İnsülin direncim mi var?

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve Emre Abcak tarafından 1 Ekim 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Emre Abcak

Emre Abcak Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    8
    Selam beyler benim sorum şu olacak 1 haftadır definasondayim 3 kilo verdim hızlıca fakat bunun çoğu ödem attım ondan verdim benim asıl sorum günlük bazal metabolizma kalorisinin altında alırsak her türlü kilo verirmiyiz

2. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    başlığa cevap vermek için girdim soru çok başka :)

insülin direnci yüksek olduğunda belirtilerden en barizi yemek yediğin halde aşırı halsizlik, gün içinde titreme bayılma hissidir..zira vücut (kas ve yağ hücreleri özellikle) salgılanmış olan insülini algılayıp kandaki şekeri hücre içine sokamaz ..(bu nedenle çabuk acıkır hatta canınız çok tatlı çeker) kandaki şeker (glikoz) seviyesi düşemez.Düşemedikçe pankreas üstü bez insülini artırır ama zamanla yeterli seviyede üretemez hale gelir ..bu durumda kanda çok daha fazla glikozla yaşarsınız ve sonrası patlak veren organlar..
    modern diyet bilimi 1800 kalori alacak kişiye bile sık yiyin diyerek aslında sürekli yüksek insüline neden olur ama bunu kabullenmezler.insülin direnci yüksekliği diyabetten önceki son duraktır..

insülin leptin dedilen hormonla tersinir çalışır ve leptin yağ depolarını enerjiye çeviren hormondur.insülin kanda 5 saat kadar yemek yenmediğinde düşüyor ortalama ve bu sürede insüin azalırken leptin artıyor..özetle yağ yakmak için insülini yükselmemiş bir vücuda ihtiyacınız var.

BMR yani bazal metabolizma oranı yaşaman için gerekli kaloridir..senin gnlük faaliyet ve sporunu da dahil ettiğin TDEE hesaplayıp onun ortalama 300 kalori altında alırsan yağ yakarsın.. son olarak kalori çok önemli olmakla beraber bu kalorinin glisemik indeksi düşük gıdalarla sağlanması hem insülini tepe yapmaz hem de yağlanmayı azaltır..

TDEE (günlük toplam enerji harcama değeri) bu hesap makinesini kullanabilirsin..imzamda da var..
    https://www.bodybuilding.com/fun/macronutcal.htm

zeo64, emre erdem ve freezekuul bunu beğendi.
  3. Emre Abcak

Emre Abcak Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    8
    Cevabınız için teşekkür ederim 10 gündür definasondayim 88 kilo Sabah aç karnına ölçü yorum boy 174 şuan 10 gün geçti ve sabah ackarna 84 kiloyum ilk günlerde hızlı bir kilo azalışı oldu fakat sonradan düştü aldığım kalori 1500 ya eder ya etmez fakat benim bmh 2000 civarı ben yaklaşı en az 500 kalori daha az alıyorum günlük beslenmem sabah 2 yumurta tam 2 tane kepekli ekmek yanına biraz fıstık ve yeşilçay. Öğlen. Okulda 200 Gr yeşil mercimek akşam genelde ya cardio yaparım yara ağırlık antrenmanı sonrası yine yeşil mercimek ama az yanına ya et yada yumurta bu şekilde beslenmem

4. freezekuul

freezekuul Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Muhteşem cevap bir sorum olucak kandaki insülin 5 saat te düşer demişsiniz bu spor yapan dengeli beslenen hızlı metebolizmaya sahip insanlarda mı 5saate düşüyor yoksa her insanda bunun düşme süresi aynı mı ne demek istediğimi anladınız hocam bu konuyu biraz açar mısın işin ehli olduğun belli

5. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    792
    Ödül Puanları:
    123
    Obezlerde insülin direnci olur ama çok kilolu değilsin. Türkiye'de yüzde 8 diyabet var çok yüksek bir oran. Açlık glikozuna ve hba1c'ne baktir. Gerçekten seker ve beyaz ekmek gibi yüksek glisemik indeksi olan yiyecekler insülin direnci gelistiriyor onlardan uzak durmak gerek

6. Emre Abcak

Emre Abcak Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    8
    Ya tahminimce %20 yağ oranım vardı 2 hafta önce şuan belki düşmüştür biraz çünkü 4 kilo verdim ama ağırlıklarda hiçbir düşüş yok hatta ağırlık bile arttıryorum bazı antman larda kaloriyi ciddi düşük alıyorum ama kas kaybı yaşadığımı düşünmüyorum fakat gün içinde ve antmanda fazla enerjili olamıyorum

7. freezekuul

freezekuul Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Enerjik olamamanın sebebi düşük kalori Alman zaten vücut ihtiyacı 2k kalori altında zaten halsiz kalman normal bendede oluyor bu yağlar gidene kadar sabretcen

8. Emre Abcak

Emre Abcak Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    8
    Ya losin alıyordum 20 gündür oda bitti o biraz canlı tutuyordu en azından en büyük faydası antrman sonrası ve cardio sonrası alınca besliyordu şimdi oda yok normal beslenme zaten günde 3 öğün yiyorum bulkta iken 5 öğün yerdim sık yemememin sebebi sürekli insülin salgılanmasi istemiyorum bide aldığım karbonhidrat ta zaten sabit yeşil mercimek kepekli ekmek gün içinde yani

Sayfayı Paylaş