Bel Fıtığı Başlangıcı

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve kules tarafından 5 Eylül 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. kules

kules Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Herkese selamlar. 2 yıldır vücut geliştirme ile ilgileniyorum. Haftanın dört günü düzenli spora gidiyorum. Geçen ay 1-2 hafta süren bel ağrısı yaşadım. Bu ağrı eğilip kalkmama, uzun süre oturmama engel olmaya başlayınca doktora gittim. Çekilen MR sonucu doktorum bel fıtığı başlangıcı olduğunu söyledi. Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaç verdi. Hafif ağırlıklarla spor yapmamı söyledi. Ben 1 ay spora ara verdim. Sonrasında yaptığım araştırmalar doğrultusunda hafif ağırlıklarla belli hareketleri yapmaya başladığım bir düzen oluşturdum. Bazı hareketleri tamamen çıkardım. (Squat, deadlift, leg press, mekik, ayakta omuz hareketleri vb)

Ben normalde de squat ve deadlitf çalışmama rağmen nasıl bu fıtık oldu bilmiyorum. Tek tahminim barbell curl çalıştığım standttan barbelli alırken bilinçsiz eğilip kalkmamla oldu diye tahmin ediyorum.

Ama hala araştırıyorum. Birazda tik oldu sanırım. Ufak bi ağrı olsa eyvah ters bir şey mi yaptım diye düşünüyorum. Barbell curl, up right row en sevdiğim hareketlerdi artık yapmıyorum. Sırt için karna çekiş, enseye çekiş hareketlerini yapmıyorum... Push downdan bile çekinir oldum...

Genelde oturarak, makinede çalışacağım hareketleri hafif kilolarla yapmaya çalışıyorum. Bu ne kadar böyle sürecek onuda bilmiyorum.

Kol için biceps curl machineda çalışıyorum. Bi yabancı kaynakta bununda bele zarar verebileceğini okudum. Doğru mudur?

2. Hydraa

Hydraa Üye

Beğenileri:
    149
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fizyoterapist
    Bel fıtığının insanların nerdeyse yüzde 95 inde görülen bi durum olmasına karşın bel ağrılarının yüzde 5 civarının fıtık sebepli olduğunu söylüyor yapılan çalışmalar. Burdan çıkaracağımız şey ağrınız fıtık sebepli olmayabilir. Fıtık oldum aman hareket etmeyim demek sizi ağrılarınızdan kurtarmaz aksine hareketsizlik ağrılarınızı artırabilir. Daha detaylı bi muayene olmanızı ve kontrollü şekilde egzersizlere devam etmenizi öneririm. Geçmiş olsun

Sayfayı Paylaş