Yağ yakıcı karaciğere etkisi.

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve AsosyalveMutsuZ tarafından 8 Ekim 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. AsosyalveMutsuZ

AsosyalveMutsuZ Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar arkadaşlar, ilk öncelikle aranıza yeni katıldığım için hepinizi saygıyla selamlıyorum. Sonra lafı uzatmadan soruma geçiyorum.

Kilom 102 ve boyum 1.61 :( Yaşım 17. Obez biriyim. Diyetisyene gittim, endokrinolojiye gönderdi. Testler yapıldı vs. Karaciğer büyümesi ve yağlanması çıktı. Bir tane karaciğer hormonu yüksek çıktı. Adı sanırım ALT idi. Diğerleri normal. Bir kaçı az düşük, az fazla filan çok kötü değil yani. Kolestrol,şeker meker hiç birşey çıkmadı.

Bunlar, bundan 2 ay önce olduydu. Doktor sonra beni diyetisyene göndermişti. Bende yine tembellik edip aman ya dediydim. Artık kararlıyım gerçekten. Ama bu seferde diyetisyene gitmek istemiyorum. Kendi listemi hazırlayabilecek kadar çok makale okudum, bilgilendim. Fakat diyet+kardiyo'nun yanında destek olarak yağ yakıcı almayı düşünmekteyim.

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/multipower-l-carnitine-liquid-forte-t28332.html

Almayı düşündüğüm yağ yakıcı yukarıdaki.

Bu arada spor olarak. Günlük 1 saat yürüyüş-jogging karışık birşey yapıyorum sahilde. Diyet listemide ilerleyen günlerde paylaşacağım.

Sizce bu yağ yakıcının karaciğeri hep iflas ettirme gibi sorunu olur mu ? Yaşım 17 bir sorun oluşturur mu ? Hiç birşeyi şansa bırakmak istemiyorum. O yüzden yaşın küçük, azcık sık kendini verirsin filan demeyin. Psikolojik sorun olmaya başladı artık. :(

Ve dipnot olarak : Doktora soramam çünkü doktor şehrimde değil. Yaşadığım şehirde endokrinoloji doktoru yok. Doktora tekrar gitme şansım da yok. Yazın gitmiştim başka şehirdeyken. Bir de yazın nerdeyse her gün 2.5 litre kola bitiriyordum. :eek: ALT ondan coşmuşta olabilir fakat karaciğer büyümesi ve yağlanması uzun zamandır var.

Yardım eden ve etmek isteyen herkese teşekkürlerimi sunarım. İyi günler...

2. AsosyalveMutsuZ

AsosyalveMutsuZ Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Flood gibi olmasın ama; zamanı olanlar düşüncelerini dile getirirlerse sevinirim. Bakıp çıkmayın yahu :)

3. PinusNigra

PinusNigra Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci(Tıp)
    söylediğin ürünün ismi l-carnitene.yağ yakımı için kullananların çoğuda carnitene kullanır zaten.karaciğere zararı hakkında çok bir bilgim yok ama büyük bir zararı olacağını düşünmüyorum.carnitene vücutta olan bir bileşim zaten.bu likid sadece devamlılığını sağlıyor.iyi bir diyet ve düzenli cardio çalışmasıyla istediğin kiloya rahatlıkla gelebilirsin.

AsosyalveMutsuZ bunu beğendi.
  4. conicon

conicon Üye

Beğenileri:
    117
    Ödül Puanları:
    53
    Kolestrol çok yüksek çıkmadıysa bence yağlanma ile bir problem yok. ALT ve AST karaciğer enzimleridir, yağlanma ile bir alakası yok bunların. ALT yüksek olduğunda genelde hastaya viral hepatit şüphesiyle kanda Hbs Ag, Anti Hbs, Anti HCV değerlerine bakılır, doktor senden ekstradan bir tahlil istedi mi? Bir de genelde bu enzimler alkol alındığında ilaç kullanıldığında da salgılanır, son zamanlarda karaciğerini yoracak herhangi birşey yaptın mı?

5. AsosyalveMutsuZ

AsosyalveMutsuZ Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Evet kolestrol yüksek çıkmadı. En son doktor bir test daha istemişti. 10 gün sonra çıkmıştı. Fakat birşey vitaminiydi. D vitamini mi ney o da orta değerlerde çıktı. Alkol filan kullanmıyorum. Ama yazın acayip dengesiz bir beslenmem vardı. Kolalar, abur cuburlar falan filan. Karaciğer büyümesi ve yağlanması uzun zamandır var. Karaciğeri yoracak bunlar olabilir.

Bir de koşarken ilk 20 dakika içinde filan karaciğer çok zorlanıyor sanırım. Ağrı giriyor karaciğere. Sonra geçiyor tempoyu düşürüyorum filan.

Sonuç olarak sizce o ürünü kullanmamda bir sakınca var mıdır ?

İlginiz için teşekkür ederim.

6. conicon

conicon Üye

Beğenileri:
    117
    Ödül Puanları:
    53
    Sorun sağlık olduğunda ek gıdaların sağlığa etkilerinden çok bahsetmek istemiyorum, bence en temizi doktorunuza sormanız. Ancak özeline bilimsel bir dökümanın linkini attım, bir incele istersen;

Birde forumda buna benzer bir soru sorulmuş, istersen orayı da bir incele;
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/karaci-er-ya-lanmas-ve-t10398.html

7. AsosyalveMutsuZ

AsosyalveMutsuZ Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Konuyu inceledim. Dökümanı da indirdim. Şuan inceleyeceğim. İlginiz için size minnettarım. :)

conicon bunu beğendi.
  8. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    malesef doktor yerıne bızden onerı almana da gerek yok

doktor kontrolunde kılo vermek yerıne kendın bırseyelr yapman arstırman guzel ama dogru degıl

yapılacak en dogru sey doktora gıdıp gereken testlerı olman ve dıyetısyen yardımıyla zayıflaman cunku en dogrusu bu

kardesımde yıllarca senın gıbı ugrasıp durdu ama sonu hep husran malesef ama son 8 aydır doktor kontrolunde kılo vermeye calısyor ve dıyetı tek ogun bozmadı cunku doktor gercekten ınsanı psıkoljık olarak motıve edıyor . kardesımde karacıger yaglanması sorunu yasıyor ve bu ole ufak bır sorunda degıl . cıddıye alınması gerekn bır problem . doktor kontrolu her zman sart ve kesınlıkle gereklı

ve bunun ıcın cok fazla bır tıbbı gerecede ıhtıyac yok sana en yakın daılıye uzmanı sana yardımcı olcaktır

obezıtenın ne oldugunu ben bılıyorum kardeısımden dolayı dıyet yanında bırcok yardımcı destek ılac da alman gerek ve dıyet lıstelerı ozel hazrlanıyor her ay testlerden gecıyorsun
    (her gun seker olcumu kı sekerınde sorun olmasa bıle bu sart - her gun tansıyon olcumu kı bundada sorun olması sart degıl )
    kardesım 8 ayda 128kg dan 93 kg a dustu su an da devam edıyor kontrollerıne ve tedavı 2 yıl daha kılo verse dahı surcek cunku kılolu olmak ayrı sey obezıte ayrı sey

sen obezsın ve ona gore bır dıyet-antrenman-ılac destegı alman gerek bu ısler ole kendı basımıza olmaz

a deseydın 10kg fazlam var ben de cogu kez yaptıgım gıbı sana bır beslenme programı olustururdum ama bu durumda bu cok yanlıs olur

l-carnıtıne gelınce su an ıcın sana gerek yok zaten bırsey beklememek gerek ole carnıtınden bu yag oranıyla

9. AsosyalveMutsuZ

AsosyalveMutsuZ Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle güzel tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

İlk olarak doktor yardımı almak gerçekten istemiyorum. Evet, belki büyük bir hata yapıyorum ama istemeyerek bişiyi yapmaktansa, hatalıda olsa istediğim şeyi yapmayı yeğliyorum. Eğer 2 ay gibi bir sürede hiç ilerleme gösteremezsem; doktor kontrolünde yapacağım.

Psikolojik olarak ise (diyeti bozma falan filan) doktordan daha büyük bir desteğim var merak etmeyin. Olmasaydı zaten şuan burda konu açıyor olmazdım :) 1 haftadır filan spor+diyet yapıyorum bozmadım henüz ve bozmayı da hiç düşünmüyorum. Açıkcası ben genelde de, şimdi de öyle açlıktan ölecek kadar hiç acıkmam. Az yesem bile. Benim en büyük sorunum bilgisayar başında günde 15 saat civarı kalmam ve yemeği bile bilgisayar başında yemem vs. Günde 2.5 litre kola, olmadığı zamanlar 10 tane nescafe gibi azımsanmayacak hatalar yapmam. Resmen kafein delisi olmam. Fakat hepsinden vazgeçtim. Kolayı bırakalı uzun zaman oldu. Kahveyi kardiyodan yarım saat önce içiyorum şekersiz. 1 aydır filan kola sürmedim ağzıma. Yani kararlılık anlamında sorunum yok merak etmeyin.

Eğer obezite açlıktan biryerlere saldırmak vs ise öyle bir sorunum yok ama çok kilolu olmaksa evet obezim.

Yine de ilgi ve alakanız için teşekkürlerimi sunarım.

Sayfayı Paylaş