Böbrek Fonksiyon Testleri ve Tecrübeler

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Azazel tarafından 9 Nisan 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Azazel

Azazel Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    Merhabalar,

2 gün önce nefes darlığı hissi şikayetiyle acile gitmiştim. Göğsümde de sol taraf keskin bir ağrı bulunuyordu derin nefes alınca. Gerekli tetkikler yapıldı ve kalp ve akciğerlerimde sorun çıkmadı. Ancak kreatinin değerim 1,5 ve üre değerim de 20 idi. Sodyum, potasyum, fosfat gibi değerlerim tamamen normaldi. Kreatinin değerimden dolayı GFR değerim 63 çıktı. Bu tahlil yapılmadan 1,5 gün önce ise ağır idmandan çıkmıştım ve kas ağrılarım devam ediyordu. Acilde beni epey korkuttular, böbrek yetmezliği sınırına gelmişsin dediler ve nefrolojiye gönderdiler beni.

Uzun yıllardır vücut geliştirme yapıyorum. Kreatin monohidrat takviyesi alıyordum 1 haftaya kadar haftalık 20 gram. Aynı şekilde günlük 140gr civarı protein tüketiyorum (60 gramı supplementlerden). Haftada 3 gün gerçekten çok ağır idman yapıyorum 25 dakikalık kardiyo ile beraber. Hafta içleri de günde ortalama 8km bisiklet sürüyorum yarısı yukarı eğimli yolda.

Nefrolojiye gittim, spor hayatımdan ve protein tüketimimden bahsettim. İdrar ve kan tahlilleri yaptılar, ultrason yaptırdılar. Acildeki tahlillerden 15 saat sonra yaptırdığım tahlillerde kreatinin değerim 1,35 çıktı ve GFR değerimde 10'ün üzerinde yükselmişti hemen. O süreçte su tüketimime dikkat ettim ve supplement kullanmadım. İdrarımda protein çıkmadı. Kalsiyum, sodyum, potasyum değerlerim tamamen normaldi ve fosfat değerimde hatta alt sınırın biraz altındaydı. Ultrasonda da parankim kalınlıklarımda azalma gözlemlenmedi ve böbrek boyutları normaldi. Ultrasondaki kadın böbreklerini yormuş gibisin ama haberin olsun, dedi. Diğer tahlillerine göre hekim yorumlar dedi.

Doktor tüm tetkikleri ve ultrason sonucunu değerlendirdikten sonra aşağı yukarı şöyle söyledi: "hocamıza da gösterdim sonuçlarını ve bizim ilk aklımıza gelen şey supplement takviyesi, protein takviyesi ve kas kütlenden dolayı kreatinin değerlerinden yüksek çıkması. böbrek yetmezliğinden ziyade bizim gözlemimiz bu şekilde." Sorum üzerine ise, "Ultrason sonuçların iyi, bir sıkıntı yok" dedi. Ancak yine de hayat tarzından dolayı 24 saatlik bir idrar tahlili yaptıralım emin olmak için, dedi. Diyet yapmana da gerek yok, istediğini yiyebilirsin ama protein tozu ve kreatini bırak, dedi. Günde 70-80gr protein tüketmemin yeterli olacağını, tavuk, et, süt falan tüketebileceğimi söyledi.

Yarın günlük idrarımı biriktirmeye başlayacağım. Bodybuilding forumlarına baktığımda sporcularda kreatinin değerlerinin yüksek olacağı ve serum kreatinin değerlerinin birçok kişide yüksek çıktığını okuyorum. Benimki 1,35 mesela ama milletin orada 1,6 falan çıkmış. Spora başlamadan önce 57 kiloydum. Kol kalınlığım 28 iken şu an 73 kiloyum ve kollarım 40cm'ye yakın. 81 kilodan kardiyo ile bu kiloya düştüm. Boyum ise 1,71. Kolestrol değerlerim çok iyi. Nefes darlığı hissin ise bugün geçti. En son göğüs çalışmıştım çok ağır bir şekilde. Göğüs ağrımla birlikte nefes darlığı hissim de geçti bugün (Göğüs antrenmanımdan 2 gün sonra). Nefes darlığı hissi diyorum çünkü nabzım ve kan oksijen seviyelerim normaldi.

Tedirgin olmamı gerektirecek bir şey var mı şu 2 gün içerisinde? Uzman ve de sporcu arkadaşlarım tecrübelerini benimle paylaşabilirler mi lütfen?

Son olarak şunu ekleyeyim, öncekine göre su tüketimimi biraz azaltmıştım. Çalıştığım yerde kantin kapanmıştı ve su da taşımıyordum iş yerine, dolayısıyla su tüketimim de buna bağlı olarak tahminim yarı yarıya düşmüştü 1-1,5 aydır eğer ki önemli bir bilgiyse.

2. ArdaFit

ArdaFit Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    38
    Yari yariya dustu demissiniz oncede me kadar tuketiyordunuz onceden 3litre tuketiyorsaniz suan 1.5 a dustuyse bu ciddi bir dusus o kadar fazla protein ve kreatin tuketirken. Onun disinda sizin basiniza bunun gelmesi benide biraz tirstirdi bende kreatin ve toz kullaniyorum. Bilemedim yani yarin hatta yeni urunler siparis edicektim

Sayfayı Paylaş