Bel Fıtığı ve Spor

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve kaptansakirt tarafından 10 Aralık 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. kaptansakirt

kaptansakirt Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    Ankara
    Öncelikle merhabalar. Yaklaşık 3 sene öncesinde ısınmadan ani bir şekilde yaptığım bir hareket sonucu belimde fıtık oluştu. O zamanlar hastalığın bilinmemesi gerektiği için muayene falan olammıştım. Dönem dönem üşüttüğüm sıralar ortaya çıkan bir bel ağrım vardı. Ancak son seferde spor salonunda birazcık şımardım galiba. Normalde boş barla squat yaptığımda belim ağrırdı anlık olarak ama nedense yersiz bir şekilde kendi kendimi gaza getirip 90 kiloyla squat yaptım bikaç set. Ufak bir ağrı vardı ancak bikaç gün sonra bir şey kalmadı. Tam ağrı bitti derken üşüttüm. Belim tekrar ağrımaya başladı. Bir hafta kadar sonra ağrım iyice azalmaya bitmeye başladı ancak bu seferde sol bacağımda diz kapağımın altında arka kısımda ağrı başladı. Yalnız ayaktayken geçen bu ağrı sonrasında muayene olmaya karar verdim. Geceleri ağrıdan uyuyamaz olmuştum, oturunca da ağrıdığı için sınavlardan 10 dakikada çıkmak falan sinirlerimi bozmuştu. Mr sonuçlarından sonra doktor belimde kovaman bir fıtık olduğunu ve ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Ameliyatsız nasıl bir tedavi olur diye sorunca da bana bir hafta yatak istirahati verdi. Çarşamba günü yine muayene olacağım sonuçları tekrar yazarım. Şimdi bu kadar yazdıktan sonra sorularıma gelecek olursak, bu ameliyat spor hayatımı nasıl etkiler? Ameliyat öncesi çıktığım ağırlıkları tekrar görmem mümkün mü ? (Ne kadar zamanda olduğu pek önemli değil). Ameliyat olmasam daha da ilerleme olasılığı var mı? Şimdilik aklıma gelenler bunlar, okuyan cevap yazan herkese de teşekkürler.

2. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    Başka doktora da görünmeni tavsiye ederim. Ameliyat en son çare olmalı bence.

3. kaptansakirt

kaptansakirt Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    Ankara
    Bugün tekrar randevu aldım başka bir doktordan. İstirahat sonunda ilk önce ameliyatı öneren doktorla daha sonra da diğeriyle ameliyatsız devam edip edemeyeceğim hakkında konuşacağım. Yine gelişme oldukça yasarım buraya. Belki başkalarına da faydalı okur.

4. Fatih ŞNL

Fatih ŞNL Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    8
    Bak ben 82 yaşındaki bir profosörü bi programda 3 saat boyunca dinledim.adam en son tebessüm ederek dediki" yaşım 82. 55 yıldır omurilik bel fıtığı alanında araştırmalar yaptım.Şimdiye kadar bıçak altına yatıpta daha iyi olanı görmedim" dedi ve acı acı güldü.adamın ismini bulabilirsem paylaşacağım
    --- Mesaj birleştirildi, 10 Aralık 2018 ---
    Dr. Eser Cemil Alptekin

Randevu Formu

İsim (gerekli)

E-posta (gerekli)

Telefon (gerekli)

Gün (gerekli)

Ay (gerekli)
    --- Mesaj birleştirildi, 10 Aralık 2018 ---
    Adını buldum.

Dr.eser cemil alptekin

Son düzenleme: 10 Aralık 2018
  5. kaptansakirt

kaptansakirt Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    Ankara
    Çok teşekkürler hocam. Ben de açıkçası ameliyata pek sıcak bakmıyorum. İmkanlar elverdiğince ameliyattan kaçmayı düşünüyorum.

6. kaptansakirt

kaptansakirt Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    Ankara
    Tekrardan merhabalar. Bugün iki kere daha muayene oldum sonuçlarla beraber. Üç ayrı doktor sonuçları inceledi ve ameliyat olmamı tavsiye etmediler. Hem ameliyat riskleri hem yaşımın genç olması hem de çok fazla bir sıkıntı çıkarmaması nedeniyle ameliyat yerine fizik tedaviye başlamam gerektiğini söylediler. L5-S1 arasında fıtığım(anladığım kadarıyla patlamış) varmış. Ancak bacakta uyuşukluk ve güç kaybı oluşursa ameliyata girmem gerektiği söylendi. Yakın bir zamanda fizik tedaviye başlamayı düşünüyorum. Gelişme oldukça yine buraya yazarım. Teşekkürler.

7. Fıraddi

Fıraddi Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Konya
    Arkadaş, fıtık tehlikeli bir hastalık. Ağır kilo olayını bi kere bi unutcan. Doktorun ne diyorsa onu yaparsın. Ya birazda deadlift yapıyım yok az kiloyla squat yapayım. Bunları geçmek lazım. Öncelik belin. Bunun ilerlemiş hallerinde adama hayatı boyu 5 kg den fazla taşımayı yasaklıyorlar düşün... Fakat tedavine dikkat edersen 6 ayda önemli yol kat edersin 1 yıl sonra orta kiloyu geçmemek şartıyla spor hayatına devam edersin. Hastalığının sıcaklığı geçtikten sonra yani 1-2 ay sonra falan bele vurmayan hareketlerde yavaş yavas kiloları ağırlaştırırsın geçebilirsin. Ayaktayken eline aldığın her ağırlıklı hareket beline vurur. Yalnız kol çalışırken mesela scout sehbasını kullanarak beline hiç bindirmeden çok ağır bile çalışabilirsin bir kaç ay sonra. Squat deadlift falan zaten yasak. ancak bir kaç ay sonra en fazla 30 kgyi geçmicek sekilde falan yaparsın. Omuz hareketlerindeki presslerde baya sakat dikkat et. çunku yuksek kilolar kaldırılabiliyor ve direkt omurgaya biiyor. Bir kaç ay sonra yüksek kiloyla tepeden çekişlerde yapabilirsin barfiks gibi. Yalnız dikkat et çok aşırı ağır olursa belden güç alırken gene bele zarar verebilir. Önden yada kanada doğru çekişlerde dikkat et zorlama. Deadlift gibi tuttuğun fakat karna çektigin bir hareket var o tehlikeli onu da yapma. Bench prestte falan vur dibine dicem ondada aşırı zorlamak tehlikeli cunku çok ağır kilolarda beli kavisleyebilirsin fazla oda tehlikeli olur faset eklemlerini de zedeleyebilir. Bir ağırlığı elinde tuttuğun an yatar pozisyonda deilsen anında omurgaya vuruyor. Omurga kıkırdağı çoook yavas iyileşiyor. 6 ayda biraz iyileşir sen bir daha zedelersin 0 geri dönersin baştan. Bende bel fıtığı yaşadığımdan dolayı biliyorum. ameliyata gelince. Bunun tedavisinde bir kaç farklı ameliyat var. Hangi doktor hangisinde uzmansa genelde onu tercih ediyor diyorlar:D Savaş Cebeci bel fıtıgı ameliyatı olmuş bir sporcu ve kendi olduğu ameliyat çeşidinden baya memnun oldugunu soyluyordu. istersen bir araştır.

Bu illetin iyileşmesinin sırrı , ortalı bir hayat sürmek. Ne çok yatcan, ne çok yürüyecen, ne çok oturacan, nede kendisini zorlucan, ne de tamamen gevşek bırakcan. Dengeli bir şekilde bazen oturur bazen yürür bazen yatar, bazen spor yaparsan (KESİNLİKLE zorlamadan) pek güzel iyileşiyor. Karın kaslarını oblik kaslarını ve bel kaslarını güçlendir sırtve kalça kaslarınında faydası olur. Kesinlikle hafif- orta kilo. Birazda izometrik çalışmalar.
    2 sene sonra falan (squat ve deadlift gibi hareketler hariç) bele vuran hareketlerde bile artık eski kaldırdıgın kiloları yüklenmeye gücün yeter hale gelirsin ancak genede yapmamak lazım. bele yükleyen her harekette aşırı zorlamalar nüksetme tehlikesi oluşturur.

Son düzenleme: 12 Aralık 2018

Sayfayı Paylaş