yüzme, supplement ve beslenme (YARDIM LÜTFEN)

Konusu 'Diğer Spor Antrenmanları (Yüzme, Futbol vb)' forumundadır ve yirmiuc tarafından 27 Ocak 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. yirmiuc

yirmiuc Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    hepinize keyifli günler, sizlere yüzme, supplementler ve beslenme hakkında danışmak istiyorum, umarım yardımınızı esirgemezsiniz.

23 yaşındayım ve kas gelişiminde başvurabileceğim tek spor dalı yüzme, çünkü ankilozan spondilit (romatizmanın bir çeşidi) hastasıyım ve ağırlık kaldırmam yasak. 1.72 boyunda ve 74 kiloyum, haliyle vücudumda biraz yağlanma mevcut. ben bu yağlanmadan diyet ve spor ile kurtulmak istiyorum. ve çok hacimli olmasa da, fit ve kasları belirgin bir vücuda sahip olmak istiyorum.

spor programım:

haftada 4 gün 700 metre serbest stil yüzme (her ay 100 metre artırarak programımı 1 yıla yaymayı planlıyorum, başlangıç için 600 metre yüzüyordum bu ay 700e yükselttim)
    ve haftada 4 gün, günde 2 km koşu yapıyorum.

merak ettiğim şeyse beslenme ve supplement alımı.

şuan 4 kilogram kadar fazlam olduğunu düşündüğümden diyet yapıyorum ancak istediğim kiloya indikten sonra tekrar kilo almak istemiyorum. 70 kiloya indikten sonra sağlıklı bir şekilde aynı kiloda kalabilmek için hayatımdan hangi besinleri çıkartmam, hangilerini arttırmam gerekir? ve bu program ile supplement kullanımınn faydası olur mu, yoksa yüzme mesafemi artırdıktan sonra mı kullanmalıyım, veya yüzme ile supplement kullanılmamalı mı?

yardımınızı bekliyorum.

ayrıca yüzme mesafemi artırtıktan sonra stilde çeşitliliğe gitmeyi de planlıyorum.
    ekstra katmak istediğiniz, konu dışı bir yorum/eleştiriniz varsa da belirtmeniz beni çok memnun eder, iyi forumlar.

2. bigbaby

bigbaby Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Broker
    Yer:
    istanbul
    şimdi güzel kardeşim eski bir yüzücü olarak sana birkaç öneri vermek isterim,
    Yüzme,koşu tarzında kardiovasküler sistemini geliştiren sporlar yapabileceğini ve ağırlık kaldıramayacagını yazmışsın.Geçmiş olsun diyeyim öncelikle,bu antremanları yaparken gerçekten supplement kullanmanı gerektirecek birşey olmaz neden mi?
    -Sen bir yüzücü gibi progressive,interval yada negatif setlere girmeyeceksin,aşırı efor sarfetmeyeceksin.
    -Bu söylediğin sporların hiç biri hiper trofi dediğimiz kas hacmini büyütmeye yönelik değil.
    Bu yüzden supplement kullanma karaciğerine çok yüklenme.
    Kiloyu verdin nasıl koruyacağım diyorsun ya ona gelelim;
    -Hayatındaki kaçamakları sınırla yahut mesela alkol aldın,çok yedin,nu tarzdaki bi eylemi antremanı belirli bir süre uzatarak yap.
    -Kaliteli beslen,özelliklede karbonhidrat ve yağ konusunda seçici ol,hızla kana karışan basit yapılı yiyecekler yerine daha kompleks yapıya sahip olanları tercih et.

Ve havuz antremanı yaparken 700 metre direk atlayıp yüzmek yerine,
    300 metre ısınma daha sonrasında havuz boyutuna göre
    16x25m yada 8x50 metre şeklinde yüz.
    Her haftada 25 metre arttır aylık senin hedefin olan 100 metreye ulaşırsın
    Bunlar inşallah yardımcı olur.
    TEkrar geçmiş olsun.

3. Ckavustran

Ckavustran Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    38
    Boy uzamasını maksimuma çıkarmak için nasıl yüzülmeli? Hangi stil?

4. bigbaby

bigbaby Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Broker
    Yer:
    istanbul
    Bu konuda yüzme yerine basket veya voleybol daha tercih ediliyor,boy uzaması için yüzen birine hiç rastlamadım k.bakmayın bu konuda yardımcı olamayacağım.

5. yirmiuc

yirmiuc Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    --- Mesaj birleştirildi, 29 Ocak 2015 ---
    çok teşekkür ederim yanıtınız için.

8x50 şeklindeki tekrarın, 4x100'e kıyasla nasıl bir avantajı olur? bir de hacim kazandırmayacağının farkındayım ancak sıkı ve fit bir vücuda sahip olmamda etkisi olur değil mi?
    haftada 4 gün 700 metre çalışma başlangıç için yeterli midir sizce? Tekrar teşekkürler.

6. bigbaby

bigbaby Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Broker
    Yer:
    istanbul
    8x50 de biraZ daha yuksek tempolu yuzebilirsin diye dusundum sik sik ara olacak,ve haftada 4 gun 700 m yeterlidir

7. Sandiegotr

Sandiegotr Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    kurbağalama stil en çok boy uzatan diye biliyorum

Sayfayı Paylaş