5x5 stronglifts ve vücut

Konusu 'Güç Sporları (Powerlifting, Halter, Bilek Güreşi)' forumundadır ve JustForBiceps tarafından 25 Ocak 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. JustForBiceps

JustForBiceps Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    İyi akşamlar millet. strongliftsle başladım ve devam ediyorum. bu programın temel amacının güçlenme olduğunu ve bb kadar estetik bir vücut vermeyeceğini bilerek başladım ve programımı seviyorum. programın 12hafta içerisinde fark yaratacağı yazıyor.(ben ağırlık arttıramayacağım zamana kadar devam edeceğim sonraları tekrar 5x3,5x1 şeklinde devam edeceğim.) Sorum şu fazla birşey beklememekle birlikte bu süre içerinde vücudum da gözle görülür değişim olurmu aşırı parçalı six-pack yada 50cm bir koldan bahsetmiyorum kesinlikle bb ile kıyaslamayın. sadece ağırlık çalıştığım belli olsun ve biraz şekilli görünsün istiyorum. programın sadeliği,temel egzersizlere dayanması, yüksek ağırlıkla az tekrar sayesinde zamandan tasarruf etmemi sağlamasından dolayı bu tür programları çok seviyorum. bu soru ise bu aralar kafamı kurcaliyor sormak istedim.(boy:175 kilo:68 yaş:17 vücut biraz yağlı) ŞIMDIDEN TEŞEKKÜRLER.

2. JustForBiceps

JustForBiceps Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    Yokmu fikri,tecrübesi olan arkadaşlar?

3. cmrds

cmrds Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Bu programdada hacim kazanabilirsin, ben bayadır icf5x5 uyguluyorum ve iyi gelişim gösterdim. Benim fikrim beslenme ve setler arasındaki sürelere dikkat etmen. Setler arasını kısa tutarsan 2-3 dk gibi büyümeyi daha fazla tetikleyebilirsin.

4. necio

necio Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Bende bunu merak ediyorum umarım açıklayıcı bir cevap gelir

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

5. Güç ve Fitness

Güç ve Fitness Üye

Beğenileri:
    118
    Ödül Puanları:
    43
    Merhaba,
    Kilo, boy ve yaşını dikkate alarak eğer iyi beslenirsen 5x5 ile vücut geliştirmeye eş değer kas yapabileceğini söyleyebilirim. Antrenman tipi tekniklerinin kas hacimi üzerindeki etkisi yeni başlayanlar için minimum, farklar ileri seviyelerde belirginleşiyor. 5x5 programını ben maks squatım 140 kg. gelene kadar devam ettim, artışlar hep lineer olmadı ama çok sık deload azaltma yapmam da gerekmedi. 5x5 en az 12 hafta ve gerekirse daha uzun devam et. 5x5'ten sonra 5x3 ya da 5x1 gelmez, önce Madcow 5x5 tarzı bir programa geçmeni öneririm, en az 12 hafta da Madcow yaptıktan sonra amacınıza uygun bir programa karar verirsiniz. Bu arada set aralarını azaltarak hipertrofi arttırmak kısmını kafanızdan atın. Programın temeli ağırlıkların yüksek olması, bunun için de set aralarında yeterince dinleniyor olmanız lazım. Dinlenme süresini azaltırsanız kilolar düşer gelişme azalır. Bu arada bu hata sık yapılıyor, başlangıç seviyesi için amaç kas değil güç olmalıdır, güç gelince kas da gelir.

OmerTogrulxD ve stefan35 bunu beğendi.
  6. Emreyesildagy09

Emreyesildagy09 Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Oslo
    5x5 definasyonda nasıl olur

7. Sawtain

Sawtain Üye

Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    zonguldak
    dinlenmeler yüksek olacağından uygun olacağını sanmıyorum

8. Emreyesildagy09

Emreyesildagy09 Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Oslo
    tamamda 5x5 antremanı bittikten sonra 15 20 dk hiit kardiyo yapsam mantıklı değilmi hem güçlenirim hem yağ yakarım daha benchi 35 kgyi geçemiyorum

9. Sawtain

Sawtain Üye

Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    zonguldak
    bu dediğin biraz deneme yanılma yoluyla çözülebilcek bi durum bence dediğin mantıklı beslenmen düzgün olursa olabilir.

ama bu sporda olan genel bi kural vardır Kilo alırsan kas hacmi,kaldırdığın ağırlıklar ve yağ oranın artar.Kilo verirsen Yağ oranı azalır,Kasda azalma ve ağırlıklarda azalma gibi durumlar vardır ama çok büyük bi kas ve ağırlık kaybı felan olmaz.

Eğer 1 yılı doldurmadıysan başarman daha kolay olur.

10. Emreyesildagy09

Emreyesildagy09 Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Oslo
    yaklaşık 6 ay oldu ama adam gibi yani düzgün formda iyi beslenerek yaptıgım 3 ay felandır max

11. MRMFitnessx

MRMFitnessx Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    Hocam konu üzerinden aylar aylar geçmiş ama ben hem bu sitedekilerin söylediklerini ve kendi araştırmalarım dolayısıyla sana şöyle anlatayım, 1-5 Tekrar Aralığını bende senin gibi Kuvvet zannetiyordum ancak olay sandığımız gibi değil çünkü biz yeni başladığımızda bu tür saçma ve yanlış bilgileri aklımıza sokuyorlar ancak aşırı detaylı araştırınca doğruyu buluyorsun. Dostum 8-12 tekrar arası Hacim antrenmanı demi? Ama değil çünkü Kas'lardaki hacim 1-5 Tekrar arasında olur. Ve en iyi Kas büyütme geliştirme antrenmanıda 1-5 tekrar arasıdır. Bunun sebebi ise 1-5 tekrar arası yani Miyofibril Hipertrofinin içindeki Protein'leri güçlendirerek kaslarını büyütüyorsun ve geliştiriyorsun aynı zamanda kuvvet kazanıyorsun. Ve bu sayede Sarkoplazmik Hipertrofi'de büyüyor ve gelişiyor. Yani ikiside aynı oranda büyümek ve gelişmek zorunda çünkü diğeri çok az bile olsa büyürse hücrede patlama gerçekleşiyor. Sarkoplazmik Hipertrofi ise nedir diye soracaksan bildiğimiz Sitoplazma ama kasa verilen özel isim bunu büyütmek için 8-12 tekrar arası yapılıyor derler ama yanlış bu Sarkoplazmik Hipertrofi kendi başına büyürse hücre patlar. Sarkoplazmik Hipertrofi'nin büyümesi için Miyofibril Hipertrofi'nin büyümesi gerek bunun içinde 1-5 tekrar arası yapman gerek. Saygılar...
    --- Mesaj birleştirildi, 22 Eylül 2017 ---
    Yani demek istediğim 1-5 Tekrar arası Hem Kuvvet, Hem de Kas'ları büyütme ve geliştirme antremanıdır.

zRedDragon bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş