Üyeleri forumdan uzaklaştırma için türlü bahaneler - Hitap maddesi degisikligi

Konusu 'Forum Hakkında' forumundadır ve Duratec tarafından 19 Şubat 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 24 üye.
  1. Duratec

Duratec Üye

Beğenileri:
    659
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Ankara
    Arkadaslar cok abartiyorsunuz (bakin cogunluga arkadaslar diye hitap ettim, ne demem gerekirdi bilmiyorum gerci ??)

Yahu burasi alt ustu forum.. insanlar birseyler ogrenmeye,bilgilerini paylasmaya giriyor. Kimisi de isten gucten dersten vb sikilmis gelmis burada kafasini dagitiyor.

Bastada dedim boyle cocukca yasaklarla ancak uyeleri foruma kusturursunuz. Ben ayni salona gittigim iyi kotu muhabbetim olan hardtime a forumda ismiyle hitap edemiyorum ya boyle bir sey olabilirmi ?

Yani suan 10 larca foruma uyeyim.. forumculuk nedir iyi biliyorum hic bir forumda bunun ornegi mevcut degil

Kotu niyetli olarak tanidigi tanimadigi herkese langir lungur hitap eden adamlar tabiki sikayet uzerine uzaklastirilmali ki boyle insanlar bir elin parmak sayisini gecmez zaten.

Ben hala soyluyorum bu kurallarin duzetilmesi lazim.. mkderatorler islerini iyi yapip kurallari cok siki sekde uyguluyolar. E oyle oluncada kelle kalmiyo forumda

Son düzenleme: 21 Şubat 2013
    Ocensers bunu beğendi.
  2. brhmcr

brhmcr Guest

Dikkatli oku yazdigimi Munzevi.

Kratos1 kimseye satasmadan herkesin bilmesi gereken bir konudan bahsetmis.Yeni konu acmak yerine varolan konudan devam etmek. Bunu neden sileyim, kimseye satasma yok, beni destekleme derdi yok, adam cikmis boyle olmasi lazim demis.

Dogru soyledigi icin de tesekkur etmisim.

Ha ama sen illa yok ben durduk yere sizi elestirmeye kalkacam bu basligin anlamini yitirmesini saglayacagim dersen o mesajlari da silecegim haberin simdiden olsun.

3. thetramp

thetramp Özel Üye

Beğenileri:
    2.368
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Elektrik-elektronik mühendisi
    Yer:
    manisa
    Bu kurallar kimsenin keyfinden almış olduğu kurallar değildir , hepsi yaşanmışlıklar ve tecrübeler sonrası ortaya çıkmış, buna fırsat verildiği takdirde daha öncede dillendirildiği üzere, hacım, hocam,birader, panpa vs. bunların ardı arkası kesilmez.

Mod a bildir üzerinden şikayetle moderasyonları yapılsın demişsiniz, bu teoride olabilirliği olan bir durum gibi gözükse de pratikte hiç adil olmaz. Öyle ki bir çok insan genelde bu konulara çok takıntılıdır, silinen editlenen yada uyarıldığı her mesajda üşenmeden sıkılmadan forumu arar tarar benzer mevzuyu bulup karşınıza çıkarır koyar ve buna neden yapmadınız der. Bu durumda adaletli olduğunuzu nasıl savunabiilirsiniz. Ki emin olun bu bütün yönetim üyelerinin çok sık karşılaştığı bir mevzudur ve brhmcr ye yukarıda sorulan kaç ay önceki mesajım silinmiş mevzusu da bununla ilgilidir.

Belli kelimeler uygundur bazıların da moderasyon yapılabilir durumu nasıl olabilir? bir kural koyulup bu uygulanmalıdır, yani kurala parantez açıp yasaklı kelimeler diye bir antiparantez kural yaratmamız durumunda bunun uygulaması hem üyeler hem yönetim için çok daha zor olur, genel bir nick ile hitap edin yönlendirmesinin uygulanması üyelere zor geliyorken bir de bunları kullanın bunları kullanmayın şeklinde bir kural olması uygulanması çok çok zor olan bir ihtimal.

Bir kural konulması inanın çok zor ve çok uzun süreçler sırasında olan bir olaydır, çünkü yönetimde bütün artıları eksileri, ne olacak neye sebebiyet verebilir her şey tartışılır en sonunda kural koyulur ve görürsünüz ki kural duyurusunda bir çok teşekkür almış olmasına rağmen uygulamada üyelerden tepki alırsınız. Daha kısa bir süre önce ÜYE FOTOLARI kısmına 6 aydan önce resim atılamaz diye bir kural koyduk ki bu gerekliliği olan bir konuydu, duyuruda çok olumlu tepkiler aldık ancak uygulama da sadece ben böyle kural mı olur diye 40 tane p.m. almışımdır.Hiç düşünmediğiniz açılardan bile tepki alabilirsiniz.

Yani demek istediğim kural la ilgili olarak kendinizce çok haklı olabilirsiniz, hatta teorik olarak yazdıklarınızda mantıklı olabilir, ancak bunu pratiğe uyguladığımızda çok daha fazla sıkıntı çıkar.Hatta şu an aklınıza gelmeyecek sebeplerden bile tepkiler alınır, çünkü her insanın doğrusu,isteği farklıdır. Bu sebeple bu kurallar tecrübe ve yaşanmışlıklar sonucu ortaya çıkmıştır diyoruz ve bu sıkıntıların zamanında yaşandığını gördüğümüz için bu gereklidir diyoruz.

1 kişi bunu beğeniyor.
  4. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    Yabanci bodybuilding forumlarinda bro, lad, pal, mate seklinde hitaplarin hicbiri sorun edilmiyor. Bence ornek alinabilir ve su ana dek hicbir sekilde en azindan takip ettigim forumlar dahilinde bunun sorun oldugunu gormedim. Bu tarz hitap sekillerinin sorun olmasi bir tek bizim kulturumuze ya da dilimize ait herhalde, kaldi ki bunda herhangi bir sorun teskil edecek durum da yok esasen.

Yani bir kisinin digerine, kardesim dedi diye, ben senin kardesin degilim! seklinde bir tepkiyi verecek insanlar ne yazik ki sadece ulkemizde bulunuyor sanirim. Bu acidan da kuralin hakliligi uzerine de dusunuyorum. Dedigim gibi bu kulturel bir mesele sanirim.

Zerk bunu beğendi.
  5. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Merhaba arkadaşlar,

Hitap konusu dışarıdan bakan birine çok katı gelebilir ama arkasında bir kaç yılın tecrübesini barındırıyor. Bu tür hitaplar size bir şey ifade etmezken, daha sonra bambaşka bir durumda hakaretamiz algılanabiliyor. Bir çok forum ya da sosyal paylaşım sitesinden farklı olarak, 18 yaş altı erkek üye yoğunluğu oldukça yüksek bir forumuz. Bu da, bazı konularda daha katı kurallar uygulamayı gerektirebiliyor.

Bu konuda yoruma açık olmamamızın bir sebebi de, bir miktarda moderasyonu kolaylaştırmak açıkçası. Her kullanıcı adı dışında hitabı, "bu dostça mı söylenmiş yoksa bunlar arkadaş mı" diye analiz etmek oldukça verimsiz olacaktır. Forumda silinen o kadar çok mesaj var ki farkında olmadığınız. Net bir kuralımız var ve bunu uyguluyoruz. Bu moderasyon yükü altında, işimizi olabildiğince verimli yapmaya çalışıyoruz.

Ayrıca, brhmcr gibi yönetim kadrosuna katılmadan önce de büyük bir özveriyle foruma katkıda bulunmuş, gerçekten kendinden çok fazlasıyla fedakarlıkta bulunan, iyi niyetli bir Co-Mod'a bu kadar saldırılmasına da anlam veremedim. brhmcr, belki de yönetim içerisindeki duygusallığa en az yer veren arkadaşımız. Son derece nesnel bir şekilde kuralları uyguluyor ve gerçekten büyük emek sarfediyor. Kendisine ancak teşekkür edebiliriz. Genç bir yönetime sahip değiliz ve iş yoğunluğunun arasında forumu işler tutmanın ne kadar zor olduğunu biliyorum. Bu durumda kendisinin yaptığı fedakarlıklar takdir edilecekken, böyle yerildiğini görmek üzücü. Bu konu altında bir daha kendisiyle ilgili şahsi yorum yapmamanızı rica ediyorum.

Forumda en nefret ettiğim şey başlık kilitlemek ya da mesaj silmek. Keşke bunlara hiç gerek olmasa. Ama bir başlıkta bir dolu teşekkür mesajının olması, ya da sadece basit bir hitap meselesi yüzünden alakasız bir başlıkta iki üyenin atışmasını görmektense, bu konuda tecrübelerimize dayanarak koyulmuş kuralları uygulamak zorundayız. Bizim için başlığını kilitlediğimiz ya da yazdıklarını sildiğimiz bir üyenin kim olduğu hiçbir şey ifade etmiyor. Amacımız sadece forumun işlerliği, buranın huzuru.

diez, Zerk, sthammer ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  6. Duratec

Duratec Üye

Beğenileri:
    659
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Ankara
    SCHWARZXXL

İyi yazmışsınız güzel yazmışsınız da bhmcr ye olan saldırılara değinmişsiniz genel olarak.Bana verilen ceza hakkında bir şey yazmamışsınız.

Şimdi her şeyi bir yana bırakalım.. Bu kadar şikayet eden,madur durumda kullanıcıyı da es geçin ve bana gelelim

2 saat arayla 2 kere hocam kelimesini kullandığım için tam 1 hafta (7 GÜN) uzaklaştırılmak sizce de ağır değilmi ?

Bu forumun 3 senelik üyesi , daha önce hiç ceza almamış birisi bunu hak ediyormu yada ?

Bilmiyorum bana hala çok mantıksız geliyor.. ve gördüğünüz üzere forumda bana katılan 30-40 kişi mevcut ve bu kişilerin çoğu sürekli aktif , yazı yazan kullanıcılar.

12 yaşındaki üyelerin forumda yaptıkları zirzopluklardan bizim sorumlu tutulmamız ve farkında olmadan hocam yazmam sebebiyle ceza almam anlamsız.

Bu konu çözülmediği sürece emin olun insanların her zaman Yönetim ile ilgili akıllarında soru işareti kalacaktır..

Moderatörlerin birbirini savunup kuralları destekleyen mesajlar yazması yerine bu kadar insanın şikayetçi olduğu bir konuya çözüm aramalarını beklerdim. (mod. lar zaten birbirini savunacak , üyeyi yönetime karşı savunan mod gördünüzmü hiç ?? benimkisi de laf yani.. )

Unutmayın ki en iyi şekilde hazırlandığı düşünülen yasalarda bile zamanla yanlışlar olduğu fark edilip düzeltiliyor. Ki siz Forum kurallarının kusursuz olduğundan aylarca,yıllarca süren deneyimle yazıldığından ve değiştirmeyi bırakın değerlendirmeye dahi alamayacağınızdan bahsediyorsunuz.

Saygılar

Son düzenleme: 21 Şubat 2013
    moothy, hardtime, münzevi ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  7. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Duratec, forum kuralları konusunda geri dönüşlere açık olduğumuzu defalarca söylememize rağmen bunları yazman ilginç.

Sana verilen ceza ile ilgili zaten söylenecekler söylendi. Diğer arkadaşların da belirttiği gibi, bir kişiye uygulanan yoruma açık olmayan bir kuralın başka bir üyeye uygulanmaması söz konusu olamaz. Senin "farketmeden", uyarıya rağmen bir kural ihlalini tekrarlamana, "o yanlışlıkla yapmıştır" şeklinde bir niyet okumayla yaklaşırsak, emin ol bir başkası da, "bana neden aynı ayrıcalık tanınmadı?" diyerek, böyle bir başlık açabilir.

Biz "bu kurallar değiştirilemez", demiyoruz. Elbette yönetim içinde konuşulacaktır. Ancak her talebi de koşulsuz şartsız gerçekleştireceğiz diye de bir kaide yok. Forum kurallarını oluşturmakta buraya emek vermiş insanların birikimleri ve daha önce yaşadıklarımızdan çıkardığımız dersler de son derece önem arz ediyor.

seytantuyu, diez, thetramp ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  8. Duratec

Duratec Üye

Beğenileri:
    659
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Ankara
    Bakın o zaman açıklamada bulunun bunu yönetime taşıyacağız aramızda konuşur ve kararımızı size bildiririz diyin.

Bu şekilde konuyu ortada bırakıyorsunuz biriniz diyorki bu kural değiştirilemez ve sanki tartışılması mümkün değilmiş gibi açıklamalar yapıyor , siz diyorsunuz ki bunu tartışabiliriz.

O halde rica ediyorum lütfen yönetime taşıyın , kendi aranızda tartışın ondan sonra kararı foruma bildirin

Ayrıca son sözü söyleyecek kişi kim ise onun da yazmasını bekliyoruz..

saygılar

Ocensers ve SCHWARZXXL bunu beğendi.
  9. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    öncelikle bir yöneticiyi hedefine alıp sürekli onu aşındırmaya çalışmak fırsatçılıktır..hele de "sen neden kuralı çok iyi uyguluyorsun " demek tam bir komedidir..işini yaptığı kuralları esnetmediği ve kırmızı ışıkta geçtiniz diye ceza yazan bir polisi eleştirmekten farkı var mıdır?kuralı polis mi koymuştur..
    bunun altında umarım bir yönetici üzerinden tüm yönetime vurma telaşı yoktur..

ikinci olarak arkadaşlar zaten gayet yeterli anlatmışlar ki hitap kural maddesi devam edecek yani yakın vadede değişmeyi düşünmüyoruz..banlama konusu kural gereğiydi ve brhmcr.ın işini eksiksiz yapması ile alakalı..yani kuralı gayet net uygulamış..onun bu hareketinin göz önüne çıkma sebebi biz diğer yöneticilerin farklı sebeplerden kuralı uygulamayışımızdır..yani onu eksikliği değil biz diğerlerinin eksikliğidir..en azından şahsım adına konuşuyorum..

yönetici değil kural maddesi tartışılabilir mi tartışılabilir bence ama banlama konusu "uyarılara rağmen ihlalin tekrarı" ile ilgili bir durumdur..burda da kuralın uygulanmasında bir problem yok..

hitap kuralları kalacak dediğim gibi ama detaylarını biz yönetim olarak değerlendireceğiz..konuyu kapatıyorum..katkılarından dolayı tüm üyelerimize teşekkür ediyorum..

kratos1, shaq, SCHWARZXXL ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  10. brhmcr

brhmcr Guest

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş