Anokresiya

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Hakan4961 tarafından 24 Nisan 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Hakan4961

Hakan4961 Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Öncelikle merhaba arkadaşlar . Kendimi tanıtmaktan başlıyayım , ben 20 yaşında 1.80 boyunda 62 kilo'da biriyim . Sorunum çok büyük . Anokresiya hastalığına yakalandığımı düşünüyorum . bundan 7.5 ay önce 108 kilo iken hayatıma şok diyet ve sporu yerleştirdim ve kilo vermeye başladım , ideal kilomun 75 olduğunu belirledim ve hedefimi 75 kilo olarak belirledim . Kısa zamanda şok diyet ve spor sayesinde kilo vermeyi başardım . Sırasıyla 98 / 94 / 88 / 77 kilo'ya kadar düştüm ve hocamın kararıyla kardiyo çalışmayı bıraktım , hocam bana bu kadar yeter artık ağırlık çalışabilirsin ve yeme düzenin ağırlıklı olsun dedi , ama sorun bundan sonra başladı anoreksiya hastalığına yakalanmıştım fakat o zamanlar bu hastalıktan haberim bile yoktu . Günde 1 elma ve 1 tabak yoğurt ile idare ediyordum . Sırasıyla 71.5 / 67 / 65 / 62 kiloya düştüm . Sorunum hala devam ediyor sabah kahvaltısı yapmadan önce dışarı çıkıp geziyorum sırf kahvaltıda yiyeceğim ekmeğin kalorisini yakmak için . Gün içinde sürekli yürüyorum . Ne yapacağımı da pek bilmiyorum . Önceden bu hastalığa yakalananlar varsa lütfen yardımcı olsun . Ne yapmalıyım bu hastalıktan kurtulmak için ...
    --- Mesaj birleştirildi, 24 Nisan 2016 ---
    Anokresiya hastalığının belirtileri
    - Çarpıtılmış beden imajı
    - Kalın giyinmek
    - Sosyal hayattan çekilmek
    - Tuhaf yeme alışkanlıkları
    - Egzersiz takıntısı
    - Kendi başına yeme
    - Adetten kesilme
    - Soluk cilt
    - Kabız giderici ilaç kullanmak
    - Fazla yumuşak cilt
    - Şiddetli mide ağrıları
    - Yiyecek saplantısı

Şimdi bunların çoğunu yaşadım diyebilirim . Kimseyle fazla takılmıyordum , yemek yeme alışkanlığım yoktu elma , yoğurt falan . Günde 2-3 saat spor salonundan çıkmadığımı bilirim . Maalesef şuan bile devam eden yemeği kendi başıma yeme olayı . Fazla yumuşak cilt ve son olarak yiyecek saplantısı , yani sabah bir şey yemiyorum gidip 1 paket form kepekli alayım diyorum sonra kalorisine bakıp vazgeçiyorum ve aç aç saatlerce geziyorum . Bunlara ek olarak aşırı derecede asabileştim her şeye kızar oldum kaç defa babamın , annemin kalbini kırdım , ve saç dökülmesi aşırı derecede var .

Son düzenleme: 24 Nisan 2016
  2. Hakan4961

Hakan4961 Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
  3. ArL

ArL Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    28
    bende 4 yıl aynı hastalıkla boğuştum. Bu hastalığın tek çözümü var kendinden barışık olucaksın. Kendi vücudunu ne kadar beğenmesende sahip olduğun vücudunla kabul ediceksin. Ben 100 den 60 lara düşdüm bi deri bi kemik kalmıştım nerdeyse ama hala aynada kendimi kilolu görüyordum. Bi şekilde kendimi buna inandırana kadar obsesif yaşadım. Tamamen psikolojik bir hastalık olduğun düşünüyorum. Psikolojik destek alıp mutlu olanlar var sende deneyebilirsin ama işin özü tamamen kendinle barışık olman.

4. Hakan4961

Hakan4961 Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Öncelikle geçmiş olsun kardeşim , ALLAH'a şükür sen kurtulmuşsun . Evet dediğin gibi kesinlikle psikolojik bir hastalık , mesela yemek yiyorum sonra karnıma bakıyorum , kilo aldım zannediyorum . Keza su bile içerken öyle . Bu kilo korkusu çok pis bişey ya . Hastalık yüzünden günde sadece 2 öğün yiyebiliyorum . Peki zahmet olmazsa beslenmenden bahsedebilir misin kardeşim ? Mesela günde kaç kalori alıyorsun , Öğünlerde ne yiyosun yazabilir misin ?

5. ArL

ArL Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    28
    Aslında kurtulup kurtulmadığımı da tam bilmiyorum ama saol inşallah sende kurtulursun.
    Yani aslında ben bu konuda herhangi bi profosyonel destek almadığım için bunları uygula demiyorum ama kendi yaptıklarımı söyleyebilirim.
    Bi kere sağlıklı olmanın kilo olmadan çok daha önemli olduğuna kendini inandırman lazım.
    İkinci olarak " YERSEM KİLO ALIRIM" mantığını ne yapıp ne edip kafandan atman lazım çünkü bu düşünce seni yanlış yemeye sevk ediyor. Tabi sonuç olarak ne istediğin vücuda sahip olabiliyorsun nede mevcut psikolojini koruyabiliyorsun aslında günde en az kilon kadar gr protein,yağ,ve karbonhidrat alman gerektiğini unutma.
    Üçüncü olarak da spor yapabilirsin. Sporun sadece benim üzerimdeki faydalarını bile yazsam sığdıramam, vücuda salgılattığı dopamin hormonundan tutta vücudunun şekile girmesi seni moralman çok iyi bir konuma yükseltiyor. Ayrıca etrafdan gelen pozitif değerlendirmeler ayrı bi havaya sokuyor.
    Tabi hobiler edinebilirsin ben bu süreçte bağlama çalmayı öğrendim, profosyonel satranç oyuncusu oldum, vücut geliştirme bunlardan en güzeliydi tabi. Yani benim için kötü başlayan bu süreç güzel bitti diyebilirim.
    Ben kendi uyguladıklarımı yazdım sende bunları deneyebilirsin. Dediğim gibi ben bunları kendim uydurdum inşallah faydası olur sanada.
    Yine soracağın bişey olurs özelden yazabilirsin.

6. Hakan4961

Hakan4961 Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    İnşAllah bende kurtulurum , hayatımda son 6 aydır düzenli olarak spor var . Ama dediğim gibi şu yeme psikolojisi beni gerçekten mahvetti . Son 1 ayda günde 1200-1300 kalori almama rağmen kilom yine sabit kalıyor nedeni ne bilmiyorum.

7. ArL

ArL Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    28
    biraz bi serbest bırak yorulmuştur vücut bi kaç gün izin ver kendine toplasın sonra devam edersin diyetlere

8. Hakan4961

Hakan4961 Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Kardeşim 1 aydır biraz düzelttim diyebilirim yani günde 1 ekmek yiyorum ama kalori hesabı yaptığım için çıkıp dışarıda 600-700 kalori yakacak şekilde yürüyorum . Maalesef .

9. Batıni

Batıni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3

10. Hakan4961

Hakan4961 Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    eyvAllah kardeşim . Çok şükür şimdi baya düzelttim kardeşim şuan 2200 - 2300 kalori arası alıyorum .

Pink Zeppelin ve Batıni bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş