AIRSOFT EXTREME SPOR

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Airsoftcu tarafından 4 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
 1. Airsoftcu
  Offline

  Airsoftcu Üye

  Katılım:
  3 Ağustos 2016
  Mesajlar:
  0
  Beğenileri:
  12
  Ödül Puanları:
  2
  Cinsiyet:
  Bay
  Merhaba arkadaşlar;
  bu konu başlığında size Yıllardır Türkiyede yaptığım Airsoft Sporundan bahsetmek istiyorum. Belki ilginizi çekebilir diye düşünüyorum.

  AIRSOFT NEDİR ?
  Airsoft silahı, Airsoft oyununda kullanılan gerçeğine oldukça benzeyen tüfek, tabanca vb. silahların genel adıdır. Airsoft oyunu, bir çatışma simülasyon oyunudur. Silahlar, mühimmat olarak 6 mm'lik, biyolojik olarak çözülebilen plastik boncuklar kullanır (6mm BB - Bulleted Breech). Plastik boncuklar, silahın içindeki piston ile ürettiği sıkıştırılmış havayı ya da 340 gramlık CO2 tüpleri kullanır. Airsoft silahları kesinlikle barut veya gerçek mühimmat kullanmaz. Gerçek mühimmat kullanmak için modifiye edilemez. Herhangi bir insanı mühimmatı ile ağır bir şekilde yaralayamaz veya öldüremez. Fakat eğer insan gözüne yüksek güçlü bir silah ile direkt bir atış yapılırsa, kılcal damarların çatlamasına, doku hasarına veya gözde geçici ya da bazen kalıcı görme bozukluğuna sebebiyet verebilir. Bu sebepten airsoft silahları kullanılırken daima korunma gözlüğü takılması ve herhangi bir canlının gözüne ateş edip sağlığının tehlikeye atılmaması gerekmektedir. Airsoft silahları, tüfek, tabanca, makinalı tüfek, keskin nişancı tüfeği vb. silahların kopyası olarak bulunabilir.
  Airsoft sporu, Paintball'a benzer bir şekilde oynanır. İki kişi veya takım birbirine karşı yarışır. Amaç genelde karşı takım mensuplarını vurarak geçici veya oynanan tur boyunca oyundan çıkarmaktır. Airsoft oyununda Paintball'ın aksine, patlayan boya topları yerine patlamayan mühimmat kullandığı ve vurulan oyuncu üzerinde herhangi bir iz bırakmadığı için, oyuncular vuruldukları zaman ellerini kaldırıp haber vermeli veya ölü taklidi yapmakla yükümlüdürler. Buna rağmen atılan boncukların gözle görülebilir hızda hareket etmesi sebebiyle oyuncular vurulduğu zaman fark edilebilir. Vurulduğu zaman kabul veya itiraf etmeyen oyuncular hakem tarafından veya oylamayla diskalifiye edilir.
  Airsoft'u Paintball'dan ayıran en büyük özelliklerden biri, oyunun daha gerçekçi olmasıdır. Airsoft oynanırken, oyuncular Paintball'daki açık renkli naylon üniformalar yerine askeri üniformalar, hücum yelekleri, miğfer, eldiven ,kamuflaj vb. teçhizat kullanılır. Bu tip kıyafet ve teçhizat gerçekçilik ve atmosfer'den ziyade, kamufle olabilmek, rahat hareket edebilmek ve yedek sarjörler ile mühimmatın taşınabilmesi için kullanılır.
  Airsoft, Türkiye dışında sürekli büyüyen bir spordur. Özellikle Doğu Asya'da Paintball'ın yerini almıştır ve Kuzey Amerika'da da popülaritesi sürekli yayılmaktadır. Dünya'da Airsoft'un yasak olduğu ülkeler mevcuttur. Aynı zamanda sporun tamamen anlaşılmadığı veya yanlış anlaşıldığı için bazı ülkelerde birçok ruhsat ve yasal işlemlere tabi tutulmaktadır.

  TARİHÇE
  Airsoft, 1970'lerde Japonya'da ortaya çıkmıştır. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Amerika Birleşik Devletleri'nin Japonya'ya uygulattığı kanuni değişikliklerden dolayı Japonya'da sivillerin ateşli silahlara sahip olması mümkün değildi. Bunun üzerine, Japon tasarımcılar 1970'lerin ortasına doğru Airsoft'u geliştirdiler. İlk Airsoft silahları bugünkülere kıyasla örnek alınacak silahlar olmadığı için gerçekçi değildiler. Görünüşleri ağır bir şekilde gerçek silahı andırsalar da, silahların tasarımları orijinallerinin dış görünüşlerini tamamen yakalayamadılar.
  İlkel Airsoft silahlarının sistemleri çoğunlukla Paintball silahlarının uyarlamalarıydı. CO2 (karbondioksit) gazı ile çalışan, önceleri tek atışlık daha sonra yarım ve tam otomatik hale getirilen silahlar, günümüzdeki birçoğunun aksine her atışta bir kovan ejekte etme özelliğine sahip. Fakat genelde halkın çoğunun satın alabileceği oyuncaklardan değildi. Ortalama fiyatları, 1000$ civarındaydı ve üreticileri sayıca çok azdı.

  Genel bilgilendirme :

  Yoğun iş temposu ve günlük hayatın biriktirmiş olduğu stres dolu saatlerden biraz da olsa sıyrılmak adına son yılların popüler hobisi olan Airsoft artık birçok kimsenin gözde etkinliklerinden biri olma yolunda ilerliyor.
  Airsoft zahmetli bir hobi , özellikle kullanılan giysiler ve ekipmanlardan dolayı dışardan tam bir profesyonel asker görüntüsüne sahip olabildiğiniz , dışardan bakıldığında konuyla alakası olmayan kişilerin sizleri görünce yanınıza gelirken sakin ve yavaş adımlarla yaklaşmasını sağlayan bir etkinlik, konu hakkında biraz bilgi verince de sizinle beraber veya elinizde ki oyuncak tüfekle fotoğraf karesi içine girme isteği uyandıran bir spor.
  [​IMG][​IMG]
  Peki ama haftasonları böyle organizasyonlar nerelerde gerçekleştiriliyor , bugüne kadar yolda yürürken , işinize giderken veya bir cafe de kahvenizi yudumlarken o kadar çok hobi sahibi insan görüyorsunuz ki , kimi paten kayıyor , kimi bisiklete biniyor , düz bir yolda yürüyüş yaparken yanınızdan rc yarış arabası bile geçip hızla uzaklaşabiliyor , bazen de denize yakın yerlerde elinde oltası ve kovası ile deniz kıyısına giden insanlarla karşılaşmanız gayet normal.Hatta bir Pazar günü İstanbul’da yaşıyorsanız eğer bir Şile gezmesi sonunda girdiğiniz dönüş yolunda tozu toprağın yutmuş hatta çamurla bulanmış off road gruplarının konvoyuna rastlıyorsunuz ve imreniyosunuz yapmış oldukları bu extreme spordan dolayı.
  Günlük hayatınız içinde bu kadar çok hobi ve hobi sahibi insanlarla karşılaşıyorken neden şimdiye kadar bir airsoft oynayan birine bu kadar kolay ulaşamadınız veya rastlamadınız?
  Çünkü airsoft oynayan kişilerin büyük bir çoğunluğu girmiş oldukları kılığın farkında , hem çevreyi rahatsız etmemek hem de stres atmak için girmiş oldukları onca zahmeti başka birilerinin fotoğraf karelerini süslememek için gidebildikleri kadar en ücra noktaları gidiyorlar.
  Tabi o kadar yol kat etmelerinin tek sebebi bu kadar duyarlı olmaları değil . Airsoft sınırları belirlenmiş etrafı tel örgülerle çevrilmiş saatlik paintball gibi 5-10 arkadaşın toplanarak 1 veya 2 saatini geçireceği birbirlerine siperler arkasından atılan boyalı plastik mermi balonlarının atıldığı bir hobi değil
  Bu oyunlar gerçek savaş ve çatışmalarında yaşanabileceği ortamlar da gerçeğine en yakın senaryoların oynanıldığı arazilerde yapılıyor. Orman içleri , yıkık dökük terkedilmiş yapıların olduğu bölgeler
  Hatta bu tarz yerlerin keşfi için bazı gruplar ekipler bile oluşturulmuş durum da .İlk önce bir çoğunuzun aklına hemen ticaret şimşekleri çakmaya başlıyor… Değişik ve pahalı bir hobi sahibi insanların en büyük sorunu oyun oynayabilmek için mekan bulamamaları. Bir tesis oluşturursanız bütün airsoftçuların açmış olduğunuz bu tesise akın edeceğini düşünüyorsunuz. Aman bizden uyarması sakın denemeyin . Sebebi; airsoftçular 2 kere üst üste oynadığı bir mekana 3. Kez haftalar sonra gidebiliyor diyebiliriz. Onlar için her zaman gizemli , bilinmedik araziler ön planda , doğal olmayan bir ortamı sevmiyorlar . Sonradan yapılan yapılar , arazi içine yerleştirilen siperler , gözetleme kuleleri vs….vs… inanın hiç biri çekici değil onlar için , ama nerde sık bir orman , dar patikalar , arkasına gizlenebileceği doğal kayalıklar , içine pusu atabileceği mağaralar varsa biz airsoftçular için bulunmaz nimet diyebilirim.
  İşte bu sebeplerden dolayı bir çoğumuz ve airsoftçulara hiçbir yerde rastlamıyoruz.Hatta bu arkadaşlarla yapmış olduğumuz röportajlarda ufak tefek kendi aralarında yapmış oldukları espirilere de şahit olup gülüyoruz. "bir airsoftçuyu sadece o isterse görebilirsiniz” "ormanda doğa yürüyüşü yaparken yanımızdan geçersiniz fakat bizi göremezsiniz” "yanlışlıkla oyun arazimize girerseniz biz size hissettirmeden oyun bölgesinin konumunu değiştiririz , sizde mangal için yaktığınız ateşi söndürmeden acele bir şekilde orayı terk etmek zorunda kalmazsınız” gibi bir çok şakalara maruz kalıyoruz.
  Peki böyle bir heyecanlı , adrenalin dolu , sıradışı bir Pazar gününü nasıl geçirebilirim diye kendinize soru sormaya başladıysanız eğer , sizlere bu duyguyu tatmanızı sağlamak için elimden geldiğince yardımcı olurum. Merak ettiğiniz aklınızda olan tüm soruları bu başlık altına soru olarak sorabilirsiniz. Saygılarımla :)

  Bir kaç bilgi için güzel kaynaklar ;
  https://www.youtube.com/channel/UCIS...BW09KkFOAzFnbQ

   
  farazi, abseto ve Darkmoon53 bunu beğendi.
 2. Darkmoon53
  Offline

  Darkmoon53 Üye

  Katılım:
  23 Ocak 2016
  Mesajlar:
  102
  Beğenileri:
  15
  Ödül Puanları:
  28
  Türkiyede hangi illerde var?
  Vurdum-vurulmadim kavgasi çikmiyor mu?
  Ücreti ne kadar?
  Turnuvalari varmi ?


  HTC One mini 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 3. Airsoftcu
  Offline

  Airsoftcu Üye

  Katılım:
  3 Ağustos 2016
  Mesajlar:
  0
  Beğenileri:
  12
  Ödül Puanları:
  2
  Cinsiyet:
  Bay
  Merhabalar öncelikle vakit ayırıp ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim :)
  Şöyle cevaplamam gerekirse sorularınızı ;
  Vuruldum vurmadım kavgası bu işi bilmeyen acemi oyunculardan yada kötü niyetli oyunculardan dolayı çıkar.
  Bu oyun onur oyunudur.Kişi kendinden sorumludur.Ve ben oyuncu olarak vurulduğumda vuruldum diyorsam beni vuran kişi keyif alabilir.Airsoft taki Kötü niyetli oyuncular Saha amirleri veya Takımların kaptanlarınca tespit edilip uyarılır, tekrar oyun düzenini bozması ve kuralları ihlal etmesi durumunda, oyun alanından uzaklaştırılır ve ismi Kaptanlar odasında kara listeye alınır. Diğer oyun gruplarına girmesi olabildiğince aza indirgenir. Bu hareketin sebebi düzenli bir oyun olmasını sağlamak, sonuçta pahalı bir spor ve herkes hafta sonu eğlenmek istiyor. Elbette çok düşük oranla böyle şeyler oluyor ve önlemleri kaptanlarca alınıyor. Kişinin adı çıkması halinde Çok büyük olmayan ama yeterli sayıda olan Airsoft topluluklarında yer edinemiyor.
  Bu hobi Paintball gibi değildir. Daha takımsal ve bireysel bir oyundur.Bu hobiyi yapmak isteyen kişiler 2 yol izleyebilir.
  Yol 1 : Tüm ekipmanlarını satın alıp oyunlara herhangi bir bedel ödemeden katılabilir. Örneğin ; AEG dediğimiz Airsoft Tüfeği, Pistol dediğimiz tabancası,Telsiz, Vest dediğimiz Hücum yeleği, Şarjörleri , Kamuflajı , Botu , Balistik Gözlüğü ve daha pek çok aksesuarını edinebilir.
  Yol 2 : Kiralama yapan çok az sayıda yer var hatta 1-2 gibi bir sayısı var. fiyatları ortalama 150 TL civarında. Sizlere standart bir oyuncak standart kamuflaj ve standart gözlükler verilir ve siz oyuna katılırsınız. Dezavantajı ne olur? derseniz. Bu hobiye emek verip yapan kişilerin oyuncakları techisat ları çok daha profesyonel olur Sizden daha uzağa atış yapar kendine ait custom edilmiş techisat ları sayesinde daha rahat oynar.ve tabi çok özenirsiniz. Peki avantajı yok mu ? derseniz. Oyunu bir kere olsa bile görüp nasıl bir sistematiği var? Neye para vereceğim? Kimler ne kullanıyor ve neler öneriyor? bunlara çok rahat bir cevap alabilirsiniz.İkisinin ortak yanı ise Askeri simulasyon un dibine vurup keyif almak var tabi :) Airsoft size hayatta sadece eğlence değil bir eğitim biçimi olduğunu da unutmamak gerek.Telsiz konuşmaları, Yöne bildirimleri, Harita okuma, Koordinasyon, Gizlenme, Taktiksel olarak hareket etme, ve bunun gibi daha pek çok şeye yardımcı oluyor en nihayetinde çok eğlenceli bir oyun :)
  umarım aklınızdaki soruları yanıtlamayı başarmışımdır. Başka sorunuz varsa çekinmeyin elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım Saygılarımla :)
   
  abseto ve Darkmoon53 bunu beğendi.
 4. Airsoftcu
  Offline

  Airsoftcu Üye

  Katılım:
  3 Ağustos 2016
  Mesajlar:
  0
  Beğenileri:
  12
  Ödül Puanları:
  2
  Cinsiyet:
  Bay


  Bir Airsoft Sniper oyunusunun Scope Cam yani dürbün kamerası kullanarak aldığı müthiş görüntüler.
  Oyuncunun adı Novritsch. Donanmadan sniper eğitimli bir arkadaş dünyada en iyi Bolt action dediğimiz Airsoft oyuncağını kullananlardan birisi. İyi seyirler :)
   
  abseto bunu beğendi.
 5. abseto
  Offline

  abseto Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2015
  Mesajlar:
  1.084
  Beğenileri:
  404
  Ödül Puanları:
  93
  Cinsiyet:
  Bay
  Süper ya :D hep içimde savaşma isteği var. askere gitmek istiyorum aceleyle :D sonuçta öğrenci olunca buna parada yetmez en iyisi askerde komando olabilirsem gerçeğini yapmak :D :D
   
 6. Airsoftcu
  Offline

  Airsoftcu Üye

  Katılım:
  3 Ağustos 2016
  Mesajlar:
  0
  Beğenileri:
  12
  Ödül Puanları:
  2
  Cinsiyet:
  Bay
  Oncelikle tesekkur ederim ilgilendiğiniz icin. spor ülkemizde pahali fakat cok ta degil. Aslında bu tip istekleri fazlasıyla karşılayan bir spor hatta pek çok askerden bile daha teçhizat li olmak mumkun mesela profil fotografindaki sahis benim :) bu sporda 3 yildir keskin nisanci sinifindayim. Başlangıç seviyesi oyuncaklar çok pahalı değiller. Başlangıç seviyesi oyuncaklar ile başlayıp ufak ufak kendini geliştirerek bu oyundan zevk almak çok mümkün .
   
  abseto bunu beğendi.
 7. abseto
  Offline

  abseto Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2015
  Mesajlar:
  1.084
  Beğenileri:
  404
  Ödül Puanları:
  93
  Cinsiyet:
  Bay
  Tabi ki başlamak isterimde en azından üniversitede veya üniversite sonrasında hayatı bi düzene koyup yapmam daha mantıklı olur :D hemde bi askere gidiyom gerçek eğitimini alıyım da :D :D (komanda olabilirsem bide süper olur :D )
   
 8. Airsoftcu
  Offline

  Airsoftcu Üye

  Katılım:
  3 Ağustos 2016
  Mesajlar:
  0
  Beğenileri:
  12
  Ödül Puanları:
  2
  Cinsiyet:
  Bay
  tabiki öncelikle okul. Askerde bir eğitim vermezler kalıcı olarak asker olmadığın müddetçe verecekleri eğitimler yüzeyseldir. Airsoft'ta oynarken gerçek insanlara karşı olduğundan saha eğitimi yürüme hareket etme ve pek çok daha fazlasını öğrenmek olası. Tabiki biri size gelip bunları öğretmez kendinizi geliştirmeniz ile alakalı. Üniversitede sizi aramızda görmek isteriz :) haricinde sorun veya başka birşey olursa bu sporla ilgili çekinmeden sorabilirsin.
   
 9. abseto
  Offline

  abseto Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2015
  Mesajlar:
  1.084
  Beğenileri:
  404
  Ödül Puanları:
  93
  Cinsiyet:
  Bay
  Askerliğimi komando olarak yaparsam belki daha detaylı öğrenebilirim :D
  ve bide besyo düşünüyorum ondan üniversitede sporla aram iyi olur herhalde :D bir işte de çalışırım belki :D zaman buldukça gelirim de acaba istanbulda bildiğiniz yerler var mı ? hani sonuçta şehir içinde olmaz da böyle istanbulun sınırlarda oraya uygun yerler vardır herhalde :)
   
 10. Airsoftcu
  Offline

  Airsoftcu Üye

  Katılım:
  3 Ağustos 2016
  Mesajlar:
  0
  Beğenileri:
  12
  Ödül Puanları:
  2
  Cinsiyet:
  Bay
  İstanbulda çoook yer var dostum. Yolun düşerse bana ulaş istediğin Airsoft olsun :)
   
  abseto bunu beğendi.
 11. abseto
  Offline

  abseto Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2015
  Mesajlar:
  1.084
  Beğenileri:
  404
  Ödül Puanları:
  93
  Cinsiyet:
  Bay
  :D :D teşekkürler ilginiz için :)
  bide acaba ekipmanları kendim almak istesem yaklaşık ne kadar bir fiyata mal olur ? ve bide sonuçta ekipmanları kiralamasak bile o alanda bir yere kira gibi bir ödeme yapmamız gerekir :D o ne kadar ?
   
 12. Airsoftcu
  Offline

  Airsoftcu Üye

  Katılım:
  3 Ağustos 2016
  Mesajlar:
  0
  Beğenileri:
  12
  Ödül Puanları:
  2
  Cinsiyet:
  Bay
  Rica ederim :)
  Ekipmanları başlangıç seviyesi olarak a dan z ye aldiginizda 2000 tl ile 3000 tl arası bir fiyat tutuyor. Oyun alanlarına herhangi bir kira vs vermiyoruz çünkü oyun alanları genelde doğal ortamlar oluyor ve sahibi olmuyor . Bazı istisna yerler de kişi başı 20 tl alıyor maximum.
   
  abseto bunu beğendi.
 13. abseto
  Offline

  abseto Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2015
  Mesajlar:
  1.084
  Beğenileri:
  404
  Ödül Puanları:
  93
  Cinsiyet:
  Bay
  Teşekküler :) ilerde umarım aranızda olurum :) bi üniversite felan düzene otursa :D
   
  Airsoftcu bunu beğendi.
 14. Airsoftcu
  Offline

  Airsoftcu Üye

  Katılım:
  3 Ağustos 2016
  Mesajlar:
  0
  Beğenileri:
  12
  Ödül Puanları:
  2
  Cinsiyet:
  Bay
  Bir kaç Airsoft Oyuncusu Karesi. Gerçeğinden ayırt edebilmek mümkün mü ? :)
  [​IMG] [​IMG]
   
  abseto bunu beğendi.
 15. Dvrmchrky
  Offline

  Dvrmchrky Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2016
  Mesajlar:
  757
  Beğenileri:
  418
  Ödül Puanları:
  73
  Cinsiyet:
  Bay
  Çok güzel bir paylaşım. Ben de katılırım aranıza
   
  Airsoftcu bunu beğendi.
 16. Airsoftcu
  Offline

  Airsoftcu Üye

  Katılım:
  3 Ağustos 2016
  Mesajlar:
  0
  Beğenileri:
  12
  Ödül Puanları:
  2
  Cinsiyet:
  Bay
  Teşekkür ederim paylaşımı beğenmenize sevindim :) Tabiki herkese kapımız açık beklerim muhakkak.
   
 17. Airsoftcu
  Offline

  Airsoftcu Üye

  Katılım:
  3 Ağustos 2016
  Mesajlar:
  0
  Beğenileri:
  12
  Ödül Puanları:
  2
  Cinsiyet:
  Bay
  2009 yılında yapılmış bir Airsoft Gece operasyonu Tracer BB dediğimiz ve Tracer dediğimiz izli mühimmat kullanılmış ve bunu güzel bir gece görüş kamerası ile kayıt alınmış. İzlerken nefesleri tutturuyor. Maximum istanbulda 28 saat gece operasyonuna katılan biri olarak Bu oyunu gece oynamak çoook ayrı bir zevk gerçekten.
   
  abseto bunu beğendi.
 18. abseto
  Offline

  abseto Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2015
  Mesajlar:
  1.084
  Beğenileri:
  404
  Ödül Puanları:
  93
  Cinsiyet:
  Bay
  beklediğimden de güzel :D ama anlamadığım vurulsa bile söylemezler gibi ya :D hele gece yarısı operasyonun ortasında vurulsan bırakıp gitmek kim isterki yani :D
   
  Airsoftcu bunu beğendi.
 19. Airsoftcu
  Offline

  Airsoftcu Üye

  Katılım:
  3 Ağustos 2016
  Mesajlar:
  0
  Beğenileri:
  12
  Ödül Puanları:
  2
  Cinsiyet:
  Bay
  Gündüz olan oyunlardan daha iyi takip ediliyor. Çıplak gözle izli BB daha net görülebiliyor. Vurulan kişinin üzerinden sekiyor zaten BB bu durumda vurulduğu çok net anlaşılıyor :)
   
  abseto bunu beğendi.
 20. Airsoftcu
  Offline

  Airsoftcu Üye

  Katılım:
  3 Ağustos 2016
  Mesajlar:
  0
  Beğenileri:
  12
  Ödül Puanları:
  2
  Cinsiyet:
  Bay


  Dünyada uluslar arası düzenlenen Türkiye de dahil her ülkeden katılına bilen Berget in 14 üncü oyunu ve tekrar yetenekli sniperımız olan Novritsch ile keyifli bir oyun izliyoruz.
   

Sayfayı Paylaş