ölüm

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve ZERO tarafından 16 Kasım 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
 1. ZERO
  Offline

  ZERO Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2006
  Mesajlar:
  40
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  cok garip degil mi ölüm.ailenden sevdiklerinden ayrılıyorsun unutuluyorsun.yok oluyorsun
  sizler ölüm hakkında neler düsünüyorsunuz.sanki bi yolculuk mu desek bir sessiz gemimi desek nedesek bilmiyorum.ama ben cok korkuyorum sanırım içim bi garip oluyor :cry:
   
 2. ZERO
  Offline

  ZERO Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2006
  Mesajlar:
  40
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  SESSİZ GEMİ

  Artık demir almak günü gelmişse zamandan,
  Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.

  Hiç yolcusu yokmuş gibi sessizce alır yol;
  Sallanmaz o kalkışta ne mendil ne de bir kol.

  Rıhtımda kalanlar bu seyahatten elemli,
  Günlerce siyah ufka bakar gözleri nemli.

  Biçare gönüller. Ne giden son gemidir bu.
  Hicranlı hayatın ne de son matemidir bu.

  Dünyada sevilmiş ve seven nafile bekler;
  Bilmez ki, giden sevgililer dönmeyecekler.

  Bir çok gidenin her biri memnun ki yerinden.
  Bir çok seneler geçti; dönen yok seferinden
   
 3. Veyron
  Offline

  Veyron Özel Üye

  Katılım:
  10 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.884
  Beğenileri:
  436
  Ödül Puanları:
  93
  Yer:
  Republic Of Fenerbahce
  Bu dünya için yaratılmadığını bilen,

  dünyada cenneti yaşamayı saçmalık sayan

  hakka karşı görevlerini yerine getiren kişi ölümden korkmaz çünkü devamlı aklının bir köşesindedir ölüm .
   
 4. kim
  Offline

  kim Üye

  Katılım:
  28 Ekim 2005
  Mesajlar:
  160
  Beğenileri:
  26
  Ödül Puanları:
  0
  Ölümün Fizikî Mânâsı
  Prof.Dr. Osman ÇAKMAK
  İnsanı bütün maddî varlığından koparacak olan ölüm hâdisesi, insanın düşünmek dahi istemediği bir kâbus, onu görünüşte bütün sevdiklerinden ayıran bir yok oluştur. Halbuki insanın yaratılışında sonsuz bir yaşama arzusu bulunmakta ve bunun gereği olarak ölümsüzlüğü istemektedir.

  Günümüzde ölüm olayı bilimsel araştırma alanına girmiş bulunuyor. Konu, çok sayıda bilim adamı tarafından inceleniyor. Değişik metotlarla ölümün sırrına erişilmeye, ardındaki gerçeklere ulaşılmaya ve ölümden sonraki bir hayatın ihtimalleri ortaya konmaya çalışılıyor. Bu çalışmalar ölüm sonrası hayatın varlığı üzerine sondaj anlamına gelmektedir.

  İnsanın fizikî bedeni gerçekte trilyonlarca hücrenin düzenli ve uyumlu bir organizasyonudur. İnsan bedeninde her an milyonlarca eski hücre ölür ve yenileri ortaya çıkar. Gençlikte beden, kaybettiği nisbette yeni hücre üretebilir. Ancak, ileri yaşlarda bedenin hücre sayısında azalma başlar. Beyin hücreleri belirli bir yaştan sonra yenilenemez. Daha ileri yaşlarda kaybedilen hücre miktarı gitgide artar ve sağlam hücre sayısı azalır. Böylece hayat yavaş yavaş dengesini kaybeder. Gelir-gider dengesinin bozulmasıyla bedenin ahengi ve nizâmı bozulmaya yüz tutar, ister istemez ölüm ufukta görünür.

  Ölümün Belirtileri ve Gerçekleşmesi
  Bir organizma için ve özellikle en karmaşık organizmalardan biri olan insan bedeni için ölüm anının tam olarak tespiti tartışmalı bir durumdur. Ölüm anının tam ve kesin tespiti için değişik metotlar uygulanıyor. Ölen bir kişide klâsik olarak bir takım belirtilerin olduğu kabul ediliyor. Ölümle ilgili araştırmaların ifade ettiği ölüm öncesinde bir can çekişme devresi vardır. Ani ölümlerde bu safha kısa, kronik hastalıklarla ölümlerde ise saatlerce ve hattâ günlerce sürebilmektedir. Ölüm belirtilerinin başlıcaları şöyledir: Deri solgunlaşır ve esnekliğini kaybeder. Gözde, retinanın damarlarında kan dolaşımının durduğu görülür. Kaslar gerilimlerini kaybeder ve şişkin kısımlar gittikçe yassılaşır. Solunum durur. Nabız kaybolur. Ceset git gide soğuyarak çevre ısısı derecesine düşmeye başlar. Ölümden 2-3 saat sonra kas liflerinin katılaşması sebebiyle de ölüm sertliği başlar.

  Bütün bu belirtilere rağmen ölüm anının kesin olarak tespiti imkânsız görünüyor. "Yalancı ölüm" olaylarının dışında öldüğü kabul edilen bir çok kişinin, bir süre sonra dirildiği biliniyor. Lyall Watson'ın Ölüm Yanılgısı adlı kitabında aktardığı bilgiye göre, Deneysel Reanimasyon Fizyolojisi Lâboratuarı'nın ölüm tarifi şöyledir: "Şuur, refleksler, solunum ve kalb atışları gibi bütün hayat belirtilerinin son bulduğu, ama bir bütün olarak organizmanın henüz ölmediği, dokulardaki metobolik süreçlerin devam ettiği ve belirli şartlar altında bütün fonksiyonların yeniden başlatılacağı bir durum.."

  Sözünü ettiğimiz bu belirtiler aslında ölümün sadece dış görünüşü ve fizikî seviyedeki anlatımıdır. Ancak gerçekte, ölüm anında bu dış görünüşün dışında, fizik bedenden ayrı olarak birtakım ilginç, karmaşık ve henüz bir çok noktası açıklanmayı bekleyen hâdise ve değişimler de yer almaktadır.

  İkinci Beden Kavramı
  İngiltere'deki Southampton Hastanesi bilim adamları, ölümün hemen öncesinde yaşanan hâdiseler üzerine yaptıkları araştırmada, klinik olarak ölü kabul edilen kişilerin pek çok duyguyu yaşadıklarını tespit ettiler. Beynin fonksiyonlarını yitirmesinin ardından, yani hastanın klinik olarak ölü kabul edildiği dönemde, yaygın anlayışın aksine, hastaların çeşitli hisleri bulunduğuna dikkat çeken bilim adamları, bunların başında mutluluk gibi duyguların geldiğini belirtiyorlar. Bilim adamlarına göre, bu çeşit hastalar ayrıca zamanın aktığını anlayabiliyor ve ışığı algılayabiliyorlar. Southampton Hastanesi'nden Dr. Sam Qarniea ve Dr. Peter Fenwick'in yaptığı araştırmada, ölümün eşiğinden dönmüş 63 kalp hastasıyla yapılan röportajlardan faydalanıldı. Dördü klinik olarak ölü kabul edilen hayata dönmüş 63 hastayla konuştuklarını belirten araştırmacılardan Dr. Fenwick, "Akıl ve beyni birbirinden bağımsız değerlendirmek mümkünse, bu ölüm sonrasında şuurun uyanık kaldığı sorusunu gündeme getiriyor." diye konuştu. Bu araştırmanın neticeleri bütün dünyada yeni tartışmaları da beraberinde getirmektedir.

  Modern tıbbın öldü gözüyle baktığı altı kişi, beyin fonksiyonlarının çalışmaz olarak tarif edildiği sırada; önce çok parlak bir ışık hüzmesi gördüklerini, daha sonra ise tarifi çok güç, mutlu ve huzurlu bir dünyaya girdiklerini söylediler. Uzmanlar, birbirlerinden habersiz olarak yapılan araştırma sırasında altı kişinin de aynı ifadeyi kullanmasının gözardı edilemeyeceğini belirttiler.

  Ölümü şuurlu bir şekilde değerlendirmenin dışında, ani ölümcül kazalara uğrayan kişiler ise, kaza anında kendilerini çok rahat ve huzurlu hissettiklerini söylüyorlar. Lyall Watson, 'Ölüm Yanılgısı' adlı kitabında böyle anlarda, geçmişteki anıların canlandığını ve insanın bütün hayatının bir film şeridi gibi gözünün önünden geçtiğinden söz eder. Watson tespitlerini şöyle sürdürüyor: "Anılar, yerlerini son derece mistik bir ruh hâline bırakarak yok olmaktadır. Komaya giren hastabakıcı, vecd içinde Tac Mahal'in bir resmini seyretmekte olduğunu hatırlamakta; uçuruma yuvarlanan bir dağcı ise, anılarını şöyle anlatmaktadır: 'Bedenim kayalara çarparak ezilip parçalanıyordu, ancak şuurum bu fizikî yara ve acılardan bütünüyle bağımsızdı, onları hissetmiyordu bile."

  İnsanlar görünen fizik bedeni dışında görünmeyen ve öldükten sonra da varlığını sürdüren başka bir bedeninin varlığını hep hissetmişlerdir. Şimdi ise bir çok araştırmacı ve uzman kişi de, ikinci bedenin varlığından söz etmeye başlamışlardır. Bu bedene "astral" "eterik", "duble" gibi adlar takıldığını görüyoruz.

  Bir kısım bilim adamları tarafından önceleri üzerinde pek durulmayan ikinci beden kavramı; günümüzde bilimsel olarak belirlenmiş ve fotografları bile çekilebilmiştir. Uzun yıllardır araştırmacılar, yüksek frekanslı elektrik akımına yerleştirilen insan bedeninden yayılan parlak ışığı araştırıyorlardı. Canlılarda bir tür "kalıp enerji"nin, başka bir deyişle bir tür "enerji beden"in varlığına ilişkin bazı deliller elde edilmişti. Neydi bu enerji beden? Nereden kaynaklanıyordu?

  Madde ve Enerji İlişkisi
  İzafiyet Teoremi, madde hakkındaki görüşlerimizi çok derinden sarsarak değiştirmiştir. Kütlenin yalnızca enerjinin bir beliriş biçimi olduğunu ortaya koymuştur. Öte yandan enerji ise, aktivite, süreç ve hareketlilik ile ilgili olan bir çokluktur. Bir parçacık kütlesinin belirli bir enerjiye eşdeğer olması, söz konusu parçacığın statik bir nesne olarak algılanamıyacağı sonucunu doğurmaktadır. Buna göre bir parçacığın kütlesi dinamik bir varlık, yani enerji sürecinin kendisini dışa vurması ise, "kütle" biçiminde olacaktır.

  Son yıllarda yapılmış olan yüksek enerji dağılma deneyleri bize, parçacık dünyasının dinamik ve sürekli olarak değişen yapısını çok çarpıcı bir biçimde göstermiştir. Bu deneyler sonucu, maddenin tamamen değişken bir varlık olduğu ortaya çıkmıştır. Buna göre bütün parçacıklar, başka parçacıklara dönüştürülebilmektedirler. Parçacıklar enerjiden oluşturulabilirler, ya da tamamen enerjiye dönüştürülebilirler. İçinde bulunduğumuz dünyada, "temel parçacık", "maddî öz" ya da "yalıtılmış nesne" gibi klâsik kavramlar artık mânâlalarını kaybetmişlerdir. Böylece evrenin bütünü, birbirinden sıyrılamayan ve bağımsız olarak varolamayan enerji olaylarının olağanüstü bir dokusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kütlenin bir enerji şeklinden ibaret olduğunun anlaşılmasıyla, modern fizik; kütlenin sabit bir vücuda sahip maddî cisimcik anlayışından sıyrılıyor, ve atomlar maddenin özü ve temeli değil, "enerji hüzmeleri" olarak görülmeye başlanıyordu. Enerji ise, hareket ve faaliyetle ilgili bir kavramdı.

  Kuvvet ve madde ise, parçacık olarak adlandırdığımız dinamik olay ve yapıların çeşitli varsayımları ile ortaya çıkmaktadır. Ve bunlar birbirlerinden ayrı değildir. Onları daha çok aynı hakikatın farklı tezahür biçimleri olarak düşünmek daha doğru olur.

  Kütlenin esasen enerjinin bir biçiminden başka bir şey olmadığının keşfedilmesi yanında enerjiye seyrek bir madde nazarıyla bakıldı. Artık modern fizikte kütle, maddî bir öz ile bağlı tutulmamakta ve bundan dolayı da parçacıkların temel bir "maddeden" oluşmadıkları kabul edilmektedir. Artık parçacıkların bir enerji demeti olarak algılanmasına başlanmıştır. Fakat enerji, faaliyetle ya da süreçle ilişkili olduğundan, neticede atomaltı parçacıkların mahiyet olarak dinamik olduğu düşünülmeye başlanmıştır.

  Bu dinamik kalıplar, veya "enerji demetleri" maddeyi meydana getiren ve ona makroskopik açıdan sert bir görünüm sağlayan sağlam nükleer, atomik ve moleküler yapıları oluşturmaktadırlar. Böylece biz de, maddenin bir takım maddî özlerden meydana geldiği gibi hatalı bir sonuca varmaktayız.

  İnsanoğlunun nesiller boyu, deneme-yanılma yoluyla doğruyu bulma gayretleri, herşeyin mahiyetini öğrenme arzusu, bilimin sınırını ışınlardan da öteye vardırmış ve metafiziği bilimin gündemine sokmuştur. Âlemin bilimini yapmak, işleyiş prensiplerini ortaya koymak, Allah'ın insanlara bahşettiği merak etme, yorumlama ve araştırma kabiliyeti sayesinde bugün bilim, bilinmeyenlerin sınırlarını zorlamaktadır. Bilimin giderek inceleşmesi ve ilerlemesi, araştırmacıları maddeden öte varlıkları keşfetme ve yapısını sorgulama aşamasına vardırmıştır.

  Tabiatın derinliklerine inildikçe, enerji denen, mekânda yeri olmayan ve zaman boyutunun dışında kalan ışın türü yapıları incelemeye aldığımızda, alışageldiğimiz bilimsellik çerçevesindeki kavram ve tasarımları iptal etmek gerekir. Çevremizin sahip olduğu boyutların ötesine doğru gidildiğinde, mekanistik kavramların geçerliliklerini yitirdiği ve yerlerini "organik" kavramlara terkettiği görüldü. Bu yeni kavramlar ise, manevî temelli özellikler ile dikkatleri çekmektedir.

  Kirlian Fotograf Tekniği
  Varlıkların sadece görünen maddî yanlarından ibaret olmadığını, madde ve enerji perdesinin arkasında daha nice esrar saklandığını bu yöndeki gelişmeler bize söylemektedir. Bu gelişmelerden birisi canlılarda bir de enerji bedenin varlığını ortaya çıkaran ilginç bir olay, 1940'lı yıllarda yaşandı. Eski Sovyetler Birliği araştırmacılarından Semyon ve eşi Valentila Kirlian'lar, yüksek frekans alanı içindeki canlı organizmalar üzerinde bir fotograf tekniği geliştirdi. Kirlian ekibi yıllar süren çalışmaların sonucunda, insan, hayvan, bitki ve bütün canlıları kuşatan bu enerji alanının fotograflarını çekmeyi başardılar. Bu icatları, hastahanede yaptıkları bir gözlem sayesinde olmuştu. Bir hasta üzerinde uygulanan şok tedavisi sırasında cam elektrotlar aracılığıyla hastanın cildi üzerinde şerare atlıyordu. Bundan ilham alarak, Semyon Kirlian, cihazı evinde kurarak ilk denemeyi kendi üzerinde yaptı. Deneme sırasında hafif bir elektrik şoku ile birlikte mavi bir şerare görmüş, fotograf filmini banyo ettiği zaman da, parmağının silüetini elde etmişti. Parmağından çıkan alev alev ışımalar bu ilk fotografta açıkça görülüyordu.

  Bu tekniğe, mucitlerinin isimlerine atfen "Kirlian Fotografçılığı Tekniği" deniyor. Kirlian Kamerası, Rusya'daki bir çok üniversitede hayli ilgi gördü. 1968'de V. Inyushin, W. Grisshchenko, N. Vorobev, N. Shoinki, N. Federova ve F. Gibadulin adlı doktorlar, ortak bir bildiride şöyle demişlerdi: "Bütün canlıların, sadece atom ve moleküllerden yapılmış bir fizik bedenleri değil, aynı zamanda bir de bunun kopyası olan enerji bedenleri vardır." Bu ikinci bedene; "Biyoplazmik Beden" adını vermişlerdi.

  Biyoplazmik Beden ve Canlılık
  Bitkiler üzerinde yapılan çalışmalarda; solgun, kurumak üzere bulunan bir yaprak ile dalından yeni koparılan bir yaprağın çevreye yaydıkları ışıma arasında büyük fark olduğu gözlenmiştir. Dalından yeni koparılan bir yaprağın arka arkaya çekilen fotograflarında, ışımaların sürekli olduğu ve değiştiği görülmektedir. Ölü yaprakta ise hiçbir ışıma bulunmamaktadır. Yani canlılığın yok olmasıyla bu ışıma da, ona bağımlı olarak yavaş yavaş yok olmaktadır. Bir kısmı koparılan yaprağın çekilen fotograflarında ise kopan kısım tam olarak görülmekte, ancak bir süre sonra bu kısma ait enerjik alan kaybolmaktadır. Canlılar yavaş yavaş ölürken, biyoplazmik bedenin kıvılcım ve alevleri dışa doğru fırlamakta ve sonra kaybolmaktadır.

  Her şey çift yaratıldığından, fizik bedenimizin ikizinin, İslâmî literatürde "misâlî beden" olduğu belirtilir. Kirlian fotograf tekniği ile tespit edilebildiği anlaşılan misalî bedenin, daha başka birçok isimle de anıldığını görüyoruz. "Gılâf-ı nurani", "lâtife-i seyyâle", "esirî beden", "enerji beden", "ikinci beden", "perisperi", "duble", "astral vücut." İkinci bedenin aynı zamanda ruha kılıf ve elbise vazifesi gördüğü bildirilmektedir. Vefattan sonra da ruh, İlâhî hikmet gereği maddî kılıfı olan cesedi atar ama, misâlî bedeni çıkarıp atmasına izin verilmez.

  "Rusya'da Tanrıya Dönüş" adlı kitapta bu meselelerle alâkalı uzun açıklamalar vardır. Meselâ bir grup doktor şöyle demektedir: "Bütün canlıların atom ve moleküllerden yapılmış fizikî bedenlerinin yanısıra, bir de bunun kopyası enerji bedenleri vardır..."

  Amerikalı doktor Watters, yaptığı bir deneyde elli kadar çekirgeyi eterli pamuklara sarıp, öleceklerini tahmin ettiği andan itibaren odaya su buharı salarak fotograflarını çekti. Neticede öldükleri anlaşılan 13 çekirgenin hayallerinin tespit edildiği görüldü.

  Sovyetler Biriliği'nde beden dışı seyahat yapabilen yogiler üzerinde çalışılmaktadır. İnsanlar kriz, koma veya trans halinde ve anestezik tesir altında enerji bedenlerini kendiliklerinden dışarı atabilmekte, ruhları enerji bedenleri ile temessül etmektedir.

  Temessül, herhangi bir keyfiyette görünme demektir. Melekler de, cinler de temessül edebilir. İnsan düşüncesi de temessül ettiğinden Ted Serios (1960'lı yıllar) isimli bir Amerikalı, fotograf makinesi objektifine konsantre olarak baktığında, beynindeki düşüncenin kameradaki filme nakşedildiğini görmüştür.

  Evet, mücerret eşya fizik evrene tesir ediyor. Ve gün geçtikçe bunun delilleri artıyor. Rüyalarda hakikatler, kabirde ameller temessül eder. Ruh ise, ona kılıf olan misâlî bedeniyle temessül edince, kendisine (yani o şahsın maddî bedenine) benzediğini görürüz. Rüyada maddî bedenimizin istirahata çekilmesiyle ilginç bir mekanizma, misâlî bedenin cesetle bağıntısını koparmadan "misâl âlemi"ne götürür. Misâlî vücud zamansız ve mekânsız âlemde nice faaliyetlerde bulunur ve nice şahıslarla (fakat onların duble bedenleri ile) buluşur. Ölüm olayında ise misâlî vücut hiçbir bağıntı kalmamak üzere cesetten ayrılır. Yeni "bedensiz ruh"; "Berzah" âlemine uçarak yeni hayatına başlar.

  Durugörü Medyumluğu ve İnsan Aurası
  Nice sırların düğümlendiği ve kâinatın hizmetine verildiği insanoğlunun herbir ferdi de farklı bir âlemdir esasen. İnsanlar ortak özelliklere mâlik olsa da bazılarında değişik bir ruh hassasiyetinin olağanüstü gelişmiş olduğunu görürüz. Bu hassasiyet bazılarında kendini "durugörü" kabiliyeti şeklinde ortaya koymaktadır. Bu şahıslar bizim göremediğimiz bazı şeyleri gündüz, gözü uyanık halde veya trans hâline geçerek görebilirler. Enerji âlemini misâlî bedenleri müşahade için yaratılmış olan ve rüyada kullandığımız "ikinci gözler", normal hayatta da kullanabilmektedir. Bu şahıslar, insanların çevrelerinde renkli bir aura müşahede ettiklerini söylerler ve auranın hastalık ve sıkıntılı durumlarda renk değiştirdiğini, farklılaştığını belirtirler. Hattâ bu auradan insanın kişilik yapısını ve karekterini dahi anlayabilmektedirler.

  Bu tür hassas kişilerin ölmek üzere olan insanlar üzerinde yaptıkları gözlemlerden ise son derece ilginç ve açıklayıcı sonuçlar çıkmaktadır. Bunların gördüklerinin incelenmesi ve değerlendirilmesi gerekmektedir. Gözlemlerden çıkan sonuçlara göre, normalde canlılarda var olan ve kendisini aura şeklinde gösteren enerjik beden, ölüm anında fizik bedenden ayrılmakta ve beden dışında şuurlu bir şekilde hareket edebilmektedir. Âdeta fizik bedenin ölmesiyle ikinci beden, hayatiyet kazanmaktadır.

  Davis'in Gözlemleri
  Ünlü Amerikalı durugörü uzmanı Andrew J. Davis'in bir kadının ölümü ile ilgili gözlemi şöyledir: "Kadında, canın çıkış sırasında bedeninin beyin kısmında meydana gelen ve her an artmakta olan güçlü bir yoğunlaşma beliriyordu. Yoğunlaşan bu şey, çırpınmalar azaldıkça ve bedendeki sarılık arttıkça, parlak ve ışık saçan bir hâl alıyordu. Can çekişme sırasında görülen bu çırpınışların çekilen acı ile herhangi bir ilgisi olmayıp, ruh tarafından hissedilmezler. Bunlar tamamıyla organik olan birtakım hareketlerdir. Ölüm anı yaklaştıkça bedenin organları, boşalan torbalar gibi birer birer yatağa seriliyor, buna karşılık hastadan ayrı olarak, esirî (ruhî) bir bedenin oluşumu tamamlanıyordu. Can çekişen hastadan ilk kurtulan, esirî bedenin baş kısmı oldu ve yavaş yavaş diğer kısımları da ayrılarak tam ruhî bir beden olarak kadının başucunda ayakta durdu. Bu iki bedeni birbirine göbeklerinden, 'hayat bağı' dediğimiz parlak bir kordon bağlıyordu. Bu kordon kopunca bir parçası cesette kaldı. Herhalde cesedin derhal bozulmasını engelleyen budur. Kadının ruhî bedenî serbestliğe yavaş yavaş alıştı ve birdenbire ne yapacağını kestirmiş gibi harekete geçerek evden çıktı.'

  Yalnızca bir örneğini almakla yetindiğimiz böylesi gözlemlerin müşterek özellikleri, ölen kişinin bedeninden çıkan bulutumsu görüntüde ve bedene benzer bir nesnenin, bedene mânevî ışın türü bir kordonla bağlı olması ve kordonun kopmasıyla bu bedenin nereye gideceğini biliyormuşcasına yolunda gitmesi şeklinde sıralanmaktadır.

  Bu gelişmelerin ortak noktası, bedenimizin bütün organlarına tesir eden; onu canlı, şuurlu ve fonksiyonlu hâle getiren ruh ve misalî bedenin varlığının, bilim aynasında daha iyi görülmesidir. Ölüm denen olayın ikinci bedenin cesetten sıyrılmasından başka bir şey olmadığı, yokluğa ve hiçliğe yürümek değil, herkesin bir bir toplandığı yeni bir dünyaya geçiş köprüsü olduğu daha iyi anlaşılmaya başlanmıştır.
   
  rsxer bunu beğendi.
 5. ahmetgunduz
  Offline

  ahmetgunduz Üye

  Katılım:
  31 Ekim 2006
  Mesajlar:
  36
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  sağlık memuru
  Yer:
  istanbul
  ölüm sonsuzluğun başlangıcıdır.önemli olan bu sonsuzlukta nasıl yaşayacağındır onun içinde bu dünyada ne yaptın yaptın...bence namazla başla.mevlana ölümü bir gerdek gecesi gibi görmüş.ne kadar güzel dimi..selametle
   
 6. Karasan
  Offline

  Karasan Özel Üye

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  2.597
  Beğenileri:
  2.074
  Ödül Puanları:
  0
  Elbette herkesin kendi görüsüdür ama bende ölümden korkanlardanım, dinsel inançlar avutmuyor beni.
  Dünyada en çok hoşuma giden, seçebilme özgürlüğü, yani insan bu dünyada sonsuz olasılıklar içinde kendine göre seçimler yaparak yaşamına şekil vermenin sihrini yaşıyor.
  Ölümün bence en güzel tanımı, olasılıkların son bulması.
  Dünya insan öldükten sonrada devam ediyor, bunu bilerek dünyadan ayrılmak kolay değil.
  Artık onun nefes alıp veren, onun oluşumunda kendi çapında belirleyici olmaya devam edemeyeceğini bilmek çok acı birşey.
  Yaşlanmakta öyle, yıllar önce, beni çok etkileyen bir Jack London hikayesi okumuştum.
  Şimdilerde çaptan düşmüş, zamanının en güçlü boksörünün hikayesiydi.
  Diyordu ki, kim gençliğe karşı koyabilmiş ki, sen karşı koyacaksın.
  Dünya olanca gücüyle, yeni gençleri bulup ortaya seriyor ve bu sürekli yenileniyor, senin yitirmekte olduğun her sene, bitip tükenmeden yeni gençler türüyor.
  "Gençlik" hepimiz bir zamanlar buyduk, hatta şimdi bu "gençlerdeniz".
  Enerjisi tükenmeyecek gibi, hiç ölmeyecek gibi yaşamanın tadını çıkartıyoruz.
  Tıpkı yaşamda olduğu gibi gençlik konusunda da insanın sırasını savması kolay olmayacak.
  Bence bunun zor olması, acı vermesi çok doğal.
  Hayatı sevmek, genç olmaktan coşku duymak bence çok doğal, ve haliyle bunu yitirecek olmaktan üzüntü duymakta doğal.
  Bu benim kişisel görüşümdür, konuya dinsel açıdan yaklaşmak istemediğim için bunları yazdım, elbette herkes istediği gibi yaklaşabilir yaşam ve ölüme...
   
 7. izzet
  Offline

  izzet Üye

  Katılım:
  28 Aralık 2005
  Mesajlar:
  508
  Beğenileri:
  26
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  ogrenci
  Yer:
  Body_Land
  HAZİRANDA ÖLMEK ZOR


  orhan kemal'in güzel anısına


  işten çıktım
  sokaktayım
  elim yüzüm üstümbaşım gazete


  sokakta tank paleti
  sokakta düdük sesi
  sokakta tomson
  sokağa çıkmak yasak


  sokaktayım
  gece leylâk
  ve tomurcuk kokuyor
  yaralı bir şahin olmuş yüreğim
  uy anam anam
  haziranda ölmek zor!


  havada tüy
  havada kuş
  havada kuş soluğu kokusu
  hava leylâk
  ve tomurcuk kokuyor
  ne anlar acılardan/güzel haziran
  ne anlar güzel bahar!
  kopuk bir kol sokakta
  çırpınıp durur


  çalışmışım onbeş saat
  tükenmişim onbeş saat
  acıkmışım yorulmuşum uykusamışım
  anama sövmüş patron
  ter döktüğüm gazetede
  sıkmışım dişlerimi
  ıslıkla söylemişim umutlarımı
  susarak söylemişim
  sıcak bir ev özlemişim
  sıcak bir yemek
  ve sıcacık bir yatakta
  unutturan öpücükler
  çıkmışım bir kavgadan
  vurmuşum sokaklara


  sokakta tank paleti
  sokakta düdük sesi
  sarı sarı yapraklarla birlikte sanki
  dallarda insan iskeletleri


  asacaklar aydemir'i
  asacaklar gürcan'ı
  belki başkalarını
  pis bir ota değmiş gibi sızlıyor genzim
  dökülüyor etlerim
  sarı yapraklar gibi


  asmak neyi kurtarır
  sarı sarı yaprakları kuru dallara?
  yolunmuş yaprakları
  kırılmış dallarıyla
  ne anlatır bir ağaç
  hani rüzgâr
  hani kuş
  hani nerde rüzgârlı kuş sesleri?

  asılmak sorun değil
  asılmamak da değil
  kimin kimi astığı
  kimin kimi neden niçin astığı
  budur işte asıl sorun!


  sevdim gelin morunu
  sevdim şiir morunu
  moru sevdim tomurcukta
  moru sevdim memede
  ve öptüğüm dudakta
  ama sevmedim, hayır
  iğrendim insanoğlunun
  yağlı ipte sallanan morluğundan!

  neden böyle acılıyım
  neden böyle ağrılı
  neden niçin bu sokaklar böyle boş
  niçin neden bu evler böyle dolu?
  sokaklarla solur evler
  sokaklarla atar nabzı
  kentlerin
  sokaksız kent
  kentsiz ülke
  kahkahanın yanıbaşı gözyaşı


  işten çıktım
  elim yüzüm üstümbaşım gazete
  karanlıkta akan bir su
  gibi vurdum kendimi caddelere
  hava leylâk
  ve tomurcuk kokusu
  havada köryoluna
  havada suçsuz günahsız
  gitme korkusu
  ah desem
  eriyecek demirleri bu korkuluğun
  oh desem
  tutuşacak soluğum

  asmak neyi kurtarır
  öldürmek neyi
  yaşatmaktır önemlisi
  güzel yaşatmak
  abeceden geçirmek kıracın çekirgesini
  ekmeksiz yuvasız hekimsiz bırakmamak


  ah yavrum
  ah güzelim
  canım benim / sevdiceğim
  bitanem
  kısa sürdü bu yolculuk
  n'eylersin ki sonu yok!
  gece leylâk
  ve tomurcuk kokuyor
  uy anam anam
  haziranda ölmek zor!

  nerdeyim ben
  nerdeyim ben
  nerdeyim?
  kimsiniz siz
  kimsiniz siz
  kimsiniz?
  ne söyler bu radyolar
  gazeteler ne yazar
  kim ölmüş uzaklarda
  göçen kim dünyamızdan?


  asmak neyi kurtarır
  öldürmek neyi?
  yolunmuş yaprakları
  ve kırılmış dallarıyla bir ağaç
  söyler hangi güzelliği?

  kökü burda
  yüreğimde
  yaprakları uzaklarda bir çınar
  ıslık çala çala göçtü bir çınar
  göçtü memet diye diye
  şafak vakti bir çınar
  silkeledi kuşlarını
  güneşlerini:
  «oğlum sana sesleniyorum işitiyor musun, memet,
  memet!»

  gece leylâk
  ve tomurcuk kokuyor
  üstümbaşım elim yüzüm gazete
  vurmuşum sokaklara
  vurmuşum karanlığa
  uy anam anam
  haziranda ölmek zor!


  bu acılar
  bu ağrılar
  bu yürek
  neyi kimden esirgiyor bu buz gibi sokaklar
  bu ağaçlar niçin böyle yapraksız
  bu geceler niçin böyle insansız
  bu insanlar niçin böyle yarınsız
  bu niçinler niçin böyle yanıtsız?

  kim bu korku
  kim bu umut
  ne adına
  kim için?


  «uyarına gelirse
  tepemde bir de çınar»
  demişti on yıl önce
  demek ki on yıl sonra
  demek ki sabah sabah
  demek ki «manda gönü»
  demek ki «şile bezi»
  demek ki «yeşil biber»
  bir de memet'in yüzü
  bir de güzel istanbul
  bir de «saman sarısı»
  bir de özlem kırmızısı
  demek ki göçtü usta
  kaldı yürek sızısı
  geride kalanlara


  nerdeyim ben
  nerdeyim?
  kimsiniz siz
  kimsiniz?


  yıllar var ki ter içinde
  taşıdım ben bu yükü
  bıraktım acının alkışlarına
  3 haziran '63'ü

  bir kırmızı gül dalı
  şimdi uzakta
  bir kırmızı gül dalı
  iğilmiş üzerine
  yatıyor oralarda
  bir eski gömütlükte
  yatıyor usta
  bir kırmızı gül dalı
  iğilmiş üzerine
  okşar yanan alnını
  bir kırmızı gül dalı
  nâzım ustanın


  gece leylâk
  ve tomurcuk kokuyor
  bir basın işçisiyim
  elim yüzüm üstümbaşım gazete
  geçsem de gölgesinden tankların tomsonların
  şuramda bir çalıkuşu ötüyor
  uy anam anam
  haziranda ölmek zor!
  Hasan Hüseyin
   
 8. CENTAUR
  Online

  CENTAUR Guest

  Maddi kaygılarla çabalayıp durduğumuz esasında amaçları çok basit ve değersiz olan bu çileli hayatımızda bağzılarımız böyle durup bir düşünüyor sonumuz ne olacak ee sonra ne olacak diye.
  Ne olmuş yani zengin olacaksam, evleneceksem, gezip tozacaksam, çalışıp didineceksem, yorulup yaşlancaksam ne olacak yani hep aynı filimi defalarca seyretmek gibi.

  Bilim kendi dogmaları içinde çalışıyor bu konularda, din ve felsefe de kendi sınırları içerisinde

  Bana sanki düz yoldan saha ve sola çapraza sapan iki kişi gibi geliyor

  Buradaki endişe ve hatta paranoya şudur, ayağımızı yere sağlam bastığımızı, kendimize iyi bir hayat hazırladığımızı düşünürsek, bunların hepsi birgün yok olacak o sağlam bastığımız ayağımız bir gün toz toprak olacak,

  Peki bu ruhumuzu da sağlam kazığa bağlamış oluyor muyuz acaba

  İnsan en çok ta Cennet ve Cehennem hususunu düşünüyor

  Bu son üç paragraf felaket tellallığı gibi sanki

  Yoksa reankarnasyona mı inansak

  Ne yapsak rüyayamı yatsak

  Bende böyle büyük bir boşluk ve bunalım içerisindeyim aslında insan öyle bir düğüm oluyor öyle tıkanıyorki söz ile izahı mümkünsüz
   
 9. Karasan
  Offline

  Karasan Özel Üye

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  2.597
  Beğenileri:
  2.074
  Ödül Puanları:
  0
  Dinsel inanış insanı ölüme karşı rahatlatır, gerçekten imanı sağlam bir insan yaradanına kavuşacağı ve asıl sonsuz hayata ulaşacağı için sevinebilir.
  Ben Tanrıya inanıyorum, ölümün ne olduğuna dair bir fikrim olmamakla beraber iyimserim ölümün son olmadığı konusunda.
  Ancak cennet düşüncesi beni hiç avutmuyor.
  Açıkcası şu da var, sağlıklı bir insan olarak ölüme ve dünyaya bakmaktayız.
  Bunu unutmamak lazım, yani sakat, çok çirkin, ne bileyim, hayat içinde mutlu olma şansı bizlerden çok daha düşük birisi için, dinsel inanışları olmasa bile reenkarnasyon gibi çıkış noktaları aramak mantıklı olabilir.
  Ancak yaşamaktan memnun, ortlama bir insan olarak, ben dinsel huzurdan yoksun biri olduğumuda ekleyerek kendime göre bir çözüm yolu biliyorum.
  Benim gibi insanların yaşamına anlam katacak temel şey, kendini aşan bir iş yapmaktır.
  İş derken, bu bir anlık birşey değildir.
  Bu çok büyük bir holding kurmak olabilir, harika resimler yapmak ya da güzel bir roman yazmak olabilir.
  Ya da çok güzel bir aile kurmak ve harika evlatlar yetiştirmek olabilir.
  Yani insanın kendi izlerini taşıyan, kendisinden sonra varolmaya devam edecek, dünyaya gözkulak olacak birşeyler bırakma uğraşına girmesidir çözüm.
  Elbette, bunu yapmak ölümü tamamen çekilir bir hale getirmeyecektir.
  Belkide bu yüzden yaşlanmak var, bu yüzden sağlık sorunları var.
  Öbür türlü, tamemen sağlıklı, güçlü ve enerjikken ölmek çok daha zor olurdu.
  Derin konular bunlar gerçekten, ancak abidikgubidik dizilere her gün saatler vermek yerine, bence daha sık olarak, insanın kendi içine dönerek, kendini ve yaşama amacını sorgulaması gerek.
   
 10. B3RkOvi
  Offline

  B3RkOvi Üye

  Katılım:
  25 Şubat 2006
  Mesajlar:
  479
  Beğenileri:
  25
  Ödül Puanları:
  0
  Olum hakkinda en guzelini eskiya filminde ustad Sener Sen soylemis bence.


  "Korkma, sadece toprağa gideceksin. Sonra toprak olacaksın. Sonra sularla birlikte bir çiçeğin bedenine yürüyeceksin. Oradan özüne ulaşacaksın. Çiçeğin özüne bir arı konacak. Belki... belki o arı ben olacağım

  https://www.youtube.com/watch?v=QMO4Ah43M_g
   
 11. Despo
  Offline

  Despo ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  30 Mart 2004
  Mesajlar:
  7.961
  Beğenileri:
  6.072
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Danimarka
  Biraz Konu disi olacak, ama demeden gecemeyecegim.

  Pazartesi gecesi Alman kanalinda tekrar seyrettim, bu filmi defalarce seyredebilirdim, müthis film ve süper perfonmans Sener senden!
   
 12. sivasli
  Offline

  sivasli Üye

  Katılım:
  6 Ocak 2007
  Mesajlar:
  771
  Beğenileri:
  253
  Ödül Puanları:
  73
  insanın kendi içine dönerek, kendini ve yaşama amacını sorgulaması gerek.
  karasan insanin yasama amacini sorgulamasini gerek demissin.sence insanin en büyük yasama amaci allaha olan kulluk görevini yapmasi degilmidir
   
 13. CENTAUR
  Online

  CENTAUR Guest

  Evet bahsedilsin bu konulardan benim hoşuma gider, umarım güzel biryerlere varılır.
   
 14. Karasan
  Offline

  Karasan Özel Üye

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  2.597
  Beğenileri:
  2.074
  Ödül Puanları:
  0
  Ben farklı düşünüyorum...
   
 15. CENTAUR
  Online

  CENTAUR Guest

  Ölüm ötesi, var olmak veya var olmamak düşüncesi çok ağır ve karanlık bir mesele olduğu için çoğumuz bu olaylara pratik, alışılmış, emin ve sağlam bulduğumuz içinde yaşadığımız maddesel Dünya ya çeviririz ilgimizi fikrimizi ve düşünce yapımızı veya inançlarımızı, bu tamamen bir özgür irade ve saygı duyulması gereken birşeydir. Fakat önemli bir çoğunluğun yarasına kesinlikle merhem olmamaktadır nedense.
   
 16. sivasli
  Offline

  sivasli Üye

  Katılım:
  6 Ocak 2007
  Mesajlar:
  771
  Beğenileri:
  253
  Ödül Puanları:
  73
  bu senin hayatin farkli düsünmekte tabiki özgürsün karasan .
  ama bu dünyada bi deneme sürecindeyiz.topraktan geldik topraga gidecegiz.eger bu dünya kalsaydi ve gercek olsaydi ilk önce peygamberimiz hz muhammede kalirdi O ölmezdi....
   
 17. Despo
  Offline

  Despo ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  30 Mart 2004
  Mesajlar:
  7.961
  Beğenileri:
  6.072
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Danimarka
  Arkadaslar yine konu kural disi olmaya dogru gidiyor, biliyorum bu konuda dinler hakkinda konusmamak biraz zor.
  Kurallar:
  Dini baskı içeren mesajların sahipleri siteden uyarılmaksızın uzaklaştırılacaklardır.

  Bu nedenle dikkat etmenizi tavsiye ederim.
   
 18. sivasli
  Offline

  sivasli Üye

  Katılım:
  6 Ocak 2007
  Mesajlar:
  771
  Beğenileri:
  253
  Ödül Puanları:
  73
  ok despo uzatmayalim o zaman konuyu
   
 19. bukatto
  Offline

  bukatto Üye

  Katılım:
  4 Ekim 2006
  Mesajlar:
  452
  Beğenileri:
  119
  Ödül Puanları:
  53
  Meslek:
  Avea İletişim Hizmetleri A.Ş
  Yer:
  ANKARA

  başlığı görünce aklıma karasan geldi. kesin yazacak bir şeyleri vardır dedim :)
  karasan, senin iyi bir tartışmacı olduğunu düşünüyorum.

  söylediklerine saygı duyuyorum. ama katılmıyorum. söylediklerinden bir şey kafama takıldı.

  cennet düşüncesi beni hiç avutmuyor demişsin. bence bu gerçeği araştırırsan gerçek anlamda avunduğunu hissedeceksin.

  bu dediğim aynı, bildiğimiz bir şeyi unutmamak için tekrar yapmaya benzer. dini konularda bilgilerini tekrar etmek veya yeni bir şeyler öğrenmeye çalışmak hem seni bu gerçeğe yakınlaştırır, hemde manevi olarak avunmanı sağlar.

  her neyse. bir de (karasan buraları sana ithafen yazmıyorum :) ) insan bir şeylere tapınma fıtratı üzerine yaratılmıştır.

  yani ilk çağ insanlarına baktığımızda putlara taptıktıklarını anlayabiliyoruz ve biliyoruz. bu birşeyleri açıklamaya yeterde artar.

  insanlar acizdir. insanlar hiçbir şey kadar hiçbir şeydir. tapmaya ve inanmaya mecburdurlar. Allah a inanmazsın, gidersin araba na taparsın. gidersin evine taparsın. ama taparsın neticede.

  ölümden korkmuyorum. hatta çok ta istiyorum ölmeyi. ölmek çok güzel ve cazip geliyor bana. yaşım 22 olmasına ve çalışıp para kazanmama rağmen hiç birşey de gözüm yok, olamıyor.

  ne bir ayakkabı ne bir mont ne bir başka birşey. ölümü hatırlayarak yaşıyorum her an. bu şekilde yaşamasam belkide dönüşü olmayan bir hata yapabilirim.

  hee, yaşama amacın yok mu peki diyen olur şimdi.

  var tabiiki. hatta planlarım da var. ama kısa süreli planlar. ileriyi düşünüp kısa süreli planlar yapıyorum.

  ne bir ayakkabı ne bir mont ne bir başka birşey. ölümü hatırlayarak yaşıyorum her an. bu şekilde yaşamasam belkide dönüşü olmayan bir hata yapabilirim.

  yani hayata kalın halatlarla değil, pamuk ipliği ile bağlıyım. hayatta iken yaşadığım her an, sevdiklerimle vakit geçirmek var aklımda. hiç birşey den pişman olmadan, hiç bir şey için geç olmadan.

  sadece yaşlılar ölmüyor. yeni doğmuş bir bebe de ölebiliyor, arkadaşlarıyla dışarıda eğlenmeye çıkan fakat nereden geldiği belli olmayan bir kurşun tarafından, nereden geldiği belli olmayan ölüm tarafından hayatının baharındaki bir gençte. veya babam gibi, orta yaş denilen 35 inde de ölebiliyor insan.

  sual olmuyor Allah ın hikmetinden. bir yakınımızın başına gelen ölümde veya kendi başımıza gelen, veya bir olayda hayır aramak en doğru yol oluyor ölüme karşı.

  ölümü kabullendiğimiz zaman ölümü çoktan yenmiş olacağız. bu kadar..
   
  Mugen bunu beğendi.
 20. GyMania
  Offline

  GyMania Üye

  Katılım:
  28 Eylül 2006
  Mesajlar:
  253
  Beğenileri:
  14
  Ödül Puanları:
  0
  “Soluduğun şeyin hava olduğunu mu sanıyorsun?” Ortada hava diye bir şey yok. Sadece, solumazsak öleceğimize inanıyoruz.
   

Sayfayı Paylaş