Araba camim inmiyor

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve aneximandros tarafından 13 Eylül 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Aslinda bir araba forum sitesi bulup mesaji oraya atmam lazimdi ama buradaki dostlarimin bana daha cabuk yardimci olabilecegine karar verdim. Problem su: arabamin cami otomatik ama artik asagi inmiyor. Nasil bozuldugunu tarif edeyim, belki problemin ne oldugunu hemen anlarsiniz. Once yari yola kadar inip daha asagi inmemeye basladi. Daha sonra asagi yukari oynama mesafesi iyice kisaldi. Mesela cami acip kapamayi kisa sure bekleyip tekrar tekrar denedigimde ufak ufak inip cikiyordu. Simdi ise hicbir aktivite yok camda. Aslinda bir 6 aydir boyle ama dun cam bir sekilde asagi kaymis, yagmur arabanin icine dolmus, nem yapmis, benim de asabim bozuldu cok fena. Daha fazla ertelemek istemiyorum tamiri. Problem ne olabilir? Parcalarin yaglanmasi mi lazim, sigorta mi yandi, yoksa toptan regulatoru ya da motoru mu degistirmek lazim?

2. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0

Düğmeye bastığında yukarı,aşağı hareket var ozama bu durumda motoru sağlamdır;öbür türlü olsa motor yanmış yada sigortası gitmiştir. Ama kesiklik yapıyorsa motorun değişmesi gerekebilir. Birde kapı içine hiç baktın mı bilmiyorum ama, camı sıkıştırıp yukarı aşağı hareket ettiren mesakanizma var camı tutuyor bu parça, o parçanın lastikleri eskimişse yada bir şekilde gevşeme söz konusu iste cam aşağı düşer. Benim araçtada bu parça gacur gucur ses yapıyordu söktüm yağladım vs. ama seninki yağlanacak bir durum değil bir elektirikç.iye göster istersen...

aneximandros bunu beğendi.
  3. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Ben de elektrikciye gostermeden nasil yirtarim diye dusunuyorum. Adamlarin saati 80 dolar, hayatta para vermem o kadar :). O zaman ilk yapilacak sey sirayla sigorta kontrolu, kapiyi acma, parcalari yaglama, gelisme olmazsa toptan regulatoru ya da motoru degistirme. Biraz vaktimi alacak gibi.

4. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    Amerikada tamir olayının Türkiye gibi olmadığı duymuştum zaten ama saati 80dolar çok para ya..

5. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Amerika'da bu işlerden anlayan bir Türk vardır kesin..
    Eforunu o Türk'e ulaşmaya ayır bence :)

6. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    En güzel öneriyi bonatschi yapmış :lol:

Oyumu araba camının yukarı aşağı indiren mekanizmanın ömrünü doldurması/bozulmasından yana kullanıyorum.

Vaktin varsa gözünün kestiği yerleri bi söküp incele bence aneximandros, zaten bilim adamı sayılırsın eminim çabuk çözersin sorunu :)

7. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Giselerden gecerken problem oluyor cok, kapiyi acip ordan uzatmak zorunda kaliyorum parayi bileti artik her ne uzaticaksam. Polis durdursa yandik, derdimi anlatana kadar vururlar valla. Malum burda oyle kapi acmak, arabadan inmek yasak, polisin cekip vurma hakki var.

Mustafa Abi var burda bu islere bakan, ama sagi solu belli olmuyor, bonatschi. Cani isterse bakiyor. Kucuk islerle de ugrasmayi pek sevmiyor, kapisina gidip bekledigimi bilirim iki saat. Onun icin kendi bacagimdan asilmaya karar verdim. Yapilmayacak bir sey oldugunu zannetmiyorum, en kotu biraz vakit kaybederim, arabayi da tamirciye goturmek zorunda kalirim. Sigortayi soktum tekrar taktim, saglam gibi. Zaten saglam olmasa iki camin da calismamasi lazim diye tahmin ediyorum, oysaki yolcu tarafinda problem yok. Yarin gunduzden acacagim kapiyi, bakalim ne olacak.

Ve evet diez, insanin burda elektrikci, pompaci, tesisatci, ya da tamirci olasi geliyor. Yemin ediyorum adamlar doktorali adamlardan cok kazaniyorlar yeri geliyor.

8. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Aman Allah korusun, ne şehit olursun ne gazi valla. Hiçte havalı bi çatışma olmaz ayrıca :)

Polis durdurursa beden diliyle camın bozuk olduğunu anlatırsın, sanmıyorum ki bişey olsun ya sonuçta onlarda insan paranoyakta olsalar :)

Bi de bişeyi merak ettim aneximadros, el ile destekleyince yani avucunu cama yapıştırıp misal aşağı tuşuna basarken elle de aşağıya destekleyince açılıyormu keza kapatırken?

9. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0

80 dolar güzel para :)
    Araba neydi? Birçok aracın kapı içi döşemesini sökmek çok basit, 5-6 vida tutuyor ama dikkat etmek lazım; söküp toplayamamak var :D düşüyorsa kesin camı tutan bir parça var, döşemeyi sökünce görünüyor ondandır...kolay gelsin thums:

10. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Araba pontiac sunfire convertible, ustelik kirmizi, cok fetis
    Hatta resim ekleyeyim kiskanin biraz :)

Inanin burada boyle bir araba almak marifet degil :). Yine de seviyorum arabami. Doktora bitene kadar tutacagim herhalde. Eskiden hep ozenirdim ustu acik spor arabalara, kismet bugunlereymis.

Bilmiyorum Kemal, dun yagmur yiyene kadar arabanin icine aklima dahi gelmemisti arabanin cami, yarin denerim dedigini.

11. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Araba güzelmiş, çatladım valla :D Tam fetiş çünkü spor+üstü açık+kırmızı
    İçine de 3 tane bikinili kız bulursan daha da güzelleşecektir eminim.

Bende bir kaç kere kırık dökük araba kullandım içlerinden birinin camı senin dediğin gibi sorunluydu ama el ile destekleyince açılıp kapanıyordu. Onun için sordum yani geçici bi çözüm olsun diye.

Bu arada yağmur yemek için ille camların bozuk olması gerekmiyor. Ben elektrikli cam açma/kapama aksanı çalışan arabaylada deli gibi yağmur yemiştim. Araba mitsubishi eclipse miydi neydi, emaneten kullanıyordum. Arkada da amerikalı bi kız misafir vardı, 3 kişiydik. Sultanahmet taraflarında misafirimizi gezdirdikten sonra deli gibi bir yağmur başladı. Aracın ön camı buğu yapıyordu. Yolu göremiyordum, içten dıştan silme fayda etmeyince mecburen istanbul trafiğinde kaza yapmamak için camımı açtım tabi en çok ben olmak üzere herkes deli gibi yağmur yedi ve de donduk ! Öncamın buğusu gidiyordu baya iç ve dışın sıcaklığı eşit olunca, onu hatırladım da yeniden titredim valla.

Cüneyt Arkın: BBrrrrrRRr ! :lol:

12. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0

Böyle arabam olsun camı varsın düşsün kalksın :))
    Ek besinde olduğu gibi, otomobildede 2-3 katı fiyat ödemek zorundayız...

Son düzenleme: 14 Eylül 2008
  13. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Diyelim ki aneximandros arabasını Türkiye'ye getirdi veya ışınladı.
    Yine kullanamıcak veya bütçesi çok sarsılacak, çünkü dünyanın en pahalı benzinini tüketen ülkeyiz aynı zamanda..

14. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Her arabayi kendi sartlari icerisinde degerelendirmek lazim. Burada ancak universite ogrencisi kizlar donup soyle bir bakarlar. 10 senelik araba ne de olsa benimki. Dikkat cekmek icin yine saglam bir miktar parayi gozden cikarip yeni bir sey almak lazim.

Bizim millet cok acayip, herseyimiz gosteris uzerine kurulu. Adamin ayagina giyecek donu yok, arabasina damla ile benzin koyuyor, altinda son model araba :). Ev desen, kirayi zor oduyor ama bir bakiyorsun kocaman plasma tv yi asmis duvara. Cep telefonlarini, Abercrombie t-shirtleri unutmayin :D. Burada insanlarin rahatligini seviyorum, adamin milyon dolari olsun lastik ayakkabisini giyip cikiyor sokaga. Amerikalilarin gosteris icin kullandigi hic mi bir sey yok diyeceksiniz, var tabi ama en azindan adam altinda lamborghini ile dolanmiyorsa batmiyor gozunuze.

Konu cok dagildi bu arada, off-topic olduk :p. Cami birazdan indiricegim kapiyi parcalayip, hadi hayirlisi. Anlasilan bu islerden anlayan fazla insan yok buralarda. Ne de olsa sanayi ucuz, ver eline adamin bir kac kurus sana bmw gorunumlu serce yapsin :D.

kimodedim, rockybalboa7 ve saydam bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş