Bel fıtığı başlangıcı

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve seeyouagain tarafından 24 Aralık 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. seeyouagain

seeyouagain Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Selamlar değerli forum üyeleri,
    Yaşım 17.Bu spora kilo verme amaçlı başladım ve şuan bir haz,vazgeçilmez haline geldi.Yaklaşık 1 senedir bu sporu yapıyorum.4 Aylık kilo verme dönemimden sonra kıl dönmesi ameliyatı geçirerek 2 ay yataklı hasta oldum.Kilo alma ve yağlanma problemim olmadı bu sürede ama kas kaybı yaşadım.Ameliyat yaram ameliyattan 2.5 ay sonra iyileşti ve bu spora tekrar başlayalı 5 ayım oluyor.

Gelelim asıl konuya.Sırt çalışırken belimde tatlı bir ağrı oluyor antrenman sırasında.(Kaldırabilceğim ağırlıklar ve kontrollü).Bu tatlı ağrılar genellikle sabaha geçiyor bazen ise 2 3 gün sonunda geçiyordu.4 gün önce bu tatlı ağrı oluştu ve geçmek üzereydi.2 gün öncede Omuz bastım hiç bir sorun yoktu gel gelelim Shrug bar yaparken ilk sette hafif ve kemerli girmeme rağmen(bar kasıgımın yuksekligindeydi egilmedim anide almadim) belimde felaket bir ağrı oluştu.Ant bırakıp eve gittim kas gevşetici krem,hap kullandım ve korse taktım.Gece uyumak için 1 saat kadar direndim ağrıdan.Ertesi sabah yani dün geceye göre ağrim biraz hafiflemişti.Krem hap vs uygulamasını yaptiktan sonra okula gittim 1.ders agridan oturamayinca eve geldim 1gün dinlendim.Bugün ise hafif bir ağrım kalmiştı bir kac güne gecicegini tahmin ediyordum ama durduk yere bi doktora gideyim dedim ne olur ne olmaz.Herneyse gittim doktora olayi anlattim ve mr cekildim.Sonuc BEL FITIGI BASLANGICI doktor yasimin genc oldugunu ve bir takim ilac ve egzersizlerle (bel)gecirebilegimizi soyledi.10gunluk bi dinlen dedi ve igne ve haplar verdi.Bel calis dedi.Aklima takilan her zaman 2gunde bir bel ve karin calismama ragmen nasil boyle bir sorun oldu.Bel kaslarim gucluydu.Gelelim asil soruya ben 10 gun dinlenecegim ve 10.gunun sonunda agrim olmazsa vgye geri donecegim ve hafiften asilacagim.Bu sure 10 gun degilde dahami uzun olmali diye dusunuyorum ?Sizlerin nacizane cevaplarini bekliyorum.biraz uzun oldu kusura bakmayin

Iyi forumlar.

Bu arada sırt programim;(tum hareketlerde kontorllu ve kemerli yapiyorum)
    *Gogus cekis
    *Bent over barbell(alirken dizlerimi kirarak aldim ve kontrol edebilcegim bir agirlikla belimi duzgun tutarak yapiyorum.)
    *Karin cekis
    *Dar tutus

2. omer8

omer8 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    kardeşim 1 sene bel fıtığından basketbolu ve fitnessı bırakmak zorunda kalmıştım 1 sene olmasının nedeni sabırsızlığımdı acele etme yani eğer tam iyileşmeden başlarsan tedavi süren uzar sadece. fizyoterapistten yardım al. sana tavsiyem kesinlikle fizik tedavi alman ve onunla beraber plyometric bel karın egzersizleri.. fizyoterapistten yardım iste yani geçmiş olsun.

3. seeyouagain

seeyouagain Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Cevabın için teşekkür ederim dostum.Fiziktedavi güzel bir uygulama ama doktorum ilerler geçmezse fizik tedaviye başlamamız gerektiğini söyledi.Şimdi olay üzerinden 2 gün geçti belimde hiçbir ağrı yok.Belki dün yediğim iğnedendir.Şimdilik hergün bel egzersizi ve ilaçları uyguluyor,hareketlerimde yavaş ve dikkatli oluyorum.Acele etmek istemiyorum ama şuan bulktayım yağlanıcam diye korkuyorum. 10 gün geçsin duruma göre yavaş yavaş başlayabilirim...

omer8 bunu beğendi.
  4. onurr_535

onurr_535 Üye

Beğenileri:
    434
    Ödül Puanları:
    73
    22yildan beri aktif spor hayatımda 1 defa boyun fıtığı 2 defa belfitigi gecirdim,belini güçlendirici hareketlere yönelik ve en önemlisi esneme hareketlerini yap.int.bulabilirsiniz fizik tedavi hareketlerini.barfiks demirinde asli kalarak dizlerini karnına doğru çekiş hareketi ve ters mekik,hareketlerini sağ sola bakmadan nizami olarak yapabilirsin ağrı hissettiğinde bırak zorlama geçmiş olsun

5. seeyouagain

seeyouagain Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Yorumun için teşekkürler dostum.Babamda eskiden bel fıtığı ameliyatı olmuştu onun egzersizlerini yapmaktayım.Sizin bel fıtığı nasıl geçti acaba ?Şuan bel fıtığım başlangıç safhasında doktorum 10 gün sonra spora başliyabilirsin demişti sizin bu konudaki fikriniz nedir ? Siz nasıl bir yol uygulamıştınız

6. onurr_535

onurr_535 Üye

Beğenileri:
    434
    Ödül Puanları:
    73
    Teşekkür için tesekkur butonuna basabilirsin,dr.dediği gibi biraz dinlen hafif sonra ufak dan ant.başla cok da kafaya takma insanların çoğunda bel fıtığı var haberi bile yok.amerika da %95 bu şekilde tedavi ediliyor .

seeyouagain bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş