Açlık İnsülini hakkında yardımcı olurmusunuz

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve dembaba28 tarafından 4 Ocak 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. dembaba28

dembaba28 Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    38
    Bu sabah hastaneye kan ve idrar tahlili verdim. Vermemin sebebi geçenlerde açlık şekerim 126 ve 121 çıkmıştı. Abim tip1 diyabet olduğu için bizde şüphelenip hastaneye gittik her neyse. Burda gözüme takılan açlık insülin 6.5 çıkmış. İnternete yazdım 5'den fazlaysa şeker hastasısın pankreas karaciğer kanseri falan demişler. Pek inanmadım ama yinede sorayım size. Değerlerde bi anormallik varmı ( 3 aylık kan şekeri ort. pazartesi çıkacakmış. İdrar tahlilin alt kısmı normal)

https://i.hizliresim.com/mM6anR.jpg

2. Güç aşkı

Güç aşkı Üye

Beğenileri:
    165
    Ödül Puanları:
    43
    insülin direnci sorunu bende de var. Ben konu açmıştım beslenme kısmına bununla ilgili. Bayağı mesaj geldi. Ona bir bak istersen. Bir de senin glukoz 90 mış. İyi yani. Ama insülin direnci çok olması her türlü hastalığı tetikleyebilir.

3. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Açlık insülin değeri ve insülin direnci birbirinden farklı şeyler. Birimler olmadığı için mantıklı bir yorum yapmak zor ama standart birimlere göre düşünürsek insülin direncin normal seviyede çıkıyor.

4. dembaba28

dembaba28 Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    38
    abi tahlil vermemdeki amaç insülin direncini öğrenmek değildi zaten tip 1 diyabet varmı yokmu onu öğrenmek istemiştim. Doktorda senin insüline bakalım bi demişti ben o yüzden sordum diyabetle ilgisi varmı açlık insülinin
    --- Mesaj birleştirildi, 4 Ocak 2019 ---
    ben de insülin direncimi var şimdi :) yaw 60 kilo adamım bende çıkması çok saçma değilmi

5. Güç aşkı

Güç aşkı Üye

Beğenileri:
    165
    Ödül Puanları:
    43
    endokronoloji doktorlarına göre insülin direnci 2,5 altı olması lazım. kime gittiysem aynı şeyi söyledi. Ben antipsikotik ilaçlar kullanıyorum. ondan fazla. Belki senin de kullandığın bir ilaç etkiliyordur. Ya da kilo hafif ama çok abur cubur la besleniyorsundur.

6. dembaba28

dembaba28 Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    38
    abur cubur kesinlikle yemiyorum. Kullandığım hiçbir ilaç yok. Yukarda ulaire abimiz açlık insülini ile insülin direncinin farklı olduğunu yazmış hanginizin dediği dğru. Zaten benim merak ettiim diyabet olup olmamamdakı sorunda bu yöndeydi nerden insülin direncine geçtik anlamadım abi :D

7. Güç aşkı

Güç aşkı Üye

Beğenileri:
    165
    Ödül Puanları:
    43
    ilk mesajında değerlerde bir anormallik var mı diye sormuşsun. Ona istinaden söyledim bende ama gönderdiğin tabloya göre insülin direnci sandım açlık insülini. 6.5 çıkmış. Bayağı iyi o zaman Açlık insülin, insülin direnci ayrı şeyler ama insülin direnci yüksek olanın açlık insülin değeri de yüksek çıkar. Ve ya tam tersi. Glikozunda 90 dı zaten. insülin direnci 2,5 ten fazlaysa sorun. Sırf insülin değeri ise yani açlık insülin 25 i geçerse sorun. Sen de hiçbir problem yok. canavar gibisin. 3 aylık kan şekeri değeri de düşük çıkacaktır. pazartesi yazarsın.

8. dembaba28

dembaba28 Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    38
    Sağol abi. O 2 değer karıştırılabilir şeyler ama doğru orantılı aynı zamanda. Dikkat etmekte fayda var

Sayfayı Paylaş