Vg den sonra Buhar banyosu ve Sauna?

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve 2pac tarafından 8 Aralık 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. 2pac

2pac Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar merhaba benim sorum vg den sonra buhar banyosu ve saunanın bıze zararı varmıdır onu ogrenmek ıstıyorum.Bir arkadaşım vg den sonra buhar ve saunaya gırme dedı kesınlıkle yardımcı olursanız sevınırım.

zigbog ve precorefx bunu beğendi.
  2. precorefx

precorefx Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Ben de merak ediyorum doğrusu. Eğen sauna ve buhar odası vg idmanından sonra yanlış ise, sebebi şu olabilir gibime geliyor: gerek sauna gerek buhar odası kalp ritmini artırıp kardioya benzer bir etki yapıyor, yani katabolik bir etki. Yorgun kasların dinlenmesi gereken bir süreçte vücut yorulmaya devam ediyor.

Bu konuda bilgisi olan paylaşırsa çok hora geçer..

3. 666pack

666pack Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    reklam yazarı
    Yer:
    istanbul
    bizim salonda spordan sonra değil de spordan önce 5 dk vücudu ısıtmak için kullanan arkadaşlar var fakat idmandan sonra zararlı olduğu yonunde konuşmalar bende duydum ama bunlar mit midir gerçek mi bilemıyorum

4. NBA

NBA Yeni Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    __ NBA ACTİONS__
    Bn yaptım spor saonrası 2 sinide ve kendimi acayip rahatlamış hiç idman yapmamış gibi hissettim herkese tavsiye ederim bide duş yapın gel keyfim gel :=)

5. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Sauna'nın seni rahatlatması gayet normal. Sıkı antreman yapmasan da yapmış gibi su ve tuz atıyorsun; endokrin ile de dingin, huzurlu hissediyorsun kendini. Antreman sonrası tekrar ağır bir antreman yapman ne kadar mantıksızsa antreman sonrası sauna da o kadar mantıksız. Saunayı küçümsemeyin. Vücut büyük direnç gösteriyor saunada.

6. mrgreen

mrgreen Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    0
    Hafta 1-2 kere haricinde özellikle saunaya girmek çok iyi değil. Kalbi zorlar ve vücudun bioritmini bozar.

7. pssakal

pssakal Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    13
  8. BBBeast

BBBeast Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    Antrenman esnasında vücut bolca sıvı ve sıvı yalıyla mineral-elektrolit'leri kaybeder. Özellikle ter yoluyla atılan bu hayati kaynakların kısa sürede yerine konması esastır. Ancak zaten gerek buhar, gerek saunada çok uzun süre duramayacağınız için bu konuda bir zarar olacağını sanmıyorum. Yinede kullanırken yanınızda bir şişe suyla girmenizde fayda var diye düşünüyorum.

Vücut ısısı bulunulan yoğun nem ve ısıya sahip bu ortamlarda (sauna ve buhar odası) artar. Vücut ısınız ve kalp ritminiz antrenman sonrası zaten yüksek düzeydedir. Sağlık açısından spordan sonra ısı ve kalp ritminizin nispeten düşmesi sauna ve buhar odası firmaları tarafından önerilmektedir. (Yaratabilecek sağlık risklerinden ötürü. Ne olur ne olmaz.)

Spordan sonra toparlanma evresine geçiş yapan vücudunuz (antrenmandaki yıkımdan dolayı), sauna ve buhar odasından sonra daha çok yıkıma uğrar ki daha çok enerji, mineral-elektrolit, su kaybeder. Bunların yerine konması için daha çok yakıt ve zaman gerekir.

Antrenman sonrası sauna veya buhar odasına girdikten sonra normalden çok uyku, aşırı yorgunluk, rahatlama hali olmasının sebebi budur.

Eğer antrenman sonrası buhar odası veya saunaya girmeye kararlıysanız, ardından güzel bir beslenme ve uyku yenilenme sürecini desteklemenizi tavsiye ederim.

Sauna vs Buhar Odası
    Buhar odasını nispeten daha faydalı buluyorum. Zira Sauna vücudu çok kuruturken, buhar odası nemli yapısıyla nemlendirme yönünden negatif etkide bulunmadığı gibi bir avantaj sağlıyor.
    Sauna'nın avantajı ise buhar odası kadar şiddetli olmaması. Nem ve ısı birleştiğinde gerçekten dayanılmaz olabiliyor.(buhar odası için) :)

Bu ikisinin faydalarını GOOGLE'da arattığınızda zaten bolca yazı bulabilirsiniz. Ben antrenman sonrası ilişkisini şimdi aklıma geldiğince yazdım. Umarım yardımım dokunmuştur.

9. alpztrk

alpztrk Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    38
    antremandan sonra soğuk suyla duş almanın daha faydalı olduğunu düşünüyorum.. vücut tepki olarak kendini ısıtmaya çalışır, soğuk su damarların genişlemesini sağlar kalp atışı hızlanır tüm vücutta kan akışı artar kasların beslenmesine yardımcı olur antreman sonrası kaslarda biriken laktik asiti dağıtır ağrıların azalmasına sebebiyet verir

Sayfayı Paylaş