Wing Tsun Eleştirisi.

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve derkrieger tarafından 21 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 46 üye.
  1. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    mt teknikleri , kung fu dan çok daha fazla olduğu gibi ,öyle anlatıldığı üzere salt güce falan da dayanmaz !...arkadaşınızın hatası var...(

ancak ,tabi ki "konsüyonlu "olmak önemli...

yoksa , saatlerce havada blok hareketi yapıp , el kol kesmeyle bu işlerin olabileceğine dahi inanmak güçtür...)

ama, tekniğe gelince "kung fu dan "çoook fazla teknik mevcuttur tabi ki, reel dövüş şartları içinde ..yoksa " yılan duruşu elin " ,havada sallanan bileklrei tabi ki teknik falan saymadan ..)

2. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sık sık meşgul olurum. yazar-çizerim
    Yer:
    Ankara, Afyon, Viyana ve diğer yerler...
    abi benim için konuşuyorsam;
    kung fu MTye veya Wushu Sanda'ya göre gayet ezik bir sanattır. (yani ben buna inanıyorum, şahsi görüşüm)
    Ha Kung Fu derken Sanda falan diyorsan, o zaman konu kapanmıştır.
    :)
    ama diğer imajiner ve de "musabakasız" sporlar sadece ve sadece zaman kaybı! ben çok kaybettim o zamandan, başkaları kaybetmesin!

Son düzenleme: 2 Aralık 2011
  3. scorrado

scorrado Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Ercan bey ben bilimsel olana inanırım bana kanıtlanmış olana inanırım..

Bilgilenmek kötü birşey değildir izleyin...

1- National Geographic - Dövüş bilimi : Hayvan gibi dövüş..

2- National Geographic - Dövüş bilimi : Gizli Dövüşçüler...

3- National Geographic - Savunma Sporları(MMA dan söz ediliyor)...

4- Discovery Channel- Dünyanın en ölümcül 10 silahı....

İzlemenizi tavsiye ederim..

1. İçeriği o yılan kaplan turna diye dalga geçtiğiniz sanatların ne kadar etkili olduğunu kanıtlamak amaçlı..( Adama bire bir iskelet ve et yapısından yapılmış insan vucudu uzerınden deney yapıyorlar bu mankenin soluk borusunu alacak kadar güç uyguluyor..1700 kg vurabiliyor vs vs izleyin derim...)
    2.Muay Thai ,Karate,Taekwandoo ve Capoeira dövüşçülerinin ne kadar sağlam vurduklarına bakıyorlar... Siz izlemessiniz belki(sabit fikirli gördüm sizi) ama sıralama şöyle...

1.Taekwandoo 2.Capoeira 3.Muay Thai 4. Karate....

3.MMA dan bahsediliyor ve MMA dövüşçüleri testten geçiyor adamlar felaket... Fakat Muay Thai cilerden bile fazla vuruyorlar çünkü bunlar karışık dövüş sanatları ustası (her mma'cı mt'ci değil yani kendini kandıranlar için diyorum)

4.Malesef ve Malesef sizin duymayı bile kaldıramacağınız birşeyden söz ediliyor... Çünkü listenin 1. sırasında MALESEF Wing Tsun var...2.ci de AK 47 izlemessin merak etme diyerek yazdım.. :)))

Şimdi bu bilimsel kanıtlı programlaramı inanayım yoksa duyduklarımamı ?:))

Dark hocam size katılıyorum her zaman için ama bu zaman kaybı olayı abartı..Müsabaka yı sokakta yapmak ringte yaptığından daha faydalı olur emin ol..

Ve bu arada 1. belgeselde sonlara doğru kung fu da kaplan tekniğinde usta olan Foster bu gırtlağa yapılan darbe yi deniyor. adam diyor ki : '' Bugüne kadar kimseye denemedim bu benim için büyük bir fırsat ...'' ve başlıyor.....deniyor ve sonuç ölüm...

İyiki gerçekte denememiş değil mi ?? :)

4. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    öfff öffff...((( yine aynı muhabbetler...((

vallahi ne desem ki ben de bazen şaşırıyorum...

inananlım mı şimdi?!...))))))))

diyen adam kimmiş?!...)))

5. scorrado

scorrado Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    İzlemek bile zorunuza gidiyor..

Kimse birşey demiyor efendim. Bilgisayar var veriler var milyon dolarlık yatırım var..Deney ortamından bahsediyoruz...İzleseydiniz bu cevabı vermezdiniz...

Ben ferrariye binerim şoförümdür.Schumacher de porche'ye biner şofördür..

Ferrari mi iyi Porche mi ? Yoksa ben mi Schumacher mi ? :)))

Bu konuya son vermek gerekiyor artık..

Sanatlar kişinin tarzına göre değişir.. O iyi bu iyi diye birşey yoktur..Tek fark vardır oda antrenman programlarının farklılığı neticesinde kişilerin fark yaratmasıdır..

Wt de atılan tekmeye bunu yap der .. Yaparsa o MT cinin ayağı eline gelir yapamassa WT ciyi yerden toplarlar.. Burda WT doğru notayı verir beste yapmak sana kalır...

Barcelona dünyanın en iyi takımlarındandır değil mi ? Geçenlerde Lavente mi yendi..hmm..... Barcelona kötü takım ozaman :))

Konuyu kapatalım abilerim kardeşlerim bu olay görecelidir kişiye göre değişir.. Biz birşeyleri kanıtlayamayız gördüklerimizden fikir yaparız.. Siz mma da niye WT ci yok dersiniz haklısınız..

O kadar iri bende olsam bende MT felan yaparım WT yle uğraşmam.. Bu zenginin tofaşa binmeyeceği örneğine benzer.. Paran varsa BMW ye bin değil mi :)

O zaman diyorum ki Bu national geographic o kadar yatırım yapmış makineleri mi bozuk nedir kung fu nun tekniklerinin etkililiğini aşırı göstermiş :)))

Saygılar Kendinize çok iyi bakın.. Karşımızdaki kim olursa olsun saygı duyalım biz işimize bakalım...

Sağlıcakla kalın....thums:

Son düzenleme: 3 Aralık 2011
    eskicumali bunu beğendi.
  6. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    kabak tadı verince ,tabi ki sıkıntı veriyor...(

bütün millet enayi ,saatlerce idman yapsın , bi de çıksın "hayal aleminde, tvlerdeki uydurma programları " izlesin...yahu , o abd orijinli programlar ,aynı adamların programları bölüm bölüm kendi içlerinde bile çelişkili bölümlerle dolu...

tv deki, internetteki ,youtube daki filmelere göre "spor dalı seçmek !..." ...daha neler duyacağız , bakalım?!...başımıza taş yağacak (((

iyi ki "cüneyt arkın "dan etkilenmemişiz ,bizim 70 li dönemlerde ...)) zira, adam "karate " yapıyordu ...)))))

neyse , " el yumruğu yemeyen , kendini sokak dövüşcüsü sanırmış!..." ))

zaten, sorun yok, "spor amaçlı müsabakada dövüşenler " sokak dövüşcüsü olmadığına,sokakta dövüşemeyeceğine göre..))

7. haimow

haimow Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Bu kadar yazıyı okudum hep yapılmaması gereken veya en azından tavsiye edilmeyende bahsedilmiş bende 1 ay kadar WT yaptım ama evime uzak olduğu için bıraktım etkileyici gibi göründü bana ama tabi çok çok az bi süre yorum yapmak için...Sizin bilginiz mutlaka ki benden fazla , öneriniz nedir , 1.84 boyunda 80 kg atletik biri için hangi mücadele sporunu önerirsiniz ?

8. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yer:
    bu kişisel bir tercih hocam, sen kendin deneyecek ve de bulacaksın.
    hangi sporu seviyorsan ona git, hangisinde devamlı olacaksan ona devam et.
    ben sana MT derim BJJ derim ne bileyim WT derim ama hep benim kendime göre şeyler;
    bunun kararını sen vereceksin.
    ama ben olsam; BJJ, MT, KB, boks, Judo gibi dallara bakardım.
    İmajiner dallarla uğraşmaz, müsabaka yaptıran dallara göz atardım.
    ama sen WTyi seviyorsan, ona devam etmelisin hocam.
    Hayat senin.

9. haimow

haimow Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Hayat tabiiki benimde :) Yazdıkların mantıklı geldi banada o bakımdan bi tavsiyeni almak istedim, realiteye en yakın sence hangisidir, şimdi burda 15 yaşında çocuk muabbeti de yapmak istemem hangisiyle adam döverim diye ama öyle bi gerçekte var, şimdi burda anlattıklarını okuyunca biraz daha bu yönde düşündüm

10. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yer:
    realiteye en yakın olanlar müsabakası olanlardır;
    MT boks gibi dallar sokak için sana çok iyi bir "base" sağlar.
    realiteye en uzak olanlar ise aikido WT ve de hapkido'dur.
    el bileğiyle, parmakla, dimmakla uğraştıran gerçekçi olamaz.
    kodumu oturtan ise realisttir.
    sayalım; MT boks KUDO judo BJJ MMA Wushu SAMBO dalları iyidir.
    WT, aikido, hapkido gibi dallar ise kötüdür.

11. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Bir arkadaşım abisinin tavsiyesiyle wing tzuna başlamıştı. O sıralar kursun da etkisiyle etrafta inanılmaz bir wt efsanesi estiriyordu. Her idmandan gelişte "bugün bunu öğrettiler, şu şekilde yumruktan kaçabiliyoruz boksör bile yumruk atsa önemli değil" gibi birçok muhabbet geçiyordu.
    Ne yalan söyleyeyim, ben de çok etkilenmiştim bu durumdan ve gitmeyi çok düşünmüştüm, çünkü ne mhuay thaici ne jiu jitsucu vız gelir tırıs gider muhabbetleri çok dönüyordu. Şu yazıları okuyunca direkten dönmüşüm diyorum :)

12. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    1-)"el yumruğy yemeyen , kendi yumruğunu değirmen taşı sanırmış !..."

2.) "ter dökmeden, reel ,kontakt dövüş yapmadan sadece ve sadece " sanal dövüşcü " olunur !...

diye özetliyelim ...)

Rpac ve YuriBoyka61 bunu beğendi.
  13. YuriBoyka61

YuriBoyka61 Yeni Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    0
    wint chun madem o kadar etkili ve ölümcül bir sanat neden o zaman wing chuncular mma gibi dövüşlere katılıp terör estirmiyorlar ?

14. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    " mma " çok kurallı hale getirildi...

o kadar çok şey yasak ki şu anda ..."kickboks ve biraz güreş ,submission "formatna geldi...

tabiri caizse , dövüşcüler son derece ksııtlı hale getirildiler..

tabi ki , nedeni "rating ve olayın estetikliği "...(

15. brnsltk

brnsltk Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    zaten ringte, kafeste Wing chun yapılmaz ki. sen o adama zincir yumruk atacaksın adam ya devrilmesse. ozaman bitirir senin işini gücün kalmaz. ring ve kafes dövüşleri tekniğe bakmaz, dayanıklılık ve güce bakar. tabikide bilmesi avantaj ama wt bilmesi onu yapması anlamına gelmiyor. karşıdaki adamda herhangi bir adam değil. wt/wc güce dayalı spor değildir. hıza dayalı bir spordur. sokaktaki herhangi bir adama işler ama bu adamlara öyle wt felan işlemez. onun için kullanılmaz.

temas konusuna gelince. bilmiyorum daha önce gördün mü ama? cristiano ronaldo'nun testi vardı. ntv/sporda felan hatta internette baya bir meşhur olmuştu. zifiri karanlıkta ne göz ne temas hiç birşey olmadan tamamen negatif düşünce gücüyle, ortalanan topu gole çevirebiliyordu. hatta yarım vole felan vuruyor topa. yarım voleyi bırak, uçarak kafa atıyor topa. sen karanlıkta üzerine top ortalansa suratını kapatırsın. adam karanlıkta topa uçan kafa atıyor. yani bazı şeyler hisler, seziler ve tabiki yetenekle ortaya çıkar. herkesten herşeyi beklemekte yanlış olur. sen bu denli felsefesi bol olan bir sanatı "kahve ağzı üslubuyla" eleştirmişsin. birşeylerin üstünü karalamaya bayılıyoruz...

çok haklısın. hatta hatta diz vuruşları ve dirsek vuruşları yasak. -kafeste

16. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    sevgili derkrieger ,

o forumda açılan konuyu ve yazılan cevapları izliyorum ....ancak , gerçekten hala anlamsız ...(

bi tarafta duayen edalarıyla , amerikan tipi forum yaratmaya çalışan ,imla kıavuzu ,"% 90'i "hayatında ringe çıkmamış kişiler ,ergenlik çağını geçirememiş yaklaşımlı, foruma zar zor getirtebildiğimiz ,yorum yaptırtabildiğimiz bi kaç antrenörü bile ne yapıp edip kaçıran, belki de spor geçmişi 2-3 aya dayanan kişliler diğer tarafta ise wt konusunda cevap vermeye
    çalışan wt tarafı ...(

bu "wt , wc "ile bu forum şu anda neden hala bu kadar uğraşmakta ?!...eğer ortada herhangi biri gelip de geçmişte olduğu gibi direkt : " kardeş kickboks ,karate ,boks, muay thai vb bi b.....a yaramaz , şunun dezavantajı şu bunun dezavantajı bu , wt -wc yaparsan bunlar olmaz !" demedikce konuyu kaşımanın anlamı ?!...

ha , eğer gelip forumlarda vb yine böyle bi şey yapılmışsa bu anlaşılabilir ...varsa böyle bi şey , yukarda yazdıklarımızı yoruma almayınız zaten...ancak, eğer ,böyle bi durum yoksa gerek de yoktur ve bu durumda wt ciler "dam üstünde saksağan ,eniştem beni niye öptü !..." bağlamında haklı çerçeve oluşturmuş gibi gözüküyorlar ...)

Son düzenleme: 21 Aralık 2011
  17. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yer:
    hocam bence forumlar bunun için var!
    Takıntılı, zamanında veya aşırı ısrarlı; doğru veya değil; "bazı şeyleri tartışmak" var bu işin özünde.
    O başlığı açan arkadaşımızın neden bunu yaptığını yukarıda kendi mesajıyla açıkladık, onun dışında yanlış bir şey göremiyorum.
    Forumda eskiden kalan bir WT düşmanlığı imajı var.
    ama bu başlık bence düşmanca yazılmış bir şey değildi.
    Meydan okuma bile değildi.

Sadece müsabakalı spora dönmüş birisinin, müsabakasız kalmakta ısrar eden bir dalın sporcularına, "maç yapın" daveti oldu.
    Yani ben gelirim, hepinizi döverim falan gibi bir şey denilmedi ama ne hikmetse WTci arkadaşlar sürekli böyle anlayıp, buna göre cevap verdiler.
    Ama sonra iş anlaşıldı da birisi özür bile diledi, ben de bunu meydan okuma vs. gibi anladım dedi.

Ben o arkadaşı biliyorum hocam, belli bir ardniyet güdecek birisi asla olmamıştır, olmaz da. Bu gayet iyi niyetli bir soruydu ama haklı/haksız yanlış anlaşıldı.

18. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    bu konuda pek aynı fikirde değilim...forumlar vardır , ve kahve muhabbeti gibiidr , okey ,ama kahvede bile bir usul vardır !...

tabi ki sözkonusu forumda şu anda açıkca bir "wt düşmanlığı "var ...( sürekli kaşınıp duruluyor ...

ve işin ilginç yanı da bunu yapanların çoğunluğu zamanında "önemli yıllarını bu disipline verenler" ...

bunu görmemek, sezinlememek mümkün değil...) herhalde yıllarını ,paralarını bu işe beyhude yere harcadıklarını düşünerek yapmaktalar...

forumlar tabi ki olur,ama en azından " bu forumdaki gibi olur" ..((

bu adı geçen foruma girenler acaba "kimin kim olduğunu " bilebiliyorlar mı ?!..hele çocukların buraya girdiklerinde 2-3 aylık sporcuları,burda yazan belli grubun "hocam ,üstadım vb" nidalarını görerek " hoca ,antrenör sanarak " manupule edilmeleri konusu ?!...(

."sağa dön, sola dön, bak şöyle yaparsan cızzzz, vay efendim troll 'müş , ban bun, 5 yıl !...." sanki "eğitim daire başkanlığı !..." ))))))))

19. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yer:
    Yok hocam, forum hakkında size katılmam mümkün değil. Artık orada yazmıyuorum ama bir ara gerçekten çok başarılı bir forumdu, baya da hoca vs. yazan vardı.
    Manipüle falan da edilmedi kimse. Güzel keyifli tartışmalar yapıldı vs.
    Bu arada WT düşmanlığı konusunda haklısınız, eleştiriler oldu, en çok da ben yazdım. Bu imajı oluşturan kişi benim yani. Ama şu an olduğunu zannetmiyorum.
    Kaldı ki insanlar eleştiri yapma hakkını da haizdir. Hep övecek halimiz de yok ki!

Son düzenleme: 23 Aralık 2011
  20. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    bir ara fena değilidi....)

Sayfayı Paylaş