Akademik Aminolar

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve Kauss tarafından 28 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
 1. Kauss
  Offline

  Kauss Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  1.624
  Beğenileri:
  1.405
  Ödül Puanları:
  123
  Bu etkili ve bilimsel olarak onaylanmış besin takviyelerini kullanarak enerji seviyenizi ve antrenman sonrası yenilenme kapasitenizi arttırın.

  Besin takviyeleri söz konusu olduğunda en etkili sonucu elde edebilmeniz için genelde sizlere onları birlikte almanızı tavsiye ederiz. Pek çok ürün birlikte kullanıldığında daha verimli olmaktadır ve bazı takviyeleri bir arada almanız elde edeceğiniz sonuçları büyük oranda değiştirecektir.

  Araştırma sonuçlarının bizlerin bazı takviyeleri bir arada kullanma görüşünü desteklemesi bizi çok heyecanlandırdı. Nihayetinde besin takviyesi denince ilk biz akla geliriz ve sonunda bilim insanların da bizim tavsiyelerimizin haklılığını idrak edebilmesi bizleri mutlu etti.

  Örneğin, Tokyo Üniversitesin'deki araştırmayı ele alalım. Bilim insanları, arginine, BCAA ve glutaminin bir arada kullanımının etkilerini inceledikten sonra bunun faydalı sonuçları olduğunu gördüler. Yapılan üç araştırmanın ardından Japon bilim insanları, arginine, glutamine ve BCAA'ları bir ay boyunca kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinde kullanan ve bir yandan da yoğun şekilde çalışmaya devam eden koşucuların daha az kas enflamasyonu ve hasarına maruz kalıp yenilenme yeteneklerinin ve kanlarının oksijen taşıma kapasitelerinin arttığını gözlemlemişlerdir. Yoğun antrenmanları sırasında aynı takviyeleri kullanan rugby oyuncuları da benzer sonuçlar elde etmişlerdir ve kas hasarı için tasarlanmış negatif tekrarlı antrenmandan sonra toparlanırken bu takviyeleri 10 gün boyunca plasebo ( etkisiz madde ) alanlara kıyasla çok daha kısa sürede toparlandığı ve güç seviyelerinin de daha yüksek olduğu görülmüştür.

  Biz arginine, BCAA ve glutamin takviyelerini sürekli tavsiye ederiz çünkü bu amino asitler sadece kas proteini için gereken yapı taşları değildir; ayrıca vücutta, vücut geliştiricilere fayda sağlayan farklı işlevleri de yerine getirirler.

  Arginine

  Bu amino asit vücutta kolayca nitrik okside ( NO) dönüştürülür. Nitrik oksit kaslara giden kan miktarını ve buna bağlı olarak kasların alacağı besin, anabolik hormon ve oksijen miktarını arttırır ve bu sayede güç, enerji, kas yenilenmesi ve büyümesinde artışa neden olur. Arginine ayrıca, büyüme hormonu ( gh ) seviyesini de arttırır.

  BCAA'lar

  Üç BCAA - leucine, isoleucine, valine - kas liflerinin tamiri ve büyümesi için en gerekli amino asitlerdir. Gerekli yakıtı sağlar ve kas protein sentezini başlatarak büyümeye neden olurlar. BCAA'lar anabolik hormon insülin seviyesini arttırıp, katabolik hormon kortizolü de engelleyerek hipertrofiye ( kas büyümesi ) de destek olurlar.

  Glutamin

  Glutamin, kas işlevi ve antrenmanlar sırasında yorgunluğun azaltılması için hayati önem taşır. GH seviyesini arttırarak kas büyümesini destekler ve metabolik oranı arttırarak da yağ yakımına bile yardımcı olur.

  Kısacası sadece bizim sözümüzle yetinmeyin; araştırmalar bu takviyelerin enerji ve yenilenmeyi arttırmada bir arada çok etkili şekilde çalıştıklarını ortaya koymuştur. Bu besin takviyelerini kullanmak daha ağır çalışmanıza ve daha çabuk toparlanmanıza imkan verecek ve bu da sonuçta daha fazla güç ve büyüme elde etmenizi mümkün kılacaktır.

  En Önemli Amino Asitler
  ( Her birini sabah, antrenmanlardan önce ve sonra ve yatmadan önce alın )

  Arginine 3-10 gr
  BCAA 5-10 gr
  Glutamine 5-10 gr

  Yazı: Michael Darter
  Kaynak: MF Eylül 2011
   
  themertyildiz ve ferdityson bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş