B.B FELSEFESİ ACI YOKSA İLERLEMEDE YOK

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve dogus55 tarafından 1 Nisan 2007 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. dogus55
  Offline

  dogus55 Üye

  Katılım:
  28 Mart 2007
  Mesajlar:
  40
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  ACI FAKTÖRÜ : ACI YOKSA, İLERLEMEDE YOK; TEKRAR DÜŞÜNÜN!
  Yetersiz kalma bir başarı mıdır? Ağırlık antremanında yetersiz kalma ne bir yenilgidir ne de başarının eksikliğidir. Tam tersine hareketin tamamını yardım kullanmadan ve sıkı bir programa bağlı kalarak tamamlayamama demektir.
  Egzersiz, bir set sırasında kanı vücudun diğer kısımlardan yüklenilen kaslara doğru hareket ettirir ve kardiak çıkışını da hızlandırır. Hızlanan kan akışı aynı zamanda yük altındaki kaslara çok çabuk ulaşır, çalışan kaslar glikojenin enerji elde etmek için tüketilmesi sırasında laktik asit oluşumuna imkan sağlarlar. Kasın kasılması sırasındaki kan akışının sınırlanmasıyla bileşik bu metabolizmik maddenin birikimi, vücut geliştirme ile alakalı en yaygın olan rahatsızlık şeklini meydana getirir ki bu rahatsızlık çalışan kaslarda bir yanma hissi olarak görülür ve pompalama olarak nitelendirilir.
  Bu yanma bazı insanlar için özellikle yeni başlayanlar için rahatsızlık versede zararlı değildir. Ve bu hissi oluşturan faktörler, bir çok vücut geliştirici için en tatmin edici yan olan sözde pompalamayı meydana getirirler. Buna rağmen pompalamayı başarmak, daha sağlam ve kaslı bir vücut için öncelikli bir gereksinim değildir. Pompalamaya katkıda bulunan faktörler, kanın o bölgeye hücum etmesi, laktik asit oluşumu, vb., bunlar gelişme için uyarıcı olabilirler, fakat hiçbir şekilde ihtiyaç değildirler.
  Aşamalı olarak pompalamayı meydana getiren aynı sebepler kas bitkinliğine ve sonuç olarak kas başarısızlığına sebep olabilir. Gene de bir çok vücut geliştirici bu noktaya ulaşılmadığı taktirde kasları uyarmak için yeterli uyarıcı etki yapılmadığını söylerler. Kas gelişimini uyarmak için başarısızlığa kadar çalışma ihtiyacı, bazıları tarafından uygun bulunsa da tam anlamıyla bir saçmalıktır.

  [​IMG]
  AĞIRLIK VE ACIYI YORUMLAMAYI ÖĞRENMEK

  Eğer kaslar antremana başlamadan önce ağrımıyor ise ve antreman yaparken gerçekten ağrıyor ise ters birşeyler oluyor demektir. O anda ne yapıyorsanız derhal bırakın. Bir spor hekimine gözükün.

  Antreman yaparken ağrımadı ise ve antremandan saatler veya günler sonra ağrıyorsa, muhtemelen önemli bir problem yoktur ve basit ev metotları kullanarak düzeltilebilir.
  Eğer dokunduğunuzda ağrıyor ve yüke bindiğinde birşey yoksa ciddi bir problem yok demektir.
  Eğer onu kullanırken ağrıyorsa fakat keskin bir acıdan çok donuk bir ağrıysa muhtemelen çok şiddetli değildir. Buna karşın süre gelen bir problemin habercisi olabillir.
  Gün boyunca hafif ağrıyor ve gece daha kötü oluyorsa, muhtemelen nasıl rehabilite edeceğinize dair bilgiye ihtiyacınız olacak.
  Eğer hafif bir şişlik varsa ve zayıf bir duyarlılık varsa, bu iyi huyludur.
  Eğer önemli bir şişlik varsa bunu tersi kanıtlanana kadar önemli kabul edin.
  Eğer antreman yaparken çıtırdama, tıkırdama veya alakasız sesler var ise fakat sesle ilgili herhangi bir acı yoksa, tasalanmanıza gerek yoktur.
  Eğer gece uyurken karşınıza çıkıyorsa ve bunu 3-4 gece hissediyorsanız bu durum incelenmelidir.
  Çalışırken kendinizi ve ağrıyan kısımları daha iyi hissediyorsanız, muhtemelen ciddi bir şey yoktur.
  Eğer çalıştıktan sonra daha kötü oluyorsa ve sadece bir önceki antremanda yaptığınız belli bir oranını ancak yapabiliyorsanız, ne yaptığınızı düşünmenin çoktan zamanı gelmiştir.


  [​IMG]
   
 2. sarc4stic
  Offline

  sarc4stic Özel Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2005
  Mesajlar:
  3.239
  Beğenileri:
  2.251
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Satış Temsilcisi
  Yer:
  Istanbul
  Başka vg-fitness sitelerinden bire-bir alıntı yapmayın!
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş