Yerli Bir Tarihi Film Yapılsın Ödüller Toplansın

Konusu 'Kültür Sanat Bilim Seyahat' forumundadır ve Savaşcı tarafından 30 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Savaşcı

Savaşcı Üye

Beğenileri:
    255
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba

benim hep aklımda var.acaba neden
    bir çağı açıp bir çağı kapatan İstanbulun Fethi'nin Çanakkale Zaferinin ve binlercesinin Bir filmi yok... insan okuduğu şeyleri bir film olarak ta görmek istiyor

Facebook ta falan tek tük gruplar var bunlarla ilgili am çok az kişiler.

birde
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/t-rk-filmlerindeki-kasl-adam-t19212.html likteki Türk filmlerindeki kaslı adam eksikliği konusu dikkatimi çekti.

ya evet "300 talıdaki yada daha fazlası kaslı gibi ama tamamen ev yapımı bir film. oyuncu bulunmaz mı bir sürü oyuncu. savaşa katılmaya hazırlanan küçük yaştaki çoçuklarıda yaşlılarda orta halli oyuncularda burada dolu. bir yönetmen yapımcı görse bu istekli oyuncularıda film yapsa ödülleri toplasa"
    diyen kaç kişi vardır burada....

2. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Bu konuda sana katılmaktayım eskilerin efsanesi Koca yusuf (Güreşçi) filime alsalar ya. adam dünyayı dize getirmiş. ve o tarihin en güçlü adamıymış. tutuyorlar saçma sapan kişilerin filimlerini yapıyorlar. tarihimizde ne adamlar var oysa.

zigbog bunu beğendi.
  3. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    bu konu yıllardır konuşulur ama sanırım bütçe ve senaryodan dolayı girişim olmaz..

amerikalılar işi çözmüşler..biz tarihimizi dramatize edemiyoruz..vietnam savaşı bizim başımızdan geçseydi inanın rambonun çektiği ilgiyi çekemeyecekti çünkü biz belgesel gibi çekerdik aynı onlarca klonu olan kurtuluş filmlerine dünyanın parasının harcanıpta hiç izlenmemesi gibi..

elin adamı titaniği çekiyor iki kişinin aşkı üzerinden vuruyor seyirciyi..vietnam çekiyor aslında soyu tükenmiş bir elmadan esinlenilmiş isme sahip olan rambo ile olayı kotarıyor..

yani izlenebilir kılıyorlar..biz dümdüz olayı anlatıyoruz..bunu arada sırada kurtlar vadisi vs gibi derin devleti ve uluslar arası derin bağlantıları anlatan dizilerde yapıyorlar..2 karakter oturup resmen açık oturum yaparak konuyu anlatıyorlar..3-5 dk belgesel gibi geçiyor..
    genelde deli hikmete yaptırıyorlar bu işi :)

senaryo , figürasyon, yapım konularında çok çok eksikliklerimiz var hala..filmlerimize bakıyorum çok ciddi savaş sahnesi var figüranlar Allah Allah diyerek koşuyolar ama gülüyorlar birbirlerine bakarak..bu birazda seyirciye saygısı olmadığını gösteriyor yapımcı ve yönetmenin de o ayrı konu..

zigbog, smltncr ve FleXoR bunu beğendi.
  4. donnie_brasco

donnie_brasco Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Yukarıda bahsedildiği gibi bizde sinema açısından konu çok. Bir Malazgirt Savaşı, İstanbul'un fethi.. vb.
    Bu tarz filmlerin çekilmesi gerçekten yüksek maliyet istiyor. Gerekli mekan, oyuncu, figüran, kostüm, dekor, bilgisyar efektleri.. liste uzayıp gidiyor.
    Bizim türk sinemasının bütçesi ise gerçekten çok düşük. Benim bildiğim en yüksek bütçeli türk filmi: Kurtlar Vadisi Irak ki yanılmıyorsam 10 milyon dolar bütçesi vardı.
    Oysa ki popüler bir kaç yabancı tarihi filmlerin bütçesine bakarsak fark ortaya çıkıyor.

Büyük İskender: 155 milyon dolar
    Truva: 175 milyon dolar
    Cesur Yürek: 53 milyon dolar.

Bu şartlarda bizim bu tarz filmler çekmemiz gerçekten zor. Ancak olayın savaş boyutunu bir kenara bırakıp tarihi karakterlere odaklanmış filmler çekilebilir ki "Hacivat ve Karagöz" böyle bir filmdi ve bence son derece de başarılıydı.

5. Savaşcı

Savaşcı Üye

Beğenileri:
    255
    Ödül Puanları:
    0
    ewt çok kişi istiyor ama... birde aması var.
    ama çok güzel olurdu değil mi şimdiki teknoloji ile...
    unutulmaz tarihin yeniden gün ışığına çıkarılmasının
    yanında
    tarkan, battalgazi gibi filmleri de yeniden yeni senaryolarla uyarlansa bir değişiklik olur tadından yenmez

6. HeavyDuty

HeavyDuty Yeni Üye

Beğenileri:
    221
    Ödül Puanları:
    0
    Türk tarihinden akıl almaz sayıda film konusu çıkar. Ama kendi görüşümce öncelikle "Kürşad"ın filmi yapılmalı. 300 spartalı cesaret görsünler. :)

YesiLZeytin bunu beğendi.
  7. ducker

ducker Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Şu sıralar Yavuz Sultan Selim in filmi çekilio olmalı.Nisan gibi gazetede okumuştum. ama başarılı olacağını düşünmedim o azn.başrole de yaprak dökümündeki oğuz u koymuşlar.
    ben şu açıya da bakıyorum bizim filmlerde:
    geneli komedi tarzı olan filmler yapılmaya çalışılıyo.abd tabanlı filmlerde ki ana avrat küfürleri biz kahretsin tüh eyvah şeklinde çevirdiğimiz için bizim filmlerdeki küfürler baaaazı çevrelere batıyo.bide komedi die rezilliklerimiz var onlara değinmek bile istemiyorum.
    sadece dizi sektörüne yönelmiş bi film anlayışımız var.dizileri de laçka laçka edip b.kunu çıakrana kadar millete izletttiriyolar sorada acayip bi sonla bitirip seyirciyi yani bizleri aptal yerine koyuyolar.
    mesela 70 80 lerde yeşilçam fırtınası vardı çokta uzun sürdü şimdi onları izleyip dalga geçen nesillerden olarak biz hala o filmlerin yaptığı gişeyi yada duygusallığı bi kaç film dışında aşamadık.
    bide benim dikkat ettiğim bişey var.2 büyük komedi filmi geldi geçen sene.aynı gün.bu da sektör için hatadır.zaten kafasına estiğinde sinemaya gidebilen insan potansiyelimiz yok.vatandaş illaki birini seçiyo böylece de hem yapımcılar istedikleri hasılatı toplayamıyolar hemde vatandaş korsana daha fazla yönelmiş oluyo. bence sinemacılar şu aralarındaki acayip rekabeti bitirsinler toplaşıp düzgün film yapsınlarda bizde izleyelim.eminimdir ki o hayali rambo karakteri yerine çok sağlam kişilikli yüzbaşılarımz binbaşılarımızın adrenalin yükllü hayatları sinemalarımıza geldiğinde milletimizinde kendisine olan güveni artacaktır.

Sayfayı Paylaş