varis ve cardio iliskisi

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve benekli tarafından 17 Şubat 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. benekli

benekli Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    merak ettiğim bir konu var acaba bana yardımcı olabilir misiniz?varisli olan bacaklarda kardiyo uygulanmalı mıdır ya da uygulanıyorsa bu süre ne kadar olmalıdır?yoksa bu durumda yürüyüş mü iyigelir?
    yorumlarınızı bekliyorum..

2. kummy

kummy Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    tekirdağ
    varislerin öenlenmemesi ve büyümemesi açısından düzenli yürüyüş veya koşmak daha mantıklı tabi varislerinin dereceside önemli bu yüzden bence doktorunuza danışmanız sizin sağlığınız açısındanda daha ii olmazmı?

3. benekli

benekli Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    varisler büyük olmadığı için burada sormayı uygun buldum

4. nika

nika Üye

Beğenileri:
    98
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yönetici
    Yer:
    Bursa
    Varisi azdıran şey hareketsiz ve gergin kalmak olduğundan ayakta kalmak ya da araba sürmek (ayak gaz pedalı üzerinde gergin ve hareketsiz olduğundan) gibi işler olduğundan her türlü kardiyo çalışmalarının yararlı olacağını düşünüyorum. Benimde sağ bacak kalf üzerinde varis var olmasına rağmen her türlü kardiyo yapıyorum bugüne kadar bir zararını görmedim.

benekli bunu beğendi.
  5. benekli

benekli Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    benim endişem artmasına neden olur mu sorusuydu zaten?

6. yoksunyar

yoksunyar Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    eğitmen
    Yer:
    istanbul
    Düzenli egzersiz, spor yapmak birçok hastalığı önlemede etkili olduğu gibi, varis oluşumunun da engellenmesi için oldukça etkilidir. Her gün bir saat yürümek çok faydalıdır. Bu şekilde kilo almanın da önüne geçilebilir. Unutmamak gerekir ki şişmanlık da varise neden olur.
    Yüzme, soğuk su ile bacakların ovulması faydalıdır. Fakat sıcak su varisin oluşumunu ve ilerlemesini kolaylaştırır. Bu yüzden sıcak sulardan kaçınmak gerekir. Ayrıca çok dar kotlar zararlıdır. Kasların hareketini engelleyebilir. Sigara ve alkolü az da olsa azaltmak gerekir.
    yaptığınız cardio çalışmasının varislere hiç bir şekilde zararı yoktur aksine daha çok faydası vardır.cardio süreside sizin sporu ne kadar zamandır yapıyo olmanızla alakalı.yeni başladıysanız 20 dakika koşu bandı 15 dakika bisiklet adaptasyon sürenizde size yararlı olacaktır.yeterli kondisyonu kazandıktan sonrada bu sürenin size az geldiğini anlayacak ve arttırıma gidilebilir.

benekli bunu beğendi.
  7. benekli

benekli Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    öncelikle önerilerini dikkate alacağımı söyleyerek başlamak istiyorum.gerçektende düzenli yürüyüş yapınca varislerimin artık rahatsız etmediğini fark ettim.yeni başladım ama hafif olarak bir dakika yavaş bir dakika hızlı koşuyorum acaba bunu cardio olarak nitelendirebilir miyiz?toplam olarak yeni olduğum için 15 dakikayı aşmıyorum.vücut alışana kadar böyle devam etmeyi düşünüyorum.acaba yaptığım doğru mudur?

8. yoksunyar

yoksunyar Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    eğitmen
    Yer:
    istanbul
    benim bayan üyelerime uyguladığım genel programda başlangıç olarak 20 dakikalık yürüyüş ile başlatıyorum.ilk başlarda pek koşmasalarda 1 hafta 10 gün geçtikten sonra kendilerini iyi hissedip koşmak istediklerini belirtiyorlar ve bende sonuna doğru 2-3 dakikalık zamanda koşmalarını tavsiye ediyorum.tabi bu spora yeni başlayanlar için.

9. yoksunyar

yoksunyar Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    eğitmen
    Yer:
    istanbul
    tabi gözardı edilmeyecek bir konuda şudur ki; koşu süreleri kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir.

10. kummy

kummy Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    tekirdağ
    bu koşu süreleri bünyeyle mi yoksa spor başlama süresiyle doğru orantılı?çünkü ne yaparsam yapayım istediğim kondisyonu sağlayamıorum birtürlü?yaradılıştanmı die merak ettim.

11. yoksunyar

yoksunyar Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    eğitmen
    Yer:
    istanbul
    aslına bakarsanız her ikisiylede doğru orantılı.ayrıca kondisyonu sağlamak için haftada bir kez yada ara verip başlamakta kondisyonun gelişiminde fayda sağlamaz.haftada düzenli olarak en az 3 gün en fazla 6 gün kondisyonun gelişiminde önemli rol oynar.sigara gibi faktörlerde bu konuda olumsuz bir etkendir.

12. kummy

kummy Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    tekirdağ
    haftada en az 3 gün belli bi kondüsyon sağlamak amaçlı çaba sarfediorum fakat son zamanlar yapabildiiminde altına düştüm ara vermemiş olmama rağmen akabinde buda benim motivasyonumu bozuo ama benimle alakalı bişey sanırım yinede teşekür ediorum sorumu cvpsız bırakmadınız için....

Sayfayı Paylaş