ameliyat

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve selshan tarafından 29 Ocak 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. selshan

selshan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba arkadaşlar, 5 ay önce kapalı apandisit ameliyatı oldum, önceden 3 yıla kadar spor geçmişim var, judo , aikido ve body yaptım. Şimdi ben spora geri dönmek istiyorum, baya kas kaybı yaşadım bu 5 ayda. DDoktorum ağırlıkları hafif hafif artırarak yapabilirsin sporunu dedi ama kafam karışık, ameliyat bu spora engel mi? Bi korku var içimde dikiş yerlerine bir şey olur diye. Önceden ameliyat olup da bu sporu yapan varmı bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler

2. gungenir

gungenir Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Geçen yıl safra kesesi ameliyatı oldum. Doktorun tavsiyesi 3 ay boyunca ağır, yorucu aktivitelerde bulunmamamdı. Tabi Apandisit ameliyatı ile arasında fark vardır. Onu bilemeyiz ama 3 ay sonunda eski sağlığıma kavuştum ve aynı zorlukta spora geri döndüm.

Ben ben ameliyatta sonraki kendi deneyimimi şöyle anlatayım.
    İlk birkaç gün: Taburcu olduktan sonra doktor size kontrol için birkaç gün sonrasına randevu veriyor.. O güne kadar çok dikkat etmeniz gerek. Yürümenize, oturup kalkmanıza bile dikkat edeceksiniz.
    İki hafta: Kontrolden sonraki 2 hafta boyunca ağır kaldırmayın (yanlış kaldırırsanız 10 kg bile fazla) , yüksekteki bir noktaya gerilerek ulaşmaya çalışmayın. Koşmayın. Yatar kalkarken dikkat edin.
    Normalde genç, kendine güvenen biri olarak bir şey hissetmeyince dikkat etmiyorsunuz ama iç organlar kaslarımızdan daha nazik. Dışardaki yaralar çok çabuk iyileşir ama organlar öyle değil. Dikkatsiz hareket ettiğimde sanki büyük bir lokmayı yutmakta zorlandığınızda oluşan rahatsızlık gibi hafif ağrı hissettim. Şakası yok hemen kendini belli ediyor.
    2 hafta, 1 ay arası: Artık günlük aktivitelerinizi engelleyecek bir rahatsızlık olmaz ama aşırı hareketlerden uzak durmanız şart. Kollarınızı yada bacaklarınızı çalıştırmanız fark etmez. Her şekilde karnınızı kasacaksınız. Hafif ağırlıklarla çalışmanız mümkün ama pek tavsiye etmem.
    1 ay- 3 ay arası: Artık rahatsızlık olmaz ama buna güvenip limitinde ağırlıkları kaldırırsanız sıkıntı oluşabilir. Hafif ağırlıklarla zorlanmadan çalışmanız mümkün . 2 ay sonunda kendime güvenip 45 kiloyu sırtladım. Karnıma bir ağrı oturuverdi.
    Hafif ağırlıkla setleri arttırarak çok zorlamadan çalışabilirsiniz. Setleri bitirmeye çalışmayın. Zorlarsanız karnınızı kasarsınız.
    En önemlisi yüksek noktalara gerilerek ulaşma hareketi. Ortada bir ağırlık olmadığı için görmezden geliyoruz ama çok sakıncalı. Özellikle barfiks hareketi. 3 ay boyunca denemeyin.

Şimdi 5 ay uzun bir süre ama benim ameliyatıma göre farkları nelerdir bilemiyoruz.
    Çalışmak istiyorsanız ve doktorun bahsettiği iyileşme süreci bitmediyse karna baskı yapan hareketlerden kaçınarak yapabilirsiniz diye düşünüyorum. Barfiks, mekik çekmeyin. Ayaktaki hareketleri de sırtınızı dayayarak oturduğunuz yerde yapabilirsiniz.

3. AtknUludag

AtknUludag Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Yazılım
    Yer:
    İstanbul
    Hocam bende ufak yaşlarda apandis olmuştum. O zamanlar basket oynuyordum. 1.5 ayda güzeldim. Ameliyat sonrası dikiş vardı. Tam olarak düzelince dikişleri çıkarıp lazerle kapattılar. Daha kolay iyileşti

4. selshan

selshan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Arkadaşlar hepinize yorumlariniz icin teşekkür ederim, doktorum artık ne istersen yapa bilirsin dedi bu arada Azerbaycandan sevgiler

5. live4work

live4work Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Gecmis olsun, eger kas kaybi yasadiginizi dusunuyorsaniz veya gozlemlediyseniz muhtemelen eski agirliklarinizla calisamazsini bir sure fakat en kisa zamanda (1-2 ay) eski gucunuze kavusursunuz duzenli beslenerek. 5 ay gectiyse apandisit ameliyatindan sonra bence bir problem kalmamistir. 1 ay fazla zorlamadan full body workout yapin derim. Iyi sporlar :)

Sayfayı Paylaş