Başlangıç seviyesinde supplement kullanmak

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve Mıkuedas tarafından 29 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Mıkuedas

Mıkuedas Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    daha önceden bir spor geçmişim var ama ara vermek zorunda kaldım. 3 hafta önce yeniden başladım ve daha hızlı daha çok gelişmek istiyorum. sizce protein tozu kullanmamın bir zararı olur mu?

2. Tr-X

Tr-X Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Kalori Hesabı Ve Makroların Hesabı Nasıl Yapılır (Protein,Karb,Yağ) :
    https://www.agirsaglam.com/beslenme-rehberi/
    --------------------
    Değerleri hesapladıktan sonra günlük takibini yapacaksın, bunun için FatSecret veya Diyetkolik'i kullanabilirsin :
    Misal 1 ekmek yedin hemen programa ekleyeceksin o sana ne kadar kalori, ne kadar protein içerdiğini gösterecektir. Günlük olarak kalori ve protein'e dikkat edersen iyi sonuç alırsın.

Ek olarak ,Vücudunun ne kadar kalori yaktığını öğrendin diyelim ömür boyu o hesapta kalmayacaksın, haftada 1 veya 2 haftada bir bunu yeniden hesaplayacaksın çünkü amacına göre ya kilo alacaksın yada kilo vereceksin vede bu değerleri etkileyecek.
    ------------------
    1-)Protein Tozu Neden Kullanılır ? :
    Protein tozlarının amacı diyete fazladan protein ekleyip, kasların protein sentezi için gereken protein miktarını karşılamaktır. Eğer bu miktarda proteini diyetiniz karşılayabiliyorsa, whey protein tozu almanın kas gelişimine ekstra bir faydası olmayacaktır. BESİN DESTEKLERİ DOPİNG DEĞİLDİR.
    2-)Protein Tozu Zararlı mı ?
    Whey protein tozu sütten üretilir. Sentetik değil, doğaldır. Üretildiği süt ne kadar zararlıysa, whey protein tozu da o kadar zararlıdır. Ürünler arasında kaliteyi belirleyen faktör de budur. Baktığımızda, whey milyonların sofrasındaki ekmekten daha sağlıklıdır; fakat derinlemesine incelendiğinde, süte bağlı problemleri birçok protein tozu da taşır. Süt kimi insanlarda alerjiye ve sivilceye, kimi insanlarda da gaz & şişkinlik gibi problemlere neden olabilir. Laktoz alerjisi olanlar izole whey protein tozu tercih edebilirler.

Protein tozları veya protein böbreklere zarar vermez, fakat böbreklerinde problemleri olan insanların whey protein tozunu dikkatli ve doktor kontrolünde tüketmesi gerekir. Genel olarak protein tüketmek vücudun pH dengesini asidik yapacağından dolayı, bol su içmek kas geliştirmek isteyen insanlar için faydalı olacaktır.

Protein tozu hakkında kalp krizlerinden, yapay kaslardan, sarkan kas oluşturmalardan tutun da; çok hızlı kas yapmalara, anormal büyümelere, şişirmelere kadar hurafeler dizilmektedir. Ürünün fayda ve zarar durumları özetlendiği gibidir, sanıldığı kadar aksiyonlu bir supplement değildir.

3-)Nasıl Kullanılır ? :
    Miktar olarak protein tozunu günlük ihtiyacınızı tamamlamak için gereken ne kadarsa, o kadar alabilirsiniz.

3. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Altta yer alan 1,2,3 şeklindeki maddeler yorumunuz mu yoksa alıntı mı paylaşabilir misiniz rica etsem?

4. Tr-X

Tr-X Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Merhaba hocam, https://www.agirsaglam.com/supplementler/ linkte.(Besin desteklerinin doping olmadığı kısmını ben ekleme yaptım.)
    Ek olarak şu kısımın "Üretildiği süt ne kadar zararlıysa, whey protein tozu da o kadar zararlıdır." ucuz protein tozları için geçerli olacağını sanmıyorum(Bazı arkadaşlar ucuz diye alıyor salondan ne olduğunu bilmeden).

Ek olarak bazı kısımları kırptım misal "Fazla protein almanın da bir zararı yoktur. " gibi çünkü az bir miktar aşılmış olsa sıkıntı yaratmayacaktır ama eğer miktarı aşırı bir şekilde aşılırsa misal ÜRE miktarı artacağından sağlık problemlerine yol açacaktır aşılan değere bağlı olarak.

5. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Merhaba dostum,
    Bu bilgi teorik olarak doğru ancak pratikte eksik veya yanlış olduğunu düşünüyorum. Wheyin üretim sürecinden bahsedip "süt ne kadar zararlıysa bu da o kadar zararlıdır" şeklinde doğrudan böyle bir çıkarımda bulunursak kontaminasyon gibi riskleri es geçmiş oluruz. Ayrıca kasıtlı olarak bu ürünlere yasaklı maddelerin eklendiği iddiaları var.
    2002 yılında Uluslararası Olimpiyat Komitesi dünya çapında birçok suplementi inceleyip ürünlerin içerisindeki yasaklı maddeleri belirten bir rapor yayınladı. Raporda hangi ürünlerde neler bulunduğu yer almıyordu diye hatırlıyorum ancak protein tozlarının da yer alma ihtimali yüksek. 634 suplementin(yalnızca besin takviyesi olarak satılan suplementler) 94 ünde yasaklı madde(nandrolone gibi) bulunmuştu. Yani dünya çapındaki her 6 suplementin 1 inde yasaklı madde vardı. Bu şekilde güncel bir rapor sanırım yok(2008 hariç). Ancak oranlar artmış olabilir. Bu yüzden hiç bir suplementi kullanmayan olimpik sporcularımız olduğunu, danışmanlığını yapan meslektaşlarımdan duymuştum. Mesajını görünce bu yüzden küçük bir ekleme yapmak istedim. Özetle söylemek istediğim: Suplementler evet besin takviyeleri ancak ürünlerde yasaklı madde ve kontaminasyon açısından risk her zaman mevcut. Yine de etki derecesine göre yeşil grupta yer alan, etkisi(eksiklik var ise) ve güvenilirliği yüksek ürünlerden birisi protein tozları.

Tr-X bunu beğendi.
  6. Graveofangel

Graveofangel Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    3
    Merhabalar Mıkuedas, soruna cevap vermek isterim.Daha önce spor geçmişin olduğu için bildiğin üzere bir adaptasyon aşamasından geçiyorsun.Yani kaslarını ağırlık kaldırmak için adapte ediyorsun.Fakat burada unutmamamız gereken bir nokta var.Ağırlık çalışırken sadece kaslarımız gelişmez.Tendonlarımızı yani kaslarımızı kemiklerimize bağlayan dokuyu da ağırlık kaldırma sürecine hazırlarız.Benim sana tavsiyem en azından adaptasyon sürecin bitirip bir kaç ayı arkada bıraktıktan sonra supplement kullanmaya başlaman.

7. Tr-X

Tr-X Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Protein tozu ile söylediklerinizin bağlantısını kuramadım ?

8. ShreddedLion

ShreddedLion Üye

Beğenileri:
    171
    Ödül Puanları:
    53
    Heves ettiysen ne desem boş. Ama zorunluluk hissettiysen inan gerek yok. Az bir para da değil. Çok işine yarar.

respect2us.23 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş