Çeviri yapabilirim.

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve abjkli tarafından 2 Mart 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
 1. abjkli
  Offline

  abjkli Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2014
  Mesajlar:
  24
  Beğenileri:
  16
  Ödül Puanları:
  13
  Cinsiyet:
  Bay
  Merhaba Bodyforumtr ailesi,
  Özellikle ve çoğunlukça çevrilmesi istenen kaynakları boş zamanlarımda bu sporun ve bizlerin yararına çevirebilirim.Böylece bu alanda faydalanabilecek Türkçe kaynak sayımız da artmış olur nitekim.Çeviri isteklerinizi buradan iletebilirsiniz.
  Herkese iyi çalışmalar.
   
  wrestler, neverbackdown. ve crazy5800 bunu beğendi.
 2. typer
  Offline

  typer Üye

  Katılım:
  7 Nisan 2014
  Mesajlar:
  37
  Beğenileri:
  9
  Ödül Puanları:
  18
  Cinsiyet:
  Bay
 3. abjkli
  Offline

  abjkli Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2014
  Mesajlar:
  24
  Beğenileri:
  16
  Ödül Puanları:
  13
  Cinsiyet:
  Bay
 4. abjkli
  Offline

  abjkli Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2014
  Mesajlar:
  24
  Beğenileri:
  16
  Ödül Puanları:
  13
  Cinsiyet:
  Bay
  Herkese fayda sağlaması dileğiyle.Referans göstererek bu metni kullanabilirsiniz.

  Soya lesitini testestoron seviyesi açısından zararlı mıdır?

  Özet: Evet soya lesitini bilimsel araştırmaya göre östrojen oranını artırırken testesteron oranını düşürür.

  Bizler yiyeceklerimizdeki soya katkılarından; besinleri temiz bir şekilde ve besin ögelerini inceleyerek yediğimizde kurtuluruz.Bunu için soya içermeyen protein tozları ve soya içermeyen vitaminleri bir listede derledik.

  Soya lesitini testestoron seviyesi açısından zararlı mıdır?

  Bizler soya proteininin,ununun ve diğer ürünlerinin testesteron ve östrojen seviyelerini kötü şekilde etkileyen bol miktarda fitoestrojen ve fisterol içerdiğini biliyoruz.Bunu testesteron alıcılarını kapatarak ve östrojen alıcılarını tüm vücut boyunca birbirine bağlayarak yapar. Yani soya lesitini testesteron oranı düşürür ve östrojen seviyesi artıırır.

  Soya lesitini

  Soya lesitini nedir? Bir nevi yapıştırıcı görevi gören ve böylece kakao ve kakao yağını birarada tutarak çikolatanın parçalara ayrılmasını önleyip bir bütün halinde durmasını sağlayan bir emülgatördür.Emülgatörler yıllardır kullanılır ancak son 10 yılda bir çok yiyecekte ucuz bir alternatif olan bir malzeme olarak soya ortaya çıktığından ve sonrasında mucizevi bir yiyecek olarak tanıtılıp her yerde durmadan yiyeceklerimize katılmıştır.

  Soya Lesitini ve Soya Proteini arasındaki Bağ

  Evet artık soya proteini ve soya unundan uzak durmamız gerektiğini biliyoruz.Peki ya soya lesitini? Bazıları soya lesitinin en az soya proteini kadar kötü olduğunu söyler bazılarına göre ise fisterol ve fisterojen değerinin düşük olduğunu ve böylece sorun oluşmayacaktır.Her halükarda soya lesitini her şeyin içinde! Basit bir beslenmeye geçmedikçe soya lesitinini beslenmemizden çıkarmak neredeyse imkansız.

  Sonuçlar:

  Özellikle soya lesitinin soya proteini kadar kötü olduğunu söyleyen somut bir çalışma bulamasam da lider br soya lesitini üreten şirketin fisterol oranını bağımsız bir şekilde test eden bir websitesi buldum. Microbac labaratuarlarında yapılan teste göre test edilen soya lesitinin yaklaşık ~2,300 ug/g fisterol içerdiğini gösteriyor.(Bu durum soya lesitininin ağırlık olarak %0.23 ünün fisterolden oluştuğu anlamına geliyor. Soya proteinindeki fisterol miktarını araştırırken ürünlerinin soya yararlarını öven Silk soya sütünün websitesi ile karşılaştım. Bir servislik Silk Hearth Health .65 gr fisterol, 6.25 gr ise soya proteini ihtiyacını karşılar.Bendeki buzdolabında duran Silk Almond Milk 1 kupayı 1 servislik oalrak gösteriyor sanıyorum ki Silk Hearth Health ile aynı servis miktarına sahip. 245 gr soya sütünü bir bardağa tekabül edeceğini farz edersek soya sütünün ağırlık olarak %0.2 oranında fisterol içerdiğini gösterir. Yani doğru! Soya lesitini soya sütüyle aynı oranda fisterol içeriyor.


  Sıradaki soru şu: Yiyeceklerimize tam olarak ne kadar soya lesitini konuluyor? Fda kanunları yalnızca içeriklerin belirtilmesini gerektiriyor ancak içeriklerin miktarını gerektirmiyor. Eğer az miktardaysa soya lesitini yemek muhtemelen problem yaratmayacaktır. Ancak yediğin yiyeceklerin içerikl listesine göz at.Tipik Amerika beslenmesi neredeyse her yemekte soya lesitini içerir. Her gün bu küçük miktarlar üst üste birikir.

  Peki soya lesitini konusunda nasıl davranmalıyız?

  Tüketeceğin yiyeceğin besin içeriklerine göz atmaya devam edin.Soya lesitini içeren yiyecekleri tüketmemeye çalışın.Soya lesitinine daha sağlıklı bir alternatif ayçiçeği lesitinidir. Ben Silk Almond Milk'in besin içeriklerini incelediğimde Silk şirketinin sağduyulu bir şey yaptığını görünce şaşırdım çünkü ucuz bir alternatif olan soya lesitini yerine ayçiçeği lesitini kullanmışlar.

  Sonuç

  Gelecekte soya failini daha fazla inceleyeceğiz. Şu an için bir süreliğine araştırmam gereken -besin içeriklerini incelerken gördüğüm- farklı bir fail var. Et, meyve, sebze, kuruyemiş ve kabuksuz meyve gibi sağlıklı besinleri tüketerek soya lesitinini beslenmemizden çıkarmak nispeten daha kolay ancak beslenmemizi takviye ettiğimiz protein tozu ve vitaminler konusuna gelince, çok az soyasız alternatifle karşılaşıyoruz. Bu da soya içermeyen protein tozları ve soya içermeyen vitaminleri bir listede derlememizin sebebi zaten!
   
  onurr_535, Created By Loss, wrestler ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
 5. Bekci
  Offline

  Bekci Üye

  Katılım:
  13 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  3.358
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  EU
  Emeğine sağlık
   
  abjkli bunu beğendi.
 6. gbz21
  Offline

  gbz21 Üye

  Katılım:
  18 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  213
  Beğenileri:
  152
  Ödül Puanları:
  53
  Cinsiyet:
  Bay
  Sean nalewanj videolarını çevirebilirsin.Gerçekten faydalı ve önemli konulara değiniyor
   
 7. abjkli
  Offline

  abjkli Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2014
  Mesajlar:
  24
  Beğenileri:
  16
  Ödül Puanları:
  13
  Cinsiyet:
  Bay
  Hangisinden bahsettiğinizi bilemem ki hocam video linkini göndermeniz gerekli.
  İyi çalışmalar.
   
 8. neverbackdown.
  Offline

  neverbackdown. Üye

  Katılım:
  11 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  1.366
  Beğenileri:
  911
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Mike tyson ın antrenman programının çevirisi var ama programdan sonra bir şeyler yazıyor zahmet olmazsa boş zamanda çevirebilirmisiniz


  Before jogging in the morning he did a lot of stretching followed by 10 jumps onto boxes and 10 bursts of sprints, then he went jogging.
  At 12pm he sparred.
  At 3pm he did focus mitt work or heavy bag work inside the ring. He warmed up for all ring work with light exercises such as skipping or shadow boxing or speed ball.
  At 5pm Tyson did 10 quick circuits, each circuit consisting of: 200 sit-ups, then 25-40 dips, then 50 press-ups, then 25-40 dips, then 50 shrugs, followed by 10 mins of neck work on the floor. What an animal!

  Tyson said that the shrugs "built his shoulders up" to help unleash punches with his short arms whilst at the same time building endurance in the neck. It should be noted though that Tyson couldn't do any more than 50 sit-ups a day and 50 press-ups a day when he was 13, but gradually increasing the reps each week got him to a higher level over many years, so that he was doing 2000 sit-ups inside 2 hours every day by the time he was 20!

  Mike told Ian Durke (Sky commentator) his above workout regime when he visited England to watch a Frank Bruno fight in March 1987. Durke told Mike that Bruno trained like a bodybuilder and asked Mike about this, but Mike said that floor exercises and natural exercises work better. Mike explained that his punch-power comes from nothing more than heavy bag work "works your strength through the hips" he said, despite doing shrugs with a barbell he said that lifting weights has about as much resemblance to punching as "cheesecake" (contradicting himself though due to doing shrugs).

  His mentor Cus D'Amato realised that, due to Tyson's style, he needed punch-power (not that he didn't have it naturally anyway). So Cus got Mike very heavy bags to hit for a 13 yr old, and Cus gradually increased the weight of the bags Tyson used over time so that by the age of 18-19 Tyson was banging bags that no other man could budge! Also, Cus used to order Tyson to go jog 3 miles with 50lbs on his back because he didn't want Mike growing any taller (because it didn't suit his style)!

  Whether Mike was exaggerating or telling tall tales (to frighten or confuse future opponent Frank Bruno), is not clear. However, you gotta remember this was Mike Tyson. He was already naturally very strong, bone structure of a dinosaur, unlike your average man, or any professional prize fighter for that matter!


  The high reps dp make sense, though. Pushups and other calisthenics still build a lot of mental toughness and overall well being. You can also add resistance to your pushups by using a weighted vest or a power pushup strand.

  I asked my dad, a boxing fan, what he remembered from his time in the gym. He heard that Sugar Ray Robinson, and Ali, never lifted weights. The way Ray Robinson trained back in the 1930's roughly the same way he trained in the 1960's.

  Old fashioned boxing training was really just a specialized form of calisthenics. It is simple, effective and relatively inexpensive. The problem with it is that it becomes rather boring and that is why boxers are notoriously negligent with their training. Everything changed in 1977 when Arnold Schwarzenegger starred in a movie called Pumping Iron.

  That is the point where weightlifting suddenly became a necessity in nearly every sport including boxing. Why you ask? The answer to that question is very easy, calisthenics are BORING! When you pump up your muscles you get a rush that you will never get from the old fashioned stuff. Training became fun when when the weights came out. Boxers are still negligent with their training, proper training that is. But I have noticed these past 30 years there are a lot more muscular boxers than there once was.

  If you read Joe Frazier's book on boxing technique, he recommends not touching weights at all either. Calisthenics and cardio-type exercises can give you all the conditioning you need, aside from actual boxing workouts.
   
 9. gbz21
  Offline

  gbz21 Üye

  Katılım:
  18 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  213
  Beğenileri:
  152
  Ödül Puanları:
  53
  Cinsiyet:
  Bay
  Mesela alttaki videolar iyi olabilir.Hatta youtube kanalı kurabilirsin çeviri üzerine.Şimdiden teşekkürler   
 10. typer
  Offline

  typer Üye

  Katılım:
  7 Nisan 2014
  Mesajlar:
  37
  Beğenileri:
  9
  Ödül Puanları:
  18
  Cinsiyet:
  Bay
  çeviri için çok çok teşekkürler
   
 11. abjkli
  Offline

  abjkli Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2014
  Mesajlar:
  24
  Beğenileri:
  16
  Ödül Puanları:
  13
  Cinsiyet:
  Bay
  ne demek hocam.hepimize yararlı olması dileğiyle.
   
 12. abjkli
  Offline

  abjkli Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2014
  Mesajlar:
  24
  Beğenileri:
  16
  Ödül Puanları:
  13
  Cinsiyet:
  Bay
  Çeviri isteğiniz aklımda.Boş bir zamanımda çevirmeye çalışacağım.
  İyi çalışmalar.
   
  neverbackdown. bunu beğendi.
 13. abjkli
  Offline

  abjkli Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2014
  Mesajlar:
  24
  Beğenileri:
  16
  Ödül Puanları:
  13
  Cinsiyet:
  Bay
  @neverbackdown. Anlaşılır olması dileğiyle.

  Tyson sabah koşuya çıkmadan önce, 10 kez kutular üzerine sıçrama ve 10 kez de burst of sprint ( hızlı olarak karşıya koşma) yapardı. Ardından koşuya çıkardı.

  Saat 12.00’da boks alıştırması yapardı.

  Saat 15.00’da ringde focus mitt work (bir kişinin diğer kişinin elindeki eldiven tarzı eşyalara oynaması) veya kum torbası çalışması yapardı. Ring çalışması için ip atlama , shadow boxing (karşında birisi varmış gibi boks yapma) , speed ball( boksta alıştırma için kullanılan top benzeri eşya) egzersizi gibi hafif alıştırmalar yaparak ısınırdı.

  Saat 17.00 da Tyson 10 devrelik hızlı bir çalışma yapardı. Her devre çalışması 200 mekik , 25-40 arasında dips 50 omuz silkme ve sonrasında 10 dakika zeminde boyun çalışması yapardı. Ne kadar hayvanca değil mi!

  Tyson shrug ''omuzları kaldırıp indirme'' yapmanın kısa kollarla yumruk sallayabilmeye yardım ettiğini ve aynı zamanda boyunda da dayanıklılık inşa ettiğini söylüyor. Ancak şu da bilinmeli ki Tyson 13 yaşındayken günde 50 mekik ve günde 50 şınavdan fazlasını yapamıyordu.Kademeli olarak tekrarları artırrmak yıllar sonunda onu daha yüksek seviyelere getirdi: ki böylece 20 yaşına kadar her gün iki saat içinde 2000 mekik çekiyordu.

  Mike Tyson Mart 1987’deki Frank Bruno maçını seyretmek için İngiltere'ye gittiğinde antrenman beslenmesini Sky’ın maç spikeri olan Ian Durke'a anlattı. Durke Mike'a Bruno'nun bir vücutçu gibi çalıştığını söyledi ve bu konuda ona danıştı ancak Mike zemin hareketleri ve doğal çalışmaların daha çok işe yarayacağını söyledi. Mike yumruk gücünün kalçalara kadar gücü etkin hale getiren kum torbasıyla çalışmasından ileri geldiğini açıkladı. Halterle omuz silkme yapmasına rağmen ağırlık kaldırmanın daha çok etkili olduğunu söylerdi.(ki omuz silkme yapması bu dediğiyle çelişiyordu)

  Mike’ın koçu Cus D'Amato Tyson’ın tekniğiden dolayı yumruk gücüne ihtiyaç duyduğunu fark etmişti. (doğal yoldan elde edememesinden değil) Bu yüzden Cus Mike'ı 13 yaşında bir çocuk için çok ağır olan kum torbaları ile çalıştırttı. Cus kademeli olarak Tyson’ın çalıştığı kum torbalarının ağırlığını artırdı. Böylece 18-19 yaşına kadar Tyson hiç bir insanın kımıldatamayacağı kum çuvallarını perçinliyordu. Cus aynı zamanda Tyson’a sırtında 50 Ibs ağırlık ile 3 mil koşu yapmasını isterdi çünkü Mike'ın daha fazla uzamasını istemiyordu (çünkü uzaması Tyson’ın tekniğine uymazdı.)

  Mike’ın ( gelecekteki rakibi olacak Frank’ı korkutmak veya onun aklını karıştırmak için) anlattığı veya abarttığı uzun hikayeler oldukça açık değil. Ancak hatırlanmalı ki bu Mike Tyson’dı. Tyson ortalama bir insanın veya bu husuta herhangi bir profesyonel dövüşçünün aksine doğal olarak çok güçlüydü, dinazor tarzı kemik yapısına sahipti.
  Ancak yüksek sayıda tekrarlar kilit noktasıdır. Şınav ve jimnastik hareketleri zihinsel dayanıklılık ve genel olarak sağlık inşa eder. Aynı zamanda ağırlık yeleği veya şınav barı kullanarak şınavlarına direnç katabilirsin.

  Box hayranı olan babama onun zamanında jimnastik hakkında neler hatırladığını sordum. Sugar Ray Robinson ve Ali'nin hiç ağırlık kaldırmadığını işitmiş. Ray Robinson'ın 1930’lu yıllardaki çalışma stili ile 1960 lardaki çalışma stili neredeyse aynıdır.

  Eski moda box eğitimi gerçekten jimnastiğin özelleşmiş bir biçimiydi. Basit, etkili ve ucuzdu. Bu stille ilgili problem oldukça sıkıcı olmaya başlaması ve bu yüzden herkesin bildiği gibi boksçuların antrenmalarını ihmal etmeleridir. Her şey Arnold Schwarzenegger’ın Pumping Iron adlı filmde yer almasıyla değişti.

  Bundan böyle ağırlık kaldırma aniden boks dahil nerdeyse tüm sporlarda bir gereklilik oldu. Ne diye soruyorsun ki? Bu soruya cevap oldukça kolay jimnastik hareketleri sıkıcıdırlar. Kaslarına kan pompalandığında eskimiş tekniklerle hiç bir zaman elde edemeyeceğin bir stres elde edersin. Ağırlıklar göz önüne çıktığında antrenman eğlenceli olur. Boksçular hala antrenmanları , yani düzenli antrenmaları konusunda ihmalkardırlar . Ancak ben son 30 yılda geçmiş zamanlardakinden daha çok sayıda ve daha fazla kaslı boksçuların olduğunu fark ettim.

  Joe Frazer’ın boks tekniği üzerine yazdığı kitabı okursan eğer orada kendisi ağırlıklara hiç dokunulmamasını öğütlüyor. Gerçek boks antrenmaları dışında jimnastik ve kardiyo tipi hareketler de ihtiyaç duyduğun tüm kondisyonu sağlar sana.
   
  Son düzenleme: 22 Mart 2015
  Created By Loss ve neverbackdown. bunu beğendi.
 14. neverbackdown.
  Offline

  neverbackdown. Üye

  Katılım:
  11 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  1.366
  Beğenileri:
  911
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  @abjkli çok teşekkür ederim gayet anlaşılır olmuş..Olmasaydı bile emek vermişsiniz tekrar teşekkür ederim..Hala ikiye bölünmüşlük var demekki dövüşçülerin ağırlık çalışıp çalışmamasıyla ilgili..Ama tyson ağırlık çalışıp o kadar hızlıysa bir zararı yok hatta faydası var bence..
   
  abjkli bunu beğendi.
 15. abjkli
  Offline

  abjkli Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2014
  Mesajlar:
  24
  Beğenileri:
  16
  Ödül Puanları:
  13
  Cinsiyet:
  Bay
  @neverbackdown. Rica ederim hocam.Bir nebze de olsa yardımcı olmam sevinci ile. İyi çalışmalar.
   
  neverbackdown. bunu beğendi.
 16. abjkli
  Offline

  abjkli Üye

  Katılım:
  1 Ekim 2014
  Mesajlar:
  24
  Beğenileri:
  16
  Ödül Puanları:
  13
  Cinsiyet:
  Bay
  Merhaba arkadaşlar. Makaleler yanında video çevirilerini de başladım.Bir video paylaştım. Lütfen kanala abone olun sosyal mecralarda paylaşın! İyi çalışmalar.

   
  neverbackdown. bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş