Ab wheel?+Yardım+Dertleşme

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve Miyage tarafından 15 Nisan 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Miyage

Miyage Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Şöyleki 6-7 senedir tekvando yapıyorum.Tekvandoya geçirdiğim bir kaza öncesinde başladım,o zaman yeşil kemere kadar çıktım ve Şu an küstüm,tekvandoda Nur tatar gibi olmadığım sürece kemer almayı kendime yasakladım.Zira kazadan sonra tekvandoya sırf önceden çok alıştığım/sevdiğim için devameder oldum.Kaza sonrası bir müddet komada kaldım,kollarımdanda felç gibi bişey geçirdim.O zamanda bende kas namına pek birşey kalmadı dolayısıyla.İsveçte tekvando antremanlarıma devam etmekteyim.Kaza olayı vuku bulalı çok oldu biraz kas bile kazandım.
    Gurubumdaki diğer arkadaşlarım erkek ve benden kat kat öndeler.Her antremanımda -Yüzlerinde amanda aman,heh hadi vur der gibi bir ifadeyle ellik tutuyolar bana.Gurubumda en iyi olduğum tek nokta var oda sabahtan akşama kadar esneme yapabilirim.Günde 7 saat -streching ağırlıklı-bale antremanları yapmaya başladım.Uyum sağliğcam diye işte.Çünkü çok araştırdım bale antremanları tekvando antremanlarının yapabiliceğim kadar küçültülmüşü gibi vede Tan satürk ün bunun altını çizen birköşe yazısını okumuştum,kendiside eski bir tekvando şampiyonuymuş.Bilmeyenler için belirtmek isterimki;Bale antremanları diğer antremanlardan süre konusunda çok ayrılıyor.Örnek;Günde yarım saatlik bir antremanla yapılıcak kol kasını ,kişiye günde dört saat mutfaktan su alma eylemiyle yaptırıyor.Bu sebepten bilhassa bazı hafif bale antremanları uzun saatler yapılınca sonuç veriyor.Ama haftada kaç gün 7saat bale antremanı yapabilirim işte onu araştırdım ama bulamadım konu hakkında bilgisi olanlar varsa ve paylaşırlarsa sevinirim şu an bilip bilmeden hergün kendimi saatlerce bale antremanları yapmaya zorluyorum.Bu ne kadar doğru fikrim olmadığı için artık umutsuzca yaşayıp görücem oldum şimdilik üç haftadır bu böyle.Ve tabiki en önemlisi sağlam beslenme konusundada artık bir fikrim olursa sevinirim.Zira bu konudaki eksikliğim yüzünden kaymaklı baklavalarımın altındaki baklavaları kuvvetlendirmekten bıktım..
    Tükettiğim besin maddeleri;ton balığı,somon,kuruyemişler,doymamış yağlar,protein peyniri,protein barları,protein pudingleri,azcık vitamin takviyesi,iki günde bir dört yumurta,yedi zeytin,buğday ezmesi,yoğurt,dondurulmuş sebzeler,muz,mandalina,elma,çilek,Türk kahvesi,tatlandırıcılı şekerli sakız,hatada bir doal cips,nohut,yeşil mercimek,bulgur,bazen %90 kakao içeren çukulatadan bir veya iki kare Türk kahvesinin yanında ve günde 2,5-3 litre su,bazen fazla bazen az olmak üzere doğal bitki çayları genellikle -papatya,biberiye,ada çayı,tarçın çayı,mandalina çayı,yeşil çay.
    Kendim besin maddelerimden çok beslenme saatlerimde yanlışlık olduğunu düşünüyorum.Beslenme porsiyonlarım o anki duruma göre ya normal yada küçük.Diğer uğraşlarım,bazen sabahtan akşama,bazen akşamdan geceye spor yapmama neden oluyor.
    Sabit olan tek spor saatim tekvando salonumdaki antreman saatlerim.Ve uykumda düzensiz.-uff beslenmeyle ilgili sorunlarımı kendim sorup kendim cevaplamış gibi hissediyorum :rolleyes: ama yinede lütfen benimle bilgilerinizi paylaşın.Psikolojik Motivasyona ihtiyacım var.Her ne kadar kendi ensesini kendi kaşımaya çalışan tiplerden olsamda itirafediyorumki bazen çok yorucu.
    Şimdi zoruma giden bir konuda kendimi biraz açmayı başardığımı düşündüğüme göre en son sorumu paylaşmak istiyorum..İlgili konuda epey araştırma yaptıktan sonra binbir umutla ab weel aldım.alet şu https://www.google.se/search?q=ab+r...AUIBigB&biw=1094&bih=511#imgrc=MEvvAIUrvT7mXM:
    Eve gelir gelmez bi hışımla hemen çalışmaya başladım çünkü yapmış olduğum araştırmada en zayıf kaslarımı güçlendirmeye yönelik bir egzersiz aleti olduğunu ve benim kaymaklı baklavalarımın üzerindeki kaymağı yiğceğinden bahsediyordu.-Tüm bu yazmış olduklarımdan yıpranmış hissettiğim için üzgünüm aslında normal konuşma sıkıntısı çekiyorum.Yani bil hassa karında mide bölgesinde oluşan yağlanmaya birebir iyi gelicek şekil çalışmadan fln bahsediyordu,yazmak istediğim.Benimde tam o bölgede sorununu bulamadığım bir yağlanmam var ve bu artık bana aşırı gibi geliyor çünkü bacak yada kalça hatta bel bölgelerimde sorun yok hatta belim normalden ince tek sorunum bu bölgede.Dahada örnek veriym ;mini bir etek üstü bol kapşonlu bir sveet giydiğim zaman zayıf zannedilebiliyorum.Halbuki kilo 63 ağırsiklet.Hı aletle ilgili sorularımdan biri şuki doğru uyguluyorum uygulamasına yanmayı net hissediyorum ,ağrı yok ama malum kaslar o kadar kuvvetli olmadığı için şu etapta tam ileriye uzanamıyorum aletle.Allah tan tam geri gidebiliyorum ama :D.Sizce yinede devametmelimiyim?, ztn gelişirmi yoksa boşa hammallıkmı?Yazmış olduğum konulardaki fikirlerinizi,yorumlarınızı bekliyorum.Yazarken sürçü lisan eylediysem affınızı diliyor,anlayışınızı bekliyorum.Zira belirttiğim konulardan dolayı üzgünken yazıyorum.Şimdiden teşekkürederim.

2. Göki78izm

Göki78izm Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    Merhabalar
    Baklavaların kaymağını sıyırmak için diyet, kardiyo ve ağırlık antrenmanları gerekli. Abdominal kasların kuvvetlenmesi için plank mekik, diZleri karna çekiş gibi hareketler ile olabilir kuvvetlerince aldığınız aleti de rahat yapar hale gelirsiniz. Biraz zaman, efor ve sabır gerekli umarım başarılı olursunuz

3. Miyage

Miyage Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Ah arkadaşım gücüm yettiğince hepsini yapıyorum,uzun zamandır:(.Eskiye nazaran epey güçlendimde aslında ama gurubumdakilerin yanında bu güçlenme biraz devede kulak oluyo.63 kilo olmama rağmen zayıf göstermem de bi nebze açıklıyo işte kas kütlem var.Tek sorunum miğde bölgemdeki yağlar işte,karın kaslarımla beraber öne çıkıyolar.Emin değilim ama olay uyku saatlerim ve spor düzenim sanırım.O zaman beslenme düzenide alt üst oluyor otomatik. Teşekkürederim.

Göki78izm bunu beğendi.
  4. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Beslenmede tükettiğiniz besinler sadece genel örüntü hakkında bilgi verir. Hangi besinden ne kadar tükettiğini, makro ve mikro besin öğeleri gereksiniminin ne kadarını karşıladığını detaylı olarak değerlendirmeden bir yorum yapılamaz. Ki zaten burdaki yorumların hiç biri o şekilde profesyonel olamaz. Sadece makro besin öğelerine(karbonhidrat, protein, yağ) bakılarak değerlendirme yapılamaz.
    Kısaca bu alanda uzman birinden yardım almadıkça sağlıklı ve dengeli bir beslenme planınızın olması biraz güç. Tükettiğiniz besinler genel olarak sağlıklı. Ancak miktarlar, öğün saatleri vs olmadan değerlendirmek zor. Ki bunu değerlendirebilecek kişi sayısı da forumda kısıtlıdır.
    Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi karın bölgesindeki o yağlardan kurtulabilmen ancak beslenme, kardiyo, antrenman ve düzenli uyku ile mümkün. Kullanacağın ab wheel karın bölgesindeki kasları güçlendirir ancak bölgesel zayıflatma olmadığı için o bölgedeki yağların azalmasını doğrudan sağlayamaz.
    Sağlıklı sporlar ;)

Miyage bunu beğendi.
  5. Miyage

Miyage Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Ya doğru diyorsun işte fıstık gibi bilmeme rağmen artık böyle geçen yıllar biraz canımı yakmayı başardı sanırım.En önce, taekwondo yu bukadar sevdiğime ve vazgeçemediğime göre daha dirayetli olmayı bilmeliyim.Açıkca sorunum birazda ,tıbbi.Beyin kanaması üstüne bide kollardan felç gibi bişey geçirdim ,komada kaldım,antrenman larımı düzgün doktor kontrolünde yapmam gerekiyor .İsveçte olmam beni çekindiriyor bu konuda.Doktora gitsem hepten bırak diğceğinden korkuyorum.Halbuki o kadar çalışıyorum.Dün yıllar sonra ilk defa biraz supplement kullanmaya karar kıldım.Protein zaten kullanıyordum bunun yanında Bcaa ve Creatine de ekleme kararı aldım.Zira proteini almam gerekenin altında alıyorum oda 70gr ve benim için az,tüm gün nerdeyse çalışıyorum sonuçta.Bunun 40ını takviye 20sini yemek ten teğmin ediyorum ki onunda tam tersi olması gerektiğini biliyorum ama uykum ve beslenmem çok yetersiz.İhtiyacımdan düşük protein amamın nedeni proteini sindirememem den.Belkide göbek ondan.Bcaa nın buna bir nebze çare olucağını ummaktayım.Creatine inde biraz dayanıklılığımı artırmasını umudediyorum.Body builder değilim ama dayanıklılık gerektiren bir spor yapıyorum.Onun haricinde bahsettiğim gibi zaten fazla antrenman yapmam gerektiği için o yediklerimin porsiyonları küçük çünkü zaman sıkıntısından bazen hafif dolu mideyle ayaktaki antremanlarımı fln yapıyorum hep demişimdir keşke bir gün en az 50saat olsaydı.Çünkü diğer ilgi alanlarımda var günde en fazla beş saat uyuyabiliyorum.

6. Miyage

Miyage Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Benimle bilgilerini paylaşan arkadaşlarıma şimdiden çok teşekkürediyorum bir hafta oldu bu konuyu açalı ama karnım için sanki aradan birkaç ay geçti.Kilom düşmedi ki bu istediğim birşeyde değildi.Karnım kısa sürede düzleşti.Yani az çok tahminediyordum ama sanırım sorunum yıllardır inatla supplement kullanmama çabammış.zaten doğruluğu tartışılır bir antrenman programı uyguluyorum zira taekwondoyu çok seviyorum antrenman yapmadığım her zaman bana acı veriyor gibi bişey.şu an haftada bir gün tekvando antrenmanı yapıyorum ama diğer 4-5 gün saatlerce bale antremanları fln yapıyorum 2saat yürüyüş denge streching,buna yoga ve hiphop dansı katıyorum katabildiğim kdr şimdide birde sonuna 10 dk başlangıç seviyesi hiit katmaya başladım derken güne 1-2 saat böle böle 7 saatlik fln antreman programı oluyor.Antreman programım 45dk kardiyo içerseydi 7 saat vücudumu çalıştıramazdım şimdilik lakin hedefim tekvandoda gelişmek o sebep hafif şiddeti uzun saatlere yaymaktayım..Velhasıl kelam şu an bir haftadır creatine ve bcaa kullanıyorum.bol su tüketiyorum.Biraz daha gözlemleyip protein ve diğer supplement alımlarınada bakıcam.Amacımda araç olucak supplementlere ihtiyacım var zira beslenmem cidden spor programım yanında epey yetersiz kalıyormuş.Sağlıklı besinler tüketmeme karşın bahsettiğim gibi uyku ve alım süreleri artı antrenman zamanları hep yerliyerinde değil.Antreman zamanlarım öyle olamazda keza uyku düzenimde,bunların tam olması için diğer sevdiğim ilgi alanlarımı bırakmam gerekir.Özetliğcek olursam aldığım düşük miktardaki supplementlerle çok mutluyum ,o kadarki beslenmemi zamanla tamamen supplement ve çiğ sebze tüketimi yapma gibi bir hedef belirledim kendime zira söylemi böylemi yapsam başım ağrıdı,yemeğede hiç düşkün değilim çünkü Türk yemekleri pişiren yok :rolleyes: .Zaten almam gerekenin baya altında kalori alma problemimde varmış keşvettim.Yani uzun antremanlarla kaslardan yiyip durmuşum.Bu konuda bana fikirlerini beyaneden arkadaşlara çok teşekkürediyorum.Burada personal trainer yok ve antranörlerin tutumları ülkemizdekinden çok çok farklı.Türkiyedeki tekvando antranörlerim disiplin ağırlıklı bir sevgi,sabırla ilgileniyorlardı.Nitekim kendi kendime anladımki Türklerin tekvandodaki başarıları buradan yani inanç ve sevgilerinden gelmekte.Kendim bu gün hala onların zamanında bana aşılamış oldukları sevgi ve inançla benim için zor olup olmadığını sorgulamadan devametmeye çalışıyorum.Spora gerçekten gönülvermiş arkadaşlar burada kendilerinin antranörü,doktoru,koçu.Türkiyede tekvandoya başlamış biri olarak bu benim için alışması,anlaması biraz zaman aldı. Tahminediliceği gibi supplementlerle ilgilide bir takım sorularım var bun konuda bilgili arkadaşlar bunu benimle paylaşırsa sevinirim.Kendim supplementler hakkında hala sürekli araştırmaktayım internette bulamadığım soruları sormak istiyorum.Bunun için supplement alımımdan biraz bahsetmek istiyorum..Ztn yeni başladım ve bana önerilen alım dozlarının yarısını alıyorum şimdilik çünkü anlamak için önce temkinli yaklaşmaya çalışıyorum doal olarak.Creatine ve Bcaa kullanıyorum,protein tozununda karaciğerime iyice yükleniceğinden ürktüm ama birazda protein tozu kullanmam gerekiyor sanırım.Creatine de yükleme yapmak biraz saçma geldi o sebeple direk bir ölçekle başladım.Oda bana söylenenin yarısı.Açıkçası bu kadar creatine alımımdan ben mutluyum gelgelelim ney ne kadar doğru bilmiyorum.Çünkü günlük insanın 3 gr creatine ihtiyacı varmış,e ben önerilen dozun yarısını yani bir ölçek almama rağmen o bir ölçek 5gr creatine tozu,o zaman 5 gr creatine tozunda dahamı düşük saf creatine bulunmakta?ama Creatinim %100 pure monohydrate.Nasıl oluyoki :confused:.Bir diğer sormak istediğim konu ise Bcaa hakkında..Kullandığım Bcaa 3 değil 8 amünoasit bileşimi.İşte hangi türüne girdiğini bilmiyorum.Bcaa ise o kdr iyi geldiki ve öncesindede bahsettiğim gibi protein sindirimi konusunda sorularım var ztn bu sebeptende creatine in aksine onun alınımını biraz daha fazlalaştırmak istiyorum.Mesela bu gün almam gerekenden çeyrek fazla aldım.Kahvaltı olayına zaten çok sıcak bakmıyordum fakat Bcaa sayesinde bu konuda tamamen özgürleştim.Kahvaltı yerine Bcaa içiyorum ve bunun sayesinde üç buçuk saat(düşük tempo) spor la başadım güne.Bcaa kullanımım hakkında şunuda eklemek istiyorumki almam gereken dozu üçe bölerek (sıvı şekliyle)antrenman öncesi,sırası ve sonrasıda alıyorum.Bunun kendimce iki nedeni var.1.si uzun saatler antrenman yapmam,2.si bu konuda ne kadar internet araştırması yaptıysam bu konuda kesin bir görüş olmadığı.Sorularıma cevap veren vericek olan ve yorum yazan arkadaşlara çok teşekkürederim.Artık iyiden iyiye bozulmaya,aksaklığa uğramaya başlamış Türkçemden dolayıda yazarken sürçülisan eylediysem affola.Bu konuylada ilgili bi çaresine bakıcam İnşallah zira Türk olduğum için gurur duyuyorum.

Sayfayı Paylaş