İzafiyet teorisi

Konusu 'Kültür Sanat Bilim Seyahat' forumundadır ve Mestano tarafından 9 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 14 üye.
  1. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    zamanı sabitlemek mümkün değildir fakat sabit a yada sabitlememek b olduğu ikiside hipodezden öteye geçemez. sonuçta kabul edilmiş hipotezler vardır. kanıtlanmıştır. fakat yıllar sonra yada yüzyıllar sonra yıkılabilmekte biz buna bilim diyoruz. yıkacaksan kanıtla derler. tezi oluştur ve sun.

2. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    arkadaşım yanlışın var herhalde karadelik diye bir teori yok zaten yıldız gibi, güneş gibi kainatta mevcut olan bir olayın ismidir karadelikler, kainatta bir milyon adet olduğu varsayılır buna teori diyebilirsin ama karadelikler teori değildir bir gerçektir... sadece tüm sırrı çözülememiştir...bu yüzden fikrin savunuculuğu gibi bir durum zaten söz konusu değil...

karadelikler ile ilgili en önemli ve değerli araştırmaları Einstein yapmıştır mesela güneşten en çok 3 kat kütleye sahip bir karadelğin ancak 24km olabileceğini söylemişti ve en son gözlemlenen en küçük karadelik güneşten 3 kat büyük ve çapı 24km...
    KaraDelikler'de çekim gücü sonsuza yakın olduğundan zaman durma noktasına varır...bundan şöyle bir anlam çıkıyor, karadelikten öteye geçilebilseydi belki binlerce belki milyonlarca sene öncesine gidilebilirdi...

Mesela dünya'ya en yakın yıldız sirus, bu yıldızdan dünyaya gelen ışık 8.5 yıl öncesine ait (8.5 ışık yılı)
    şimdi 500 milyon ışık yılı uzaklıktaki bir yıldızı düşünelim...kara deliklerin evreni bükerek tüneller oluşturduğunu biliyoruz, kara delikten geçtiğimizi ve karadelikten 500 milyon ışık yılı mesafeye attığını varsayarsak, o zaman geri dönüp dünyaya baktığımızda dünyanın belkide yeni oluştuğu zamanı göreceğiz...dünya'yı oluşurken izlemek sizcede zamanda geriye yolculuk değil midir? bu anlattıklarımın yanlış olabilmesi için bana birisinin sirus'un 8.5 yıl öncesini görmüyoruz, onun ışığı tam zamanlı ulaşıyor (ki sizler öyle diyorsunuz) demesi gerekir. Sizi bilmem ama Hawking'in bunu söylemesi imkansız...

Karadelikler'i fizik kuralları ile tartışamazsınız, çünkü Karadelik demek, fiziğin ortadan kalktığı yer demektir...o yüzden''karadelikten geçebilirsek'', ''karadelikten geçtiğimizi varsayarsak'' tabirlerini kullanmak zorunda kalıyoruz, çünkü fizik kurallarının olmadığı bir yerde insanoğlu aciz kalıyor, kaldı ki basit bir mikrorganizma ile (grip) baş edemeyen bir teknolojiye sahibiz...

Onu bunu bırak atom saatleri ile yapılan testler ile on beş katlı bir apartmanın birinci katı ile ile en üst katı arasın da bile zaman farkı olduğu ispatlandı... uzayda eğim ne kadar fazla ise zaman o kadar yavaşlar...eğimin en fazla olduğu yer gökcisimlerinin merkezidir...karadelikler işte merkeze doğru çökerek oluşur ve yıldız yok olur... yok olduğunda olay ufkunun arkasında kaldığı varsayılır ve olay ufku denen yer, uzay ufkunun ötesidir ve orada biz insanların fizik yasası geçersiz kalır...işte bu yüzden zaman ve evrenin büküldüğü yerdir karadelikler...

Hawking'in yanıldığı nokta şuydu karadelikler'in radrasyon yaydığını söylemiştir ve senin yanıldığı yer dediği benim sözlerimin ispatı olmuştur çünkü karadeliklerden yayılan karadeliğin içine girip yok olmuş ve evrende serbestçe gezebilme imkanı bulmuş maddelerdir...Tıpkı Sirus'un 15 sene öncesini gördüğümüz gibi belkide milyonlarca sene ötesinden gelen maddeler...

Venomanic bunu beğendi.
  3. BOSNAK

BOSNAK Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    ist-izmir
    marthel bunu beğendi.
  4. kimodedim

kimodedim Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    bence bunların yanıtlarını yakınlarda almanız olması
    çünkü big bang deneyi 10 eylül'de baslıomuş cern'de...
    hedef tanrı maddesini ortaya çıkarmak
    cestli görüşler var bi kısım bilim adamları bu deneyin dünyanın sonuna yol acabilecegini düşünürken
    bi bölümü ise ortaya çıkan enerji dolaısıyla zamanda yolculugun mümkün olabilecegi kanısında
    bekleyelim görelim en somut adım bu şuanda

Mestano bunu beğendi.
  5. Venomanic

Venomanic Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    Castorpollux, gerçekten güzel açıklamışsın. Fakat ben henüz karadelikler fiziksel bir nitelik taşımaz görüşünün doğru olmayabileceğini düşünüyorum. Karadelikler hakkında yeterli sayıda somutlaşabilmiş teorik çalışma elde edilmedi. Bu çalışmaları görmeye bizim ömrümüz yeter mi bilinmez ama şimdiden karadeliklerin fiziksel açıklamalara sahip olabileceği ihtimalini gözardı etmemeliyiz.

castorpollux bunu beğendi.
  6. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    deneye 3 gün kaldı.bakalım nolcak.bazı insanlar dünyanın sonu yapmayın diyorlar :) iyi bir vücut yapmadan ölmek istemem hehe.
    arkadaşlar hepinizin yazısını okudum bu konuda cidden çok kafa patlatıyorsunuz.böyle şeyleri bilim adamlarının düşünmesinden yanayım ben ondan pek ilgilenmiyorum :)

7. noghay

noghay Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    Karadeliğe Karadelik teorisi adını ben takmadım.Savunucusu:

http://www.ntvmsnbc.com/news/278635.asp

8. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Yarın çok büyük bir deneyin başlangıcı yapılacak arkadaşlar, asıl deney ise yarınki başarılı olursa 1-2 ay sonra yapılacak. Bununla ilgili bilgi edinmek isteyen arkadaşlar bu akşam ntv'de bu deneyle ilgili yapılan belgeseli izlesin lütfen...

9. marthel

marthel Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    yarın ki yapılan deneyde birçoğunun savunduğu gibi dünyayı yutacak bir aksilik olursa bunun gerçekleşmesi 50 ay sürecekmiş..2008'e 50 ay eklersek 2012 senesine varırırz..yani azteklerin binlerce yıl önce dünyanın yok olacağını söyledikleri tarihe...

ozzers bunu beğendi.
  10. ozzers

ozzers Üye

Beğenileri:
    141
    Ödül Puanları:
    53

çok güzel yakalamıssın

yani insanoğlu kendi kendini yok edicek
    ama daha diğer ırklar vardı eatchicken

11. Overlord

Overlord Üye

Beğenileri:
    100
    Ödül Puanları:
    0
    protonların çarpışması zaten dünyada milyonlarca kez kendiliğinden gerçekleşti, eğer karadelikler kararlı olsaydı çoktan insanlık yokolmuştu ...

12. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    İnsanlığın yüreğine su serptin:D

marthel ve glory bunu beğendi.
  13. Denis

Denis Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Antalya
    Bu konu hep hayran olduğum ve fırsat buldukça, aklımın elverdiğince okumaya çalıştığım konudur.

2 şey eklemek istiyorum. Kendimce bilgiler.

Birincisi ; Einstein : '' Zamanda yolculuk mümkün lakin yapılamaz ''

Nedeni, kütle ışık hızı duvarını aştığında etkileşim kalmayacağından zamanın ötesine geçer. Ancak bu durumda zaman duracağından dolayı kütlesi tüm evreni kaplayacaktır. Bu nedenle imkansızdır.

İkincisi, zamanın kütle etkileşimi olduğudur. Yer çekimi, hız, kütle vb. herbiri birer ektendir, birbirleriyle girdiği etkileşimde (Elektronların) yaşadığımız olaylar, olgular vs. yani zaman gerçekleşir.

Paralel evren,kuantum fiziği ve dahası giriyor işin içine.

Kesin bilgiler yok, neye inanmak sizi heyecanlandırıyorsa ona inanın derim ben.

14. endomurat

endomurat Yeni Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilişim Uzmanı
    Yer:
    İstanbul
    Kütlesi olan bir cisim ışık hızını aşamaz. Bırakın aşmayı erişemez dahi.

Işık hızından hızlı olarak düşünülen parçacık olarak takyonlar ileri sürülmüştür fakat bugün bunların gözlemlenmesini bir yana bırakın artık var oldukları dahi düşünülmemektedir. Nitekim Einstein'ın ünlü formülündeki v2/c2 ifadesindeki v c den büyük olursa ne olura düşünülmüş olan bir parçacıktır.

Daha detaylı bilgi için;

http://en.wikipedia.org/wiki/Tachyon

Sayfayı Paylaş