bel fıtığı başlangıcı

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve samet109 tarafından 2 Haziran 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. samet109

samet109 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    3 ay dır spor yapıyorum 1 ay önce kanat hareketi yaparken belime bir ağrı saplandı ve 2 hafta felan geçmedi spora gitmedim sonra doktora gittim mr çekti mr sonuçlarımı verdim doktor zorlarsan fitik olur dedi spor sorusunada yapma dedi bide skolyoz var sola bakan hafif simdi spor yapabilirmiyim yoksa ara mi vermeliyim devam etmek istiyorum ne yapmalıyım ?

Ekli Dosyalar:

2. Prerhan

Prerhan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Selamlar, yaklaşık iki yıl önce aynı sizin gibi çalışırken, squat yaparken yanlışlıkla normalden fazla ağırlık takmak suretiyle belime giren ve önce kas ağrısı zannedip önemsemediğim, sonradan düzelmemesiyle doktora gittiğimde MR çekilmesiyle öğrendiğim başlangıç seviyesinde bel ve boyun fıtığım mevcut. İlk önce psikolojim çok bozuldu gerçekten, kendimi yarım insan gibi görmeye başladım ne alakaysa. Doktorum da ağırlık kaldırmayı bırakmamı, sadece yüzme veya koşu&yürüyüş yapmamı tavsiye etti. Hele hele büyük ağırlıkları, barla ve karmaşık hareketlerle çalışmamı tamamen yasakladı. Dünyam yıkıldı diyebilirim, çünkü benim için ağırlık kaldırmak çok önemliydi. Tek keyif aldığım ve vücuduma yatkın spor buydu.

Bu noktadan sonra ne yaptığımı anlatacağım şimdi. Olaydan bir iki hafta sonra toparladım, bu duruma alıştım ve kabullendim. Dünyanın sonu olmadığını anladım, çoğu insanda da fıtık olduğunu gördüm, araştırdım ve başka doktorların da görüşünü aldım. Sonra küçük küçük tekrar ağırlık kaldırmaya başladım, sonra tempoyu kademeli olarak artırdım, daha da artırdım ve eski ağırlıklarıma döndüm, hatta üzerine bile çıktım. Ama her bir evrede vücudumu dinledim, bel ve boyun ağrısı oluyor mu, bu hareket zorladı mı diye çok dikkat ettim. Fıtığın sevmediği bazı hareketleri çalışma programımdan çıkarttım, iyi gelenlere ise öncelik verdim. İdman esnasındaki duruş, ağırlıkları alıp bırakma, tutuş, oturma ve yatma pozisyonlarıma çok daha fazla özen gösterdim. Evet ağır çalıştım ama bir defa bile gereksiz ve aşırı zorlayıcı bir hareketi yapmak için ödün vermedim. Sonuç olarak kendime güzel bir çalışma prensibi oluşturdum. Aslında fıtık olduğumu öğrenmeden önce de bunlara dikkat ederdim ama artık çok daha disiplinliyim. Bu esnada da kendimi sağlık işlerinden soyutlamadım elbette. Düzenli olarak doktora gidip, yaklaşık altı ayda bir MR çektirip vaziyete baktırıyorum. Şu anda fıtıklarım aynı, hala başlangıç aşamasında ve stabil. Zaten düzelmiyormuş bunlar, elimizden gelen ilerlememesini sağlamak ve o bölgedeki kasları güçlü tutarak desteklemek. Tabi ben bunları mutlaka uygulayın diye anlatmadım kesinlikle. Elbette ki doktorların bir bildiği vardır, bilime ve bilene karşı çıkmayı sevmem. Fakat bu spora gönül vermiş amatör bir sporcu olarak kendi uyguladıklarımı anlattım ve aldığım sonuçlardan bahsettim. Herkesin vücudu ve fıtık seviyeleri farklıdır ve mutlak doğru yoktur, lütfen bunları da göz önünde bulundurun.

Son olarak, fıtık sadece spor yaparken hatırlanacak bir rahatsızlık değildir, bunu da hatırlatmak isterim. Onlarca kilo ağırlıkla çalışıyorum tık yok ama bazen evde hafif birşeyi dikkatsizce kaldırınca hemen belimi hissediyorum. Yani hayatın her aşamasında dikkatli ve bilinçli olmak gerekli.

3. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    son söylediğinize kesinlikle katılıyorum. sonuçta bar vücudumuza genellikle yakın oluyor kaldırdığımızda ama gündelik hayatta uzakta bir şeyi almaya çalıştğımızda beli kesinlikle hissediyorum ben de. veya alacağım şeyin dibine girmeyip çarpraz bir şekilde almaya çalışırsam da ağrı hissediyorum. dikkatli olup bel kaslarını güçlendirdikten sonra ben korkacak bir şey olduğunu düşünmüyorum açıkçası

Sayfayı Paylaş