Yag Yakma Teknikleri - Orta Seviye

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve sarc4stic tarafından 25 Haziran 2005 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. Saircon

Saircon Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Es Es,

Beni baska tarafiyla dinlemeye alisanlar gurubuna sen de katildin BRAVO!. Simdi hem sana biraz bilgi vereyim, hem de kimin antrenman bilimini katlettigini gorelim...

1) Ben "kardiyo kas calistirmaz" demedim, "kasi gelistirmez" dedim. Gelisme ile maksadim, yagsiz kas kitlesinin hacimce artmasi idi, anlamayanlara daha derin aciklamak icin soyluyorum :) Antrenman biliminde herseyden once kuvvet ve guc ayni anlamda kullanilir. Anlami, bir direnci yenebilme becerisidir. Senin bahsettigin o dakikada katedilen mesafe, bazi kardiyo makinalarinda popolarini hoplatarak terleyen uyeleri sevindirmek icin yazilmis bir bilgidir ve anlami "is verimi"dir. Kuvvet'in, "kuvvette devamlilik, patlayici kuvvet, maksimal kuvvet" olmak uzere 3 turu vardir. Kardiyo egzersizleri, kuvvette devamliliga katkida bulunurlar ancak kasin patlayici ya da cabuk kuvvetine ve maksimal kuvvetine hic bir fayda etmezler. Kaslari enine kesit olarak buyuten ve bu nedenle bazal metabolizmayi arttiran tur aktiviteler, genellikle anaerobik olarak yapilan ve 8-12 tekrarlardan olusan patlayici ya da maksimal kuvet antrenmanlaridir, dayaniklilik antrenmanlari degil. Cunku ortalama bir dayaniklilik kosusunda birak 8-12 tekrari, binlerce tekrar yapilir. (ortalama bir gunde bir insan yaklasik 3000 ila 5000 arasi adim atmaktadir. Bir kosu idmaninda bu rakam 10000'lere cikabilir.) Simdi soyler misin bana 5-10 bin takrar ile yapilan bir antrenman kasta nasil hipertrofi yapabilir?

Bu arada ufkunu acman icin soyluyorum, eger:

http://www.tekirdag-gsim.gov.tr/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=81&page=2

adresine gidip biraz okursan, kafadan sallamak yerine antrenman bilimini daha dogru olarak ogrenmis olursun!!! Merak etme ucretsiz, ve TURKCE :)

2) Simdi gelelim istasyon calismasina.

Fizyoloji konusunda bu kadar dokturdugune gore, en azindan birkac kaynak karistirmissin, buna vesile oldumsa ne mutlu bana. Ancak tereciye tere satmaya kalkisirsan geri teper onu da soyleyeyim.

Hic antrenmanin "SEVIYELENMESI" kuralini duydun mu? Beni affet, ingilizce karsiligini soylemeliyim cunku bu forumu izleyip de yabanci kaynaklardan ogrenen arkadaslar ne demek istedigimi anlayamayabilirler. Bu kuralin adi PROGRESSION'dir. Bu su demektir: Her bir program dizaynini, 7'den 77'ye gore ayarlayabilmelisin. Diyelim ki senin o 60 yasindaki amca ile istasyon calismasi yapacagim. Dinlenmeleri, calisma tekrar sayisini, set sayisini, agirliklari vs. vs. gibi degiskenleri sirf futbolcular, basketbolcular oyle calisiyor diye ayni mi tutmaliyim? Oyle yapsaydim birak 11 senelik antrenor tecrubesini, 1 ay bile calisamazdim herhangi bir muessesede.

Boyle yapmak yerine, antrenman degiskenlerini kisinin seviyesine gore ayarlar ve zamana yayarak kisi ilerledikce degiskenleri zorlastirirsin. Baslangicta daha hafif agirliklarla (basketbolcunun kaldirdigi 100 pound yerine 30 pound gibi), istasyon icindeki egzersizler arasinda biraz daha fazla dinlenme ile (voleybolcu 30 saniye dinleniyorsa amca 1 bucuk dakika dinlenebilir), daha az sayidaki bir istasyon ile (6 yerine 3 istasyon gibi) ve toplamda guresci 8 egzersiz yapiyor ise amca 5 egzersiz yapacak sekilde pekala bu programi ayarlayabilirsin. Seninki kuru bahane!!!

Simdi gelelim bu programin yag yakip yakmamasi uzerine soylediklerine. Ben zaten hicbir zaman "istasyon calismalari ESNASINDA kilo veriliyor" demedim. Yag yakimi, asil kisi dinlenirken, yani gunun geri kalan 23 saati sirasinda olmaktadir! Cunku daha onceki yazilarimda defalarca kaynak vererek soyledigim gibi, her ne kadar siddeti daha buyuk ve suresi daha kisa olsa da, agirlik calismalari kardiyo calismalarina gore BAZAL METABOLIZMA'yi daha fazla hizlandirmaktadirlar. O nedenle asil yag yakimi antrenman SIRASINDA degil, SONRASINDA gerceklesmektedir.

Sakatlik konusuna gelince. Bence sakatlayici hareket, ya da sakatlayici antrenman bicimi yoktur. Sakatlayici YAPILIS BICIMI ya da SAKATLAYICI OGRETICI vardir. Eger sen hayatinda hic egzersiz yapmamis birisine tipki senin dedigin gibi bir sporcunun istasyon calisma ornegini verip, bir de ustune ustluk adami "yahu kagittakileri aynen uygula iste, anlarsin yaparken" deyip de form gostermeden birakip gidersen tabii ki sakatlanir. Akil var mantik var.

3) Sen sanirim verdigim referanslarin hicbirisini okumadin. O nedenle oturup da sana neden yag yakiminin "yag yakma zonu" diye tabir edilen dusuk tempoda ve uzun surede yapilan kardiyolar esnasinda degil de, deli danalar gibi calisan bir bazal metabolizmanin aktif oldugu DINLENME esnasinda meydana geldigini detaylariyla anlatamam. Ama dusunmeye baslaman icin sunu soyleyeyim. Sence topu topu bir saatlik (kardiyolarin genel suresi 1 saati gecmemektedir) bir yag yakimi mi daha fazladir? Yoksa YIRMI UC SAAT boyunca devam eden bir yag yakimi mi? Ben acikcasi 23 saati tercih ederim.

4) Eger bir beslenme kitabi acip okursan, proteinin gorevlerini soyle bulacaksin:

a) Buyume ve gelisme
    b) Doku yapimi
    c) Enzim yapimi
    d) Antikor yapimi
    e) Sivi dengesi
    f) Asit-baz dengesi
    g) Madde transferi
    i) Kan pihtilasmasi
    j) Enerji kaynagi

Bunlarin icerisinde "yag kaybetmeye yardim" gibi bir madde goruyor musun? Daha once soyledim, bir kez daha soyluyorum. Proteinin, karbonhidratlara gore daha fazla termik enerji verdigi dogrudur. Ama bunun vucudun harcadigi toplam kalorideki orani, 100'de 10'u gecmez. 100'de onluk etkiye bu kadar kafayi takmak yerine, diger %90'lik kisimla ilgilenmek daha mantikli degil mi?

Bu arada sormussun soyleyeyim, 20 senelik sporculuk hayatimda "HIC BIR DIYET UYGULAMADIM". Ve resimdeki gibi kuvvetli ve kondusyonluyum ;)

5) Ben en azindan okuyarak ve arastirarak yorum yapiyorum. Cevreden duyduklarimla degil. Bu da bana "Nasil olsa bir suru celiskiler var, ne kadar dogru olabilir ki?!!" diye uzaktan ihkam kesip bilimi kucumsemek yerine, icine girip takdir etme eylemi vermistir. Bunu da BILMEYENLERE ogretmeye calisarak geri odemeyi dusundugum icin 15 adet makale ve yuzlerce referans ile buradayim. "YARASI OLAN GOCUNABILIR" :)

6) Makalelerimde ingilizce kelime yoktur, sadece Turkce karsiligi olmayan belki bir kac kelimeyi ingilizce olarak kullanmis olabilirim. Eger bana bir tane Turkce'de karsiligi olup da benim yabanci kelime kullandigimi gosterirsen senden ozur dileyecegim. Yanlislik olmasin, MAKALELERIM dedim! Buraya yazdigim her yazi degil.

Sanirim senin anlamini bilmedigin bazi Turkce egzersiz bilimi terimleri yuzunden beni suclamaktasin. Eger Turkce kokenli bir yazi bicimini bu kadar destekliyorsan, adi BODYFORUM olan bir forum sayfasinda neden yaziyorsun? Bir de once kendi yazdiklarimizi bir kontrol edelim, oyle konusalim. Yazinda kullandigin agresif, efa, omega, atp-pc, roller, bio.... kelimeleri Turkce mi?

7) Ben yazilarima bilimsel bir hava vermeye calismiyorum. Bu senin kendi fikrin, arastirmaci ya da okur olmadigin icin sen bunu anlayamazsin. Benim yazilarimin zaten bilimsel oldugu, yazilarin en sonunda bulunan, bastan sona okudugum en az 5 farkli kaynak kitaptan anlasilmaktadir. Bunu neden kanitlayayim ki? Zaten ortada :) Benim tezlerimin, yorumlarimin sacma oldugunu dusunuyorsan, ya kendi tezlerinin dogrulugunu gosteren kaynak gosterirsin, ya da benim kaynaklarimi okuyup, olumsuz oldugunu dusundugun yerlerle ilgili yorum yaparsin. Sen bunlarin hicbirisini yapmadan bana muhatap olmaya calisiyorsun!

Madem sormussun, soyleyeyim:

Bilimsel egzersiz programi dizayni nedir?

Bir egzersiz uzmani tarafindan, kisinin egzersiz gecmisi, amaci, saglik durumu, fiziksel yeterlilik verileri, beslenme durumu ve hayat tarzi ozellikleri dikkate alinarak planlanmis egzersiz programidir. Eyeeseeyou'nun da bahsettigi gibi bu bolum, kisinin bir gunde harcadigi toplam kalorilerin %25'i kadarina etki etmektedir.

Vucudun saglikli fonksiyonu nasil olur?

Bir organizmanin butun sistemlerinin en etkili sekilde isleyebildigi vaziyet, saglikli fonksiyon etme vaziyetidir. Sindirim, bosaltim, solunum, sinir vb. sistemlerdeki organlarin saglikli ve tam gucle calisabilmeleri, saglikli fonksiyonu saglar. Buna tip dilinde homeostaz da denilir. (Bu terim Turkcedir, kaynak, Tip Sozlugu, yazan, Prof. Dr. Pars Tuglaci, 9. baski, Turkmen Kitabevi :) ) Vucut sistemlerini en az strese sokan bir yasam bicimi, en dengeli homeostaz'i saglar. Dengeli homeostaz, optimum bazal metabolizmadir. Optimum bir bazal metabolizma da, eyeseeyou'nun dedigi gibi bir gunde harcanan toplam kalorilerin yaklasik %60 ila 70'ine tekabul eder.

Vucut fonksiyonlarinin en yerinde calisabilmesi, ya da bazal metabolizmanin en optimal ve yag yakiminin en optimal seviyede olabilmesi, su faktorlere baglidir:

A) Duzenli araliklarla beslenebilme

B) Kisinin metabolik bireyselligine gore beslenmesi. Buna daha once dedigim gibi Metabolic Typing Diet deniliyor. Internette arastirma yapilabilsin diye yabanci ismini de kullaniyorum. Cunku henuz Turkiye'de bu konuda bir arastirma yoktur. Bu konuyu daha once Sarc4stic de sormustu, henuz tamamlamadigim bir yazim bitmeden buraya koymak istemedigim icin cevap vermemistim. Simdilik sunu soyleyebilirim, metabolik bireysellige gore beslenme demek, kisinin kokenine bakilarak karar verilen bir protein, karbonidrat ve yag oranlamasina gore beslenmek demektir. Bazilarimizin kolaya kacip "genetik" diye anlatmaya calistigi budur. Bu konuda yakinda cikacak olan "Doktorlar ve Medyanin, Beslenme Uzerine Bizlere Soylemedikleri" baslikli BILIMSEL :) makalemde daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

C) Islenmis ve hazir yiyeceklerin diyette en az bulunmasi

D) Saglikli bir biyolojik uyku ritminin tutturulabilmesi (circadian rhythm, isteyen arastirabilir, ya da Uyku Uzerine Bir Soylesi baslikli yazimi okuyabilir)

E) Vucuttaki yagsiz kas kitlesinin miktari

Bu faktorleri tam tamina dogru olarak uygulayabilen birisi, gunluk toplam enerji harcama kekindeki en buyuk dilimi (%60-70) dogru calistirabildigi icin yaglari da en verimli olarak metabolize eder.

8 ) Sanirim bu forumda alinti yapmak moda, ben de bir alinti yapacagim. Bu sozu, dunyanin ilk vucutcularindan Eugene Sandow 1919 yilinda soylemistir:

VUCUDUNDAKI BUTUN IC ORGANLARI TAMAMEN SAGLIKLI OLMADAN HIC KIMSE KUVVET POTANSIYELINE TAM OLARAK ULASAMAZ!!

Vucudununun besinleri sindirme kalitesini bilmeden, vucut gelistirme dergilerinde ya da salonlarda gorerek, bu sporun uc sinirlarinda olan kisilerin tavsiyelerini uygulamaya kalkisanlar, hic bir zaman tam potansiyellerine ulasamayacaklardir.

Saygilar,

Serkan

2. Saircon

Saircon Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bu arada su mesaja da bittim valla :)

PANZEHIR BABA BUYUKSUN!!!

Aslinda bu mesaj, su anlamlara da gelebiliyor tabii!

1) KIM TUTAR SENI KOCUMMMMM. :)
    2) SOZLERINI YIYIM SENIN BEN BEEEE. :)
    3) KARSI TRIBUNNNNNNN! :)
    4) GOSTER O AMARKA'DA YASAYAN "BILIMSEL" ADAMA NASIL CEVAP VERILECEGINI! :)
    5) HEEEEE, GEC SOYLE BENIM TARAFA BERABER TOKATLAYALIM GAVURU :)

Hayir birsey degil, kimlerle muhatab oldugum ortaya cikiyor ona uzuluyorum :) :) :)

Serkan

3. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    isim vermeyecegim ama bu sayfadaki mesajların birinden bir cümle sildim.lütfen kırıcı olmayalım.

4. es es

es es Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ankara
    selm

bak güzel kardesim;

ben sana görüslerine katiliyorum,faydali isler yapiyorsun,seni degil görüslerini elestiriyorum gibi saygi sevgi ve sempati içeren kisisel içerikli cevaplar gönderiyorum fakat buna layik olmadigini;
    -arastirmaci veya okur olmadigin için anlayamazsin!
    -............için benimle muhattab olmaya çalisiyorsun!

v.b. gibi gönderdigin saldirgan,saygisiz ukela cevaplarla çok güzel bodyforum üyelerine belli ediyorsun ciddi ve çok faydali bir tartisma ortamini televizyonlarda gördügümüz seviyesiz,saçma sapan,igrenç, amaci sadece satasma olan sözde tartisma programlarina ceviriyorsun TEBRiKLER!

Panzehire katildigim konu (baba büyüksün dedigim ki mizahi bir dille yazilmistir);

herkes konusunu ortaya koyar okuyucu bilgiyi okur analiz eder dogruyu bulur demesi, olaya tarafsiz bilimsel ve entellektüel bi bakis açisiyla bakmasi, insanlari elestirirken kirici olmamasi,yikici degil yapici olmasidir

bak güzel kardesim,güzel ülkemin güzel insani;

bizim konumuz yag yakimi, senin savundugun tez yag yakimi için anaerobik çalismalarin yag yakiminda daha etkili oldugu.
    Anaerobil karakterdeki çalismalarda (yazimi senin tabirinle baska tarafinla okumasaydin anlardin) yag antrenmandan sonraki 5-6 saat süren toparlanma dönemide yakilir

metabolizma senin deyiminle 23 saat ayni hizda çalisacak bi mekanizma yada makine degildir. sen ister egzersizle, ister günde 5-6 saat ara ile yemek ye istersen disaridan T3-4 (tiroid) yükle metabolizma belli bir süre sonunda içinde bulundugu mevcut sartlar uyacak ve kendi olagan rutinine çekecektir.

su ana kadar senede 100 lerce insana program yazdim bunlar arasinda milli takim seviyesindeki elit sporculardan tutda amaci yalnizca kilo vermek olan sedanter bir çok insan vardi
    ve her agirlik çalismasi ve uygun bi diet yapan 100 kisiden 10 u istedigi kilonun bir kismini ancak verebildi

fakat aerobik çalismayla beraber uygun bi diet yapan her 100 kisiden 60 i istedigi kiloyu verdiler, bunlar olmus yasanmis seyllerdir olasiliklardan bahsetmiyorum.

fakat suda var kilo verme uygulamalarinda aerobik çalismalarin yanida agirlik çalismalarininda önemi vardir
    aerobik çalismalarinin etkisi vücudan oksijen kapasitesini arttirmak kasdaki mitekontri (enerji ocaklari) sayisini çogaltmak yoluyla yag yakmaktir aerobik kapasitesi yüksek olan bi sporcu ile normal bi insanin yag yakma kapasitesi ayni dagildir bu yüzden

güç ile kuvvet hiçbir zaman ayni anlamda kullanilmaz
    çünkü; kuvvet vücudun disaridan kendisine uygulanan bi etkene basinca kuvvete karsi uyguladigi direnç,bir nevi tepkidir.Senide bahsetdigin gibi çabuk kuvvet,çabukj kuvvetde dayaniklilik,kuvvet dayanikliligi,patlayici kuvvet gibi kisimlara ayrilirlar
    güç ise vücudun dakikada olusturabildigi enerji miktaridir(anaerobik kapasite) daha basit bir sekilde anlatacak olursak;
    haltercinin 200 kiloyu bir seferde kaldirmasi kuvveti özelliklede patlayici kuvveti ifade eder, fakat 100-200 metre sprint,yada strongman de adamin 100-200 kiloyu bilmem kaç metre tasimasi ve bunu dakikalarca devam ettirebilmesi kuvvet dayanikliligini yani gücü temsil eder

PROGESSiON dedigin olay antrenman planlanmasindaki maddelerden sadece bir tanesidir ve kisinin antrenman planlanmasi yapilirken asagidaki maddeler göz önüde bulundurulur

-mevcut antrenman durumunun teshisi
    -hedef normlarin planlanmasi ve hedeflerin konmasi
    -antrenman çalismasi(uygulamaya gecis)
    -antrenman kontrolleri
    -degerlendirme ve bilgi

Senin bu yeni duydugun istasyon çalismasini ta 1953 yilinda ingiltere leeds üniversitesinde morgan ve adams tarafindan ilgili spor branslarinda çabuk kuvveti ve kismende olsa kuvvetide gelistirmesi için bulunmus ve daha sonrada gelistirilmistir.
    yani bu su anlama geliyor 60-70 yasindaki bi amca için istasyon çalismalari uygun degildir, çünki istasyon çalismalari max.tempo max. tekrar gibi agir bir prensibe dayanmaktadir.yani bir nevi insan kendisiyle yarismaktadir. ve tamamen elit sporcular için uygundur. (30 yasindan sonra insansaki aerobik kapasite her sene %1-2 oraninda azalmaktadir) amaci kilo vermek olan belkide daha önce hiç spor yapmamis amcam için uygun degildir zaten 60-70 yasina gelipte optimum seviyede bu antrenmani çikarabilecek bi delikanli oldugunu zannetmiyorum ki 60-70 yasina gelmis bi adamdan nabzini %de 60-90 arasi zorlamasini istiyorsun sen sonucu tahmin edersin galiba

20 senelik (?) spor hayatinda diet yapmadigin savundugun antrenman sistemlerini bir kez bile yapmadigin için daha ne ise yaradigini bile bilmiyorsun, sonrada burada kalkmis bilimsellikten bahsediyorsun!

terorideki bir çok bilginin pratikte gerçektende ise yaramadigi ortadadir bunu bir kere daha ispatlamaya gerek yoktur.

sunu bikere iyi oku;
    rogaine adli ürün yillar önce prostat hastalari için yapilan bir arastirma sirasinda bulunuyor fakat daha sonra saç dökülmesinede iyi geldigi anlasiliyor yani sunu demeye çalisiyorum;

bilimden çok bahsediyorsunya hani bilimin temelindeki bilim adamlarini sürekli yeni arastirmaya iten düsünce süphe ve süpheciliktir.yani eldeki bilgiyle yetinmeyip sürekli yeni arastirmalar yapmaktir.

eger elestirilmek niye bu kadar zoruna gidiyor?

LÜTFEN BUNDAN SONRA CEVAP YAZACAKSAN EGER BiRAZ DAHA YAPiCi VE KiBAR OL.

5. KaRaTe

KaRaTe Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    0
    Saircon Terbiyesizlikle baskın çıkmaya çalışmak istiyorsun...devam edebilirsin...yazdığım onca yazılardan anlayabildiğin kadarını cevaplamışsın..Babanın asker olması neyi değiştirir...Bk bizim tv lerimizdeki hergün bir sevgili değiştiren mankenlerde diyorlarki benim babaannem hacıydı..5 vakit namaz kılardı...namaz kılan büyük annenin bu mankenlere bir faydası olmuşmu??
    insanlara tepeden bakıyorsun...yazdığın cevaplardan bilgi kadar kibirde akıyor bu yüzden ben bu terbiyesizlikle uğraşmayacağım..kendini tatmin etmeye devam edebilirsin....
    sana her insanın metabolizması farklıdır diyorum sen damardaki kandan bahsediyorsun...her insanın kanı aynı gruptamı peki???her insanda ki kanda bire bir aynı maddelermi var??bazı kişilerde bazı maddelerin eksik olması farklı sonuçlar vermezmi???peki herkes sağlıklımı doğar??sen sadece araştırmaların tercümelerini papağan gibi bize tekrarlıyorsun...sana daha bilim insan vücudunun sırrını tam çözememiştir bu kadar kesin konuşma diyorum sen 3-5 deneği dünyadaki milyarlarca insanla bir tutuyorsun..İster Türkiyede ister amerikada yaşayalım herkes aynıdır sence??proteini sevmediğini her fırsatta belli ediyorsun peki neden kutuplarda eskimolar sürekli proteinle beslendikleri halde bir yan etki görmüyorlar??kutupta yeşillik salata yetişmiyor elbette meyve bile bulamıyorlar...benim burda anlatmaya çalıştığım her ülkenin ve bölgenin beslenme alışkanlığı..hindistana ve meksikaya gidersen bu kezde aşırı baharatlı acılı yemeklerle karşılaşacaksın..sürekli bu yemekleri yiyen insanların metabolizması sindirim sistemi diğer toplumlarla aynı olurmu??ben sana bunu anlatmaya çalışıyorum...
    bu arada başka bir tarafıyla dinlemek lafını ağzına tık...birdaha insanlara seviyesiz cevaplar verme..herkesin seni alkışlamasınımı bekliyorsun??sen çoğunluğun lafını neyle dinliyorsun??ben maalesef dinlemiyorum okuyorum...burda seviye düşmeye başladı sen ne kadar bilgili olursan ol bildiğin tek şey hiçbirşey bilmediğin olmalı....
    artık cevap yazmayacağım arkadaşlar gerekeni yazmışlar..bence sen bir ilaç kullanıyor yada başka birşey alıyorsun yoksa bu kadar agresif olman anlaşılır bir şey değil....ikide bir bunca yıl bunları öğrettiğinden bahsediyorsun acaba talebelerine beni bilmem nerenizle dinleyin mi diyorsun??seni bilmem nereleri ile dinlemeleri sence iyimi??
    başarılar dilerim.....

6. Saircon

Saircon Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Saydam,

Eger o kirici soz benden ciktiysa gercekten ozur dilerim. Benim bu forumda bulunma amacim kimseye bir ustunluk taslamak ya da tartismalardan galip cikmak degil, insanlari okumaya ve ogrenmeye tesvik etmek. Benimle ayni fikirde olunacak diye bir kaide yok. Ama fikirler uyusmadiginda, biraz gununden zaman ayirip arastirma yapmak ya da bahsettigim referanslari okuyup hangi kismin carpitici oldugunu yorumlamak yerine, insanlar kimbilir ne kadar sene once ogrendikleri bir bilgiye dayanarak veyahut kendilerine gore dogru gelen bir fikire dayanarak hala benimle tartismaya devam ettiginde kendime hakim olamiyorum. Cunku kimse yeni bir bilgiyi ogrenme hevesinde degil. Bilim her saniye degisiyor diyorlar, insan vucudu hakkinda hep yeni buluslar aciklaniyor! Oyleyse neden 10 sene once medyada duyulmus, ya da 5 sene once bir ogretmenin soyledigi bilgiye koru korune baglaniliyor?

Boyle olunca da ogretmenin sevki mi kalir? Ben demiyorum ki kabul et benim soylediklerimin dogrulugunu. Tek soyledigim git arastir, aksini gordugun bir yaziyi buraya bizlere referans goster, biz de onu okuyup ogrenelim, gerekirse yorumlayalim.

Tesekkurler,

7. Saircon

Saircon Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Saygi ve sevgi cercevesinde konusmaktan bahseden arkadas:

Antrenman bilimini katlettigimi soyleyerek, referanslarimi daha okumadan sacma sapan oldugunu belirterek, tezlerimin cok komik oldugunu soyleyerek, ortaya beyin ve akil ile ilgili sozcukler atarak gocunup gocunmayacagimi yoklayarak, tartismanin odak noktasinda olmamasina ragmen goruslerini belirten diger yazanlari aleyhime cevirmeye calisarak yazdigin bu yazilarinin icinden gercekten de sevgi ve saygi tasiyor, ne diyeyim ;)

Metabolizma konusuna gelince. Ben metabolizma hizi 23 saat boyunca ayni kalir diye bir ifadede bulunmadim. Tersine, hizlanir dedim. Bir onceki yazinda istasyon calismasi sonrasindaki yag yakimini oylesine kucumseyerek belirttin ki, ben de hic bahsedilmemis gibi davrandim. Son yazinda da toparlanma donemindeki 5-6 saat sure ile yag yakildigini soylemissin. Ilk yazinda YANLIS, ikinci yazinda da YETERSIZ bilgi vermissin. Simde sana neyin yanlis, neyin yetersiz oldugunu aciklayayim:

1) Ilk yazinda yanlissin cunku vucudun asil yag yaktigi zamanlar, dinlenme esnasindadir, antrenman sirasinda degil. O nedenle kucumseyemezsin. Nitekim yapilan arastirmalar (hatta ve hatta senin kac sene once okudugun antrenman bilimi kitaplari bile hala bu gercegi soyler) gostermistir ki bir gunde yakilan toplam yag kalorilerinin %70’i dinlenme esnasinda yakilir. O nedenle dinlenme metabolizmasi daha yuksek olan, ve daha uzun sure yuksek kalan, daha fazla yag yakar. Kardiyo egzersizleri iste bu noktada yetersiz kalmaktadir cunku dinlenme metabolizmasini hicbir sekilde arttirmaz ve artmis halde surduremezler!!!

2) Ikinci yazinda da yetersizsin cunku eger asagidaki yazimi okusaydin, toparlanma doneminde metabolizmanin sadece 5-6 saat degil, 14 ila 48 saat sureyle yuksek kaldigini ogrenirdin. Eger bunun aksini ispatlayacak yazilarin, referanslarin varsa bekliyorum…

http://www.mercola.com/2004/nov/13/get_off_fat.htm

Iste tartismanin odak noktasi ve yag yakma zonu hurafesinin yanlisligi burada!! Hicbir kardiyo antrenmaninin yaktigi yag, 14 ila 48 saat sure ile yuksek kalan ve harcanan toplam enerjinin %70’ini yag olarak kullanan bir metabolizma kadar olamaz…

Hala antrenman bilimi terimlerini kulaktan duyma veya aklinda kalma bilgiler ile birbirine karistiriyorsun. Bak madem sana gosterdigim Tekirdag genclik ve spor il mudurlugunun ucretsiz antrenman bilgisi sayfasina bakmadin, bari bu forumda Coleman arkadasimizin usenmeden arastirip ekledigi antrenman bilimi hakkindaki yazisini oku. Bak bakalim “guc” diye bir terim var mi? Bak bakalim kimse kuvvetin tanimini verirken basinctan bahsediyor mu? Bak bakalim kimse senin yaptigin gibi “kuvvette devamlilik” ve “kuvvet devamliligi” diye aslinda ayni olan bir terimi, komik bir sekilde iki farkli terimmis gibi ayri kullaniyor mu?

Strongman orneginde (sanirim bu kelime ile dunyanin en guclu adami yarismasini kastettin, sen Ingilizce kulanmayi pek benimsemedigin icin emin olmak istedim ;) ) bahsettigin fizyolojik ozellik, patlayici kuvvettir. Kuvvette devamlilik; aerobik olabilecegi gibi, anaerobik de olabilir. O nedenle bir 100 metre depar kosucusunun ya da dunyanin en guclu adami yarismasi katilimcilarinin kuvvette devamliligi, anaerobik kuvvet devamliligi, bir maraton kosucusunun ya da uzun mesafe bisiklet yariscisinin kuvvette devamliligi ise aerobik kuvvet devamliligidir. O nedenle guc terimi senin bahsettiginin aksine ne patlayici kuvveti, ne de kuvvette devamliligi temsil eder. Guc kelimesi bir kere spor terimi bile degildir, yerine KUVVET kullanilir!!!

Gidip okumayacagini bildigim icin, istasyon calismasinin tanimini buraya referanslarimdan yapistiriyorum. Bak bakalim cabuk kuvvetten, ya da patlayici sekilde yapilan egzersizlerden bahsediliyor mu? Bu arada birde “seviyeye gore ayarlanma” kismini, ve “gerekirse spora ozgu olmadan uygulanabilme” kismini gozlerini aca aca ve yavas yavas oku ve kendi kendine sesli olarak takrarla… :)

43-Circuit training (Dairesel çalışma )nedir? Circuit training, gerek formel (o spora özgü) gerekse genel motorik özellikleri geliştirici (informel) çeşitli istasyonların arka arkaya dizildiği, belirli süre dizildiği, belirli süre dinlenmeyi içeren kuvvet gelişimine yönelik bir çalışma şeklidir. Genelde 8-12 istasyondan oluşan bir sıralama içindedir. İstasyon sayısı, yaş, geliştirilmek istenen özellik ve güç düzeyi göz önüne alınarak seçilir.
    İstasyonlardaki çalışma süresi 20 ile 40 saniye arasındadır İstasyonlar arasındaki dinlenme süresi sporcuların güç düzeyine, amaca göre ayarlanır. Burada dinlenme süresi 1:1 (yani yüklenme süresi kadar dinlenme süresi), 1:1. 5 veya 1:2 gibi ayarlanır. Dairesel çalışma özellikle kuvvette devamlılık veya genel kuvvet çalışmalarında kullanılır.

Bu arada gecen yazinda gozumden kacan bir suclamani, simdi yakalamama yardim ettigin icin tesekkur ederim. Merak ettim acaba beni izliyor musun, taniyor musun ya da bir akrabaligimiz felan var mi da benim nasil antrenman yaptigimi bilebiliyorsun??? Ben gerek sutopu oynarken, gerek ITU’nun takiminda Amerikan futbolu oynarken, gerekse de amatorce vucut gelistirme ile ilgilendigim son 10 sene icerisinde istasyon calismasi teknigini surekli kullandim, hala da periyodizasyonumda kullaniyorum. Nitekim profilimde gordugun resim, acik havada 4 farkli compound (karmasik ve buyuk kas kitlesine hitab eden) hareketi karistirarak yaptigim bir istasyon calismasi sirasinda esim tarafindan cekilmistir. Diger uc hareket sinav, halat cekme ve lunge (adim alma) dir. Bu hareketlerin de resimleri mevcuttur Despo bunu biliyor… Ayrica squat formum ve kaldirdigim agac kutugu, oturdugum masadan ihkam kesmedigimi, bazi egzersizleri UYGULADIGIMI gosteriyor, sen her ne kadar aksine inanmak istesen de ;)
    Ben kesinlikle elestirilmekten rahatsiz olmam, yeter ki elestiren elestirisini bir bilimsel kaynaga dayandirabilsin… Kulaktan dolma, aklinin bir kosesinde kalma bilgilere degil…

Saygilar,
    Serkan

8. es es

es es Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ankara
    selam

bak güzel kardesim;

burada kimse (bende dahil) benim dedigim illa dogru
    demiyor.her türlü görüs tartismaya açiktir benim yapmak istedigim insanlari düsünmeye sevketmek olaylara dar at gözlügüyle degil daha genis bakmalarini,daha objektif,mantikli bakmalarini saglamaktir

bak tartismaya baslarken nelerden bahsediyorduk simdi ne kadar yol aldik( eger bilimden bahsediyorsak amacimizda zaten bu olmali );
    okurlara istasyon çalismalari,antrenman ve enerji sistemleri diet metabolizma ve daha birçok önemli konuda bilgi aktardik,sende bende diger okurlarda daha degisik seyler ögrendi okurlar bunlari biz bi taraflarimizi yirtsakta kendi düsünce bilgi kapasitesi ve tecrübelerinde akil ve mantik sentezinden geçirip akillarina yatan seyleri yaparlar. bu arada insanlar elbetde mantik kurallari içinde kendilerine dogru gelen fikirleri savunurlar bu çok dogal sirf falanca bilim adami sunu önerdi diyip olaylara dar bi at gözlügü ile bakmak çok yanlis
    bir zamanlar dr. atkins in moda etdigi bi diet vardi;Atkins dieti diye
    ve bu dieti sirf adamin kariyerina güvenerek ve birazda medyanin reklami sayesinde binlerce insan uyguladi ve sonuca gelince;
    Atkins dieti çok düsük karbonhidrat temeline dayandigi için ketojenik bi dietdir yani vücutda keton maddeler birikir buda gut hastaligina yatkinlik,kollestrol yükselmesi,böbrek ve karaciger harabiyeti,agresiflik ve kas kaybi gibi istenmeyen kötü sonuçlar ortaya çikartti yani sonuç; sifir a sifir
    o bahsettigin insanlar bilmem kaç yildir ögrendigi bilgiye bagli kalmayip hatda onlardan bile süpheye düsmüs arastirip dogru oldugunu anladiktan sonra kabullenmis, yanlis bi tezi olsun ben bi daha arastiriyim deme zahmetinde bulunmus, ve kendi görüsleri için her türlü elestiriye açik (saygi çerçevesinde) buna ragmen reklam yapmadan (ben suyum buyum demeden) insanlara saygi duymus insanlardir
    unutmayalim atom bombasinida bilim adamlari buldu kuduz asisinida
    dr. atkins örnegindede belirttigim gibi her bilim adaminin her söyledigi dogrudur demek çok yanlis her görüs,her bilgi, tartismaya yoruma aciktir

baska bi örnek bi zamanlar insanlari sözde bilimsel örnek ve deneylerle yillardir EVRiM TEORiSi ile kandirip yönlendirdiler ki konuyla alakasi olamayan bi insani bikaç bilimsel ifadeyle çok rahat kandirabilirsin
    sonuçta insanlar bi zaman sonra bu tezin kimler tarafindan ne maksatli çiktigini anlamislardir
    sizlere kendi basimdan geçen güzel bi animi anlaticam;

sporcu beslenmesinde prof. olan elindeki binlerce denekte cla bcaa creatin gibi maddeleri arastirmis bi hocam ki kendisini buradan saygiyla aniyorum bigün kapisina gelen yasli bi teyzeyi 2 saat alip içeri alip muhabbet ediyor teyze anlatiyor bizim hoca not aliyor megerse teyze peynirciymis ve bizim hoca ondan peynir yapmasini ögrenmis (koskoca prof.a okuma yazmasi olmayan teyzecim peynir yapmayi ögretiyor,iste bilimsellik budur.)

keske hepimiz bu kadar hos görülü,insanlara karsi saygili,kibirsiz olupta degisik seyler ögrenmeyi komplex yapmasak

insallah okurlar bu ara sira seviyesiz ifadeler kullanilan tartismadan gerçekten bi seyler ögrenebilmislerdir buna katkim olduysa ne mutlu bana

-----------------------ALLAH YAR VE YARDiMCiNiZ OLSUN----------------------

9. es es

es es Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ankara
    selam

Analsilan oki sen yazilan hiç bir seyden hiçbir sey anlamiyorsun o yüzden sana gönderdigim onca mesaj hiçbir ise yaramamis yani zamanimi bosa harcamisim üstelik hala satasmaya devam ediyorsun ama kusura bakma senin seviyene inmeyecegim
    ben kisisel satasma yapmak istemedigim halde tartisma ortamini bilimsel hale getirmek,seviyeyi yükseltmek istedigim halde hala beni tahrik etmeye laf dalasina çekmeye çalisiyorsun sen bunlari yazarken kafan iyi galiba...!(uyusturucu bagimliligi veya alkol varmi sende?)

BODYFORUM ÜYELERi GALiBA SAiRCONUN (PARDON ÜNLÜ SPOR ADAMi SAiRCON) NE OLDUGUNU YAVAS YAVAS GÖRMEYE BASLiYORLAR SENiNLE ÇOK KALiTELi BiR TARTiSMA YAPMAK AMAÇLiYORDUK AMA BiZLERi ÇOK YANiLTTiN. SANA SAYGi VE SEVGi iLE YAKLASAN iNSANLARiN SAYGi VE SEVGiLERiNi KAYBETMEN ACi Bi DURUM OLSA GEREK.

site yöneticileri lütfen sizlerde olaya müdahele edin artik böyle saygisiz insanlarin insanlari asagillayip,küçümsemeleri ve böyle insanlar yüzünden insanlarin siteden uzaklasmalari hiç hos bi durum degil lütfen biraz sag duyu...

10. Saircon

Saircon Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Konunun iyice dagildigini gormekteyim. Tartisma alanlarini soyle bir hatirlatmak istedim:

1) Yag yakimi
    2) Bazal metabolizma
    3) Istasyon calismalari
    4) Kardiyo calismalari
    5) Sonradan eklenen bazi egzersiz bilimi tanimlari

Yukaridaki konulara, okuyup arastirma yaparak deginmek yerine;

1) Benim makalelerimde yabanci kelime kullanma durumum, (ki kanitlanamadi!)
    2) Benim yazilarimda kullandigim antrenman ilkelerimi uygulayip uygulamadigim,
    3) Benim tecrubem ve gecmisim,
    4) Benim uyusturucu veya alkol kullanip kullanmadigim (butun yazilarimda dogal beslenmeyi savunurken, beslenme desteklerine bile karsi oldugumu soylerken tutup da vucuduma bu maddeleri koyacakmisim, feshubanallah !)
    5) Prostat hastaligi veya sac dokulmesi
    6) Yurdumuzun ve insanlarimizin guzelligi
    7) Peynirin yapilisi
    8) Dr. Atkins diyeti
    9) Atom bombasi
    10) Kuduz asisi
    11) Bilimin dengesizligi

Konularina sicranildigini goruyorum. Bunun, ilk bastaki 5 temel konu hakkinda tartisirken verilen yaniltici ve yanlis bilgilerin farkedilmesi uzerine laf kalabaligi yaparak unutturmaya calisma oldugunun bal gibi de farkindayim. O nedenle bu yazimdan itibaren, ilk 5 konuya direkt olarak hitab eden, ve arastirilarak ve kaynak gosterilerek yapilan yorumlar haricindeki gereksiz hicbir yaziya cevap vermeyecegim. Herkes kimin ne oldugunu biliyor, gorunen koy klavuz istemez.

Boylece, amaci egosunu tatmin etmek olmak yerine, gercekten arastirip ogrenmek olan arkadaslara bir faydam dokunabilsin.

Saygilar,

Serkan

11. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    arkadaslar tartismanin dozunu kaciriyorsunuz,konu yu tartismak yerine birbirinize giriyorsunuz,olayi kisisellestirdiginiz icin konu KITLENMISTIR

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş