Anterior pelvic tilt sırt calisması

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Raca tarafından 6 Mayıs 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Raca

Raca Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Bende anterior pelvic tilt var.
    Bilmeyenler icin bu rahatsizlik kalca ve karin kaslarinin zayif olmasindan postur bozuklugu ve sirt, bel agrisi yapiyor.
    Ben uzun sure karin kasi calismadim, kalca squat sayesinde az cok ama onuda bosladim uzun sure. Sirtima yogun giriyordum yani sirt ve karin arasi da zitlik oldugundan guc farki olunca bu oldu diye dusunuyorum. sorum şu ki su anda karin ve kalca bolgeme odaklanmis durumdayim peki bu duzelme suresinde sirt calismam dogru olurmu ? Bence kas esitsizligi dahada artar diye dusunuyorum sizin fikriniz ne ?

2. Hydraa

Hydraa Üye

Beğenileri:
    149
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fizyoterapist
    Anterior pelvik tilt yani lordozda kısalan kas grubunu sırt olarak söylemek biraz yanlış olur. Etkilenen kısım gövde ekstansörleri yani erector spinae kaslarıdır. Uygulamanız gereken karın kaslarını ve kalça ekstansörlerini yani gluteus maximus ve hamstringleri kuvvetlendirmek kısalmış pozisyona gelmiş kas gruplarını germektir. Yani back ekstansiyon dışında sırt çalışmanız bir problem doğurmaz.

3. Raca

Raca Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Gövde ekstansiyonu olarak belirttigin grup sırta da girmiyor mu zaten ?
    Kısalmış kaslar, hangilerinden bahsediyorsun sırt ve belimi esnetince max yarim saatlik rahatlama oluyor.
    Ne zamana duzelir bu illet ?

4. enthe45

enthe45 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    Sırt kaslarının hemen hemen hiçbirinin (alt sırt yani bel hariç) güçlü olmasının bir etkisi bulunmaz hatta sırt kaslarının zayıf olması apt'ye sebebiyet verebilir. En önemli olay hip flexorlerini esnetmek. Sabah akşam günde en az 2 kere esnetmen iyi olur ve de hayat tarzını da sürekli oturmaktan çıkarmalısın aksi takdirde esnettiğin hip flexorleri tekrar kısalır. Bende apt mevcut ama sağlık açısından şuan bir zararını görmüyorum sadece karnımda şişlik var (karnı içeri çeken transversus abdominis kası apt varken çalışmaz çünkü) bunu da esnetmelerle yakın zamanda çözeceğim inşallah. Ne kadar süreceği hem ne kadar süredir apt'nin bulunduğuna ve ne kadar kötü olduğuna, hem de senin esnetmelere ve hayat stiline ne kadar dikkat ettiğinle alakalı olarak değişir. En az 2 ay gibi bir süre alır tamamen düzelmesi ama (bende 2 ayı çoktan geçti ama tamamen çözemedim, Pink Zeppelin 1 yıl gibi bir sürede düzeltmiş) seni rahatsız eden kısımlar çok daha kısa sürede iyileşir.

5. Raca

Raca Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Hip fleksorleri esnetmek olayini hic yapmadum hatta kalcam icim hip trust dan baska birsey yapmiyorum, kalca fleksorlerini hangi hareketlerle esnetebilirim ? Kalcayi guclendirmek degil esnetmek.
    Esnetme olarak su ana kadar devamli sirt&bel esnetmesi yapiyordum buda sanirim "erector spinae" kaslarina etki ediyor. Kas calismamin bana bu surede zarar verecek olan bir bolge varmi ?

6. Hydraa

Hydraa Üye

Beğenileri:
    149
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fizyoterapist
    Erector spinal kaslar derin grup sırt kaslarıdır. Pelvisten başlayıp omurga etrafında boyna kadar ilerler. Ama sizde pelvik tilti hazırlayan kısım lumbal yani bel bölgesini etkiler daha çok. Hip fleksör esnetme hareketlerinden bir tanesinin resmini koyacağım aşağıya. Bu hareketi her iki bacağınıza da yapmalısınız. İlk başlarda 6 sn civarı germe ile başlayın. Sonradan 15-20 saniyeye kadar o pozisyonda bekleyin germe uygulayın. download.jpg

7. fizyo_spor

fizyo_spor Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    Sorununu cozebildin mi?

Sayfayı Paylaş