Başlica vücut geliştirme

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve jarhead tarafından 9 Ocak 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
 1. jarhead
  Offline

  jarhead Üye

  Katılım:
  1 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.066
  Beğenileri:
  1.142
  Ödül Puanları:
  123
  Evet vücut geliştirme, kimimiz bu spora filmlerde özendiğimiz sporculardan ilham alarak,kimimiz çok zayıf olduğumuzdan, kimimiz tam aksine şişmanlıktan ve kimimizde sağlık için başladık bu spora.

  Ama bu öyle bir sporduki tüm spor dallarının büyük gövdeli bir ağacı gibi.Hiçbirimiz bu spora başlarken bir doktor edasında bu ağacın dallarının her birini öğrenmemiz ve uygulamaya geçirmemiz gerektiğini bilerek başlamadık.Dedikki spor salonuna gidelim ağırlıkları kaldıralım vücut yapalım böyle oluyor herhalde mmmm.. Ama işin aslı öyle değildi bunu hepimiz çok iyi biliyorduk. İlk ayımızı bitirdik daha hareketleri düzgün yapmayı bile bilmiyorduk.İdmanda barı yeni yeni kavramayı öğrenmiştik soğuk barın elimizle ilk temaslarıydı.İdmandan çıktık önce ne yapıyorsak onu yapmaya devam ettik. Gezdik, takıldık, karnımız acıktı yemek yedik bu böyle devam etti. Hocalarımıza program yazdırdık,Ronnie Colemanın resmini gösterip vaybe çok devasa ama hocam ben böyle olmak istemiyorum dedik.

  Bir gün yine idman atarken salonun tozunu yutmuş bir ağabeyimizin protein tozu içtiğini gördük aaa bu güzel birşeydi daha önce duymuştuk bu ismi kulağa hoş geliyordu.İdmanı bıraktık başladık muhabbete, ne zamandır yapıyorsun, bende protein tozu almalımıyım gibi sorular yönelttik kendisine oda elinden geldiğince anlattı.

  Artık birşeyler kullanma zamanı gelmişti 1. ay dolmuştu ve vücut hafiften kıpırdanmaya başlamıştı, kaslarımızı uyarmaya başlamıştık.Bir şey eksikti oda protein tozu.Elimizdeki ilk parayla öğrenci harçlığı bir protein tozu aldık.Korkarak başladık kullanmaya acaba 2 ölçek atsam birşey olurmuydu yoksa tam aksine çok atsam dahamı fazla gelişirdik.

  2.ayıda bitirdik bir ay protein tozu da kullandık ama nasıl olur yerinde gitmeyen birşeyler vardı hemen güçlenip adele yapmamız gerekirken daha 2.ay sonunda vücut rölantide seğirmeye devam ediyordu.1-2 kiloda almıştık oysaki eee sihirli değnek protein tozuna bile başlamıştık, hemde 1 ay kullanmıştık. Peki nerdeydi sorun.

  Başladık aramaya..İşte burda başlıyordu aslında çıkmaz.

  Anladıkki vücut geliştimede daha kaliteli beslenmek gerekiyormuş bunu forum sitelerinden ve hocalarımızdan öğrendik hem nihayetinde..Başladık elimizden geldiğince kaliteli beslenmeye fakat neydi bu kalite?? Protein tozu olamazdı onu zaten kullanıyorduk artık ilk okulda fen bilgisi dersinde öğretilen et süt yumurtamıydı ?? Evet bu olmalıydı okuduklarımızdada bu yazıyordu fakat ne kadar yiyecektik beslenmemize ek olarak koyduk programımıza. Artık beslenme programımızda zengin bir içerikte vardı et 1 öğündede bunu yedik. Evdekilere pilavlı tavuk yaptırdık ama birgün oluyorsa üç gün olmuyordu. Buda yeterli olmalıydı hiç yoktan yiyiyorduk.Hem sabah kahvaltısınada yumurta eklemiştik hemde 2 tane.

  3.ayda yavaş yavaş vücudumuzun şekillenmesini analiz etmeye başladık. Oda nesi wauww daha fazla yemeliyim daha fazla çalışmalıyım dedik büyük bir hevesle. İdman programımıza ek olarak daha fazla set ve tekrarlar koyduk başladık spora daha hevesle asılmaya. Ama ilk 3 ay kadar etkili olmamıştı bu idman eee neredeydi sorun set ve tekrarlarımızı bile arttırmıştık daha fazla gelişmemiz lazım değilmiydi:eek:

  Anladıkki buna göre beslenmemizide arttırmamız lazım artık tavuğu hergün 1 öğün olarak yemeye çalışıyorduk, keza yumurtayıda 3 taneye çıkardık bu daha önce hiç yapmadığımız birşeydi bir an ben insanmıyım diyede düşünmedik değil. 3 yumurta dilekolay, bu burger kingden bir xxl menü olsa ve hergün yense göze batmayacak olağan karşılanacak bir durumdu ama 3 yumurta kulağa abartı geliyordu..

  Artık gelişmeye güzel bir ivme katmıştık istediğimiz vücudu belkde inşaa etmiştik 5 ay geçmişti ama aynaya bakıp hayır bu değil biraz daha dedik her zaman.İyi gelişmiştik kendi çapımıza göre ve beslenme planlarıda yapmaya başlamıştık hatta dahada arttırmıştık protein değerini.Onun bu spor için altın olduğunu biliyorduk artık.

  7. ayımızda her ne kadar idmanlarımız ve beslenmemiz dışarıdaki spor yapmayan bir yetişkine göre olağan üstü olsa dahi gelişim yavaşlamıştı birşeyler yapmak şarttı, burada bitemezdi bu oyun.Artık gelişemeyecekmiydik yoksa genetiğimiz bu kadarmıydı??

  Daha fazla okuduk araştırdık her kafadan bir ses çıkıyordu. Birgün gelişimi hızlandırmak için doping yani anabolik steroitlerin tam bizlik olduğunu öğrendik aman allahım oda ne salonda posterlerini gördüğümüz sporcular eminimki bunlardan kullanıyordu bu beslenmeyle olacak iş değildi..Başladık onuda araştırmaya birçok sporcu kullanıyordu evet onlara birşey olmamış ve şu bir gerçekki çok iyi gelişmişlerdi.
  Korkarakta olsa başladık ufak dozlarla kullanmaya ama oda ne bu harika birşeydi 7. ayda 70 kilo bench basarken 8. aya geçtiğimizde 100 kg lara çıkmak için resmen savaşıyorduk. İyi birşey olmalıydı bu vücut olarakta etkisini göstermeye başlamıştı 9. ayda kürümüz bitti 8 kg almıştık ve güzel bir vücut yakalamıştık.Ara vermek lazımdı ve beslenmemiz halen daha aynıydı oda ne birden aldığımız kiloları vermeye başladık hemde kısa bir süre içinde. Bu bizde ruhsal bir çöküntü yaşattı ve bir kür daha lazımdı ama bu sefer daha iyisi beslenme ve idmanlarımızıda ona göre sağlamlaştırdık. Bu kürde bitti bu sefer ilkine göre fazla bir kilo kaybetmedik ve 1 senemiz sporda geride kaldı. Kürdeyken basdığımız ağırlıkları basamıyorduk resmen vücut ilaç istiyordu o kilolara çıkmışken ve o vücudu yapmışken kaybetmek olmazdı ve bu böyle devam etti...

  Hayalimizde kurduğumuz vücudu çoktan geride bırakmış ve yeni hayaller kurma peşindeydik. Hep daha fazlasını istedik ama bilinçsizce. Bu mereti sürekli kullanamazdık bu doğru olandı biliyorduk ama psikolejimiz bu doğruya izin vermiyordu...Çevremizdekilerede önerdik bir yan etkisini görmemiştik biz şanslıydık.Supplementlere verecek paramız yoktu belkide bu anabolizanlar daha ucuzdu çünkü..

  Kendi limitimizi bu yüzden hiç zorlamadık, sabırsızdık onsuz olmazdı herkes bununla biryerlere geliyordu.Bu spora ne için başladık sağlık için, zayıftık kilo almak şekillenmek için. Ama nefsimiz bizi doruk noktalarına getirdi..

  Ne zaman kendi genetiğimizin doğal zirvesini görmeye odaklandık.Klişeleşmiş idman sistemlerimizden vazgeçtik??Hiçbirzaman..Sürekli dışarıdan gelen bir gücün, bir olgunun bizi tamamlamasını bekledik. Belki zamanımız yoktu, belki sabırsızdık.Biz aslında kazanırken kaybettik..

  Burada anlatmak istediğim bir sporcunun ne olursa olsun kendi genetik yapısının varlığından haberdar olması. Birşeyler yapılacaksa bunu ne kadar okuyarakta olsa en önemlisi uygulayarak tespit etmesi.Şunu çok açık söylüyorum bu sporda herşey sizin elinizde.Hiç bir şeyin kesin bir kanıtı yok tek gerçek şudur ki azminiz ve isteğiniz gerisi zaten gelecektir..

  Hepsiniz bir sporcusunuz ve bu kişisel bir spor kendinizi en iyi siz tanıyorsunuz başkası yalan..Programlarınızı belirli bir aşamaya geldikten sonra kendiniz yazmalısınız. Kendiniz beslenme programınızı ayarlamalısınız.Hepimizin vücudu farklıdır gerçek olan tek şey sizin kendi vücudunuzu dinlemeniz ve buna göre hareket etmenizdir her konuda.Bu beslenme olsun idman olsun uyku olsun değişmez.Bu olayı zamanla çözeceksiniz. Ve emin olun hayalinizin üzerinde bir vücuda kavuşmak o kadarda zor değil bunu tecrübe ettikçe öğreneceksiniz..Sadece ona istediğini verin..

  İdman demiştik, idmanlarınızı kendiniz yazın ve deneyin düzgün çalışın ve onu çalıştırırkende odaklanın.4*10u deneyin 12-10-8-6 yı deneyin 3*5 i deneyin kısacası deneyerek hangisinin size yanıt verdiğini bulun.Tıpkı komşunun kapısını tıklatır gibi bakın kapıyı duyup açacakmı??Bu kapı Benim vurma şiddetimle açılabilir belki fakat sizin tıkırtınız belki komşunuzun kulağını uyarmamıştır..DENEYİN..

  Beslenmenizi kendinize göre hazırlayın burada gerçek olan bir çok şey var araştırın bunu.İdman sonrası basit şeker ve kana hızlı karışan bir protein içeceği gibi.Kompleks karbonhidratların sizin adele yapmanıza ve enerji alımınıza büyük katkı sağlayacağı gibi hangi saatte ne yemelisiniz bunu bulun ve alışkanlık haline getirin.Günlük 6 öğün yeyin ama doğru besinleri tüketin. Vücudunuza zararlı yiyecekleri ve içecekleri sürekli sokmayın bu demek değilki hiç hamburger yemeyeceksiniz bunu haftada 1 kere yapmanız zararın aksine yarar bile olacaktır bunu anlayacaksınız..

  Uykunuzu iyi alın uyku periyotlarınızı iyi analiz edin. Her insanın uyku periyodu ayrıdır. Mesela 5 saatlik bir uykudan sonra dinç kalkar ve 8 saatlik bir uykudan sonra ölü gibi kalkabilirsiniz. Bu 2. uyku periyodunuzu bölmeniz anlamına gelir uyku periyodunuz 5 saatse 2.sinide 10 olarak geçirip zamanında bitirmeniz gerekir yoksa bu periyodu yarıda kesmeniz anlamına gelir ve uykunuzu alamaz vücudunuzu dinlendiremezsiniz, çünkü o daha işlemini tamamlamamıştır..

  Çok araştırıpta kafanızı karıştırmayın bu sporda sadece genetiğinizin sonunu kovalayın,Sabırlı olun, başkaları sizin fikirlerinizi değiştiremesin buna izin vermeyin.Doğruyu deneyerek bulun ve doğrunun peşinden gidin.Emin olun istediğiniz vücuda ulaşmanız hiçte zor değil.Beslenme Antrenman ve Dinlenme üçlüsünü başarabildiğiniz an genetiğinizin sınırlarını zorlayacak ve hedefinize ulaşacaksınız.

  Ben şuanda 1 senedir steroit kullanmıyorum bıraktım zamanında kullanmıştım kullanan kimseyede kötü gözle bakmadım bakmıyorumda bu herkesin kendi tercihidir. Yalnız steroitsizde çok iyi bir vücuda kavuşulabileceğini biliyorum.Şuan formun zirvesindeyim diyebilirim. 3 vardiyası olan bir işte çalışıyorum. Emin olun çok zor ve vücudun işte buna alışması imkansız kesinlikle bunu söyleyebilirim. Fakat sporumu düzenli yapıp beslenmeyi de keza yolunda götürttükçe şunu biliyorumki bu etkenler gelişime engel olamayacak.Şuan protein tozu bile kullanmıyorum bu ay başlamayı düşünüyorum. Saat 3:30 ve yarın bu saatlerde işe kalkıcam siz uyurken..Sizin şartlarınız eminim daha güzel ve daha iyisini yapabilirsiniz.Şu sıralar ciddi yoğunum 4 saatlik uykuyla bir aydır devam ediyorum hiç bir şeyden geride kalmadık, çok yoğun bir hayata herşeyi dığdırabilmek güzel. Demek isteyince herşey olabiliyormuş.Halen daha salona gidince çalışanların kesin steroit vuruyor demesi bile artık mutlu ediyor beni çünkü onsuz ondan fazlasını yapabiliyormuşuz bunu görmek güzel.

  Bu yazıda kesinlikle kendimi anlatmış değilimdir.Şimdiki sporcuların gittikleri yolu gözlemleyip buraya aktardım ve kendimce önerilerimi yaptım.Tabiiki bende böyle başladım spora ama ne yaptıysam bilgili bir şekilde yaptım.Ama bazı şeyleri bilgi düzeyinde yapmaktansa o konuda cahil olmak daha iyi bunu çözmemiz lazım. Bazen insanın herşeyi bilmesi o kadarda iyi bir şey değil.  son olarak inşallah bu yazı yeni başlayan arkadaşlarımızın kafasında bazı şeyleri canlandırır. Ve zamanla tecrübe etmelerini sağlar..

  HEPİNİZ BU SPORDA KENDİNİZİN HOCASISINIZ..
   
  Son düzenleme: 9 Ocak 2012
  Psychosocial, jemholie, speedtouch ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
 2. deathlifter
  Offline

  deathlifter Üye

  Katılım:
  9 Haziran 2008
  Mesajlar:
  2.416
  Beğenileri:
  2.745
  Ödül Puanları:
  123
  Meslek:
  bilgisayar muhendisi
  Yer:
  istanbul
  bu kadar vakitsizlik içerisinde bu kadar emek verip uzun uzun yazmış olman güzel. uykundan veya boş vaktinden feragat edip insanlara yol göstermeye çalışmışsın. umarım insanlara faydalı olur.
   
  Azi ve jarhead bunu beğendi.
 3. jarhead
  Offline

  jarhead Üye

  Katılım:
  1 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.066
  Beğenileri:
  1.142
  Ödül Puanları:
  123
  Teşekkürler deathlifter. Biz uzun yazıyoruz zaman önemli değil ama uzun olduğu için okumakta bir o kadar zorluyor bizi galiba Türk milletinin en büyük sorunlarından biride bu..
   
  deathlifter, rockybalboa7 ve Azi bunu beğendi.
 4. speedtouch
  Offline

  speedtouch Üye

  Katılım:
  25 Şubat 2010
  Mesajlar:
  1.161
  Beğenileri:
  1.527
  Ödül Puanları:
  123
  Yer:
  Angara
  aradan 4 ay geçmiş bu yazıyı ilk kez görüyorum,tek kelimeyle mükemmel olmuş, sanırım senin de dediğin gibi yazı uzun diye kimse okumamış...
  Aslında bu anlattıklarını yaşamadn anlamak ta zor,bazı şeyleri hissedebilmek lazım, özellikle ilk başlardaki "umduğumuz kadar gelişmeyen" vücudun yarattığı hayal kırıklığını, daha sonra yıllar geçtikçe her aynaya baktığında,her ne kadar kendine ilk başta koyduğun hedefi çoktan geçmiş olsan da, lan bu vücutta hala daha çok eksik var demeyi...
  Bu spor garip bir spor...
   

Sayfayı Paylaş