Çok kötü bir durumdayım! Lütfen yardım edin...

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve Maestrok tarafından 3 Kasım 2012 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 22 üye.
  1. Maestrok

Maestrok Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar. 19 yaşındayım. Öğrenciyim. 170 boyundayım. Geçtiğimiz yıla kadar aşırı kilo sıkıntısı çeken bir insandım. 2011 Kasım ayında kilo problemimi kafamda bitirip diyet ve spor eşliğinde kilo vermeye başladım. Hali hazırda güzel bir diyet ve düzenli salon programı ile spor yaparak 101 kilo ile başladığım bu yolda aynı şekilde bozmadan , açık vermeden 4,5 ayda 74 kiloya düştüm. 3-4 ay kilom hiç değişmedi. Değişmedi ama istediğim forma sokamadım vücudumu. Göbeğimin , kollarımın eskisi ile alakası bile yoktu ancak yine de kondisyonlu değildi. Diyete aynı yoğunlukta olmasa da devam ettim. Ardından okul ve iş yoğunluğu sebebi ile sporu bıraktım. Ve kestiğim ekmeği falan yemeye başladım. Beslenme düzenim biraz olsun bozuldu ister istemez. Geçen sürece baktığımda sporu ve diyeti bırakmam tam 5 ayı bulmuş. Bu boşlamadan sonra 80 kiloya çıktığımı gördüm. Bu işin ; bırak başla , bırak başla şeklinde bana sıkıntı olacağını düşünerek düzenli bir şekilde tekrar beslenmeme ve sporuma başlamayı istedim. Bunu istememin öncelikli sebebi de bir sınava hazırlanıyor olmam , 6 ay boyunca kampa çekilir gibi çekilmem lazım. Müzik üzerine bursluluk sınavı olduğu için doğru düzgün sporun haricinde evden dışarı çıkmak bile söz konusu değil gibi... Neyse bunun üzerine spor salonuna yazıldım. Bugün 1 ay oldu. Şu an 77 kiloyum. Yalnız ne yapacağım konusunda hiçbir fikrim yok. Salon yetkilisi babamın arkadaşı. Kendisi çok meşgul ve benimle yanlış ilgilendiği şüphesindeyim. Program falan yazmadan kendi kafasına göre , o an aklına ne geliyorsa onu yapıyorum. Başladığımda çok açık bir dille ne istediğimi söyledim. "Ben halimden hiç memnun değilim abi. Üzerimdeki bu sarkmalar mı , yağlar mı her neyse ondan kurtulup , çalışıp artık fit ve kondisyonlu bir vücuda sahip olmak istiyorum." dedim. O da bana 3000'lik L'carnitin almamın şart olduğunu söyledi. Bende ; "Tamam" dedim aldım ne yapayım. Şu an kullanıyorum. Ancak psikolojim tamamen bozulmuş durumda. Aynanın karşısına geçip , sallanan göbeğimi , göğüslerimi görünce midem bulanıyor. 1 ayda doğru düzgün bir gelişme olmayacağını zaten biliyorum şikayetim o yönden değil. Ama işte kimseden doğru , düzgün bir fikir bir yol önerisi alamıyorum.

Her gelmemde hemen hemen aynı hareketleri yapıyorum ;
    *15 dakika bisiklet.
    *10 dakika elliptical.
    *7 dakika twist.
    *4x50 sopa ile bar twist , bar eğim.
    *4x50 sopa ile oturup kalkma
    *4x50 dumble yan

Dışarıdan kalçanın haricinde , fit gibi duruyor vücudum. Çünkü göbek falan üzerime ne giysem resmen onun şeklini alıyor. Üstelik çalışınca vıcık , vıcık oluyor. Spor hocası babamın dostu olduğu için pekte bir şey diyemiyorum. Salonu değiştirmeyi de düşündüm. Ne yapacağımı gerçekten bilmiyorum. Kimseye derdimi anlatamıyorum. Son çarem burası oldu. Sizlerinde başını ağrıttım kusura bakmayın gerçekten. Tek istediğim birinin bana gerçekten yol göstermesi , ve istediğim vücuda sahip olabilmek. Başaracağıma gerçekten inanıyorum. Uzun bir süreç var önümde ; 6 ay. 6 ay bir fiil sporuma adepte olduktan sonra , daha daha devam edeceğime bırakmayacağıma inanıyorum. Ancak yürüyeceğim yolu bilmiyorum. Nasıl yapmalıyım , nasıl bir spor programı çizmeliyim kendime. Hangi hareketleri , nasıl bir beslenmeyi sergilemeliyim. Veya bu sarkıntılar veya yağlar her neyse işte... Bunların ilacı spor değilde , hastane mi..? Bilemiyorum. Lütfen bana yardımcı olun. Şimdiden çok teşekkür ederim. Allah razı olsun.

Ekli Dosyalar:

• 01.jpg
      01.jpg
      Dosya Boyutu:
      70,4 KB
      Görüntüleme:
      1.087
    • 02.jpg
      02.jpg
      Dosya Boyutu:
      84,7 KB
      Görüntüleme:
      1.171
    • 03.jpg
      03.jpg
      Dosya Boyutu:
      66,4 KB
      Görüntüleme:
      1.013
    • 04.jpg
      04.jpg
      Dosya Boyutu:
      69,2 KB
      Görüntüleme:
      1.200
  2. obensaltan

obensaltan Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    53
    hastanelik bir durumun yok
    4-5 ay ciddi ağırlık antremanları yap kilo yükseltmeye yönelik, kasların hacimlenince görüntü biraz kötü olabilir dert etme
    4-5 ayın sonunda ikinci aşamaya geç
    haftada 1 ağırlık, geri kalan tüm günler kardiyo antremanları yapıp beslenmeni de iyice azaltacaksın bu süreçte kademeli olarak
    öğünlerini sık ve az almaya çalış
    yatmadan 4 saat öncesinden sonra asla yemek yeme
    bol bol su iç
    yağ ve şeker ekmek falan onlarla vedalaş
    ilk 3-4 aylık süreçte karbonhidrat ve proteinini eksiksiz al
    sonraki kardiyo sürecinde karbonhidradıda iyice azaltacaksın

işin özeti 3-4 ay sıkı ağırlık
    sonra 3-4 aylık güzel bir kardiyo ile çakı gibi olursun
    l-carnitin falan hepsi hikaye, ama whey protein tozu yararlı olur,proteini minimum yag ve karbo ile almak için ...

Son düzenleme: 3 Kasım 2012
    Maestrok bunu beğendi.
  3. mrmajestic

mrmajestic Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Boyun kısa olduğu için biraz sıkıntı çektiğini görüyorum, ilerleyen süreçte inşallah zayıflayacaksın darısı benim başıma.

Maestrok bunu beğendi.
  4. boks

boks Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    38
    Eğer zayıflamak ve forma girmek istiyorsan sadece kardiyo ve kuvvet antrenmanları yap.(şınav-mekik-barfix) kardiyo ile zayıflarken , kuvvet antrenmanı ilede vücudun sıkılaşacak.Yüzme, boks,kickboks gibi yorucu olan sporları da tercih edebilirsin.Yalnız kuvvet antrenmanları çok yorucudur bitirir adamı.Ertesi gün yapmak isteyip - istemeyeceğinden emin olamayabilirsin.Herşey iradene bağlı...

https://www.bodyforumtr.com/makaleler/antreman/kendi-agirliginla-kuvvet-kazan.html

Başarılar.Ayrıca çok kötü bi durumun yok.Vücut geliştirme hayatında başarılar.

Maestrok bunu beğendi.
  5. MyShadowKing

MyShadowKing Üye

Beğenileri:
    137
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Kotu bır sorunun yok . Tek yapman gereken sabırla sporunu guzel bır sekılde devam ettırmen . Onun yuzunden bence o salondan cıkmalısın ve yardımcı bır hoca bulmalısın . Ayrıyetten baslangıcta oldugunu varsayarsak herseye yenıden basladıgın ıcın yanı fazla uzulmemeye mutlu olmaya ve ınat ederek sonuca varacagına yogunlas . Basarılar dılıyorum abı kolay gelsın .

Maestrok bunu beğendi.
  6. El Diablo

El Diablo Üye

Beğenileri:
    1.595
    Ödül Puanları:
    103
    Selam Maestrok,

kardio ve ağırlık antrenmanı yapman vücudun şekillenmesi ve yağ kayıp etmesi için en iyi yöntem.
    Haftanın 3-4 günü ağırlık ve haftanın 5-6 günü kardio yapabilirsin. Bu demektirki bazı günleri ikisini bir arada yapman gerek.
    Lütfen şu sopa çevirmeyi, twist ve yana eğilmeyi bırak kendini sakatlamadan. Bu hareketler hiç bir işe yaramıyor. Buna harcıyacağın zamanı kardio yap veya ağırlık çalış.
    Forumda çok güzel antrenman programları mevcut tur( diye düşünüyorum, gerçi hiç araştırmadım ama öyledir).
    Beslenme ile ilgili zaten her şeyi forumda bulabilirsin.

Selamlar

7. TeKiller

TeKiller Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    0
    kardiyo yanında ağırlıkta calısırsan yavas yavas vucudun sekıl almaya baslıcaktır

trabzonspor ve Maestrok bunu beğendi.
  8. RobertDeCraon

RobertDeCraon Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Ankara/TanSpor
    Maestrok bunu beğendi.
  9. Maestrok

Maestrok Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Ortaya genel bir plan çıkartmak istiyorum. Son nokta cinsinden bir nev-i. O yüzden bilgi sahibi olan , bana yol gösterecek , fikir beyan etmek isteyen tüm büyüklerimi , yaşıtlarımı davet ediyorum bu konuya. Şimdiden çok teşekkür ederim...

BB olayı (açılımı) nedir veya neler yaptın kardeşim ?
    Senin vücudun da gerçekten şu anki halimi andırıyor :)

Teşekkür ederim abicim. Kulağımda bulunduruyorum bu programı...

Salon antremanlarının dışında haftada bir veya iki gün yüzmenin faydası olur mu ? Yoksa bunlarla hiç uğraşmayıp iyi bir salonda , iyi bir hoca ile sorunumu çözebilir miyim ?

Bu hareketlerin gerçekten işe yaramadığını duyduğumda şaşırdım. O kadar sık yaptırıyordu ki , ben bile benimsedim artık. Misal , ben hiçbir zaman koşu bandı kullanmadım. Her giriş ve çıkışımda 15-20 dakika bisiklet + 10 dakika elliptical. Bunlar çok kafama takıldı , doğru mu değil mi diye. Buraya özgüvenim aracılığı ile bu konuyu açmak bile beni rahatlattı ama şu an aklımda sadece bir kaç soru var. Yapmam gereken nedir ? Spor mu yapmalıyım veya başka bir şey mi ? Spor yapacaksam nasıl bir program çizmeliyim kendime , neleri yapmalıyım ? Bu süreç ne kadardır , nasıldır gibi işte....

10. _zgr_

_zgr_ Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Çanakkale-İstanbul
    -Fotolardan anladığım kadarıyla vucudunun kas oranı epey düşük. Bence şu an ilk iş olarak vücuttaki kas oranını yükseltmeye bak. bunun için programında çok eklemli egzersizlere ağırlık ver.
    -Kardiyo yapabilirsin ama önceliği ağırlık antrenmanına ver. Kas kütleni arttırırsan ilerde yağ yakman çok daha kolay olur.(kardiyoyla kas kütlesini efektif olarak arttıramazsın)
    -Anladığım kadarıyla kafan epey karışmış sarkıklardan kurtulup fit bir vucuda sahip olmak için 1. aşama olarak kas kütleni arttırman(ağırlık idmanı) ve sonrada yağ oranını düşürmen gerek. bu her 2 aşamada da beslenme, dinlenme ve antrenman 3 lüsüne azami dikkat et
    -Kas kazanma ve yağ yakım dönemlerinde beslenme farklıdır bu farkları öğren ne yiyip yemeyeceğini. farklı görüşler var hepsini oku dene kendine en uygununu bul. ama bu iş beslenme olmadan olmaz bunu aklından çıkarma.
    -Her ay aynı yerde foto çek gelişimini gör, yeterince kas kütlesi kazandığına kanaat getirdiğinde yağ yakımına geçersin.

Maestrok bunu beğendi.
  11. boks

boks Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    38
    Hatta hiç salonla uğraşmadan sadece yüzme yapabilirsin.Yüzmeyi düzenli ve iyi şekilde yaparsan daha iyi olur.Tabi yanında koşacaksın düzenli olarak kardiyonu yapacaksın.Sabah koşuları yağ yakmak için en güzelidir.Zaten yüzme yaparken vücut geliştirmeye ihtiyacın olmayacak.Yüzücülerin vücutlarına bak istersen.

Maestrok bunu beğendi.
  12. RabbitHole

RabbitHole Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    ben senden daha fena durumdaydım. imzama bakabilirsin

Maestrok bunu beğendi.
  13. RobertDeCraon

RobertDeCraon Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Ankara/TanSpor
    body sporuna başla kardeşim bb derken ondan bahsettim.

Maestrok bunu beğendi.
  14. Maestrok

Maestrok Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Tekrar tekrar teşekkür ederim. Diyet olarak "Karatay Diyeti" yeterli olur mu ? Yoksa uygun bir diyet önerir misiniz ? Onun dışında yapmam gereken kesin bir salon programı önerebilir misiniz rica etsem ?

15. sthammer

sthammer Guest

Program tavsiyesi
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/body-buildinge-yeni-ba-layanlar-t12393.html
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/body-buildinge-yeni-ba-layanlar-t4738.html

Program görüntülü
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/bodye-yeni-ba-layanlar-1-t8672.html
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/1-ay-hareketleri-pano-eklinde-t42546.html

En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/en-ok-sorulan-sorular-ve-t11375.html

Karatay diyetiyle 3 ayda 8 kilo vermiştim, askerde bir arkadaşım da 16 kilo vermişti. Öğünler arası 4-5 saat açlık olduğundan biraz sıkıntılı bir diyettir açıkçası, ağırlık çalışması ve kardiyo yapacağını düşünürsek, zeuss bu diyet hakkında güzel toparlamış https://www.bodyforumtr.com/vbforum/ya-lanman-za-veda-edin-t47630.html?t=47630

mr_dblue bunu beğendi.
  16. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123
    Senin yerinde olsam babamla oturur konuşur ve iyi bir salona giderdim en azından twist,yana egilme,sopa cevirme yaptırmayan.
    Bunun dısında dr steelhammer in verdigi linkleri iyice oku bilinclen.
    Basarılar.

sthammer bunu beğendi.
  17. Maestrok

Maestrok Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bu hafta farklı bir salonla görüşeceğim. Bu konuyu olduğu gibi hocaya okutmayı düşünüyorum. Emekleriniz ve düşünceleriniz için , defalarca kez teşekkür ederim...

18. Rinkushichi

Rinkushichi Üye

Beğenileri:
    1.138
    Ödül Puanları:
    103
    Ben senden kötü durumdaydım deriyi katlayıp kemerin arasına sıkıştırıyordum pantalon giyerken, 2 sene içinde vg sayesinde sarkıklar tamamen geçti sayılır hala göbek bölgesinde çok az da olsa var ama sorun değil 1 yıl içinde onlar da gidecek, ben kara kara düşünürdüm ve ailem dahil herkes doktora git ameliyat harici geçmez bunlar ne biçim vücudun var diye de bir ton laf söyleyip eleştirirdi beni, çok şükür herkesi susturdum.

Yani hemen geçmesini bekleme, düzenli vg+dengeli beslenmeyle en az 1 sene ver derinin düzelmesi için emin ol düzelecek.

Son düzenleme: 18 Kasım 2012
  19. paramedic35

paramedic35 Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    acil tıp
    Yer:
    izmir
    benden iyi durumdasın ama sabretmelisin