İlk defa deadlift yaptım. Form videom.

Konusu 'Üye Videoları' forumundadır ve Zizxy tarafından 24 Şubat 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Zizxy

Zizxy Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Mobilya Makina Operatoru
    Yer:
    istanbul
    Hayırlı geceler arkadaşlar. İlk defa deadlift yaptım. Eksiklerimi ve yanlış yerleri söylermisiniz. Ağırlığı biraz fazla koydum ilk yapmama göre sanırım.70 kg ağırlık, 20 kg bar.. Toplam 90 kg ağırlık var..
    4 set 4 tekrar olarak yaptım.Çekilen Video 3. Sette çekildi..

2. Güç ve Fitness

Güç ve Fitness Üye

Beğenileri:
    118
    Ödül Puanları:
    43
    Üst pozisyonda belini arkaya doğru bükme bu omurgana gereksiz yük bindirir. Tutuşunu, diz pozisyonu görmek için hafif ön çapraz çekim daha da iyi olur, bar biraz önde gibi hareket boyunca ayağına değiyor olmalı.

3. marsfield

marsfield Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    indirip kaldirirken boynun cok ileri geri gitmis, mesela 13.sn de videoyu durdurursan gorursun. bence biraz daha hafif agirlik ile yap. formun oturdukan sonra yavas yavas arttir. basarilar.

bir de en son hareketi bitirirken kafan sag tarafaki agirliga dogru bakiyor, 14sn. bence formun ilk defaya gore kotu degil.

4. Zizxy

Zizxy Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Mobilya Makina Operatoru
    Yer:
    istanbul
    Buna dikkat ediyorum. Bar inerken bacaklarıma 0 geçiyor hocam.
    --- Mesaj birleştirildi, 25 Şubat 2017 ---
    haklısınız hocam ağırlıkları biraz azaltıp doğru formu yakalamam lazım. Boynumu sabitlemem lazım. Dikkat ediceğim bunlara.

5. Fırat Balkaya

Fırat Balkaya Özel Üye

Beğenileri:
    149
    Ödül Puanları:
    43
    Formda esneklik ile ilgili sıkıntı pek görmedim. Daha gergin başlayabilirsin ve belini daha çok sıkabilirsin. Ama kilitlerken kalçanı sıktığını hayal etmen gerekirken sen belini sıkmışsın. Bu uzun vadede sakatlığa sebep olabilir. Dizin inerken bara engel oluyor, inerken kontrollü ama daha öne ve daha serbest bırakarak inebilirsin. Biliyorsun deadlift hareketinin negatifi çok önemli değil, romanian deadlift yaparsın eğer negatifi de önemsemek istiyorsan. Normal deadlift, ağırlık yüklemek için. Kaldırmak için yani, indirmek için değil. Ama bunlar haricinde süper duruyor. Kalçanı deadliftten önce aktive edecek egzersizler yap vücut ağırlığınla falan, sonra farkı göreceksin.

6. Zizxy

Zizxy Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Mobilya Makina Operatoru
    Yer:
    istanbul
    Teşekkür ederim hocam. Bu ağırlık ilede alakalı. İlk defa yapmama rağmen 90 kg tercih ettim. Ağırlığı düşürüp daha iyi yaparak ilerlicem. Söylediklerinize dikkat edicem.

Fırat Balkaya bunu beğendi.
  7. mevsres

mevsres Üye

Beğenileri:
    828
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Gürcistan
    Form bence güzel, fakat hafiften Squat yapar gibi iniyorsun aşağı, bunun sebebi sanırım Ağırsağlam'ın yaratmış olduğu "Göğsünü göster" algısı, Deadlift eğilme hareketidir, göğüsünü aynaya tam olarak gösteremezsin, o Squat için geçerlidir. Özellikle Conventional Deadlift yapıyorsan bence daha zor, Sumo Deadlift'de göğsünü göster mantığı belki geçerli olabilir, onu pek bilmiyorum.

Sırtın yere ne kadar dik olursa o kadar iyidir diye düşünüyor insan, çünkü ben de düşünüyordum bir ara, ancak sonra anlıyorsun ki Deadlift zaten eğilme hareketi, göğüsün neredeyse yer seviyesine bakacak kadar eğiliyorsun zaten aşağı, aksi taktirde sırtını yer seviyesine dik bir şekilde Deadlift yapmaya çalıştığın zaman Goblet Squat tarzı bir şey yapmış oluyorsun.

Daha iyi anlaman için resimle göstereyim.

Bak squat tarzı Deadlift yapmaya çalışınca böyle gözüküyor.

Aslında olması gereken bu.

Bir de yukarı kalkarken bel kısmını bükmek yerine kalçanı sıkmalısın.

Bunlar dışında hiçbir sorun yok.

Son düzenleme: 25 Şubat 2017
    Fırat Balkaya bunu beğendi.
  8. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    792
    Ödül Puanları:
    123
    Mevsres e katılıyorum kalça ne kadar aşağı olup gövde dik durumda olursa hareket squata benzeyip quadricepsler daha fazla çalışır. Ancak bunun vücut yapısıyla da ilgisi var kollar vücuda göre cok uzun, femur ise vücuda göre kısaysa conventional deadliftte bile ister istemez gövde dik durur.

Son düzenleme: 25 Şubat 2017
    Zizxy ve mevsres bunu beğendi.
  9. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    Indurme sirasinda bacaklari daha erken devreye sokarsan sakatlanma riskin azalir.
    Bide indirirken kalcayi cok erken indiriyorsun
    Tam demek istedigimi anlatamiyirum ama inerken bi ara tekliyo vucut
    O teklemeyi engellersen ok
    Bunun disinda Guzel gorunuyo bu acidan

10. Zizxy

Zizxy Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Mobilya Makina Operatoru
    Yer:
    istanbul
    Haklısın dostum. Gögsü gösteri uyguluyorum. Kalçamı sıkmadım eksiğim bu. İnerken kalçayı squat gibi arkaya atıyorum eğiliyorum. Burayı dediğin gibi kalçayı sıkıp gövdemi indiricem resimdeki gibi.
    --- Mesaj birleştirildi, 25 Şubat 2017 ---
    Kalçamı sıkmamamdan kaynaklanıyor sanırım hocam. İnerken önce bacaklar daha sonra kalçayı sıkarak gövdeyi indiricem hocam kontrollü biçimde..

Sayfayı Paylaş