4 aylık natural gelişimim

Konusu 'Öncesi-Sonrası (Before-After) Bölümü' forumundadır ve MechFit tarafından 20 Ocak 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 15 üye.
  1. MechFit

MechFit Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    IMG_1193.jpg Yaş: 18
    Boy: 1.77
    Kilo: 67 -> 75
    Biceps: 32 -> 37
    Omuz: 109 -> 124

2 sene öne başlayan vücut geliştirme uğraşımda geçen senenin eylül ayına kadar düzensiz ve bilinçsiz 5 ay salon geçmişim var. Kendimi bildim bileli düzgün bir fiziğim vardı (14 yaşındaki halim son fotoğrafta). Bunda tabiiki 5 yaşında doğalgaz borularında barfiks çekmem, boruların beni taşıyamayacağı yaşa geldiğimde babamın kiralık evimizde iki kapı arasına tutturduğu barfiks demiri, annemin alışveriş listeleri ile marketten çekilen poşetler, günlük kendi kafamda hazırladığım vücut ağırlıklarıyla barfiks, şınav,mekik,dips gibi hareketler temelimi oluşturdu.

Okulların açılmasıyla Eylül'de spor salonuna başladım.Spor salonunu okuldan çıktığımda yürüyüş mesafesinde seçmemin nedeni spor öncesi son öğünümü 2 saat önce okulda yapıp salon çalışmamda tam verim almaktı.

Salon seçmek için gezdiğim her yerde alternatif makineler sorarken şuanki salon hocamın tek sözüyle doğru yerde olduğumu anladım.
    "Ben seni 2 tane dambılla adam ederim, yeter ki iste." :D

Derslerden çok araştırıp kafa yorarak, kimi zaman hocamdan kaptıklarımla bu sporun incelikerini öğrendim. Spora olan kararlılığım sayesinde 18 sene sonra ilk defa beslenmemi düzene soktum. Sağlam antrenmanlar ve dinlenmelerle formumun üstüne koyarak ilerliyorum. Arkadaşlarım okuldan çıkıp eve gidip yatmayı düşünürken ben salonda hangi bölgeyi çalıştıracağımı düşündüm. Bu arada benim teşviğimle yanımda spora başlayan 2 sınıf arkadaşım antrenman tempoma 1 ay dayanabildi. :D

Kararlılığım sadece spor hocam değil,bir çok insan tarafından fark edildi ve bu da bir çok yeni insan tanımama olanak sağladı. 2 sene önce 58 kiloyken anneme bu spora başlayacağımı söylediğimde bana "zaten zayıf bi' şeysin, iyice kuruyup gideceksin." diyen kadın şimdi bana daha fazla kilo almamam için makarna ve pilavı yasakladı. :D

Gelişimimle birlikte özgüvenim arttı ve karakterim doğru yönde etkilendi. Kendime sorumlular yüklemek bana iyi geldi, günden güne geliştiğimi hissetmekse gerçekten mükemmel.

Konu biraz amacından saparak motivasyon konuşmasına döndü ama bunlar başka insanlara ışık olsun diye gerçekten anlatmak istedim. İçinde bulunduğumuz spor fazlayla uğraş, devamlılık ve kararlılık istiyor. Ben en ufak uzak olumsuzlukta sporumu aksatsaydım (günde 2 saatimi salonda geçirmemin zaman kaybı olduğunu söyleyen arkadaşlarım, kız arkadaşımla aynı sebeplerden dolayı aramızın açılması, annemin protein tozumu dökmesi gibi) asla fiziksel ve zihinsel olarak şuan olduğum konumda olamazdım. Önemli olan bir şeyler başarabilmek. Tam tabiriyle "Kendini geliştirmek".

Bu 4 ay boyunca haftada 4 gün spor 3 gün dinlenme şekilde yaparken, gittiğim günler 1 ölçek tozu yarısı antrenman öncesi, yarısı antrenman sonrası olarak bigjoy whey kullandım. Kutunun bitmesiyle sizler de tavsiye ederseniz bcaa + creatin kombini kullanmayı düşünüyorum.

İyi veya kötü her türlü yoruma açığım. Eksik veya yanlış yaptığım şeyleri doğrularıyla değiştirmek bana her zaman keyif vermiştir. İleriye dönük olarak ne yönde çalışmalar yapabileceğimi, kullanabileceğim supplament önerileri ve bilgilerini verirseniz fazlasıyla memnun olurum.

Şimdilik bu kadar, herkese iyi forumlar. :)
    Sporla kalın..
    IMG_1430.JPG

Ekli Dosyalar:

Son düzenleme: 20 Ocak 2018
    zeo64, bodykazm ve zeuskabadayi1 bunu beğendi.
  2. zeuskabadayi1

zeuskabadayi1 Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    8
    Gayet guzel, tebrik ederim kardeşim
    Creatin icin ise; bence kullanma. Kendi rayini oturtmussun bir duzenin var hic bosuna bu yasindan bobreklerine yuklenme. İdeal dozu bile uzun vadede bobrege zarar veren bir maddedir creatin. Bcaa oneririm kullanabilirsin. Ben nutrend bcaa kullaniyorum cunku servis sayisi da cok yuksek ve ucuza denk geliyor. Verimini de aldim. Kolay gelsin

Bozo-Baku ve MechFit bunu beğendi.
  3. goodfellas9

goodfellas9 Üye

Beğenileri:
    271
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Psikolog
    Yağsız alt yapıyla başlamanın avantajını çok güzel kullanmışsın 4 ay için oldukça güzel bir gelişim anacıma yönelik olarak antrenman yapmaya ve beslenmeye devam et potansiyelin ortada. Tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum.

MechFit bunu beğendi.
  4. hanimoos8

hanimoos8 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa
    BESLENMEDEN BAHSEDERMİSİN ZAYIF İNSANLARA IŞIK OLMUS OLURSUN GÜZEL GELİŞİM TEBRİKLER

MechFit bunu beğendi.
  5. bulkyfighter

bulkyfighter Üye

Beğenileri:
    100
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    Öncelikle tebrik ediyorum. Doğru yolda ilerliyorsun. Gellişimine katkıda bulunması açısından kalori ve makro hesaplamayı araştırmanı tavsiye ederim. Bunun yanında kreatin kullanman için erken olduğu görüşündeyim. İlla bir supplement eklemek istiyorsan protein tozu ve BCAA ve bu ikisinin yanına kalp ve beyin sağlığı için bir Omega 3 çok iyi bir kombinasyon olacaktır. Tekrar tebrik ediyorum bu yaşların tam altyapı oluşturma yaşları sağlam bir şekilde spor yaparken mümkün olduğu kadar eklemlerine dikkat etmeni öneririm.

MechFit bunu beğendi.
  6. MechFit

MechFit Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    Eklemler konusunda 1 ay önce omuz sakatlığı yaşadım, sanırım bench presste yanlış tutuştan dolayı. Kolları omuza paralel tutmak yerine 15-20 derece önde tutmak lazımmış. Sakatlıktan önce 120 kiloda güç tekrarı yapabiliyorken en ufak ön omuza baskı yapan hareketlerde bile şiddetli ağrı çektim. (Bazen şınavda bile.) Bu ağrılar boyunca göğüs ve omuz antremanlarını sıfıra indirdim ve iyileşme sürecini hızlandırması adına bacak antrenmanlarını arttırdım.* Ekstra olarak öğünlerde lif oranını arttırmaya çalıştım ve ısınmalarda rotator cuff kaslarını çalıştırak kendime fizik tedavi tarzı çalışmalar uyguladım. Ayrıca manşet kaslarının omuz sakatlıklarına olan etkisini sakatlandıktan sonra öğrendim. :/
    Şuan için konuşursak tatil öncesi son antrenmanımda (10 gün önce) bench presste 80 kiloda ağrısız çalışıyorum. Ayrıca hergün tek seferde 100 şınavı rahat şekilde ağrısız çekebiliyorum.

7. MechFit

MechFit Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    Çok fazla yemek yiyerek kilo almadığını söyleyen arkadaşlarım var. Bunlar tabiiki düzensiz ve kalitesiz beslenmeden dolayı. Bu konuda belli tavsiyeleri özetlersek;

1- Öğünleri arttırmak: Örneğin 600 gram pirinci 2 öğünde 300 gramlık şekilde yemek yerine 3 öğün yapıp 200er gram yemek vücudun sindirimi açısından çok daha yararlı.

2- Saf karbonhidratlar: "Kilo almak için cips, abur cubur, yağlı ye." tarzında tavsiyeleri dinlemek yerine makarna, pilav, patates, tahıl ürünleri, ekmek (kepek,buğday, çavdar türünde) tüketmek hem daha sağlıklı, hemde "kilo almak" adına daha amaca yönelik besinler. Kilo alacağım diye yağ almayın.

3- Kalori hesabı: Bir kısım arkadaşın kilo alamama sebebi aldığından fazla kalori yakmaktır. Günlük kalori hesabı yapılarak alınan kaloriyi yakılanın 300 kalori üstünde tutmak yağlanmadan kilo almamıza katkı sağlayacaktır. Sadece protein değil, fazla kalori ve karbonhidratta yağa dönüşür.

Tabiki en önemlisi düzenli beslenme. Besinleri belirli bi plan ve düzen çevresinde tüketin. Öğün aksatmayın, kaliteli ve besin değeri yüksek yiyecekler tercih edin.

Örnek beslenme:

1. Öğün (kahvaltı): Peynirli omlet, yulaf ezmesi, kahvaltılılar, buğday ekmeği, su.

2. Öğün: Muz, çiğ badem içi, ceviz, fındık, yoğurt.

3. Öğün (Öğle yemeği): Makarna, ton balıklı salata, kepek ekmeği, kivi.

4. Öğün: Ceviz, fındık, çiğ badem içi.

5.Öğün (Akşam yemeği) : Pilav, kırmızı et, salata, çorba, çavdar ekmeği, ayran.

6. Öğün: Elma, mandalina, süt.

Son düzenleme: 22 Ocak 2018
  8. bodykazm

bodykazm Üye

Beğenileri:
    286
    Ödül Puanları:
    73
    Baya bir değişim olmuş süper kas yapmışsın

MechFit bunu beğendi.
  9. loveArnozyzz

loveArnozyzz Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    SanliUrfa
    tebrik ederim.guzel gelişim,böyle devam et.yalnız cok detaya giriyorsun ve 4 aylık sporcusun ama yılların sporcusu acı çeke çeke olympia olmuş biri gibi yazmışsın.

10. MechFit

MechFit Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    Teşekkür ediyorum. Ufak detaylar büyük sonuçlar doğurur. :) ayrıca 4 aydır bu sporu yapmam 4 aylık sporcu olduğumu göstermez. ;) Üslubundan kaynaklı dalga geçer gibi yazmışsın ama ben içimden geldiği gibi anlattım. Bahsettiğin Olympia ve saygın sporcuların hikayeleri benim yazıma etki etmiş olabilir ama senin kaçını okuduğun merak konusu.

Son düzenleme: 1 Şubat 2018
    hasan.akaa ve loveArnozyzz bunu beğendi.
  11. emreemm35

emreemm35 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Dostum rica etsem antreman programını yazarmisin buraya

12. MechFit

MechFit Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    Çarşamba ve hafta sonları hariç haftada 4 gün antrenman yapıyorum.

Pazartesi: Göğüs, biceps, bilek
    Salı: Omuz, triceps, trapez
    Perşembe: Bacak, sırt, kanat
    Cuma: Full body

Ayrıca dinlenme günlerinde karın çalışıyorum.
    --- Mesaj birleştirildi, 10 Mart 2018 ---
    Edit: Güncel form.

Ekli Dosyalar:

13. Cesurbey

Cesurbey Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    Güzel değişim kardeşim böyle devam et

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

MechFit bunu beğendi.
  14. snrgndr

snrgndr Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    38
    Maşallah, üzerine koymaya devam :)

MechFit bunu beğendi.
  15. semih1

semih1 Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    uyguladigin karin kasi programini soyleyebilirmisin? ve pazartesi sali persemde kas basina kac hareket ve set yapiyosun?

16. MechFit

MechFit Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    İçtiğim her dal sigara için 100 crunch yapıyorum. :D (günde 200 crunch diyebiliriz.)

Salona girdiğimde 2-3 arası adele çalıştırıyorum ve genelde 3x8 - 3x10 max. kilolarda oluyor ama işin içine dropsetler, supersetler, trisetler, giantsetler girince değişiyor doğal olarak. :)

Antrenman tekniğimi çok ince detaylarla programladığımdan yeni konu açıp orada uzunca anlatmayı düşünüyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

17. Burak Sertman

Burak Sertman Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    bu yaşlarda spora başlamış ve güzel sonuç almaya başlamış olma
    n güzel keşke senin kadar şanslı olabilseydik. Bu avantaj elindeyken bırakmadan çok güzel yerlere gelebilirsin.

MechFit bunu beğendi.
  18. Themaglor

Themaglor Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Masallah guzel bir desiplin ve irade tebrikler bizde ilerleyen zamanda senin gibi kararli oluruz isallah

19. emreemm35

emreemm35 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Bel kac cm

20. MechFit

MechFit Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    8
    Hepinize teşekkürler :) Gittiği yere kadar götüreceğim inşallah.
    İnşallah hocam :)
    --- Mesaj birleştirildi, 21 Mart 2018 ---
    Başlangıçta 85-86 civarıydı şuan 82.

Sayfayı Paylaş