Antreman anında bayılma

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve berk1905 tarafından 23 Aralık 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. berk1905

berk1905 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    Aslında bayılmadım ama antreman sonlarına doğru son hareketi yapamadım soyunma odasına giderken gözlerim karardı normalde 1-2 saniye süren göz kararması 2-3 dakika devam et. aşırı midem bulandı ve kusacak gibi oldum. kendime gelmem yarım saati aldı ilk kez böyle bir şey oldu.
    orada ki kişiler aç karnına mı geldin dediler. kahvaltıdan 3 saat sonra antremana başladım normalide bu değilmiydi ki ? spora başlayalı 1 ay oldu. sorun ne olabilir ? hiç başına gelen var mı ? tansiyon sorunum da olmaması gerekiyor.
    çok feci bir şey arkadaş.

2. kerem191

kerem191 Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    Ankara
    genelde bu tür şeyler fazla yüklenme sonrası meydana gelir özellikle kusma. usain bolt koşu antremanı sonrasında kusuyordu bizzat videosunu görmüştüm mesela. ama sendeki bu sorunun nedeni ne olabilir onu irdelemek lazım... bana kalırsa vücudunun dayanıklılığı biraz azalmışken sen de yüklenmişsin. Bir süre sonra geçer veya o an olmuştur bir daha olmazsa takma kafana... diyeceklerim bunlar. Eskiden ben de, kilom azken bu tür sorunlarla karşılaşırdım tabi ağırlık yapmazdım o zamanlar. klasik mücadele sporları sonrası olurdu arada. Çok kafana takma. yaşın kaç boy kilo kaç ona göre de bir tahmin yürütebiliriz olayla ilgili?

3. berk1905

berk1905 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    takmam aslında böyle olayları ama bir daha başıma gelmesini istemem şahsen.
    yaşım 19
    boy 1.78
    kilom 73
    ilk kez başıma geldi. sorunu bilsem ona göre hareket edicem aynı hataya tekrar düşmemek lazım.
    salon eve uzak olsa cidden naneyi yemiştim.
    bu arada baya yorulduğumda ağırlığa yine girdim zaten amaç bu değillmiydi kendinizi zorlayın falan filan. bende zorlayayım dedim.

4. kerem191

kerem191 Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    Ankara
    ondan olmuştur. kilo boy farkı hiç yok benim eski halim gibi mi diye düşündüm de değilmiş. :) arada olabiliyor. yatarken birden kalkınca gözde flaş patlaması veya baş dönmesi de arada oluyor. o yüzden bu durum çok sık olursa uzmana görünmen lazım öyle 1-2 ayda nadiren olan bu tür durumlar için telaşlanmaya gerek yok. çok zorlama ama kendini belli ki son anlattığın olay yüzünden başına gelmiş bayılmamsı durum.

5. berk1905

berk1905 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    çok teşekkür ediyorum yorumların için :) evet büyük ihtimal o yüzden

6. caga

caga Üye

Beğenileri:
    155
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Capua
    kahvaltıdan 3 saat sonra gittin tamam ama ne kadar karbonhidrat yükledin vücüda o önemli. Yakıtın bitmiş gibi görünüyor ve tansiyonun epey düştü o vaikit bence. Hİç anlayamazsın Allah korusun salonda etraf demir falan heryer bayılır düşersin başını vurursun ki bu durumlarda başı vurmak, vücut cok salıdıgı için kendini epey tehlikeli olur.
    Peki o duruma gelene kadar hiç garip hissettin mi kendini ? Eger hissettiysen benzeri durumlarda ara ver. güzel karbonhidratlı bir oglen yemeginden 1.5 saat sonra iyidir antrenman ;)

7. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    efor testine girmelisiniz! vucut uyarı vermiş olabilir güzel bişey.. kusma normal, bayılma değil.
    beyine yateri kadar oksijenin gitmediği anda göz kararması ile birlikte gelen hayal görme rüya anı ardından tamamiyle kendinden geçmeler görülür.

ancak, bu kas sistemine uyarı gitmeden bayılma anormal bir durum öncesinde kusma kas kasılması olması beklenir.
    tahminen beyine giden oksijen kaynaklarında (akut) kısa süreli sıkıntı olmuş bunun kronikleşmemesi için efor testine girmenizde fayda görüyorum.

8. berk1905

berk1905 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    bayılmadım. fakat evet dediğiniz gibi baş dönmesi, göz kararması başlamadan önce biraz baş dönmesi, aşırı yorgunluk hissediyordum. ama sorun olmaz diye daha da zorladım. büyük hata yaptım heralde. ve sabah kahvaltımı 10.40 gibi yapıyorum ve karbon olarak sadece yulaf ezmesi alıyorum. 1.30 benim için ideal spora gitmek olarak sonra ki zamanlarım boş değil. akşam 9dan sonra boş ama o saatte gitmek pek istemiyorum. kısaca sorunun karbon olduğunu varsayarsak daha neyden alabilirim ?
    ben çok üşengeç biriyim bu konuda hastaneye gitmek benim için çok zor diyeyim. ama bir daha olursa kesinlikle direk giderim. teşekkür ediyorum.

kerem191 bunu beğendi.
  9. caga

caga Üye

Beğenileri:
    155
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Capua
    makarna ve pilav imkanın varsa. ve bir de yulaf sabah için. özelikkle makarna aktivite öncesi cok tercih ediliyor, bildğim kadarıyla cabuk sindirilmesinden, futbolcuların da tercihidir. hatta bazı kişilerdenn duymus olabilirsiniz makarna kilo yapmıyormus zayıflatıyormus falan diye :) işte bu hurafede sporcuların makarna tüketmesinden cıkmıstır :).

10. berk1905

berk1905 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    spor sonrası pilav ya da makarna tercih ediyorum. ama spora 1 gibi gittiğim için kahvaltı ile gidiyorum. kahvaltıyı 6da yapsam makarnayı 11de yesem belki olurdu ama kahvaltım 10 da :) neyse yulafa abanıcam heralde

11. ajn16

ajn16 Üye

Beğenileri:
    228
    Ödül Puanları:
    53
    Antrenmandan önceki öğünde karnınızı fazla doyurmayın . Şekeriniz düşmüştür tansiyon vsdir karbo ile alakalı olduğunu sanmıyorum ben hep iyi bir kahvaltıdan 2 saat sonra giderim spora hiç böyle bir şeyle karşılaşmadım . . Antrenman sonrası beslenmeye dikkat edin spordan sonra da mideyi tıka basa doldurmayın . Sürekli olarak düşük kalori alımı yaşptıysanız vücut uyarı vermiş olabilir . .

Sayfayı Paylaş