ANTRENMAN SONRASI BAŞ AĞRISI

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve bozzkurt tarafından 23 Şubat 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. bozzkurt

bozzkurt Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Bilgisayar/Teknisyen
    Yer:
    İstanbul
    Antrenmandan 1 gün sonra şiddetli bir baş ağrısı yaşıyorum. Hangi bölgeyi çalışırsam çalışayım antrenmanda kendimi zorladığımda bir sonraki gün acayip bir şekilde baş ağrısı oluyor. Ama bu antrenmandan hemen sonra olmuyor. Örn; akşam antrenmana gidip eve geliyorum o gece bir sorun yok. Sabah kalktığımda aşırı baş ağrısı oluyor. Susuz kalmaktan olabilir deyip su tüketmeyi denedim ama yine aynı ağrı var. Antrenmandan sonra yediğim şeyler standart bazen tavuk göğsü, bazen balık, protein zaten kesin içiyorum. Bunlar yapar mı? Bu konuda bir bilgisi olan var mı?

2. serialno

serialno Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    38
    ilk başta yapmanız gereken şey mr testine girmek olmalı. nörolojiye danışın lütfen. belki baskı yapan bir sıkıntı olabilir. erken tanı bu tür durumlarda çok önemli.

sağlık durumunda bir sıkıntı olmadığını varsayacak olursak senin de belirttiğin gibi su önemli bir sebep. ne kadar su içiyorsun? alkol ve kafein kullanımın nedir? supplement alıyor musun?
    bir de ağır bir spor yapıyorsan karbonhidrat da almalısın. ne kadar karb alıyorsun?

spor salonunun ışıkları ve sesi nasıl? bazı insanlar ışığa ve sese karşı daha duyarlı oluyor. mesela sinemadan sonra da başın ağrıyor mu?

spor sonrası duş alıyor musun? duş aldıktan sonra fön çekiyor musun? şu dönemde duş al ya da alma dışarıya ıslağı geçiyorum hafif nemli saçla bile çıkmak direkt hastalık başlangıcı oluşturuyor.

3. bozzkurt

bozzkurt Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Bilgisayar/Teknisyen
    Yer:
    İstanbul
    Öncelikle Cevabın için teşekkür ederim. Bundan 2-3 sene önce aynı sorundan nörolojiye gitmiştim orada mr (beyin filmi) çektirmiştim bir sorun çıkmamıştı çok şükür. Su konusuna gelirsek günde ortalama 2-3 litre kadar su tüketiyorum. Alkol çok nadir ayda bir onuda kullandığım zaman ertesi günü yine mutlaka başım ağrır. Kafein çok tüketiyorum günde 3-4 bardak kahve içiyorum acaba o tetikler mi? supplement antrenmandan sonra protein tozu alıyorum bir de kreatin alıyorum 5mg kadar. Genellikle kreatin anrenmandan önce alıyorum. protein tozunu da antrenmandan sonra. Karbanhidrata pek özen göstermiyorum yani anrenmandan önce yemeğe abanıyorum gün içinde pek aşırı yemek yemiyorum zaten sabah kahvaltıyı iyi yapıyorum öğlen normal şekilde yiyorum. akşam da yine antrenmandan önce 1-2 saat önce bayağı karbonidrat alıyorum. spor salonıunda ışık ses normal seviyede yani bu zamana kadar 4-5 salon gezdim hepsinde ışık aynıydı ses te ne çok fazla ne çok düşük müziği duyabiliyoruz yeterince. Spor salonunda duş almıyorum adetim değil. Genelde çıktıktan sonra 10 dakikada eve geri geldiğim için direk eve gelip evde duş alıyorum. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

4. serialno

serialno Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    38
    2-3 litre su çok düşük. sen aktif spor yapıyorsun. üzerine supplement kullanıyorsun ve benim gibi fazlaca kafein tüketiyorsun.

bu su mevzusu için öncelikle sporda ve spor sonrası içtiğin suyu hesaba katma. bunun dışında günlük ortalama 2 litreyi baz al. her kadeh alkolde x2 bardak su iç. her kahve'de ise 1 bardak su iç.
    4 bardak kahveden bile sadece +1 litreye yakın su içmen gerekiyor. spor içerisinde yarım litre su içtiğini varsayalım. Spor sonrası da bir yarım litre gömüyorsundur. Şimdiden 2 litre su tüketmen gerekiyor zaten. Bir de normal yaşantı için 2 litre tüketmelisin.
    Yani kabaca hesapla 4 litreye çıkart. Bir de öyle dene. Yine aynı etki varsa başka bir nörologa görün. Üzücü şeyler olabiliyor. Erken tanı gerçekten hayat kurtarıyor.

5. bozzkurt

bozzkurt Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Bilgisayar/Teknisyen
    Yer:
    İstanbul
    teşekkürler suyu yükseltip bi deniyim

6. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    3 lt su aktif spor yapan normal bir birey için yeterli. Beslenme konusunda tuz tüketimini kontrol edebilirsin. Baş ağrısına eşlik eden şikayetlerin var mı? Ayrıca migren olma ihtimali varsa traminden zengin bazı besinlerin tüketimi baş ağrısına sebep oluyor veya artırıyor olabilir.
    Su gereksinimi için hesaplama her 1 kkal için 1 ml olarak hesaplanır. 2-3 litre su çok düşük diyebilmemiz için, kişinin dayanıklılık sporcusu olması veya min 4000 kalori alıyor olması gerekir.

7. bozzkurt

bozzkurt Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Bilgisayar/Teknisyen
    Yer:
    İstanbul
    Normalde günde ortalama 3 litre su tüketiyorum. Aynı şekilde baş ağrısı yaşaayan arkadaşlar da bana su tüketimini çoğaltmamı önermişlerdi. Deniycem.
    Günde ortalama 3 lt su tüketiyorum migren olma ihtimali de var herhalde peki bu nasıl anlaşılır? Baş ağrısından başka herhangi bir sorun yok. Antrenmandan 1 gün sonra sadece baş ağrısı oluyor. Tuz da sadece yemeklere katılan kadar ayrıca tuz kullanmıyorum. aşırı değil yani.

8. heraxles

heraxles Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    38
    baş ağrısı beyinle alakalı kardeşim emin ol bu forumda beyinle alakalı sana hiçkimse yardımcı olamaz o yüzden bütün yorumlar boş. doktora gideceksin o bile mr istemeden tahlil yaptirmadan hiçbişey diyemez.

9. bozzkurt

bozzkurt Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Bilgisayar/Teknisyen
    Yer:
    İstanbul
    teşekkürler

10. heraxles

heraxles Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    38
    en baba beyin cerrahını bile getirseler film çekmeden hiçbişey diyemezken burdan nasıl olurda şunu yapıyomusun bunu yapıyomusun diye teste sokabiliyorsunuz aklım almış değil. önemli değil kardeşim.

11. serialno

serialno Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    38
    kardeşim ilk mesajı okudun mu? yoksa okumadan mı sallıyorsun?
    bak ne yazmışım
    "ilk başta yapmanız gereken şey mr testine girmek olmalı. nörolojiye danışın lütfen. belki baskı yapan bir sıkıntı olabilir. erken tanı bu tür durumlarda çok önemli."

komik oluyorsunuz bazen. daha sonra önerilere geçmeden ne yazmışım bir de ona bak. "sağlık durumunda bir sıkıntı olmadığını varsayacak olursak..."

daha sonra ne yazmışım "Yine aynı etki varsa başka bir nörologa görün. Üzücü şeyler olabiliyor. Erken tanı gerçekten hayat kurtarıyor."

yani zaten yaptığım şeyleri çıkıp yapmamış gibi göstermenizin mantığı ne?

su mevzusuna gelecek olursak "spor yapmayan, supplement kullanmayan, kafein almayan" normal bireyler için 2-2.5 litre önerilir. siz kalkmış aktif spor yapan, 1 litreye yakın kahve tüketen, supplement kullanan adama bu öneriyi veremezsiniz. uzun uzun konuşup can sıkmak istemiyorum.

12. heraxles

heraxles Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    38
    iyide ben sana demedimki zaten hatta mesajini sonradan gördüm aynı şeyleri yazmışız dedim kendimden. profilinde atlet olan arkadaş için yazdım.

serialno bunu beğendi.
  13. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Bu öneriyi veremezsin demişsin ancak zaten öyle bir öneride bulundum. Önerim hala geçerli ;)
    --- Mesaj birleştirildi, 24 Şubat 2019 ---
    Migren tanısı veya sebebi öğrenmek içi doktora başvurman gerekiyor. Yukarda yazılan sadece beslenmeyle ilintili olabilecek sebepler. Hoş, bunu anlamayanlar da var.

14. serialno

serialno Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    38
    cehalete karşı savaşmayı bıraktım. çünkü bitmiyorsunuz. ne istiyorsanız onu yapın.

15. heraxles

heraxles Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    38
    hala önerim geçerli diyor :D diyelim senin önerilerini yaptı baş ağrısıda sonra geçti ya başka birşey varsa o zaman nolucak ? beyin bu beyin konuyu acan arkadasa uzuluyorum. adam baş agrisina test yapiyor burda sunu yapiyomusun felan diye ne güldüm.
    sizi en baba özel hastanede işe almak lazım beyin cerrahı olarak cerrah bile aklında birşey olsa bile film cekmeden kesin birşey demiyor ne tecrübeymiş be :D

16. bozzkurt

bozzkurt Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Bilgisayar/Teknisyen
    Yer:
    İstanbul
    Hepinize teşekkür ederim arkadaşlar. Ben 2 sene önce nörolojiye gitmiştim aynı sıkıntıyla ilgili bir sorun çıkmadı mr çekilmiştim ama tekrardan bi gideyim. Su tüketiminide arttırmakta yarar olacak sanırım dediklerinizi deniycerm. Teşekkürler.

serialno bunu beğendi.
  17. serialno

serialno Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    38
    annem hayatı boyunca spor yapmayan, çalışmayan tipik bir Türk kadını. Çeşitli sorunları vardı. Hastanede falan yattı sorunların tanısı için 1 aya yakın süre. Daha sonra başka bir hastaneye gittik ve doktorun ilk sorduğu soru günde kaç litre su içiyorsun oldu. Kaba bir hesapla 2 litreye yakın dedik. O da 3 litreye çıkartalım dedi. Bütün şikayetleri olmasa da baş dönmesi ve gözlerin kararması gibi sorunlardan kurtulduk. Ben doktor değilim, kişisel deneyim ve araştırma sonucu yazıyorum. İsteyen dener istemeyen denemez. Fakat diyetisyen gibi elalemi şişmanlığa mahkum bırakarak para kazanmayı amaç edinmiş meslek grubundan herhangi birisine inanmam. Dediğim gibi 1 hafta dene eğer geçmezse hiç uzatmadan nörologa git. Biz en fazla deneyim sunabilliriz sana. Beyninde baloncuk falan olsa en azından erkan tanı ile şansın artmış olur.

18. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Elinde argüman olmadığı için karşı tarafa saldıran, karşı tarafı bilgisizlik ile itham eden ve küçük görmeye çalışan ancak bunları yaparken aciz ve seviyesiz göründüğünü unutan insanlar var ne yazık ki.

Cevap:
    E5EF51DB-8C73-4F41-8E0A-307E23F43F6A.jpeg

Kaynak: Prof. Dr. Gülgün Ersoy, Fiziksel Uygunluk(Fitnes) Spor ve Beslenme İle İlgili Temel Öğretiler(2. Baskı), 2016

Bir meslek grubunu tamamı ile itham etmek, herkesi aynı kefeye koymak...
    Sanıyorum ki en büyük cehalet budur.
    --- Mesaj birleştirildi, 24 Şubat 2019 ---
    Güzel kafa, ne içtin?

19. serialno

serialno Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    38
    prod. dr. canan karatay.
    protein tozları öldürür

ne yapalım şimdi buna da mı inanalım? maalesef mesleğinizde yetersizsiniz. Herhangi bir kitabı alıp onu kutsal kitap gibi görmenizden açıkça belli oluyor.
    Biraz kendinizi geliştirin. Yabancı kaynakları lütfen araştırın. Sürekli yeni araştırmalar, testler, makaleler yazılıyor.

Su tüketimi ile alakalı belirgin bir ayrım yoktur. Genel kanı bu yönde.
    Kişinin aldığı kalori, yaktığı kalori, kardiyo süresi ve şiddeti, havanın sıcaklık ve nem değeri, kilosu, egzersiz türü, kafein ve alkol tüketimi, savuna-buhar odası deneyimleri gibi bir çok şey değiştirir.

Fakat en doğru ölçüm idrarınızdır. İdrarınız açık renkli ve kokusuzsa (ilaç ya da idrar rengine etki edecek destek kullanmadığınızı varsayarak) uygundur. Sarıysa arttırın.

Tek aktivitesi evde tv izlemek olan adamın da alması gereken su miktarı 2-2.5 litre olarak açıklanmıştır. (https://gulhaneeah.saglik.gov.tr/TR,156315/su-ve-saglik.html)

Tabii günde 2 saat spor yapan, koşu yapan, dışarıdan fazlaca vitamin mineral ve supplement desteği alan insanlarda bu oranın çok çok daha artması gayet normal.
    Neyse uzatmak istemiyorum. Her yazdığımız yorum reklam oluyor size çünkü :)

20. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Hehe :D ilk kısımdan sonra okumadım :)
    meslek konusundaki yorumun güldürdü beni cevap vermeye tenezzül etmeyeceğim :)
    bir hekimin beslenme ile ilgili söylemleri ile sporcu beslenmesi profesörü birinin kitabında açıkça kaynaklarla belirttiği bir metni bir tutmak sana yakışır :)
    Neyse tecrübe çığırtkanlığı yapmaya devam edebilirsin, son mesajım sana.

Sayfayı Paylaş