İmpingement Sendromu (Atıcı veya Yüzücü Omzu)

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve cevrentekin tarafından 27 Kasım 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. cevrentekin

cevrentekin Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ankara
    Merhaba arkadaşlar. sizlerle neredeyse 1 senedir başıma dert olan omuz sakatlığım, omuz sıkışması yani impingement sendromundan benim gibi vücut geliştirme yapan ve bu sakatlıktan ötürü sorun yaşayan arkadaşlar varmı diye merak ederek bu başlığı açtım.hikayem şu; geçen sene ocak ayında askerlik görevimi yerine getirirken arkadaşlarla basketbol oynadığım sırada yakalandım bu merete. ısınmamıştım yeterince ve ani bir ters hareketle omzumda şiddetli bir ağrı oldu ve ben bunu önemsemeyip basketbol oynamaya devam ettim ancak bu sırada omzum yine ağrıyordu. (çok amatörce davranmışım gerçekten resmen salaklık:( ) sonrasında akşam eve gittiğimde ağrı devam etti ve ben küçük bir incilmedir diyerek üstelemedim hatta buz tedavisi bile yapmadım. sadede geleyim sonrasında geceleri uyurken çok şiddetli omuz ağrılarıyla uykumdan uyanıyordum. ve şınav çekmeye çalıştığımda dahi omzum çok ağrıyordu. askerde olduğum için rahatça doktora gidemedim birazda önemsiz birşeydir diye düşünerek geçer ne olacak diye bir yanılgıya düştüm ve neredeyse 2-3 ay sonra askeri hastehaneye gittim. doktor kas yırtılması olabilir dedi ve ona göre tedavi önerdi. sonrasnda ağrım geçmeyince yine gitttim MR çektirdim bu sefer ve sorunun impingement sendromu olduğu ortaya çıktı doktora söyledim ben 10 yıldır bu sporla uğraşıyorum yaniii hemen iyileşip tekrar spor yapmak istiyorum diye ama doktor uzun bir süre geçmeyebilir hatta kalıcı dahi olabilir dedi bana iyice demorelize olmuştum o an. neyse askerlik bitti. kolumu ve omzumu zorlamadım açıkçası yaptığım en ağır egzersiz şınav çekmekti ama bugün uzun süreden sonra spor salonuna gittim ve çalıştım ama ne yazıkki omzumda hala çok şiddetli bir ağrı var
    eskiye nazaran daha iyi ama yinede ağrılık kaldırırken canıım acıyor:( bu durum acayip canımı sıktı. doktora gidip cerrahi tedavi gerekiyorsa artık onu yaptırmayı düşünüyorum başka çare kalmadı gibi görünüyor.
    siz siz olun kesinlikle iyice ısınmadan sportif bir aktiviteye başlamayın!!!

Buraya kadar sabredip beni okuduysanız teşekkürler. sevgili arkadaşlar sizinde başınızdan böyle bir sakatlık geçtiyse (umarım geçmemiştir!) yahut bir yakınınızın, ve eğer tedavi olduysanız, herhangi bir yöntemle tamamen iyileştiyse omzunuzdaki sakatlığınız ve eskisi gibi rahatça spor yapabiliyorsanız, bu hususta bilgi verirseniz tecrübelerinizi burada bizlerle paylaşırsanız bizde faydalanmış oluruz. şimdiden alakadar olan arkadaşlara teşekkür ederim.

Son düzenleme: 27 Kasım 2010
  2. cevrentekin

cevrentekin Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ankara
    arkadaşlar bu konuyla ilgili olarak tecrübesi olan birisi yokmu acaba ?

3. jay cutlar

jay cutlar Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    burak şengül
    Yer:
    Ankara
    Sana benzer bir durum geçen hafta başıma geldi. Pullover hareketinin ilk tekrarında omuzu çok geriye mi attım artık tam bilemiyorum.Sanki omuzum çıkacak gibi oldu.Senin dediğin ağrı meydana geldi.2-3 gun boyunca ne ağırlık kaldırabildim nede isteğim gibi hareket ettirebildim.Sanki yan deltoidde sakatlanma varmış gibi geliyodu ama sorunun eklemde olduğu anlaşılıyodu.Bende çok korktum uzun süre bu acıyı çekecem diye ama dediğim gibi 3günde tamamen geçti.Bu tür eklemsel sakatlanmalarda ve ağrılarda glukozamin baya faydalı geliyor.Senin sorununun tam olarak ne olduğunu bilmediğim içinde git bunu kullan diyemeyceğim. Biraz daha araştırmanı tavsiye ederim. Acil şifalar dilerim.

4. pashacan

pashacan Üye

Beğenileri:
    352
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul - bakırköy
    öncelikle geçmiş olsun demek isterim ama geçmemiş anladığım kadarıyla geçsin umarım demek isterim.

şunu söylemek isterim ki bir diş ağrısı bir omuz ağrısı çekmeyen bilemez.

sanıyorum 6 sene kadar önce zihniyetim ısınmanın cok haybeye olduğu beni antremana girmede yorduğu seklindeydi ve tezcanlıda bi adam olduğumdan hemen antremana dalmak isterdim hiç ısınmazdım omuz antremanı sonrasında omzum gitti 6 sene önce!!

arada şiddetli gelir arada gider ama 6 sene oldu hala izmit'e giderim ara sıra arabayı tek sol kolumla kullanırım her zaman ..o 1 saatlik yolculukta bile hala omzum öyle odun gibi kalır oynatamam ..halada düzeleceği yok ama antreman yapabiliyorum

sana şunu söylemek isterim
    her akşam üşenmeden buz uygula o bölgeye ağrı ayyuka çıksın biraz
    hatta buz pedlerinden al jeller war deep freeze e atıyosun buz gibi yakma yapısma olmuyo

1 ay filan sürekli uygula en azından bu siddetli ağrın belki azalır ve cahilce davranmadan biraz üzerine gitmek çivi çiviyi söker mantığı şart gibi
    hafif hafif o bölgeyi kuvetlendir ama sakın ama sakın butterfly tarzı omzu geriye atan hareketlerden kaçın

umarım en kısa zamanda düzelir

5. cevrentekin

cevrentekin Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ankara
    arkadaşlar ilgilenip msj yazdığınız çok teşekkürler. gerçekten çok can sıkmaya başladı bu omuzumdaki sakatlık bugün yine gittim salona ağrıyacağını bile bile gerçi yüklenmiyorum bile ama makara aşağı basışta bile bir hayli hissettiriyor yaptığım bütün hareketlerde hissediyorum omzumdaki ağrıyı ve acayip cansıkıcı bir durum. ağrısı olanlar ne dediğimi çokdaha iyi anlayacaklardır. pashacan önerilerin için teşekkürler deniyecem buz tamponunu umarım işe yarar. peki sana sorum olacak senin sorunundamı impingement sendromu? eğer öyle ise doktora görünmüşsündür muhakkak kısaca anlatsan seninde sakatlık sürecini ve neler yaptığını açıkçası merak ediyorum. ameliyat olmayı düşünmedinmi yada düşünmüyormusun şuan? açıkçası ben şimdiden düşünmeye başladım.

6. pashacan

pashacan Üye

Beğenileri:
    352
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul - bakırköy
    cevrentekin doktora gittim ilk olduğunda dayanılmaz haldeyken bir öngösterim olarak esasında mr vs. istedi voltaren krem vermişti ..
    mr için daha sonradan uğraşamadım sonrasında kronikleşti kaldı..

sende bilirsin bu olay ağrılarla sızılarla kolkola ilerliyo ağrılar eksik olmuyo bi yerden sonra açıkçası ben ihmal ettim.
    bildiğim kadarıyla buz koymanın en önemli mantığı ağrıyı su yüzüne çıkarmak oluyo .bi süre o ağrının ortaya çıktığı dönemde daha çok ağrı çekiyosun ama jel vs tedavi uyguladığında daha etkili oluyo buz uygulama durumunda.

ben doktor olayını çok ihmal ettim bi defa gittim jel verdi mr görmem lazım dedi
    bende üzerine gitmedim açıkcası
    hata ettim belkide

hiç kolay değil
    buz ve voltaren dene simdilik bence
    umarım en kısa zamanda düzeltirsin

cevrentekin bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş