrıca yardım almak istiyorsanız fizik tedavi merkezlerine başvurunuz. özellikle hafif bel hareketkeri yapınız.

carmelo bunu beğendi.
  14. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Ben bilgisayar programcısıyım ve maalesef uzun süreler bilgisayar başında olmak zorundayız. Grafikerlik de öyle...

Belki almışsınızdır ama ben kaliteli bir markanın bel destek yastığını kullanıyorum ve inanılmaz derecede yararını gördüm.

2 yıl'dır kullanıyorum ve daha önce almadığıma çok üzülüyorum... Belim için almış olmama rağmen kolum, boynum ve sırt'ın üst bölgesinde ki ağrılarımı da hemen hemen geçirdi diyebilirim.

Bana göre inanılmaz bir ürün... Ayrıca iş verimini de arttırıyor...

Son düzenleme: 12 Nisan 2011
  15. ert34

ert34 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    bir arkadaşta tavsiye etmişti ama ben kulak ardı ettim .. ama kullanıp yararını görmüş biri olarak sizden duyduğum iyi oldu tşk.. sıpariş verdim benimde işime yarar inş..

16. SerTkaN

SerTkaN Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Konya
    Arkadaşlar emar sonucum burda suan salonu bırakmak zorunda kaldım agrılarım cogaldı sadece uzandıgımda agrım azalıyor durumum kötü :(

Ekli Dosyalar:

• sonuc.jpg
      sonuc.jpg
      Dosya Boyutu:
      466,2 KB
      Görüntüleme:
      900
  17. SerTkaN

SerTkaN Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Konya
    Arkadaşlar ek olarak sakatlıktan bu yana kucuk ıdrardan sonra azda olsa akıntı devam edıyor yanı tutamıyorum gıbı sankı bır ıkı damla felan bu sekılde ıdrarımıda bozdu sanırım... ve ayakkabı baglarken abdest alırken felan lavobadan nefesımı tutuyorum resmen belımı tutamıyorum.

18. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    SerTkaN geçmiş olsun...

Kötü bir durum ancak atlatacağına eminim, yatak istirahati çok önemli... Salonu bırakman yerinde bir karar, hiç bir spor sağlık dan daha önemli değildir.

Bel tüm vücut için çok önemli bir temel yapı, o bozuldu mu tüm iskelet sistemi bundan nasibini alıyor, ona çok iyi bakmak lazım...

Body Building yapanların bel konusuna çok ama çok önem göstermeleri gerekiyor, hafif gözüken ağırlıklar bile "yanlış kaldırıldığında" zamanla telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açabiliyor...

Tekrar geçmiş olsun, istirahatle bunu atlatacağına eminim... Bir süre sürahi bile kaldırma. :)

SerTkaN bunu beğendi.
  19. SerTkaN

SerTkaN Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Konya
    Bodysoft Alllah razı olsun evet cok kotu bır sakatlık hastalık ve ben salona 1 yıllık yazılmıstım uyelık ıptalde etmıyorlar hem maddi hem manevı zararı buyuk oldu bana :( Umarım iyilesebılırım Aşk la basladıgım bu sporu bırakmak zorunda kaldım ama kol felan evde calısıcam ıns.

Bodysoft bunu beğendi.
  20. fitnessboy

fitnessboy Yeni Üye

Beğenileri:
    169
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle geçmiş olsun.Moralinizi bozmayın çünkü; bel fıtığı bu sporu yapmaya engel olacağını sanmıyorum.Bunu söylememin nedeni benim arkadaşımda bel fıtığı var.Hala bu sporu yapıyor ve aynı salondayız.sadece bir kaç hareketi yapmıyor.Beline zarar vereceğini düşündüğü hareketleri.ayrıca bu hastalık tekrar nüksetme olasılığı en yüksek hastalık.Benim arkadaşım lazer yöntemi ile ameliyat olduğunu ve neredeyse be ameliyatla hastalığın tamamen geçtiğini söylüyor.bundan önce iki kez ameliyat olmuş ama tekrar hastalık nüksetmiş.Ama lazer yöntemi ile yapılan ameliyat la kurtulmuş.O arkadaşım bu sporu yapabiliyorsa hala siz de yapabilirsiniz.bu konuda bilgi almanızı tavsiye ediyorum.eyer yapacaksanız bu sporu hangi hareketleri yapmamanız konusunda bilgi alın.Ayrıca lazer yöntemini de bir soruşturun.Tavsiyem bu.Tekrar geçmiş olsun.

SerTkaN bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş