74 kg'dan 90 kg'ya

Konusu 'Öncesi-Sonrası (Before-After) Bölümü' forumundadır ve husos tarafından 15 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. husos

husos Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    Danimarka
    Selam arkadaslar, foruma yeniyim. yaklasik 2 senedir bu sporu yapiyorum, ve basladigimdan beri bulktayim (3-4 ay haric, kisa bir cut). daha önceleri bu sporla ugramistim 6 ay kadar, öylesine takiliyordum. 2 senedir ciddi ciddi bu sporla ugrasmaktayim, yemegiyle olsun, uykusuyla, beslemesiyle vs.

2 sene önce 74 kg (M beden) ile basladim bu spora ve suan kilom 90 (L ve XL beden) ve ölcülerim söyle:

Kol: 40 cm
    bacak: 70 cm
    Gögüs: 115 cm
    Omuzlar: 128 cm

- Kullandigim besin takviyeleri bunlar: whey protein, bcaa, preworkout icecekleri
    - Vitamin olarak: D-vitamini, folik asit ve biotin. Yatmadan önce ise zencefil hapi ve omega-3. daha önceleri ZMA aliyordum yatmadan önce.
    - Antrenmandan önce: 30 dak. önce ginseng ve bunlardan biri: preworkout, enerji icecegi, kahve/kola karisimi.

2. mevsres

mevsres Üye

Beğenileri:
    828
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Gürcistan
    Ölçüler güzel, fakat resim atmayınca bir anlamı olmuyor gerçekten.

ArdaFit bunu beğendi.
  3. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Bu kadar gelişirken kreatin gibi en etkili supplementi kullanmaman ilginç :)

4. zzzxxz

zzzxxz Üye

Beğenileri:
    587
    Ödül Puanları:
    103
    kullanmıştır çünkü preworkoutların çoğunda kreatin bulunmakta

5. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Ama o ürünlerde kafein de var. Kreatinin etkisini zayıflatıyor. Zaten yeterli kreatin yok, bir de kafeinle beraber gitmez Body de(Tabi arkadaş Body yapıyorsa diyorum. HIIT yapıyorsa, kreatin+kafein çok iyi gider o ayrı)

zzzxxz bunu beğendi.
  6. husos

husos Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    Danimarka
    Resim gelebilir, düzgün bir kac resim bulmam lazim önce. Vakit bulunca bir el atarim.

Kreatine gelince, hic kullanmadim ve kullandigim preworkout'leri bilerek kreatinsiz aliyorum. "en etkili supplement" demek bana göre yanlis olur, bu kisiden kisiye degisir.

7. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Spor yapan birisinin böyle demesine şaşırdım.
    Çok uzun yıllardır binlerce defa test edilmiş ve en etkili supplement olduğu artık tartışma dışı olan kreatini, yorum düzeyine indirmek, kişiden kişiye değişir demek, son yıllarda beni en çok şaşırtan cümle oldu.

zzzxxz bunu beğendi.
  8. husos

husos Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    Danimarka
    Bakin, kreatin ile ilgili tartismak istiyorsaniz yeni bir konu acin. Bu konu hakkinda da longitudinal study'de benim bildigim kadari ile bulunmamakta. Yapilan bazi bilimsel arastirmalar var ki, her vucudun kreatine iyi etki vermedigini göstermekte yani etkisinin az veya hic olmadigini düsünuyorlar (bazi kisilerde). Ben hic kullanmadim ve kullanmayi düsünmüyorum. Preworkout'u bile kreatinsiz aliyorum.

9. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Bak, uzun yıllardır sayısız çalışma var. Şimdi art arda tüm linkleri sıralmayayım buraya.
    Eğer dersen ki, ben kullanmak istemiyorum, ona eyvallah. İsteyen kullanır isteyen kullanmaz
    Ama BCAA gibi ya da protein tozları gibi, kreatinin yanından geçemeyecek daha alt düzey supplementlerin sana fayda vereceğini düşünüp kreatinin fayda vermeyeceğini sanman, komik olmuş.
    Olay bu. Kızmana gerek yok:)
    Ayrıca konu dağılmasın diyorsan, sana zahmet o bahsettiğin kreatinin spor yapana fayda vermediğini söylediğin o sözüm ona araştırmaları bana özelden at lütfen. :)

10. husos

husos Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    Danimarka
    Benim okudugum bu: http://www.vkm.no/dav/3178aba783.pdf

Söylemis oldugu, kreatin eksikligi veya kreatin dopalarinin bosalmasi minimal düzeysede bir insanda o zaman kreatinin etkisi az olur veya hic olmaz. Hangi supplementleri övmüsüm? Ben bunlari kullaniyorum yazdim sadece "aman aman herkes kullansin, kas yapar" demedim". Bu konu altina kreatin ile ilgili yazma bir daha. Yazacaksaniz konu acin veya pm. Bu kadar basit.

11. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Bana cevap vererek, bana da cevap hakkı doğuruyorsun.
    Kreatin eksikliği miminal düzeyde ise, zaten kreatine ihtiyaç yoktur ve o kişi muhtemelen spor da yapmıyordur.Ama antreman yapan birisine kreatin kesinlikle fayda sağlar.
    Kreatinin faydaları üzerine yapılmış sayısız araştırmayı atabilirim ama sana, senin verdiğin linkteki 2 yazıyı aynen sana atayım. Senin kaynak için bana verdiğin yazı bile kreatin için bak ne demiş

Have special risks been identified which could be connected to consumption of creatine in sports products in Norway?
    No special risks have been identified which could be connected to consumption of creatine supplements in Norway
    Does creatine affect muscle mass? Have other beneficial effects from creatine been identified?
    Supplementation with creatine has been shown to result in a higher concentration of creatine phosphate in the muscles. The majority of studies have shown an enhanced performance in high intensity and short duration sport activities from creatine supplementation.

Saygılar benden :)

12. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Yani yuksek siddetli ve kisa sureli sporlarda performans artirici etki gosterdigi tespit edildi diyor

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13. husos

husos Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    Danimarka
    Spor yapan birisinin, spor yapmayana göre kreatin ihtiyaci vardir demissin, fakat bu sadece varsayim. Bilimselle alakasi yok. Bilimde 100% gercek diye birsey yoktur, bilim kendini her zaman yeniler. Kreatin ve supplementer icin longitudinalstudies mevcut degildir yani uzun vadeli arastirmalar yoktur. O yüzden "kreatin 100% böyledir" demek yanlistir, bilimsel acidan.

Gelelim konuya, güzelce copy-paste yapmissin verdigim linkten fakat cimbizlama olmus. Sizin kopyalamis oldugunuz yerin altinda söyle belirtilmis:
    "It is important to underline that there are individual variations, and that there are responders and non-responders."
    --> yani vucudu kreatine tepki vermeyenlerde var, demis.

Buyur bide bunu okuyun:
    "However, not all human studies show that creatine improves athletic performance. Nor does every person seem to respond the same way to creatine supplements. For example, people who tend to have naturally high stores of creatine in their muscles don't get an energy-boosting effect from extra creatine. Preliminary clinical studies also suggest that creatine's ability to increase muscle mass and strength may help fight muscle weakness associated with illnesses, such as heart failure and muscular dystrophy."
    --> University of Maryland medical center demis ki, herkezde ayni etkiyi göstermez ve kimilerinde gösterdigi etki cok azdir. Kaynak: http://umm.edu/health/medical/altmed/supplement/creatine

Arastirmacilar zaten tartismakta bb/kas gelistirmek icin faydali olup olmadigini cünkü bazi arastirmacilar kisa süreli ve yüksek siddetli sporlarda performans artisi sagladigi görüsünde mesela kosu ve sprint gibi.

Ve belirttim zaten bu konu altinda tartismak istemedigimi bu konuyu cünkü konu kaydi. Modlara sikayet edecegim bu konu devam ederse. Söyledigim gibi, gidin bir konu acin orda tartisalim veya pm'den. Benim icin fark etmez. Bu arada kreatin sizin dediginiz gibi mucizevi bir supplement olsa ne olacak, benim dedigim gibi olsa ne olacak? Zorla bana sizin görüsünüzü dayatamazsiniz, bende size dayatamam. Benim görusum belli. Kreatin kullanmayip bu kiloya varmam size galiba garip gelmis. Supplementer mucizevi degildir, bu is yemek yeme ile olur. Kisiden kisiyede degisir hangi supplementerin gerekli oldugu. Bu kadar basit, ve bu kreatin konusu burda kapanmistir.

14. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Yahu bilimde % 100 gerçek yoktur diyerek kreatini eleştirmek ne demek :)
    Ne saçma bir görüş. Önemli olan o anki doğrulardır, o an ki doğrulara göre konuşmak lazım. Yoksa bende yer çekimini inkar ederim, Dünyanın döndüğünü inkar ederim, bu işin sonu gelmez. Nasıl olsa bilimde % 100 gerçek bir şey yok..Ya güldürmeyin insanı. Bilim nedir, nasıl işler onu bile bilmeden ezberden konuşuyorsunuz. Bilimde kanıtlanmış baskın görüş neyse ona uyulur. Ta ki, o çürütülene kadar. Bilim böyle işler.
    Kreatin konusunda da, alıntıladığın yerin alt kısımlarını alsaydın, oradada faydaları devam ediyordu. Sen de cımbızlamasaydın keşke):
    Senin kreatin kullanıp kullanmaman beni ilgilendirmez. Ayrıca kilo almak için kreatine ihtiyaç yok. Ortalık kreatin kullanmadan obez olanlarla dolu:) Kilo almak farklı, kasdan kazanmak farklı, vücuttaki yağ ve su oranı farklı.
    Kreatini kimseye dayatmak gibi niyetim yok. Dileyen kullanır dileyen kullanmaz. Ama farklı farklı ülkelerden farklı farklı bilim adamlarının binlerce kreatin incelemesi sonucu, en iyi supplement kabul edilirken, senin kişisel görüşün bunu değiştirmez. Olabilir, kreatine karşı antipatin olabilir ama dediğim gibi, senin kişisel görüşün kreatini zerre kadar küçültmez.
    Sadece şunu diyebilirsin. Ben kreatini sevmiyorum, kullanmayacağım.Buna kimse birşey diyemez. Ama BCCA, Protein tozu gibi kreatinden daha alt düzeydeki supplementleri adam yerine koyup kreatinin faydaları kişdien kişiye değişri demen beni epey bir güldürdü(ciddiyim, bayağı komikti)
    Ama supplementlerin kıralı olan bir takviyeye, kıçı kırık 1-2 yorumu kopyalayıp laf atamazsın.
    Ben burada çok ciddi yüzlerce makaleyi sıralayabilirim kreatinle ilgili. Ama madem başka bir başlıkta tartışmak istiyorsun. Ok...Bu yüzden konuyu kapatıyorum. Ama sana son bir nasihatım var.
    Sen hastalığında ya da bir sevdiğin hastalandığında doktora falan da gitme. Uçağa da binme. Malum, bilimde % 100 gerçek yoktur. Neme lazım:)

15. husos

husos Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    Danimarka
    S
    Gel gelelim bilimi anlamaya, madem anlamiyorsun ben ne oldugunu izah edeyim. Bilim, bir tez ortaya atar ve o tezin yanlis oldugu kanitlanmadigi sürece o tezin gercek oldugu kabul edilir "bilimde 100 % gerceklik yoktur"daki kastim buydu. Mesela, bugün bir tezi kabul eder bilim, yarin kabul etmez cünkü tezin YANLIS oldugu kanitlanmis olur. Bir tezin yanlis oldugunu kanitlayamazsan, dogru oldugu VARSAYILIR. Senin yapmis oldugun felsefik bir bakis acisi olmus "gercekte hayatda gercek yok" mantigi avrupali filosoflarin tartismis oldugu bir cümleydi, benim böyle bir yaklasimim yok. benim agzima laf koymayada calisma bir daha. Bilimsel olarak kreatinin kisiden kisiye fark gösterdigi benim vermis oldugum linklerde belirtilmis. ben "kas yapmaz, kesinlikle etki etmez" demedim, bu tartisma "kisiden kisiye etkisi degisir" dememden kaynaklaniyor ve öylede zaten. Ben hic bir supplementi övmedim, övmemde cünkü kisiden kisiye degisir. adi üstünde "besin TAKVIYESI" ben protein ihtiyacimi karsiliyorsam normal beslenmemden, protein tozuna ihtiyac duymam, bu kadar basit. bunlari okuyupda beyninin error vermesi beni ilgilendirmez. kreatin icinde gecerlidir bu, kisiden kisiye etkisi DEGISIR. illaki "kas yapmaz" demedim, YAPABILIR fakat etkisi degisir. ikidebir kendi uydurmus oldugun seyleri yazip duruyorsun "alt düzeydeki supplementleri adam yerine koyup kreatinin faydaları kişdien kişiye değişri demen beni epey bir güldürdü". kullandigim seyler belli whey, bcaa ve preworkout ve vitaminler. bunlar "alt düzey supplement" oluyor senin görüsüne göre haha, vitamin kas mi yapar demisim? sen git powerlifting'le ilgilen, onlar obez oluyor ve yagli oluyorlar. benim isim ise bodybuilding, benim kullanmis oldugum antrenman programina da bakabilir herkez. ben oldschool body'cilige ve body'cilere hastayim. Sen bana burda nasihatta bulunamazsin nokta. bir insan bu kadar gerici mi olabilir hayret birsey. sonra "memleket ilerlemiyor" belli neden ilerlemedigi. binlerce makale siralanabilir evet, fakat bir tane longitudinal study yok supplementerle ilgili (benim bildigim kadariyla), ve cogu arastirma supplement firmalari tarafindan yapiliyor (yapilmayanlarda var) fakat sorun su, supplementerler üzeri yeni yeni arastirmalar yapiliyor. kreatin kas yapabilir, güc arttirabilir (ARTTIRABILIR, arttirir demiyorum) fakat kisiden kisiye degisir. benim sahsi fikrim degil, dayandigim bilimsel makaleler var.
    --- Mesaj birleştirildi, 17 Ağustos 2016 ---
    hicbir bilim adamida kreatin icin "en iyi supplement kabul edilir" dememistir, demisse buyurun koyun. Norvecli bilim adami aratirma yapmis ve linkini koydum. Danimarkanin "Science" dergisi olan "Videskab.dk" ise Norvecli prof. ile ayni görüste ve adamlarin dedigi bu "kisiden kisiye etkisi degisir, en üst atletlerin %12si (erkek) ve %2 (bayan) kreatin kullanmakta oldugu düsünülüyor ve hic bir yan etkisi yok, kaslar daha fazla su tuttugu icin büyür kreatin kullanildigi zaman fakat bu ektiyi %30'lük bir kesim görmeyebilir veya az etki görür cünkü kreatinfosfat depolari zaten doludur" haa bu arada, Amerikalilarin yapmis oldugu arastirmalarda kreatinin kullanildigi zaman T'yi DHT'ye cevirdigini bulmuslar, ve bu da BAZI DHT'ye hassas olan erkeklerde sac dokülmesine neden olabilecegi anlamindadir demisler. Daha fazlasida bazi kisilerde alerjik reaksiyon gösterebilmekte kreatin ve astim gibi yan etkiler görülebilir. baska arastirmalarda böbrege etki EDEBILIR sonucuna varmis. bunlarin hicbiri 100% degildir, ve daha arastirmalar yapilmakta. görüldügü gibi, insandan insana degismekte. ve görüldügü gibi, bir arastirma "yan etkisi yok" dedi diye %100 öyle degildir, longitudinal olarak arastirilmasi lazim.

Son düzenleme: 17 Ağustos 2016
  16. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Bilim konusunda tanımlaman beni çok güldürdü :) İyi oldu uzun zamandı gülmemiştim.
    Ortaokul da hatta belki ilkokulda öğretilen bir tanımlamayı yazmayı, üst düzey bir yorum yaptığını zannediyorsun herhalde :)

Bak bilimin B sinden haberi olmayan kardeşim. Bilim öyle işlemez. Tezini belli gerekçelerle ortaya atarsın, o gerekçeler çürütelemezse doğru kabul edilir. Sizinle işimiz iş. Size birşeyler öğretene kadar vay Dünyanın haline. Kreatinin etkileri defalarca kanıtlandı, yani öyle ucundan kıyısından herkeste etkisi geçerli olmayabilir diyerek kaçak dövüşemezsin. Kreatin böyle ise, diğerlerinin vay haline.
    Ayrıca kreatin kişdien kişiye değişir demişsin. O mantıkla dünyadaki her besin kişiden kişiye değişir. O zaman aynı şey tüm besinler ve artı protein tozları, BCAA lar içinde geçerli. Hatta onlar için çok daha fazla geçerli. Zaten az çok kendinde itiraf etmişsin yukarıda yazdıklarınla. O zaman protein tozu ya da BCAA kullanma bence. Etkileri kişiden kişiye değişir.
    Ayrıca böbrek rahatsızlığı falan demişsin de, kendi verdiğin kaynakta bile çeşitli rahatsızlıklara faydası olduğu yazmış. Keşke cımbızlamasaydın.
    Neyse,

Sana en başta dediğim gibi, şunu deseydin sorun yoktu. Ben kreatin kullanmak istemiyorum, diğerlerini kullamak istiyorum vs...deseydin, sorun yoktu. Ama kreatinin etkisi kişiden kişiye değişir deyince, diğerleri sanki tüm insanlarda aynı etkiyi yapıyormuş yaklaşımını dolaylı yoldan sergilemişsin ki, bu hiçbir mantığa sığmaz...Yani, yemezler. Kendinle çeliştiğini fark ettin mi?
    Henüz yeterli çalışmalar olmadığı zaten belli.Sadece kreatin için değil, tüm supplementler için geçerli. Ama eldeki son veriler neyse onu kabul etmek gerekiyor.

Neyse, al sana supplementleri acımasızca eleştiren live science bak, kreatin için ne demiş. Üstelik uygun dozda kimi rahatsızllıklarda kullanıldığını da belirtmiş. Yazı uzun sadece bir kısmı.
    Creatine is especially important when you're making quick, powerful movements, such as the ones required for high jumping and weight lifting. For this reason, creatine supplements are most popular among male athletes in sports that require quick bursts of energy. Sprinting, football, wrestling and weight lifting are examples of activities that would supposedly benefit from creatine.
    Beyond athletic performance, clinicians have begun experimenting with creatine to treat various disorders. Creatine has been used to treat a condition called gyrate atrophy, which affects the eye. It's been used to help people with Parkinson's disease, Huntington's disease and some types of muscular dystrophy. Creatine is also being tested in the treatment of ALS (amyotrophic lateral sclerosis), also known as Lou Gehrig’s disease, and the genetic disorder McArdle's syndrome.
    So far, studies show creatine supplements may help increase strength and endurance in people who have had heart failure.
    Are creatine supplements safe?
    Creatine supplements are likely safe for adults when taken at recommended doses.
    Ve dahası: http://www.livescience.com/44059-creatine-supplement-facts.html

Yukarıdaki link gibi yüzlerce bağlantı varken, sadece bir yerdeki etkisi kişiden kişiye değişir ile kreatin küçülmez.
    Sana tavsiyem, birşeyi iyice bilmeden araştırmadan o konuya hakim olmadan yorumlar yapma. Hiçbir profesyonel sporcu kolay kolay protein tozuna ya da BCAA ya yönelmez. Steoridler zaten işlerini fazlası ile görüyor. Ama azımsanmayacak oranı kreatin kullanır. Bunu araştırmalarda görüyoruz. Yani, steoridlerin boşluklarını kreatinle dolduruyorlar.

En başta dediğim gibi,isteyen istediğini kullanır. Buna kismse bir şey diyemez. İstersen git fare zehiri iç. Ama 2 sınıf supplementleri kullanıp, bunlardan medet umup ondan sonra da kreatinin etkisi kişdien kişiye değişir demek, dünyanın neresinde olursan olsun tepki verebileceğim bir şey.
    Kusura bakma
    --- Mesaj birleştirildi, 17 Ağustos 2016 ---
    Bak burada yazdığın yazılardan sen de sorumlusun ben de.Bunları bir şeyleri öğrenmek isteyene gençler de okuyor. Onları yanlış yönlendirmemeliyiz. Ben bu yüzden müdahele ediyorum.
    Yoksa, ben kreatin kullanmak istemiyorum diyen bir kişiye, kimin ne hakkı var bir şey demeye.İsteyen hiç supplement kullanmaz.

Ama son mesajında tüm supplementlerin etkisi kişiden kişiye değişir deyip, sonra da onların bir ksımını kullanıp kreatişn kullanmıyorum çünkü etkisi kişiden kişiye değişir demen yanılgı. Zaten öyle büyük farklılık olmaz. Yani kreatinin faydası piyango gibi bir şey değildir. Çok uç, ekstrem durumlar da belki dediğin olabilir.

Her ne ise, eğer laboratuvara gidip kreatini düzenli ve uygun dozda kullanıp faydasını görmediysen ve diğerlerinin faydasını gördüysen, işte orada bize laf düşmez. Ama supplementlerin üzerinde çalışmalar devam ediyor , hiçbiri herkeste aynı etkiyi göstermez deyip de, buna rağmen diğerlerini kullanıp, kreatine b.k atarsan, haksızlık edersin. Ve bu yazılanları herkes okuyor, insanları yanlış yönlendirmeyelim.
    Yoksa benim kreatin fabrikam yok. Ben kreatinde kullanıyorum, BCAA da protein tozu da omega3 de...Ben hepsinin ayrı ayrı faydası olduğunun farkındayım. Ama mutlaka 1 tane kullanmak istesem, kreatin kullanırdım o ayrı. Omega3 ü balıktan alırım, zaten proteini de balıktan, kırmızı etten, kuruyemişlerden alırım alıyorum da...Ama kreatinin çok harika etkileri var ve onu besinlerden istenildiği oranda karşılamak çok zor. BCAA daki bazı aminoasitleri de dışarıdan almak ekstra katkı sağlar.

Neyse, bana cevap hakkı doğuracak bir şey yazmadığın müddetçe bir şey yazmayacağım. Sadece yazılarını yazarken bu yazıları herkesin okuduğunu ve insanları yanlış yönlendirmemen gerektiğini unutmamalısın.

Son düzenleme: 17 Ağustos 2016
    Barış Öztürk bunu beğendi.
  17. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Bir ara bunu okumanı öneririm. Çok kısa ama çok önemli. Linke göz at.Bu link önemli bir link. Ve tam 100 tane bilimsel kaynağı referans almış.
    Effects of Supplementation on Exercise Performance and Training Adaptations
    CM appears to be the most effective nutritional supplement currently available in terms of improving lean body mass and anaerobic capacity.
    1. Creatine monohydrate is the most effective ergogenic nutritional supplement currently available to athletes in terms of increasing high-intensity exercise capacity and lean body mass during training.
    2. Creatine monohydrate supplementation is not only safe, but possibly beneficial in regard to preventing injury and/or management of select medical conditions when taken within recommended guidelines.
    3. There is no scientific evidence that the short- or long-term use of creatine monohydrate has any detrimental effects on otherwise healthy individuals.
    4. If proper precautions and supervision are provided, supplementation in young athletes is acceptable and may provide a nutritional alternative to potentially dangerous anabolic drugs.
    5. At present, creatine monohydrate is the most extensively studied and clinically effective form of creatine for use in nutritional supplements in terms of muscle uptake and ability to increase high-intensity exercise capacity.
    6. The addition of carbohydrate or carbohydrate and protein to a creatine supplement appears to increase muscular retention of creatine, although the effect on performance measures may not be greater than using creatine monohydrate alone.
    7. The quickest method of increasing muscle creatine stores appears to be to consume ~0.3 grams/kg/day of creatine monohydrate for at least 3 days followed by 3–5 g/d thereafter to maintain elevated stores. Ingesting smaller amounts of creatine monohydrate (e.g., 2–3 g/d) will increase muscle creatine stores over a 3–4 week period, however, the performance effects of this method of supplementation are less supported.
    8. Creatine products are readily available as a dietary supplement and are regulated by the U.S. Food and Drug Administration (FDA). Specifically, in 1994, U.S. President Bill Clinton signed into law the Dietary Supplement Health and Education Act (DSHEA). DSHEA allows manufacturers/companies/brands to make structure-function claims; however, the law strictly prohibits disease claims for dietary supplements.
    9. Creatine monohydrate has been reported to have a number of potentially beneficial uses in several clinical populations, and further research is warranted in these areas.

ve dahası:
    https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/1550-2783-4-6

18. husos

husos Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    Danimarka

ilk okul falan, neyin kafasini yasiyorsun? bu tanimlama heryerde aynidir üni'de dahil. gül gül bir hal oldun, insan karsisindakine argüman üretemedigi zaman, karsisindakinin argümanlarini hafife alma havasina girer. bilim zaten "empirical and observational data" kullanarak o tezi olusturur, daha sonrada mesela "Hypothetico-deductive model" ile tez test edilir, ve o tez cürütülemezse o tez kabul görür, fakat "%100 gercek oldugu varsayilmaz" bilim adamlari'da bunu söyler. olay budur.

- Kreatin'e non-responder olanlar vardir, buda demek ki kisiden kisiye etkisi degisir (az etki, hic etki, veya tam etki). bu konu baska forumlarda tartisilmakta, bilimsel arastirmalarda bunu göstermekte. Kreatin herkezde ayni etkiyi göstermeyebilir.
    Kaynak:
    http://videnskab.dk/krop-sundhed/sadan-virker-kosttilskuddet-kreatin
    http://www.vkm.no/dav/3178aba783.pdf

yabanci forumda tartimasi: http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=560679

- Kreatin kas yapmaz, ise yaramaz demedim. türkce anlamada problem mi yasiyorsun?

- Besin takviyelerinin etkisi, evet kisiden kisiye degisir. bir insan normal beslenmesinden gerekli vitaminleri, proteinleri ve kalorileri aliyorsa, bunlari disaridan yani supplementerden almaya gerek yok.
    ben proteini, protein ihtiyacimi normal beslenmemden karsilayamadigim zamanlarda tüketirim. Adi üstünde "TAKVIYE".
    - BCAA genelde cut yapanlar icin önerirler yabanci forumlarda, ve ben istedigim besin takviyesini alirim, size soracak degilim. ve kisiden kisiye DEGISIR haha, bu cümle insani bu kadar mi cildirtir.
    - Kreatinin faydalari demissin bazi hastaliklara iyi geldigini, evet arastirma bunu göstermekte fakat o etkiyi görmek icin o hastalik insanda bulunmasi lazim, galiba kas ile ilgili bir rahatsizlikti. böbreklerde illaki bir rahatsizlik meydana gelecegini belirtmedim, bunu gösteren bazi arastirmalarda var dedim. senin anlamadigin longitudinal studies'in ne oldugu. uzun vadeli arastirma demek, kreatin uzun vadeli arastirilmadi. yabanci forumlarda söyledigim gibi, sac dökülmesiyle ilgili problem yasiyanlar var ve bilimsel olarak Test DHT'ye dönüsmekte, ve DHT orani vücütda artmakta. DHT sac dökülmesiyle baglantili görülmekte, siz asil insanlari yanlis yönlendirmeyin "Kreatin %100 böyledir, yan etkisi yoktur, bilimsel bilimsel" bunlar ucuk görüsler cünkü uzun vadeli hicbir arastirma yok kreatin ile ilgili, hal böyle olunca yan etkiler kisa sürede görülmeyebilir ve adamlar "yan etkisiz" der ve zaten arastirmalarin coguna supplement firmalari para basar. sonra "vay sacim seyreldi" demeyin (buda kisiden kisiye degisir, herkes DHT'ye karsi hassas degildir).

- "Sana en başta dediğim gibi, şunu deseydin sorun yoktu. Ben kreatin kullanmak istemiyorum, diğerlerini kullamak istiyorum vs...deseydin, sorun yoktu. Ama kreatinin etkisi kişiden kişiye değişir deyince, diğerleri sanki tüm insanlarda aynı etkiyi yapıyormuş yaklaşımını dolaylı yoldan sergilemişsin ki, bu hiçbir mantığa sığmaz..." demissin. cok güzel, yukarida zaten belirttim responders and non-responders olanlar oldugunu haha. konuyu acan benim, istedigim cümleyi istedigim zaman sarf ederim, kimseye soracak degilim forumun kurallari cizgisinden cikmadigim sürece ve gerekli kaynaklari gösterdigim sürece. diger supplementerin etkiside o alinan seyin vücütda eksik olup olmadigina bagli, ayni kreatin gibi, anlamakta zorlandigin seyde bu.

- kreatin siddetli ve kisa sureli sporlarda performans artirici etki gösterir, ve bana göre weight lifting (halter) yapanlar icin daha ideal. ben weight lifting yapmiyorum, benim isim body ve kullanmamamin bir nedenide bu.

- yok bilmem laboratuvar testi yapdirsan söyle böyle, buna cevabimda baska testler iyi antrenman yapmis insanlarda kreatinin etkisinin az oldugu (cildirmana gerek yok)

- "Ama 2 sınıf supplementleri kullanıp, bunlardan medet umup ondan sonra da kreatinin etkisi kişdien kişiye değişir demek, dünyanın neresinde olursan olsun tepki verebileceğim bir şey." demissinde, ikinci sinif supplement nedir, Allah askina aklini basina topla. protein, bcaa ve preworkout ikinci sinif supplement mi? bunlarin disinda sadece vitamin kullandim, bunlardan birsey umdugumu nerden cikardin? vitamin saglikli olmak icin kullanilir, mesela D-vitamini eksikligim var, doktor raporu ile sabit. ben günesi az gören bir ülkede ikamet etmekteyim ve sorun burdan kaynaklaniyor ama insan vücüdü icin faydalarida var tabiki, biotin, folik asit'de ayni sekilde. okuyup arastirabilirsin.

- linktedeki bilgiler dogru olabilir, bir insan responder'se tabiki.

- buda kreatin ve alerji ile ilgili
    kaynak: http://www.mayoclinic.org/drugs-supplements/creatine/safety/hrb-20059125

- bir arastirma birsey gösteriyor diye, baska arastirma aynisini gösterecek diye bir kaide yok.

19. viliver

viliver Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    70 bacak ne yahu.

20. husos

husos Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları: